build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Jul-2009 at 13:20


На тој потег воопшто доста се гради а ние не го покриваме доволно...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Aug-2009 at 18:53
Unhappy

Нема трета среќа за луксузниот хотел во Горица


Владата ниту од трет обид не успеа да  го продаде атрактивното земјиште во комплексот Горица во Охрид каде е предвидено да се изгради луксузен хотел со пет ѕвездички.

На јавното наддавање за продажба на 15 000 метри квадратни државно земјиште во Горица, што требаше да се одржи на 24 јули, не се пријавил ниту еден инвестотор, по што пропадна уште еден обид во Охрид да се донесе светски хотелски бренд. Од Министерството за транспорт и врски, за „Оhridnews“ изјавија дека ќе биде распишана нова објава, а потенцијалните инвеститори ќе се анимираат преку економските промотори и амбасадите. Според најавите нема да има промена во критериумите за продажба, односно за атрактивната локација ќе може да конкурираат само оние инвститори  кои поседуваат синџир од најмалку 5 хотели.

Владата неодамна ги намали критериумите за продажба на земјиштето за изградба на луксузен хотел во Охрид, но според локалната самоуправа тоа не е доволно.

-Кога имаше заинтересирани инвеститори критериумите на Владата за продажба на земјиштето во Горица беа превисоки, а сега кога тие се спуштија дојде економската криза и никој не вложува, вели градоначалникот Александар Петрески.

Според него критеиумите за продажба на атрактивниот имот за изградба на елитен хотел треба уште да се спуштат. Доволно е да се побара хотелот да биде со пет ѕведички и нема потреба да се бараат дополнителни услови инвестирот да поседува ланец со толку и толку хотели, додава Петрески.

Обидите на владата да привлече светски хотелски бренд во Охрид траат три години. Се спомнуваа имињата на „Хилтон“ и „Есксцелзиор“, а се шпекулираше и со инвеститори од Турција. Никој од нив не пројави конкретен интерес да инвестира во Охрид.


http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=14629
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 06-Aug-2009 at 23:44

Малку вероватно дека баш во Петровец некој голем бренд ќе се нафати да гради луксузен хотелски комплекс, но вероватно општината сеуште се надева на ексклузивните голфтерени. Во секој случај еве ја веста:

Се продава земја за хотелски комплекс во општина Петровец

Државата на меѓународен тендер продава земјиште во Ќојлија, Општина Петровец, наменето за изградба на ексклузивен хотелски комплекс. Ќе се лицитира за земјиште со површина од 152.136 квадратни метри со почетната цена од 500 денари за квадрат. Купувачот на земјиштето, составено од четири градежни парцели, ќе треба да изгради хотелски комплекс што ќе може да достигне максимална височина до осум ката.

На лицитацијата за земјиштето, што ќе се одржи за два месеца, ќе можат да учествуваат исклучително субјекти кои веќе поседуваат синџир хотели, односно имаат изградено најмалку пет хотелски објекти, брендирани од еден ист сопственик на името на брендот. Ова е посебниот услов за учество на заинтересираните за купување на државната земја.

Во согласност со одредбите на објавата, лицитацијата ќе може да се спроведе и доколку има само еден заинтересиран субјект. Купувачот ќе биде обврзан градежната дозволата за комплексот да ја обезбеди во рок од најмногу шест месеци по потпишувањето на договорот за оттуѓување на земјиштето, а за максимум две години ќе треба да заврши со градбата. (Дс.Т.)

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 08-Aug-2009 at 11:36

НА ЈАВНО НАДДАВАЊЕ СЕ ПРОДАВА АТРАКТИВНА ПАРЦЕЛА ВО ПЕТРОВЕЦ


Близу Александар Велики ќе се гради хотел де лукс


По електронски пат ќе се продава државно градежно земјиште со вкупна површина од околу 152 илјади метри квадратни за почетна цена од 500 денари и 5.515 квадрати приватно земјиште по почетна цена од 1.800 денари


