build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #661 Posted: 20-Jan-2021 at 17:33
Хотел на Еуро Актива во Скопје,поточно во Визбегово,извесен период стоеше како карабина ама последнава година почнаа интензивно да го довршуваат

https://www.facebook.com/baukop.dooel

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #662 Posted: 06-Feb-2021 at 10:01
Originally posted by stef4o

Проширување на Хотел Буши во Скопска чаршијаhttps://www.facebook.com/BLEROFIx


од 25.01.2021

https://www.facebook.com/sarajlimar
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 134
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #663 Posted: 08-Feb-2021 at 20:49
што се случува со хотелот Памела во Неготино?
Дали има напредок во конструкцијата?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #664 Posted: 08-Feb-2021 at 22:14
Originally posted by carver91

што се случува со хотелот Памела во Неготино?
Дали има напредок во конструкцијата?


Пред месец дена мој пријател бил во тој дел и ми кажа дека нема никаква промена.Можеби има некои финансиски проблеми што ја успорија изградбата.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #665 Posted: 09-Feb-2021 at 17:54
Немам повеќе инфо за проектов,за локација,дали и кога ќе се гради

Хотел Амадеус Паласhttp://arsprojekt.com.mk/mk/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #666 Posted: 09-Feb-2021 at 18:25
Yeah it's a NO from me.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote David Quote  Post ReplyReply #667 Posted: 10-Feb-2021 at 08:37
Originally posted by stef4o

Немам повеќе инфо за проектов,за локација,дали и кога ќе се гради

Хотел Амадеус Паласhttp://arsprojekt.com.mk/mk/

It's a YES from me,ама вакво нешто кај нас тешко дека ќе се изгради некогаш,впрочем и да испадне вака на крај.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #668 Posted: 16-Feb-2021 at 15:54
BRVENICA MOTEL COMPLEXhttps://www.arhitekt.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #669 Posted: 20-Feb-2021 at 10:19
Хотел Буши-Скопска Чаршијаhttps://www.facebook.com/BLEROFIx
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #670 Posted: 20-Feb-2021 at 10:52
Не можам да разберам какви допирни точки има архитектурата на овој хотел со архитектурата на чаршијата и како воопшто би се вклопил во таа целина.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #671 Posted: 24-Feb-2021 at 13:50
НА МЕСТОТО НА РЕСТОРАНОТ „ПАРК“ ВО ОХРИД ЌЕ СЕ ГРАДИ НОВ ХОТЕЛ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ГЕОРГИЕСКИ ВЕЛИ ОДОБРЕНИЕ Е ИЗДАДЕНО ВО 2018На 4.525 метри квадратни на просторот кај ресторанот и дискотеката „Парк“ во Охрид ќе се гради нов хотел. Според одобрението за градба од 2018, инвеститорот, градежната фирма „Ремис“, ќе гради хотелски комплекс од приземје три ката и поткровје. Викендот, граѓанската иницијатива Охрид СОС реагираше дека на ова место ќе се урива постоечкиот овој специфичен објект што е дело на реномиранот охридски архитект Павел Балабанов, кој за него го доби специјалното признание на Биеналето на македонската архитектура во 1989.

„Запрашан за најомилено свое архитектонско чедо, Балабанов го издвојува ресторанот ‘Парк’, од причина што креативниот процес бил највозбудлив. Дали навистина ќе се урива репрезентативен објект, дел од охридското архитектонско наследство на 20 век чиј габарит и висина беа вклопени во опкружувањето?“, реагираше Охрид СОС.

„На овој потег донесена е урбанистичко-планска документација во 2009 година и отпочната е постапка за добивање одобрение за градба согласно Генералниот урбанистички план за крајбрежје кој што бил важечки тогаш. Издадено е одобрение за градба на хотелски комплекс, приземје, три ката и поткровје во јуни 2018 година, при што се запазени сите тогашни важечки законски процедури и постапки. Одобрението е правосилно и согласно тоа одобрение, таму може да се гради“, вели градоначалникот на Охрид Константин Георгиески.

