build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 31323334>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 03-Jun-2020 at 16:00
Во Визбегово

https://www.facebook.com/GOIVABETON/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2206
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 03-Jun-2020 at 16:09
Интересно. Кај Петровец или Аеродром Бразда, па и населба Аеродром добро би дошол аеродромидов.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 03-Jun-2020 at 16:59
Поминав пред некој ден го видов. Блискоста со Стенковец дава за право човек да се замисли да не е констролна кула! Личи на аеродромска зграда.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2206
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 03-Jun-2020 at 17:20
И хоризонталниот дел, особено левата половина, потсеќа на терминал.
Врвот на кулата веројатно ќе биде (ротирачки) ресторан?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 03-Jun-2020 at 17:23
Најјако ќе биде ако го пренаменат во џамија
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 14-Jun-2020 at 11:24

Originally posted by kultuzin

2013 ~ Детското одморалиште сега е целосно реновирано
...

и конечно ќе се реализира идејата во заграден простор да се чуваат автохтони шумски животни


2015~

2013

~

Р-1107 ... Р-29171
Кавадарци ... Михајлово

http://mihajlovo.com/index.php/component/content/category/78-meniEdited by Zelenikovo - 14-Jun-2020 at 11:24
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 26-Jun-2020 at 16:21
Originally posted by stef4o

Во Визбегово

https://www.facebook.com/GOIVABETON/
https://www.facebook.com/GOIVABETON
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 27-Jun-2020 at 17:06
Novi fotki od Hotel Pamela?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 27-Jun-2020 at 18:12
Originally posted by carver91

Novi fotki od Hotel Pamela?


Одамна немам патувано кон Неготино,некој друг ако има нека сподели. Би требало веќе да е завршена карабината,не ќе да е некој многу голем хотел.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 01-Jul-2020 at 09:59
Фабрика Карпош е компанија која е најчест избор на голем број инвеститори при изведба на нивните објекти.

Моментално работиме на изведба на хотелски комплекс на влез на Скопје во репнот на Маџари веднаш до самиот автопат. Одлично решение кое се гради со одличен интензитетhttps://www.facebook.com/fabrikakarposh/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 11-Jul-2020 at 16:29
Originally posted by carver91

Novi fotki od Hotel Pamela?


Повели,денешни фотки

Карабината е оформена,почнато е соѕидување со Y-Tong блокови...немам инфо а дури ни на градилиштето мислам дека нема табла

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 20-Jul-2020 at 19:40
Има објавено фотки од хотелов наназад во нишкава, немаше потреба од отворање нова за вакво гомно:

Originally posted by user8642

Ова е веќе изградено. Незнаев дека постоело уште едно Роџер-Пиано во Македонија
https://www.facebook.com/pg/newgoldenplace/
...
Originally posted by Џоле

Можеби еден од најкичозните хотели што сум ги видел. Се наоѓа во Маврово.

DSC04612 by george k. 1981, on Flickr

DSC04617 by george k. 1981, on Flickr

DSC04621 by george k. 1981, on Flickr

DSC04620 by george k. 1981, on Flickr

DSC04624 by george k. 1981, on Flickr

DSC04625 by george k. 1981, on Flickr

Дворот на хотелот не е толку лош...

DSC04618 by george k. 1981, on Flickr

DSC04613 by george k. 1981, on Flickr

DSC04619 by george k. 1981, on FlickrEdited by Џоле - 20-Jul-2020 at 19:47
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 07-Aug-2020 at 15:55
Отешево со ваучер – далеку од ЕвропаВтор на листата што нуди летување со ваучери што граѓаните ги добија како дел од мерките поради епидемијата од корона вирусот е автокампот „Европа“ во Отешево, но луѓето кои одлучија таму да го поминат летниот одмор годинава, длабоко се каат.

Имено, семејство од Скопје, со две деца на училишна возраст веќе три дена престојуваат во бунгаловите на „Европа“, но освен името на автокампот, ништо друго не е европско.

Деновиве е врнежливо во Македонија, особено во западниот дел, па и на луѓето не им се погоди времето и мораа да останат во сместувачкиот капацитет, место да одмораат на плажа покрај езерото.

Тие се вознемирени од тоа што таванот е мокар, а се плашат дека може да им падне на глава.

Три дена, со две деца, во мала, непријатна соба, без телевизија, звучи како приказна од крајот на шеесеттите години од минатиот век, во некоја пустелија. За потсетување, сега сме 2020 година или 21 век, ако сакате, но зборот пустелија потполно одговара за опис на одморалиштето. Во близина нема ниту еден угостителски објект, ни кафуле, ни бар. Единствено добро во тоа е што не мора да се внимава на растојанието меѓу гостите, во оваа година на пандемија.