Близу аеродромот Александар Велики во Петровец ќе се гради луксузен хотелски комплекс, но од кој бренд ќе се знае по 8 октомври годинава, за кога Министерството за транспорт на веб страницата: www.aukcija-mtc.gov.mk. ќе го одржи електронското јавно наддавање. Според објавата на ресорното министерство, станува збор за државно градежно земјиште со вкупна површина од околу 152 илјади метри квадратни составено од три градежни парцели кое ќе се продава за почетна цена од 500 денари и уште една парцела од 5.515 квадрати приватно земјиште по почетна цена од 1.800 денари. На електронското јавно наддавање можат да учествуваат сопственици на ланец хотели кои поседуваат најмалку 5 брендирани хотелски објекти, односно имаат изградено најмалку пет хотелски објекти, брендирани од еден ист сопственик на името на брендот. Ова е посебниот услов за учество на заинтересираните за купување на државната земја. Сопствениците на приватното земјиште, пак се согласни да го продадат земјиштето по цена од најмалку 1800 денари за квадрат за што имаат доставено изјави заверени од нотар.

Од општината информираат дека овој комплекс е вцртан во Детален урбанистички план и ќе значи многу за развојот на општината Петровец.
- На потенцијалниот купувач му е овозможено да изгради хотелски објекти на осум ката на 30 отсто од парцелата. На преостанатиот дел му се дава можност да внесе спортско - рекреативни содржини по свој проект кој што се разбира треба претходно да биде одобрен од надлежните институции. Значи, инвеститорот ќе може да гради спортски терени, базен, забавно-рекреативен парк. Ова е атрактивна локација, особено поради тоа што се наоѓа во една живописна околина, со прескрасна придода а е многу блиску до автопатот и се разбира до Скопскиот аеродром - велат од Општина Петровец.

Во согласност со одредбите на објавата, лицитацијата ќе може да се спроведе и доколку има само еден заинтересиран субјект. Купувачот ќе биде обврзан градежната дозвола за комплексот да ја обезбеди во рок од најмногу шест месеци по потпишувањето на договорот за отуѓување на земјиштето, а за максимум две години ќе треба да заврши со градбата.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Oct-2009 at 14:23

Скајвингс ќе гради хотел кај „Александар Велики“


Коментари (8)   
27.10.2009 09:53
 

 

Инвестиција вредна 500.000 евра во изградба на помал хотелски објект во близина на аеродромот „Александар Велики“ најави авиокомпанијата Скајвингс.

Ваков амбициозен план објави во понеделникот претседателот на Бордот на директори на компанијата Ајан Џафероски за време на промотивниот лет Скопје-Брисел.

Џафероски посочи дека изградбата на хотелот треба да започне во март идната година, а истиот треба да биде пуштен во употреба во јуни 2010 година.

Предвидено е хотелот да има 20 соби, а во најголем дел би се користел за потребите на екипажите на Скајвингс, која планира во идниот хотел да го пресели и седиштето на компанијата.

Скајвингс во соработка со Ер лифт сервис во понеделникот воведе директна линија на релацијата Скопје-Брисел, а веќе в недела ќе започне да сообраќа кон Рим, додека од 10 ноември ќе биде воспоставена линија кон Бергамо, во близина на Милано.

Скајвингс, која е регистрирана во Скопје, досега има отворено редовни линии од Скопје кон Истанбул, Цирих и Диселдорф.

Скајвинг засега оперира со еден авион од типот боинг 737-300, но од декември треба да пристигне уште еден ист таков авион.


http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115465

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Oct-2009 at 23:28
Во врска со овој пост на anDarko, еве на Холидеј Ин повторно некои скелиња, ама јас не гледам некоја разлика, ова ми изгледа како обично молерисување... а 2010 е на прагот.

Dunno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 02-Nov-2009 at 21:53
Nuts како замислил мали ѓокица... повеќето локации се релативно логични (освен безидејното расфрлање со скап квадарат во центарот на градот со некакви катни гаражи), но после сите искуства со пропаднати тендери, со катастарски заврзлами и со нерасчистено правно-имотни односи и дополнително во оваа економската криза сум скептик дека било каков сериозен инвеститор ќе се заинтересира.

На сајтот на Министерството за транспорт и врски се потрудиле да направат некакви ПДФки за ова што ќе се случува но 90% линкови им се грешни, на некои фали комплетно фајлот. Како и да е ги извлеков сите освен два и ќе ги постирам во продолжение.

Се продава државно земјиште за изградба на хотели, облакодери

02.11.2009 18:47
 

 

Хотели на крајбрежјето на реката Вардар, деловни центри и катни гаражи во центарот на метрополата, висококатници во населба Аеродром, голф терени.

