build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 18-Apr-2023 at 15:59
Hotel Angro Palace vo Kavadarci

https://www.facebook.com/profile.php?id=100085485823422&sk=photos

http://angropalace.com/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 22-Apr-2023 at 08:08
Фавела

Хотелот „Елса“ во центарот на Скопје без дозвола „пораснал“ за два катаДивоградби, надградби и доградби изградени без градежна дозвола е проблем со кој досега не успеала да се справи ниту една скопска општина. Инвеститорите си додаваат по некој метар повеќе, на постојните објекти се надградуваат кат-два нагоре, а инспекторите, кои по општините се бројат на прсти, и да сакаат не можат да држат чекор со итроштините на градежниците.

Тука, најчесто на помош се дојавите од граѓаните, кај кои сè повеќе се развива свеста за заштита на околината, па пријавуваат по општините и инспекторите реагираат. Но, ниту тогаш, по изречените опомени и издадени решенија за уривање на она што е изградено без дозвола, не значи дека изведувачите на објектите ќе го извршат она што им е наложено.

Од друга страна, како што е познато, општините не се финансиски моќни да го разурнат сето она што не го одобриле, па така полуизградени, започнати, па дури и изградени објекти со години остануваат бесправно да го узурпираат просторот.

Деновиве реагираа скопјани за надградбата на хотелот „Елса“ на поранешниот функционер Сашко Станинов. Хотелот, лоциран во строгото централно подрачје на улицата Луј Пастер, веднаш до статуата на бикот, како што велат, „пораснал“ за два ката последниве години, а од неодамна пред него има поставени скелиња, кои укажуваат дека објектот се подновува.За сомнежите на граѓаните, одговор побаравме од Општина Центар за тоа дали сопственикот има градежна дозвола за надградба на уште два ката на објектот или ги гради без дозвола, со оглед дека во моментов тој е за четири ката повисок од зградите што се „лепенка“ со него. Оттаму потврдуваат дека станува збор за доградба без дозвола, по што општинскиот инспектор наложил нејзино отстранување.Градежен инспектор на Општина Центар извршил увид на предметната локација, составил записник и издал Решение за отстранување. Постапката е во тек и сопственикот е задолжен да постапи по издаденото решение. Доколку самиот не постапи во законски определениот рок, општината административно ќе го отстрани нелегално изградениот дел од објектот, со што трошоците за отстранување ќе паднат на товар на инвеститорот – објаснуваат од Општина Центар.

Неизвесно е дали сопственикот ќе го испочитува решението на инспекторот, а уште понеизвесно е дали Општината ќе ги отстрани недозволено надградените два ката, доколку сопственикот сам тоа не го направи.Проблем секако ќе бидат големите трошоци за уривање, односно онеспособување, кое почесто се практикува кај дивоградбите. Поради големите трошоци за уривање на објектите изградени без градежна дозвола, кои само во Општина Центар ги има десетина и уште којзнае колку доградби и надградби без дозвола, градоначалникот Горан Герасимовски поведе Иницијатива за конфискација на вакви објекти. Иницијативата наиде на поддршка кај останатите градоначалници, но и кај министрите за правда Кренер Лога и за транспорт и врски Благој Бочварски.

За да се воведе конфискација на дивоградби потребни се законски измени на два закона за да постои правна основа таа да се спроведува. Доколку тоа се случи, се очекува да се намали градењето без дозвола, затоа што инвеститорите би биле соочени со можноста општината да им го одземе објектот и да го пренамени во корист на граѓаните.

https://www.slobodenpecat.mk/foto-hotelot-elsa-vo-centarot-na-skopje-bez-dozvola-porasnal-za-dva-kata/
За сè има вторпат
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 23-Apr-2023 at 11:47
Za skoro vreme treba da se zapocne so rusenje na starata upravna zgrada ( 10 dekara ) na vinarska vizba Tikves - Kavadarci i na nejzino mesto ke nikne Hotel od visok rang. Uste od pred 4 godini koga se donese Generalen urbanisticki plan bese ucrtana markica za Hotel na toa mesto.

https://www.google.com/maps/@41.4346546,22.0030204,3a,75y,254.94h,94.12t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOwF4ItMfwXuyRO0mCRC7QJ-VSrCqQmxRwDgEfS!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOwF4ItMfwXuyRO0mCRC7QJ-VSrCqQmxRwDgEfS%3Dw203-h100-k-no-pi-2.6397305-ya284.39063-ro-2.7441392-fo100!7i5376!8i2688

Na 8:15 od videoto Gradonacalnikot zboruva za vpisuvanje na markicata

https://www.youtube.com/watch?v=9IM9UQfxBa4&t=8s


Edited by UROS - 23-Apr-2023 at 11:51
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 353
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 23-Apr-2023 at 12:38
Originally posted by UROS


