build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 13-Jan-2009 at 13:11

Хипо Алпе Адриа Лизинг ја стопира изградбата на хотел во Охрид

Хипо Алпе Адриа групацијата, која во 2007 година најави изградба на хотел во Охрид, го стопираше проектот. Причина е повлекувањето на странскиот партнер поради неповолните економски трендови.
“Ние не се откажуваме од изградбата на хотелот во Охрид. Се уште има можности за негова реализација, но ќе се чекаат подобри времиња за инвестирање”, изјавија од компанијата за “Тотал“. Хипо Алпе Адриа нема купено ни една од четирите локации што Владата ги продаваше на меѓународен тендер, наменети за изградба на хотелски комплекси.
Во репрезентативниот хотел, Хипо Алпе Адриа Лизинг планираше да инвестира повеќе од седум милиони евра.
Оваа лизинг компанија e присутна во регионот преку лизинг на возила,  станови, изградба на бродови и авиони.http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=14459
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Feb-2009 at 00:37

Финско село во Преспа

Брисел - Приватни компании од Финска почнале процедура за изградба на финско село во Дупени, на Преспанско Езеро, кое покрај објекти за сместување, ќе има и сауни и трговски центар.

Моментно компаниите чекаат документи за инфраструктурата, а изградбата ќе почне по три-пет години на земјиште кое е во сопственост на државата. Целта е пензионери од оваа земја да престојуваат шест месеци во Македонија, бидејќи климатските услови се многу поповолни од оние во Финска. (С.Ј.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=599EEE063E841E41BF286048BE27B695
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 23-Feb-2009 at 23:22
Каков е тој 50 милионски комплекс кој го промовира локалната самоуправа? Crazy Кој е инвеститорот? Зошто се трошат пари за вакви глупави рендери кога само припремаат урбанистичка документација на која ќе гради некој приватник?

Ах, локални избори Ohno

Елитен хотелски комплекс во Стење

Локалната власт во Ресен до Министерството за транспорт и врски, ќе достават проектна документација за изградба на хотелски комплекс од елитен тип кој е предвидено да „никне“ во месноста Стење кај спортското игралиште.

Ова минатата недела на промоцијата по повод финиширањето на проектот “Стандарди за локален квалитет на Преспа” го најави градоначалникот Бузлевски и притоа потенцираше дека изградбата на хотелскиот комплекс ќе чини околу 50 милиони долари.
Со ова уште еднаш се потенцира намерата на актуелната локална власт, Преспа да биде местото кое ќе биде атрактивно за одмор и уживање на туристите кои се со подлабок џеб и кои ќе сакаат да уживаат во благодетите што ги нуди Преспа и нејзиниот бисер Преспанското Езеро.

-Подготвена е целокупната проектна документација. Според урбанистичкиот план предвидена е изградба на хотел од висока А категорија во месноста Стење, кој ќе биде со капацитет од 605 легла. Хотелот ќе располага со сите удобности што се карактеристични за хотелите од високата А категорија. Истиот ќе содржи велнес центар кој ќе вклучува фитнес центар, базен со длабочина од 2 метра, детски базен, турска бања, сауна, ладна када, простории за масажа, гардероби, а ќе има простории каде ќе бидат сместени куглана, стрелиште итн. Во приземјето на хотелот ќе има и бутици, парфимерии, златарници и фризерски салони кои ќе овозможат луксузен престој за посетителите - велат од локалната самоуправа.

Воедно елитниот хотел во Стење ќе има и свое сопствено казино кое, според проектот, е предвидено да се протега на две нивоа.

И овој хотелски комплекс покрај грандиозната “Аква пура” ќе отвори бројни работни места особено за младите, а воедно со нивната реализација ќе се направи едно видоизменување на туристичката понуда на Македонија кон светот.

- Нашата држава и Преспа со ова ќе бидат на мапата на туристичката понуда во светот- смета градоначалникот на Ресен, Димитар Бузлевски.

Останува на Министерството за транспорт и врски во Владата на Република Македонија позитивно да одговорат на овој проект.Извор: Преспа Скај
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 19-Apr-2009 at 08:30
dali znae nekoj so se desava so holiday inn? poso imaat staeno skele od stanata nakaj soravia...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Apr-2009 at 11:34
Ако мислиш на тоа зеленото,н е е тоа скеле, скали за во случај на пожар се!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 19-Apr-2009 at 11:42
Тоа е од страната на кејот, не соравиа. Да не ставиле нешто друго?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Apr-2009 at 11:45
Crazy

Сорри Јас некако импулсисвно изреагирав, пошто тие скалите на секого што незннае дека се скали им личат на скеле и одма си викам уште еден таков случај!
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Apr-2009 at 02:12
Холидеј Ин во Скопје целосно ќе ја смени фасадата. Морале да се усогласат со целосното менување на корпоративниот имиџ на хотелите од групацијата Холидеј Ин кој се менува на светско ниво од оваа година. Така да хотелов кај нас темелно ќе го реновираат - рокот им е до 2010. Ова ми е се информации од пријател кој работи таму.