Атрактивни локации за изградба на овие објекти до крајот на годината ќе понуди на продажба Министерството за транспорт и врски.

Деновиве објавен е оглас со кој се информираат потенцијалните инвеститори за операцијата продажба на луксузно државно земјиште, по што најдоцна до крајот на декември ќе се оди на втората фаза - закажување на датуми за јавни лицитации.

Се нудат вкупно 23 локации на територијата на целата државата, а дел од предвидените проекти како оној за голф терените веќе и се познати за јавноста но останаа нереализирани најчесто поради бирократски бариери.

Во транспорт и врски велат дека локациите сега се чисти и подготвени за продажба но не се открива колку пари планира да собере државата. Квадратен метар земјиште ќе се продава по утврдена почетна цена а купувач ќе биде оној што на лицитациите ќе понуди најмногу. Во милионските проекти замислени од страна на владата предвидена е и изградба на деловен центар кај Соборниот храм, катни гаражи кај судската палата, кај јужен булевар спроти дирекцијата на Макпетрол и во строгиот центар на градот кај полициската станица Беко.

На кејот на Вардар во близина на скопско Кале се нудат локации за изградба на три хотели еден до друг од висока категорија. Во населбата Аеродром се продава земјиште каде треба да никнат највисоките згради во македонија од по 25 ката.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=115752
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-Nov-2009 at 22:04
Под Кале освен катната гаража и спортскиот комплекс погоре има и 3 хотели еден до друг.

Еве го првиот
Edited by Cloverstack - 15-Oct-2010 at 03:43
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Nov-2009 at 22:04
Вториот хотел покрај Вардар под Кале...


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-Nov-2009 at 22:04
... и третиот


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Nov-2009 at 22:05
Хилтон кај Горица... повторно n-ти дел


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Nov-2009 at 22:06
И Хилтон во Петровец n-ти дел (покрај ова се продаваат и околу 900.000 квадрати за голф терени покрај овој Хилтон)


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Nov-2009 at 22:06
Хотел Билјанини Извори


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 03-Nov-2009 at 16:38
СЕ БАРА СТРАНСКИ ИНВЕСТИТОР
Четврта среќа за хотел во Охрид

Државата не се откажува од изградба на елитен хотел на охридското крајбрежје. Таа деновиве во „Фајненшл тајмс“ по четврти пат објави оглас за продажба на земјиште во Горица, а за првпат кај Билјанини извори наменети исклучително за изградба на хотели. Од Министерството за транспорт и врски потврдуваат дека објавиле известување за потенцијални инвеститори заинтересирани за купување атрактивно земјиште во Македонија на повеќе локации во земјата, а тоа ќе биде доставено и до сите економски промотори на земјава. Владата веќе три години неуспешно се обидува да привлече светска хотелска марка во Охрид, а се спомнуваа имиња на „Хилтон“, „Ексцелзиор“, како и некои инвеститори од Турција. Досега за местото во Горица биле распишани три јавни огласи. На последниот обид за продажба на 15.877 квадратни метри по цена од 4.800 денари за еден квадратен метар не се пријави ниту еден инвеститор. Од Асоцијацијата на хотелиери на Македонија (ХОТАМ) велат дека никој не е заинтересиран за изградба на луксузен хотел зашто државата не создава услови и стимулации за влез на познат странски синџир на хотели. - Тргнете од нашите хотелски комплекси со повеќе од 200 соби. Тие работат на граница на рентабилност, со позитивна нула или со минимален остаток. За да има враќање на инвестиција од 20 милиони евра, треба чистата годишна заработка да биде од 10 до 12 проценти од вложениот капитал или околу три милиони евра - вели Дончо Танески, претседател на ХОТАМ. Тој додаде дека странска марка нема да влезе се додека Македонија стане атрактивна туристичка дестинација, а тоа ќе се постигне со поевтинување на авионските билети и подобра сообраќајна поврзаност, намалување на данокот на додадена вредност во угостителската дејност и подобрување на инфраструктурата во земјата.

