build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #741 Posted: 07-Oct-2023 at 17:20
Hotel Pamela NegotinoCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #742 Posted: 28-Oct-2023 at 17:54
Хотел Памела Неготино,веројатно ќе биде спремен за следната сезона.Има топ локација за бројните туристи кои транзитираат кон Грција да можат да одморат.
Другите опции се во Демир Капија(вила Братислава/Вердисо/Попова Кула)Carpe diem
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2021
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #743 Posted: 29-Oct-2023 at 15:41
Кои туристи бе да преноќат, доста со тие филмови. Се знае дека се работи за локален курварлук. Мученице призивају буздовани! Од гаража у соба, назад у гаража.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #744 Posted: 02-Nov-2023 at 09:56
Еден убав пример за преадаптација на стар објект:

Поранешно основно училиште / с.Трново – Крива Паланка, 1927Селото Трново се наоѓа во областа Славиште, во источниот дел на територијата на Општина Крива Паланка. Од градот Крива Паланка, селото е оддалечено 9 километри. Селото е планинско и раштркано, чии маала се издигаат на надморска височина од 900 до 1.010 метри.

Поранешното училиште се наоѓа на надморска височина на околу 1000м, на подножјето помеѓу Осоговските планини и Билино. Изградено било во 1927 година и во него доаѓале деца од селото кое е од разбиен тип. Тогашната главна општествена установа во селото, денес е пренаменета во одморалиште, со што претставува успешен пример за адаптација и активно користење на градителското наследство. Изградено е од камен и ден денес е зачувано во неговата автентична состојба. Има јасно симетрично решение, главна потенцирана влезна партија со висока порта и правилен растер на прозори со цел да се обезбеди доволно светлина во училните.

Во прилог ви претставуваме фотогалерија од состојбата денес >>>повеќе фотографии на

https://marh.mk/poraneshno-uchilishte-trnovo-kriva-palanka/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #745 Posted: 02-Dec-2023 at 18:22
Хотел Памела Неготино

Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #746 Posted: 21-Feb-2024 at 18:29
Наскоро во Струга, крај езерото, луксузен хотел со спа центар и базен на горната тераса. #Hotel #ËMBLAhttps://www.facebook.com/trimlum
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #747 Posted: 24-Feb-2024 at 20:02
24.02.2024-хотел Памела НеготиноCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #748 Posted: 14-Apr-2024 at 13:52
О2 Иницијатива: „Дивелоп груп“ на Мијалкови започнува да го гради луксузниот хотел во ОхридАктивистичката „О2 Иницијатива“ вчера реагираше на социјалните мрежи дека „Дивелоп Груп“, градежна компанија на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, по подолго време откако го купила земјиштето, започнува со градење на луксузниот хотел на ридот кај местото Горица 3 во Охрид.
„После долго време планираниот хотел започнува да се гради. Макотрпно човечки пошумениот рид во минатиот век, продаден пред 10ина години, површина од 15.778 м2, раскрчмен, во сопственост на ДИВЕЛОП ГРУП ДОО Скопје на Мијалкови, во чија сопственост е и хотелот Мериот на плоштадот Македонија во Скопје.
ДИВЕЛОП ГРУП официјално на хартија е во сопственост на Александар Ивановски - познат како Алек Теранова и БЕСТ ВЕЈ ИНВЕСТМЕНТ ДООЕЛ Скопје, во сопственост на Јордан Мијалков, синот на Сашо Мијалков.

Прашања кои се наметнуваат: Кој и зошто го продал ова државно богатство кое во минатото педа по педа макотрпно се пошумувало? Кој издал дозвола? Врз основа на каков план? Дали била транспарентна и правилна постапката за издавање на дозволата?“, реагираат од организацијата.

https://www.faktor.mk/o2-inicijativa-divelop-grup-na-mijalkovi-zapochnuva-da-go-gradi-luksuzniot-hotel-vo-ohrid
Carpe diem
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #749 Posted: 02-May-2024 at 20:06

https://www.instagram.com/grizzlyigloos/

Edited by carver91 - 02-May-2024 at 20:32
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #750 Posted: 03-May-2024 at 08:08
Кај ми исчезна објавата за хотелот на велешко езеро?

Или не е хотел?

Гледам дека е префрлена во нишката за станбени згради.

Edited by Џоле - 03-May-2024 at 08:10
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #751 Posted: 03-May-2024 at 13:54
Originally posted by Џоле

Кај ми исчезна објавата за хотелот на велешко езеро?

Или не е хотел?

Гледам дека е префрлена во нишката за станбени згради.


Јас ја префрлив во нишката за станбени објекти во Велес бидејќи не е хотел.
Повеќе за проектот на линкот

https://velmond.com.mk/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #752 Posted: 06-May-2024 at 16:58
05.05.2024

Хотел Памела НеготиноCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #753 Posted: 02-Jun-2024 at 18:54
Забрзано се гради хотелот на ридот кај Горицаhttps://ohrid1.com/
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20190
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #754 Posted: 15-Jun-2024 at 16:54
Hotel Pamela NegotinoCarpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #755 Posted: 28-Jun-2024 at 12:03
ОПШТИНА ШТИП ЌЕ ЈА ПРОДАДЕ ХОТЕЛСКАТА ЗГРАДА СТАРА 100 ГОДИНИ ЗА ПОЧЕТНА ЦЕНА ОД 516.000 ЕВРАПо еден век, старата хотелска зграда позната како хотел „Гарни“ која се наоѓа во центарот на Штип, ќе се продава на лицитација со почетна цена од 515.000 евра. Одлуката ја донесе Советот на Општина Штип на денешната седница.

Советниците од опозицијата беа против оваа одлука и сметаат дека вакво историско здание не треба да се продава и оти е најдобро да биде катче за културни настани.

Секретарката на Општина Штип, Вишна Шорова-Ангелова, образложи дека не се работи за културно наследство, туку станува збор за движни и недвижни ствари на Општина Штип која е сопственик на напуштениот хотел „Гарни“. Општината нема човечки ресурси за оперирање со овој објект и затоа е одлучено да оди на лицитација.

Хотелот е изграден во 1924 година и точно еден век успеал да се одржи како објект и со повремени прекини да биде со хотелска функција, при што зградата доживеала неколку архитектонски реновирања во стариот стил и располага со речиси 300 метри квадратни корисна површина и 200 метри квадратни дворна површина.

Објектот со години беше напуштен, па потоа беше даден под наем на фирми, кои пред 10 години го раскинаа договорот.

Т. ЈОВАНОВСКИ


https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/opshtina-shtip-ke-ja-prodade-hotelskata-zgrada-stara-100-godini-za-pochetna-tsena-od-516-000-evra/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 363738

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.201 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.