Za skoro vreme treba da se zapocne so rusenje na starata upravna zgrada ( 10 dekara ) na vinarska vizba Tikves - Kavadarci i na nejzino mesto ke nikne Hotel od visok rang. Uste od pred 4 godini koga se donese Generalen urbanisticki plan bese ucrtana markica za Hotel na toa mesto.
https://www.google.com/maps/@41.4346546,22.0030204,3a,75y,254.94h,94.12t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipOwF4ItMfwXuyRO0mCRC7QJ-VSrCqQmxRwDgEfS!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipOwF4ItMfwXuyRO0mCRC7QJ-VSrCqQmxRwDgEfS%3Dw203-h100-k-no-pi-2.6397305-ya284.39063-ro-2.7441392-fo100!7i5376!8i2688
Na 8:15 od videoto Gradonacalnikot zboruva za vpisuvanje na markicata
https://www.youtube.com/watch?v=9IM9UQfxBa4&t=8s


Висок ранг од типо на Мериот,Хилтон..?
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 23-Apr-2023 at 13:52
Da ti kazam, od koga se izdade markicata za Hotelot se suskase deka ke bide Hilton, ama eve od togas pominaa 4godini i uste ne e rusena upravnata zgrada na VV Tikves. Ali sega vikaat deka konecno ke se pocne so rusenje na upravnata zgrada i ke se pocne so gradba na Hotelot, a koj ke bide neznam.
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 23-Apr-2023 at 14:16
@UROS се зборува ли нешто што ќе биде со недовршената судска палата? Тој целиот простор според ГУП има само ознака Б. До неа гледам е почната некаква градба.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 23-Apr-2023 at 15:35
Originally posted by UROS

Da ti kazam, od koga se izdade markicata za Hotelot se suskase deka ke bide Hilton, ama eve od togas pominaa 4godini i uste ne e rusena upravnata zgrada na VV Tikves. Ali sega vikaat deka konecno ke se pocne so rusenje na upravnata zgrada i ke se pocne so gradba na Hotelot, a koj ke bide neznam.
Hilton vo Kavadarci?
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 24-Apr-2023 at 06:36
Theoden, Gradonacalnikot pred okolu mesec dena na sednica na Opstina Kavdarci najavi deka sudskata palata ke bide srusena i parcelata ke bide stavena na aukcija. ( sigurno ke niknat nekoj zgradi na toa mesto. taa oznakata B ke stane A2 hah ) Pozadi nea se gradat dve zgradi od po 30 stanovi, ednata ja gradi Gradba Promet a drugata AS Masini, i dvete firmi se od Kavadarci.
Kaj go gledas Gup-ot za Kavadarci, de pusti link od nego.

https://www.youtube.com/watch?v=b6Whi-2_VwE


Edited by UROS - 24-Apr-2023 at 07:48
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 24-Apr-2023 at 06:48
I ovaa gradba so giter cigla, pred sudskata palata ( napravena vo vreme koga bila napravena i sudskata palata, so namena da bide kotlara za noviot del na Kavadarci, no nikogas ne proraboti ) pred okolu edna godina bese srusena i stavena na aukcija, ja kupi Gradba Promet Kavadarci, sto ke se pravi na parcelata neznam. ( ima okolu 3 dekara ) Inace, sudskata palata i ovaa takanarecena kotlara se naogjaat odma sproti trgovskiot i stanbeniot kompleks Little America koj treba da nikne za okolu dve godini. Isto taka odma sproti trgovskiot ke nikne i LIDL, koj kupi parcela od 10 dekara. Konecno ovoj del od gradot ke se urbanizira, so godini bese ruglo, grda slika na gradot.

https://www.google.com/maps/@41.4440785,22.010521,3a,75y,142.39h,77.86t/data=!3m8!1e1!3m6!1sAF1QipNww13bNiEmoaYY63C7NrAq9f0spFRIUAqmTLTy!2e10!3e11!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNww13bNiEmoaYY63C7NrAq9f0spFRIUAqmTLTy%3Dw203-h100-k-no-pi-1.5724204-ya87.164276-ro1.9797641-fo100!7i5376!8i2688


Edited by UROS - 24-Apr-2023 at 06:54
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 550
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 24-Apr-2023 at 10:23
Originally posted by UROS

Theoden, Gradonacalnikot pred okolu mesec dena na sednica na Opstina Kavdarci najavi deka sudskata palata ke bide srusena i parcelata ke bide stavena na aukcija. ( sigurno ke niknat nekoj zgradi na toa mesto. taa oznakata B ke stane A2 hah ) Pozadi nea se gradat dve zgradi od po 30 stanovi, ednata ja gradi Gradba Promet a drugata AS Masini, i dvete firmi se od Kavadarci.
Kaj go gledas Gup-ot za Kavadarci, de pusti link od nego.