Е.К.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1857&ArticleID=125713
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 25-Nov-2009 at 01:26
Италијанци ќе градат спортско-рекреативен центар во Катланово


На површина од 22.500 метри квадратни ќе се гради хотел од висока категорија на шест ката, а околу него ќе се градат спортски терени со професионални димензии наменети за подготовка и тренинзи на спортисти


Италијанска градежна компанија е заинтересирана да вложи 14 милиони евра во изградба на луксузен спортско-рекреативен и спа-центар во Катлановски бањи. На површина од 22.500 метри квадратни ќе се гради хотел од висока категорија на шест ката, а околу него ќе се градат спортски терени со професионални димензии наменети за подготовка и тренинзи на спортисти. Локацијата се наоѓа во близина на бањите, поточно над црквата Св. Недела", во близина на чешмата со лековита вода.

Од Општина Петровец информираат дека локацијата е урбанизирана и дека во моментов изработката на локалната планска документација е во завршна фаза и ќе биде предадена во Министерството за транспорт и врски за десетина дена. Министерството треба да ја продолжи постапката за отуѓување на земјиштето. Од таму велат дека инвеститор е градежната фирма "Евроиталија", која има регистрирано фирма во Скопје и го доби тендерот во Прилеп за производство на мермер.
- Евроиталија е компанија што во нашата општина веќе подолг период се смета за еден од најсигурните инвеститори. Минатиот месец наша делегација беше во посета на Италија и градоначалникот Борче Митевски разговараше за инвестицијата, за проектот којшто навистина е многу значаен за локалниот економски развој на нашата општина, информираат од кабинетот на градоначалникот на Општина Петровец.

Општинарите велат дека ова е една од неколкуте странски инвестиции што треба да се реализираат наскоро.

http://vecer.com.mk/?ItemID=C39DE5FBA520994BADDC760F7674568B
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Dec-2009 at 16:15
само за да ја потврдиме веста дека нема ништо да се менува во фасадата.


Тазе боја на "Холидеј ин"

Фасадата на "Холидеј ин" неделава се бојосува со тазе жолта боја. Молери, качени на скелиња, го користат убавото време за да го освежат надворешниот изглед на хотелот. Работниците ни рекоа дека "Холидеј ин" нема да добие нов изглед, туку само се освежува фасадата.


http://www.vest.com.mk/?ItemID=60B17179477EB24B9D396BA3564D04DA
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Jan-2010 at 14:19

ЗАТВОРЕН ЕДИНСТВЕНИОТ СМЕСТУВАЧКИ КАПАЦИТЕТ


Велес остана и без хотелот Вила Зора!


Од пред десетина дена Велес е без хотел откако единствениот сместувачки капацитет во градот - хотелот Вила Зора, беше затворен. Неколку години не работи ниту хотелот Интернационал, кој претставува грда слика на градот. Хотелот Вила Зора беше изграден во 1985 година со средства од Фондот за пензиско и здравствено осигурување и пари од боречката организација. Последен со него управуваше фирмата а.д. Киро Ќучук". На неколку дена пред Новата година, го напуштија хотелот и тоа без никакво објаснување. Го собрале инвентарот, ставиле клуч на вратата и заминале. Причините за напуштањето на објектот, раководството на друштвото не ги обелоденува. Службените телефони на фирмата се исклучени поради неплатени сметки и беа недостапни за одговор. Од боречката организација ни рекоа дека пред да го напуштат хотелот со нив и со претставници од Фондот на ПИОМ, било извршено примопредавање на она што тие го оставиле.
-Пред да се иселат, не повикаа. Без многу објаснување рекоа дека го напуштаат хотелот. Како боречка организација не сме во можност финаниски да го одржуваме хотелот. Со фондот за ПИОМ мораме да се договориме што понатаму. Доколку не се најде друг да стопанисува, Вила Зора ќе пропадне. Навистина е жално овој објект да не работи. А што е поважно, жално е Велес да остане без хотел и хотелско сместување. Овој хотел некогаш беше гордост на Велешани - вели Кицо Саздовски, претседател на Здружението на борците.

Хотелот Вила Зора располагаше со 160 легла во 60-тина соби и имаше три ресторан-сали за 500 гости и голема летна бавча. Со делбениот биланс од 1999 година, Владата му го даде објектот на градот, поради што борците оваа одлука ја оспоруваат.