Edited by anDarko - 20-Apr-2009 at 02:15
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 20-Apr-2009 at 11:12
Previous
Многу ме израдува оваа информација.
Можеби хотелот внатре ги исполнива сите улови за Холидеј Ин,но екстериерот му беше катастрофа,обична комунистичка зграда со нова боја.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 20-Apr-2009 at 15:12
Навистина одлична вест, надворешноста на хотелот дефинитивно бодеше очи  Cheers

Ниту прилегаше на луксузен хотел, ниту прилегаше на нештѕо што би требало да е во Мал Ринг


Edited by Cloverstack - 20-Apr-2009 at 15:13
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-Apr-2009 at 18:42
off @ lslcrew....
uzivaj razlikuvam skali od skele Big%20smile sea mi tekna koa se pukna seir za toa samo ne mi teknuva za koj bese...nvm..
on...
konecno da zalici na neso hotelov,do sea ko blokovine u karpos bese...ne veruvam deka neso epten ke go smenat ali valjda ke bide ok...so vikate za zeleni stakla ko na arhivot so drec zolta fasada,a? taman ke se pretopi preku kejot i mostot na floresita (alarova) do arhivot.... LOL
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 22-Apr-2009 at 00:59


Еве да ви доловам што е ребрендирањето Или барем дел од него (courtesy of www.on.net.mk, а тие од кај го ископале врска немам)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-May-2009 at 17:24
se zboruvase nekade za holiday inn, no ne znam kade tocno.

 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-May-2009 at 19:11
Планинарски дом "Чеплес" (под Солунска Глава).Ова што се гледа на сликата е новиот објект кој е во изградба, а тоа десно е стариот кој е граден 1952 година. За жал планинарските домови едвај ги задоволуваат и основните санитарни потреби. Јасно е дека ПД има улога да задоволи основни потреби, ане луксуз, но мислам дека треба мала доза капиталистичка логика да заигра при стопанисувањето со домовите, или пак евентуално да се размислува за урбанизација (носење ДУП) за локации вон населени места и да се развие планински туризам под Хитно. Интересот е преголем, но нема иницијативност. Еве на пример до конкретниов планинарски дом има пробиено два пата кои се земјени и пред се се трасирани поради потреби на армијата на Солунска Глава. Дури и немора да се вметнуваат во игра ПД-ата, нека се одпочне со некои неискористени ливади.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 20-May-2009 at 22:16
Трета мајка за изградба на бренд хотел


Министерството за транспорт и врски, по трет пат, преку лицитација бара инвеститор за изградба на бренд хотел на атрактивната локација на охридското крајбрежје. Претходните обиди за продажба на парцелата, на која во согласност со урбанистичкиот план е предвидена изградба на хотел со пет ѕвездички, беа безуспешни. Првиот пат за локацијата со највисока цена лицитираше австриската Соравија груп, но таа се откажа и навреме не ги уплати парите, а на повтореното наддавање не се јави ниту еден заинтересиран.

Според портпаролот на Министерството за транспорт, Драган Симоновски, овој пат критериумите за учество на наддавањето се намалени и се бара инвеститор кој има изградено најмалку пет хотели со пет ѕвездички. Почетната цена за квадратен метар изнесува 9.500 денари, а пријавите со потврда за исполнување на условите за учество во јавното надавање треба да се достават најдоцна до 15 јуни.

Ова е првиот од серијата огласи што во наредните 20 дена ќе ги објавува Министерството за транспорт и врски, при што на продажба ќе бидат понудени 160 локации од кои се очекува да бидат инкасирани најмалку 11 милиони евра. Согласно измените на Законот за градежно земјиште, 80 проценти од парите ќе се слеат во буџетот на општините, а останатиот дел во државниот буџет.

Сите 160 локации што ќе се нудат на продажба во согласносст со деталните урбанистички планови се наменети за изградба на бензински пумпи, угостителски и производни, комерцијални и деловни објекти, хотели, катни гаражи и станбени згради, а имаат за цел реализирање на нови инвестиции и поддршка на економскиот развој на општините. Објавите за поатрактивните локации ќе ги презентираат и економските промотири во странство, а тие ќе бидат објавени и на веб-страницата на Министерството на англиски јазик.

Во текот на 2007 и 2008 година преку отуѓување градежно неизградено земјиште се инкасирани над 40 милиони евра.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=67FB13CE830A844F9594837A0C25C176
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 20-Jun-2009 at 14:44
Мирка Гинова ученички дом
Петок, 19 Јуни 2009 17:40

DOM%20001

Подготовка за потребите на општестевната средина ,социјализација како и воспитување на младиот човек, се само дел од работите кои битолскиот ученички дом Мирка Гинува ги нуди на средношколците.Воспитен тим кој делува 24 часа ,помош при училишните и сите проблеми со кои се соочува ученикот, тука ќе бидат помогнати од домот велат ние да бидеме втор дом во буквална смисла на зборот.

