build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #541 Posted: 30-Jun-2016 at 17:53
Ај да видиме што ќе излезе.

Ќе се реконструира хотелот „Европа“ во Отешево

116 Views Јуни 30, 2016 Локално Редакција Емагазин

0   
Претставниците на компанијата „Глобал инвестмент фонд“ од Обединетите Арапски Емирати, која неодамна го купи хотелот „Европа“ во Отешево денеска го запознаа градоначалникот на општина Ресен, Ѓоко Стрезовски со активностите околу реконструкцијата на овој туристички капацитет на брегот на Преспанското Езеро.

Ресенскиот градоначалник изрази задоволство од заинтересираноста на компанијата за инвестирање во туристичкиот сектор, како една од најзначајните стопански гранки во Преспа, како и од решавањето на еден од најгорливите проблеми на преспанскиот туризам.

- Големо е задовоството кај нас како локлана самоуправа што почнуваме со решавање на една од болните точки за преспанскиот туризам, а тоа се сместувачките капацитети во туристичката населба Отешево. Според најавите на инвеститорот догодина ова време ќе никне еден нов туристички капацитет на преспанското крајбрежје што ги исполнува сите услови за модерен туризам, изјави Стрезовски.

Менаџерот на емиратската компанија Абдулбари Салах истакна дека во Македонија ќе инвестираат во повеќе сектори во делот на енергетиката, гасификацијата и туризмот. Покрај во хотелот „Европа“ посочи дека се заинтересирани да инвестираат и во други туристички капацитети на преспанското крајбрежје.

МИА
http://emagazin.mk/vesti/vest/23707
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #542 Posted: 04-Jul-2016 at 08:44
Инвеститор од ОАР ќе го реконструира хотелот „Европа“ во ОтешевоПретставниците на компанијата „Глобал инвестмент фонд“ од Обединетите Арапски Емирати, која неодамна го купи хотелот „Европа“ во Отешево, деновиве го запознаа градоначалникот на Ресен, Ѓоко Стрезовски, со активностите околу реконструкцијата на овој туристички капацитет на брегот на Преспанското Езеро.

Ресенскиот градоначалник изрази задоволство од заинтересираноста на компанијата за инвестирање во туристичкиот сектор, како една од најзначајните стопански гранки во Преспа, како и од решавањето на еден од најгорливите проблеми на преспанскиот туризам.

- Големо е задоволството кај нас како локална самоуправа што почнуваме со решавање на една од болните точки за преспанскиот туризам, а тоа се сместувачките капацитети во туристичката населба Отешево. Според најавите на инвеститорот догодина ова време ќе никне еден нов туристички капацитет на преспанското крајбрежје што ги исполнува сите услови за модерен туризам - изјави Стрезовски.

Менаџерот на емиратската компанија Абдулбари Салах истакна дека во Македонија ќе инвестираат во повеќе сектори во делот на енергетиката, гасификацијата и туризмот. Покрај во хотелот „Европа“, посочи дека се заинтересирани да инвестираат и во други туристички капацитети на преспанското крајбрежје.

Извор
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #543 Posted: 24-Sep-2016 at 02:49
Park Hotel & Spaфото: Jean Paul (flickr)

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #544 Posted: 24-Sep-2016 at 19:45

офтопик, можат нов скеј парк да отворат на полусрушениот објект кој си остана така за сите наредни векови што ќе поминат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #545 Posted: 26-Sep-2016 at 08:57
Фино би било ама приватен објект е тоа
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #546 Posted: 27-Sep-2016 at 15:35


Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #547 Posted: 28-Sep-2016 at 20:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #548 Posted: 04-Oct-2016 at 10:48
Не знам зошто, но си мислев дека целата зграда (т.н. Кинески ѕид) ќе биде пренаменета во хотел, а не само овој левиов дел:фотографијата е преземена од фејсбук страницата на Park Hotel
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #549 Posted: 09-Oct-2016 at 13:26
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #550 Posted: 09-Oct-2016 at 13:30
Originally posted by Џоле

Не знам зошто, но си мислев дека целата зграда (т.н. Кинески ѕид) ќе биде пренаменета во хотел, а не само овој левиов дел:фотографијата е преземена од фејсбук страницата на Park Hotel


I jas mislev taka. Steta navistina.
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #551 Posted: 28-Oct-2016 at 18:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #552 Posted: 02-Dec-2016 at 09:39
„КАМФУД“ ПРЕГОВАРА СО СВЕТСКИ БРЕНД ЗА ХОТЕЛ СО ПЕТ ЅВЕЗДИ ВО ОХРИД

Македонската компанија „Камфуд“ е во напредна фаза во преговорите со еден од најреномираните светски хотелски брендови за изградба на хотел со пет ѕвезди на брегот на Охридско Езеро.

„Она што до овој момент можеме да го кажеме е дека преговорите се одвиваат според предвидената динамика. Станува збор за огромен проект и мора да се согледаат сите аспекти. Во оваа фаза можеме да потврдиме Охрид ќе добие супермодерен објект по највисоки стандарди и ќе се најде на мапата на светски познатите хотелски брендови. Тоа ќе значи и многу вработувања и подигнување на нивото на економски развој во Охрид, но и поширокиот регион. Нашиот најголем туристички центар сега ќе може рамноправно се носи на туристички план со земјите од регионот и европските земји“, велат од „Камфуд“.