Посетителите кои доаѓаат да ги видат големиот број историски и културни споменици во Велес, мораат сместување да побараат во некој од хотелите во соседните градови или пак, во мотелот Романтик на брегот на Велешкото Езеро. Но, сите велат дека тоа не е решение и дека на Велес му е потребен хотел.

(С.А.)


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=3C3A9049C6B1E74EB5156E784124AC05


Edited by La Linea - 09-Jan-2010 at 14:22
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Jan-2010 at 00:50
Не, џабе се ломоти навистина... Sleepy

И хотели на кејот под Кале во антички стил?!

Од вчера се продава парцела за хотел, чија фасада ќе треба да се вклопи со новите објекти во околината

Деспина Трајковска 


По инсистирање на Владата, и кејот на просторот под Кале ќе биде во антички стил. Фасадите на петте ексклузивни хотели, предвидени да се градат по течението на Вардар, ќе треба да се приспособат на фасадите на Уставниот суд, тетарот, музејот на ВМРО и другите планирани градби во тој реон, од кои речиси сите ќе имаат антички примеси. Токму изгледот на фасадите на хотелите со пет ѕвезди е еден од главните урбанистичко-архитектонски услови што ќе треба да ги исполнат инвеститорите. 

Парцелите за објектите, кои се во државна сопственост, ќе се продаваат на лицитација. Првата од предвидените пет од вчера е понудена на продажба со стартни 6.600 денари за квадратен метар. Станува збор за локација со површина од 4.745 квадрати на која објектот ќе може да достигне висина до 14,5 метри. Идниот инвеститор ќе има обврска хотелот да го изгради во рок од три години по обезбедувањето на градежната дозвола, која е должен, пак, да ја извади шест месеци по потпишувањето на купопродажниот договор за парцелата. 

Во меѓувреме, очигледно државата ќе треба да ги расчисти имотните односи со три од вкупно петте парцели наменети за хотели за да се реализира целиот комплекс, бидејќи дел од земјиштето веќе беше понудено на продажба уште во 2006 година. Некои од учесниците на тогашната лицитација поднесоа жалби, по што отуѓувањето „заглави“ и се' уште нема официјални информации што се случи со него. Последен пат од Министерството за транспорт информираа дека сите предмети се во судска постапка, со која се испитува дали продажбата била извршена во согласност со сите закони и прописи. До каде е постапката и дали можеби е завршена, засега никој не кажува. 

Иако се очекуваше, тогаш на лицитацијата не учествуваше ниту едно познато име од хотелиерскиот бизнис. Две парцели купи фирмата „Гемак трејд“ од Скопје, сопственост на Енвер Малиќи, а една Ејуп Алими, кој понуди 10.050 денари за квадрат. Претставникот на „Гемак трејд“ тогаш изјави дека немаат решено што ќе прават со земјиштето, но навести дека, најверојатно, ќе градат луксузни хотели. 

Инаку, согласно со урбанистичкиот план за реонот, освен хотелскиот комплекс, предвидена е изградба и на катна гаража и спортски комплекс. Петте хотели е предвидено да бидат распоредени еден до друг крај брегот на Вардар, три од нив со дозволена максимална висина од 14,5 метри, а два од 11 метри. Планот овозможува изградба на катна гаража од осум подземни нивоа со капацитет од 1.960 возила, додека објектите во спортскиот комплекс ќе можат да достигнат висина до осум метри. Во овој комплекс, планот предвидува и спортско-рекреативна сала, придружни објекти во функција на спортот, отворени спортски терени и привремено сместување. Со предметниот ДУП, всушност, се урбанизира целиот реон со нови градби, единствено се потврдува надградба на резиденцијата на поглаварот на МПЦ, а планот овозможува и изградба на нови содржини во функција на постојните верски објекти. 

Ваквата урбанизација е направена по нарачка на Владата, која ја финансираше изработката на планот како дел од владината програма за приоритетна изработка на урбанистички планови.http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=ADFAB4812B232D45923ED933E3DF925E
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Jan-2010 at 06:05
Која патологја

Инаку „узорите“ се на цел километар од овде... не дека „антикава“ ќе беше пооправдана доколку растојанинието беше помало...
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Jan-2010 at 08:44
Нека му рече некој на ГУЕФСКИ дека Скопје настана како логор на римската војска - к`етенчето да не залажал некој дека го основал Александар ?!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.204 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.