DOM%20002

„Домот располага со капацитет од 270 легла претходната година бележевме недостиг во поголем дел број односно помалку пријавени кандидати од колку вкупната просторност оваа година се надеваме дека во извесна мера и ќе се искорегира таа состојба, откако она што ќе остане непополнето го пополнуваме со сместување на студенти но наш приоритет и дејност се учениците."- вели м-р Јасминка Новакова Стојановска директор во државниот дом Мирка Гинова

Бројноста на ученици кои ќе престојуваат во домот годинава, се надеваат дека ќе се зголеми и со донесувањето на Законот за задолжително средно образование.

DOM%20003

„Од ланската година Владата на РМ има овозможено бесплатен престој за учениците опфатени со задолжителното средно образование и истиот тој треба да продолжи и оваа година значи учениците кои лани завршиле прва година сега се запишале во втора и се со цел покривање на трошоците од старна на Владата на РМ, од Министерството со тоа што треба да ги исполнат критериумите значи да се одалечени повеќе од 20 км од Битола и во местото на живеење да немаат насока или наставна програма која ја посетуваат."- вели м-р Јасминка Новакова Стојановска директор во државниот дом Мирка Гинова

DOM%20004

Бесплатно е за средношколци но за студенти цената за еден месец престој изнесува 3700 денари.

„Од ланската година направивме некакви напори но од оваа година веќе домот ќе работи 12 месеци бидејќи едноставно неможеме да бидеме рентабилни со 3 месеци заклучени врати на домот."- вели м-р Јасминка Новакова Стојановска директор во државниот дом Мирка Гинова

Домот велат има трошоци и ако е затворен, Владата на РМ финансиски покрива само 10 месеци работење по глава на ученик додека останатите трошоци како и платите зависат од заработката на Домот.Не е за тука, ама колку да имаме генерално инфо колку чини и како изгледа средношколски дом.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Jul-2009 at 23:56
Може ли некој да каже што стана со работите околу holiday inn,се смени ли нешто во фасадата или...?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 14-Jul-2009 at 10:12


Сабајлево поминав и колку што можев да видам уште нема никакви промени
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 15-Jul-2009 at 00:17
Криво ми е што проектот за турската болница на место на Хотел Панорама не се реализираше, но доколку се реализира оваа најава тоа ќе виде навистина одлично, особено ако се работи за хотел на Кемпински

Панорама ќе добие пет ѕвезди!


Нашите извори велат дека причина за одлагање на конкретните градежни активности е таа што идејниот проект има помала висина, но поширока основа од пропишаната во актуелниот ДУП, па инвеститорот се интересирал за можностите дали може да добие одобрение за градба токму на таков објект


Старата, грда зграда на хотелот Панорама на Водно ќе се претвори во резиденцијален хотелски комплекс со пет ѕвезди, дознава Вечер од свои извори. Повеќе од два месеци градежни работници го подготвуваат градилиштето кое е обезбедено со нова ограда, но се уште ја нема информативната табла со името на инвеститорот како и проектот заедно со бројот на одобрението за градба. Нашите извори велат дека причина за одлагање на конкретните градежни активности е таа што идејниот проект има помала висина, но поширока основа од маркичката во актуелниот Детален урбанистички план, па инвеститорот се интересирал за можностите дали може да добие одобрение за градба токму на таков објект. Дознаваме дека резиденцијалниот хотелски комплекс ќе биде од светски познатиот синџир Кемпински хотели.

Од Општина Центар ги потврдуваат нашите информации, но велат дека официјално барање за издавање одобрение за градење се уште не е побарано.
- Точно е дека новиот сопственик имал средба со градоначалникот Тодоровиќ, но нема доставено проект ни услови за градба. Усмено има најавено дека би градел луксузен хотел со вкупна површина од 3760 метри квадратни колку што е дадено со ДУП, но на помала висина а поголема основа и сето тоа во истата парцела - информира Горан Матевски, портпарол на градоначалникот Владимир Тодоровиќ.

Хотелот Панорама кој некогаш важеше за еден од најелитните угостителски објекти, со години е оставен сам на себе, претворен во депонија на градежен шут. Во 2004 година, турската компанија "Универзал хоспитал груп" планираше да инвестира во изградба на елитна болница, но проектот пропадна поради тоа што земјиштето беше продадено без усогласување со тогашниот Детален урбанистички план, кој на споменатата локација не предвидувал изградба на болница, туку објект со угостителско-хотелиерска намена.

Дали и овој пат Деталниот план ќе биде пречка за реализирањена инвеститицијата повторно ќе зависи од градските власти.http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=FF50192DF6F7CB4EB80CA2AC7801B0F0
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-Jul-2009 at 13:08

Ух да, еден Кемпински ќе легне многу подобро од приватна болница Thumbs%20Up

Инаку малку офтопик, малку погоре од Панорама, а под Олимписко село сепак се гради нешто под турско знаме, а според карабината не ќе да е станбен објект, но комотно може да биде болница.
Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.