https://www.youtube.com/watch?v=b6Whi-2_VwE


Катастрофа... Ohno

Еве го ГУП-от:
https://kavadarci.gov.mk/public/wp-content/uploads/6.Sintezen-plan-GUP-2.pdf


Originally posted by UROS

I ovaa gradba so giter cigla, pred sudskata palata ( napravena vo vreme koga bila napravena i sudskata palata, so namena da bide kotlara za noviot del na Kavadarci, no nikogas ne proraboti ) pred okolu edna godina bese srusena i stavena na aukcija, ja kupi Gradba Promet Kavadarci, sto ke se pravi na parcelata neznam. ( ima okolu 3 dekara ) Inace, sudskata palata i ovaa takanarecena kotlara se naogjaat odma sproti trgovskiot i stanbeniot kompleks Little America koj treba da nikne za okolu dve godini. Isto taka odma sproti trgovskiot ke nikne i LIDL, koj kupi parcela od 10 dekara. Konecno ovoj del od gradot ke se urbanizira, so godini bese ruglo, grda slika na gradot.


А за што била планирана зградата до неа, на овие координати:

41.443773, 22.011747

Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 24-Apr-2023 at 10:57
Taa zgrada bila planirana za dom na kultura. Isto i taa ke bide stavena na javna aukcija.
Fala za linkot od GUP-ot.Edited by UROS - 24-Apr-2023 at 14:20
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 24-Apr-2023 at 21:26
VV Tikves ( Sveto pivara ) vo momentot gradi vinarija, hotel i spa centar vo Selo Krnjevo - Kavadarecko, vo sred lozja. Kavadarci-Tikvesijata - Toscana na Balkanot.

https://www.google.com/maps/@41.3156995,22.127661,394m/data=!3m1!1e3
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 06-May-2023 at 16:31
Денешни,по катастар парцелата е сопственост на ДПТУ ПАМЕЛА ДООЕЛ по извесниот застој сега повторно се работи поинтензивно

Carpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 07-May-2023 at 10:23
Da, Hotelot go gradi firmata Pamela, ( Zoran Micev ) firma koja i otsprotiva ovoj Hotel poseduva i mini Hotel ( Hotel Pamela ) Meksicki restoran - Senor Truco i do skoro i benzinska pumpa, koja sega mu ja prodade na svojot brat Lazar Micev ( Crna Reka - Kavadarci ) Zoki ke se osvrne na biznisot so ugostitelstvo i turizam.


Edited by UROS - 04-Jun-2023 at 13:26
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 03-Jun-2023 at 17:51
Денешни од Хотел Памела Неготино,предниот дел се застаклува а има монтирано и скеле за фасада на задната страна


Carpe diem
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 26-Jun-2023 at 09:54
Кај плоштад скендербег. 1-2 Ката плус
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 26-Jun-2023 at 10:56


Ова е хотелот Де Кока. Наводно незаконски го надградува, но очигледно никој не се замара со тоа.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 22-Jul-2023 at 17:45
Хотелски комплекс во околината на с. Караслари.

https://www.facebook.com/TipingMK
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 29-Jul-2023 at 16:49
Денешни од Хотел Памела во Неготино,веќе е завршена фасадата се работи на застаклување на приземјетоCarpe diem
Back to Top
UROS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 28-Mar-2023
Online Status: Offline
Posts: 124
  Quote UROS Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 07-Oct-2023 at 10:46
Snimka od Google Maps od novata Vinarija i " mini " Hotelot vo sred lozja ( po primerot na golemite vinski regioni kako Toscana, Bordo, Katalonija itn. ) na VV Tikves sto se gradi kraj Selo Krnjevo-Kavadarecko. Neznam tocno od koga e snimkata, ali mislam deka e od pred 2-3 meseca. Investicijata na VV Tikves vo ovaa vinarija i " mini " Hotelot e okolu 5 milioni evra. A za brzo treba da se pocne i so gradba na Hotelot vo Kavadarci, na mestoto od starata upravna zgrada na VV Tikves, so ogled deka vekje se preselija vo novite ultra moderni kancelarii.

https://fb.watch/lTzER7j-14/

https://www.google.com/maps/place/109,+1437/@41.3155147,22.1274422,454m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x135669ee87a412c3:0xa4a5af47163c92b0!8m2!3d41.3153854!4d22.1279782!16s%2Fg%2F11cpn2rr97?entry=ttu


Edited by UROS - 07-Oct-2023 at 12:37
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 35363738>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.