На страницата на автокампот https://avtokampotesevo.wixsite.com/otesevo, стои дека бунгаловите се реновирани, но не може да се види кога било тоа. И да е така, очигледно реновирањето е направено неквалитетно, па таваните прокиснуваат на малку поголем дожд.

Девојката на која се пожалиле дека таванот прокиснува не се обидела ни да ја ублажи ситуацијата, туку едноставно рекла:„Во право сте“.

Требаше на одмор да останат до 13 август, но денеска се спакуваа и си заминаа за Скопје, што поради тоа што не им се погоди времето, што поради тоа што не им се погоди ниту „македонската гостопримливост“.

А природата дала, убава шумичка во која се сместени бунгаловите и камп-приколките. Воздух да се надишеш. Борови и елки вишат гранки кон небото и фрлаат ладовина наоколу. Но, под нив, паркирани автомобили, од гостите, од вработените… Потаму, два трактора, едниот дури и со церада покриен да се заштити од временските непогоди, а нива за орање нема на виделина. Меѓу две елки врзана платнена лежалка, но глетката ја расипува на неколку чекора оставената приколка, која чека да биде зкаачена на некое возило и да си ја врши работата. Се прашуваш дали е одморалиште или полигон, градилиште, земјоделско земјиште… По патеките исполегнати кучиња, сигурно без сопственик. Можеби се кротки, но ако настрада некој од гостите, кој ќе одговара? А езерото, во близина, мами да влезеш во водата.

За овој „луксузен одмор“ плаќате 950 денари од ноќ, ако останете најмалку седум дена, а ако сакате помалку, цената е 1.200 денари. Семејството од Скопје за овие три дена го потроши само ваучерот што им го додели државата. Затоа што времето не им се погодило, во летувалиштето „Европа“ ги поканиле да појдат на викенд во септември. За временските услови им се извиниле, а за условите за сместување само кренале раменици.

Мерката за туристички ваучер предвидува сите вработени граѓани кои имаат приходи кои не надминуваат 15.000 денари месечно да добијат ваучер од 6.000 денари кој ќе можат да го искористат во домашните туристички објекти, но и платежна картичка од 3.000 денари која ќе може да ја користат во сите угостителски објекти во државата. Ваучер ќе им биде доделен на сите вработени граѓани кои во периодот од јануари до април 2020 година не оствариле вкупни нето приходи од плата и надоместоци од плата не поголеми од 60.000 денари според податоците од Управата за јавни приходи.

Беше предвидено 130.000 луѓе да добијат ваучер.

Некогаш овој крај важеше за воздушна бања, особено за оние кои имаа проблеми со дишните патишта. И сега важи, но се помалку луѓе престојуваат таму. Јасно е зошто е тоа така.

Се додека во нашето не вложуваме, а вадиме пари, се додека ништо не реновираме на одредено време, а цените само ги зголемуваме, на профит од туризам не треба да се надеваме. Па нека се и државни пари, наши се, ама за нас, не се.

https://nezavisen.mk/oteshevo-so-vaucher-daleku-od-evropa/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #654 Posted: 11-Aug-2020 at 11:36
Originally posted by carver91

Novi fotki od Hotel Pamela?


Денешни,некако стагнираBack to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #655 Posted: 14-Aug-2020 at 23:52
Originally posted by stef4o

Во Визбегово


За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 495
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #656 Posted: 15-Aug-2020 at 00:28
Терминална зграда на аеродром Стенковец.   
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6887
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #657 Posted: 19-Aug-2020 at 15:24


https://www.facebook.com/VillaFrasoro/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #658 Posted: 27-Aug-2020 at 10:13
Проширување на хотел Буши во скопската чаршијафото: миа.мк
За сè има вторпат
Back to Top
carver91 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #659 Posted: 08-Sep-2020 at 17:07
Kad se Limak hotel otvara?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #660 Posted: 08-Sep-2020 at 18:57


Limak Skopje, will be opening doors to it’ s dear guests in 2020 as Limak Hospitality Group’ s 9th hotel presenting 121 standard rooms and 21 suites, the hotel has 142 elegant rooms. Limak Skopje will also be a hot spot with its stylish outlets as main restaurant, lobby, roof bar, meeting, and ballrooms phenomenal facilities. Limak Skopje will be bringing the “Limak Hospitality” to Skopje with its hotel & wellness facilities located right at the city center, walking distance to city museum and malls.


https://www.limakhotels.com/en/limak-skopje-hotel
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 31323334>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.