Хотелскиот капацитет ќе биде на 40 отсто искористеност на парцелата од целокупната градежна парцела од 9.748 метри квадратни. Според Планот за управување, потегот се наоѓа во трета Д-зона, таму каде нема урбанистички план каде е дозволена градба на 40 отсто и приземје и три ката. Иако одалеченоста на површината е 50 метри од Охридското Езеро тоа е во согласност со одобрената урбанистичко-планска документација донесена во 2009 и Законот за заштита на светско природно и културно наследство на Охридскиот Регион од 2010, кој предвидува да се побара мислење од Комисијата за управување со светско природно и културно наследство формирана во 2018.

Георгиевски вели дека Општината нема правен основ да интервенира во одобрение и проект кој што биле во постапка пред носење на Планот за управување со Охридскиот Регион.

„Планот за управување е донесен во февруари 2020 и не може ние да постапуваме спротивно на правосилни одобренија кои се издадени согласно позитивните тогашни законски прописи. Планот за управување требало да биде донесен во 2010, кога се донесе Законот за заштита на Охридскиот Регион. Урбанистичката документација е донесена и пред носењето на Законот за заштита на Охридскиот Регион, во 2009“, вели Георгиески.

Градоначалник потенцира дека сите нови урбанистички планови се усогласуваат со Планот за управување, но треба да се забрза процесот на усогласување на Деталните урбанистички планови. Најави во април носење и на Генералниот урбанистички план за Охрид.

„На следниот Совет на Општина Охрид ќе се донесе првиот урбанистички план кој е комплетно усогласен со Планот за управување со Охридскиот Регион, тоа е 8-3 Бејбунар, план кој беше поништен 2013 година. Сега е изработен, усогласен согласно препораките, добивме позитивно мислење од Комисијата за спроведување на Планот за управување на УНЕСКО, доби позитивно мислење од Министерството за транспорт и врски и сега е на Советот на Општината. Тие постапки треба да ги направиме за сите урбанистички планови и работиме забрзано. Сега во моментов, го усогласуваме Генералниот урбанистички план за град Охрид кој е во постапка од 2013 година. Проблем беше што Министертвото за образование не даваше позитивно мислење но тоа се реши и ни даде позитивно мислење затоа што Угостителското училиште остана на локација каде што е. Сега се надевам во април ќе го донесеме и Генералниот урбанистички план, по што ќе можеме да носиме повеќе детални урбанистички планови“, вели Георгиески.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/na-mestoto-na-restoranot-park-vo-ohrid-ke-se-gradi-nov-hotel-gradonachalnikot-georgieski-veli-odobrenie-e-izdadeno-vo-2018/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #672 Posted: 27-Feb-2021 at 14:16
Originally posted by carver91

што се случува со хотелот Памела во Неготино?
Дали има напредок во конструкцијата?


Денешни фоткиBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #673 Posted: 27-Feb-2021 at 14:40
Некакви апартмани во Хиподром 1 би требало ова да спаѓа,објектов незнам дали е пуштен во употреба завршен е пред околу 9-10 месеци можеби и повеќеBack to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #674 Posted: 02-Mar-2021 at 09:11
Близу Палата Зум изградено пред 5-6 години,веројатно во близина треба уште неколку објекти да никнат но чинам тоа е запрено поради мораториум во овој дел

https://propertyone.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #675 Posted: 02-Mar-2021 at 09:28


Тоа е хотел, не е деловна зграда.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14995
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #676 Posted: 04-Mar-2021 at 17:27
Доградба на Хотел Елса во Центар

https://twitter.com
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1763
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #677 Posted: 04-Mar-2021 at 17:52

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #678 Posted: 04-Mar-2021 at 18:18
Како е доградено над поткровје? Ова личи како да е во Нигерија или Гамбија.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #679 Posted: 06-Mar-2021 at 02:01
Originally posted by гитардемон

Како е доградено над поткровје? Ова личи како да е во Нигерија или Гамбија.
basically доградба на доградбата, таман за претседателски апартман
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #680 Posted: 06-Mar-2021 at 02:41
Whaaaattttttt🤮🤮🤮🤮
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3233343536>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.594 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.