Станува збор за исклучително атрактивната крајезерска локација, во локалитетот „Св. Стефан“, со површина од 6.750 квадратни метри под објекти, односно вкупна површина од околу 21.000 квадратни метри. Минатата година компанијата ја купи поранешната Детска болница за 1,2 милиони евра.

„Камфуд“ ДООЕЛ Скопје е компанија која се занимава со издавање и управување со сопствен недвижен имот или недвижен имот земен под закуп и претставува дел од групацијата „КАМ холдинг“, основана во 1999 година, познат малопродажен синџир со ист деловен модел како „Алди“, „Лидл“, „Плус“ и др. и има повеќе од 60 супермаркети „КАМ“ низ земјата, а почнат е влез нa нови пазари во регионот, се вели во соопштението до медиумите.

http://utrinski.mk/?ItemID=3C530313D05BF142970E86C6F681AB8F
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #553 Posted: 06-Jan-2017 at 16:58
Некој нов хотел на Пониква, Осогово

Ponikva - Osogovo by Boshko, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #554 Posted: 19-Jan-2017 at 17:50
Zivi bili pa videli...

Kompanija u planu ima i otvaranje hotela InterContinental u Beogradu i Zagrebu, kao i širenje brenda Crowne Plaza u SKOPJU i drugom gradovima regiona. Beogradski hotel Crowne Plaza, inače, zabeležio je gotovo 100.000 noćenja u 2016, uz popunjenost soba od oko 63% i prihod od skoro 12 mil EUR.


http://www.ekapija.com/website/sr/page/1648206/Delta-Holding-u-2017-planira-66-milijardi-dinara-prihoda-Ni%C4%8Du-novi-hoteli-i-tr%C5%BEni-centri-agrar-%C4%8Deka-40-mil-EUR-investicija


Edited by carver91 - 19-Jan-2017 at 17:51
Back to Top
MrEdmund View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Jan-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote MrEdmund Quote  Post ReplyReply #555 Posted: 19-Jan-2017 at 22:03
Дали има охриѓани на форумов? Во минатиов период беа најавени изградба на луксузни хотели кај Билјанини Извори (на „Фибула“), кај Горица (на „Дивелоп груп“) и кај Св. Стефан (на „Камфуд“), како и реконструкција на хотел „Палас“. Дали има некакви новости околу овие проекти, некакви рендери, цртежи, дали нешто се работи на терен?
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #556 Posted: 22-Jan-2017 at 05:01
Nov hotel na aerodrom?source source

Edited by makonix - 22-Jan-2017 at 05:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7368
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #557 Posted: 22-Jan-2017 at 10:50

личи на кичеста катна гаража
имаш нешто друго информации освен рендеров? ...може и да е аматерски проект
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #558 Posted: 22-Jan-2017 at 19:01
Леле, колку е грозен. Се надевам дека е само идеен проект на некој студент што се вежба да му го преземе приматот на Жарко Чаушевски.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13133
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #559 Posted: 14-Mar-2017 at 09:00
Živorad Vasić, potpredsednik Delta Holdinga - Hotelima u Zagrebu, Skoplju i Prištini zaokružujemo region

13.03.2017

Kompanija Delta Holding zadovoljna je rezultatima hotelijerskog biznisa u prošloj godini, koja je bila izuzetno dinamična. U 2016. počeli su izgradnju hotela InterContinental u Ljubljani i kupili Holiday Inn i Belexpocentar u Beogradu, a i za ovu godinu imaju ambiciozne planove.

- Ove godine ćemo završiti izgradnju hotela u Ljubljani, zatim, ako dobijemo dozvole, možemo početi gradnju InterContinental-a u Beogradu. Sa kompanijom IntetContinental Hotels Group imamo planove da otvorimo hotele i u Zagrebu, Prištini i Skoplju i da na taj način zaokružimo region – kaže u intervjuu za eKapiju Živorad Vasić, potpredsednik Delta Holdinga i direktor hotela Crowne Plaza Beograd.

...

Uporedo sa postojećim projektima, u saradnji sa InterContinental Hotels Group razvijamo nove. Namera nam je da otvorimo InterContinental u u Zagrebu, kao i Crowne Plaza hotele u Prištini i Skoplju. Mi bismo investirali, a InterContinental bi upravljao hotelima. To je jedinstvena formula koja je u dva grada dala uspeh, nema razloga da u novim projektima bude manje uspešna.

http://www.ekapija.com/website/sr/page/1688646/%C5%BDivorad-Vasi%C4%87-potpredsednik-Delta-Holdinga-Hotelima-u-Zagrebu-Skoplju-i-Pri%C5%A1tini-zaokru%C5%BEujemo-region
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2195
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #560 Posted: 14-Mar-2017 at 09:31
Еве го белградскиот. Изграден во 1979, во 2012 се ребрендира во Crowne Plaza.


Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2627282930 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.