build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Хотели, преноќишта и одморалишта (општо)
    Posted: 20-Sep-2007 at 08:00Edited by Cloverstack - 24-Nov-2012 at 04:54
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Sep-2007 at 18:20
eve nesto novo okolu holandskiot hotel sto treba da se gradi kaj Gorica. Sega imeto mu stana "Ekstelzior" (valjda mislel pisatelot na Excelsior). Prethodno muabetot bese deka Ajax kje gradel hotel za sportisti. Standardno makedonsko novinarstvo na delo. No toa e toa.
 
Холандската фирма „Екстелзиор” ќе гради хотел во елитниот туристички комплекс „Горица - Исток”
 
Холандската фирма „Екстелзиор” ќе може да ја започне градбата на хотелот во елитниот туристички комплекс на „Горица - Исток” во Охрид.
Општинските советници денеска го изгласаа Деталниот урбанистички план за овој дел од крајбрежјето каде на 30 хектари земјиште е предвидена градба на хотели и резиденцијални објекти.
„Екстелзиор” купи 4,5 хектари земјиште. Во градбата на хотелот ќе инвестира седум до осум милиони евра, но се чекаше само одлуката на Советот на Општината.
Локалната власт сака да изгради кинески ѕид во Охрид и со градба на станбени објекти некој дебело да профитира, се тврдењата кои ги изнесоа советниците од опозицијата на денешната седница во Охрид по повод Деталниот урбанистички план за спортско-рекреативниот центар „Билјанини извори”.
Началникот на Секторот за урбанизам Бранко Арнаудов тврди дека на овој простор е предвидена изградба на два хотели и пет други објекти, дека не се работи за станбени згради туку за капацитети за туристичката дејност.
Советниците сепак го изгласаа Нацртот на урбанистичкиот план за овој простор.
(Тотал)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Jan-2008 at 12:15
Unhappy

Нема кандидати за изградба на луксузниот хотел во Охрид

На јавното наддавање за изградба на луксузен хотел на крајбржјето на Охридското езеро немало заинтересирани кандидати.

“Немаше заинтересирани кандидати на јавото наддавање кое се одржа во петокот. Министерството за транспорт и врски ќе ги објави истите услови за јавно наддавање“ рече портпаролот на Министерството за транспорт и врски, Драган Смоновски.

Почетната цена за метар квадратен беше 3.000 денари со депозит за учество од 4,7 милиони денари. Право на учество имаа сите правни и физички лица кои поседуваат најмалку 250 хотелски објекти брендирани од ист сопственик и  договор за деловна соработка.

Луксузен хотел од прва категорија се планира да се гради во близина на хотелот “Инекс горица“, покрај Билјанините извори.Извор: Нетпрес


Edited by pbanks - 21-Jan-2008 at 12:15
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Apr-2008 at 22:27

БУГАРСКО-МАКЕДОНСКА КОМПАНИЈА ЌЕ ГРАДИ СПА ЦЕНТРИ


Зелен смарагд на Охридското Езеро


И без влезот во НАТО нема пречки за бизнисмените кои сакаат да инвестираат во земјава - вели бизнисменот Зоре Темелковски, кој има капитал во фирмата што ќе го гради хотелот во Охрид


Македонско-бугарската компанија "Media Investment" ќе гради луксузен хотел на познатиот бред Емералд (смарагд) на брегот на Охридското Езеро. Хотелот ќе биде правен според светски стандарди и ќе биде многу сличен на оној што бугарскиот холдинг веќе го има изградено на Црното Море, во туристичкото место Равда.

Според македонскиот бизнисмен Зоре Темелковски, кој учествува со 49 проценти од сопственоста на заедничката компанија, овој хотелски комплекс лани ја добил престижната бугарска награда - Објект на годината во Бугарија за 2007 годинаа.
- Се работи за хотел со околу 900 апартмани кој поради својата атрактивност веднаш беше закупен од руски и од чешки бизнисмени - вели Темелковски.

Тој објаснува дека дел од плановите на нивната заедничка компанија е ваков хотелски комплекс да биде изграден и на Охридското Езеро, иако тој ќе биде многу помал од оној во Равда.
Темелковски потврдува дека за хотелот веќе е купено земјиштето и се очекува многу скоро да почне изградбата. Тој засега не ја обелоденува локацијата на која ќе се гради луксузниот хотел.

Според Темелковски, основната дејност на мешовитата компанија во која ќе се инвестираат 10 милиони евра е градежништво.
- Ќе градиме бизнис и спа центри, деловни згради и хотели.Ова само покажува дека и без НАТО нема пречки за бизнисмените кои сакаат да инвестираат во земјава - потенцира Темелковски.

Тој вели дека половина од парите за инвестирање се обезбедени од сопствени средства, а другата половина е банкарски заем. Македонскиот бизнисмен за својот бугарски партнер вели дека зад себе има долгогодишно искуство и е присутен во 14 европски земји.
Темелковски за денеска најави поставување на камен-темелник на претставништвото на мешовитата фирма во скопската општина Аеродром
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0E7AEED55F4EBF48B221A6A1A7E8711B
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Apr-2008 at 22:54
Блејд ти ја префрлив веста за хотелот тука, сепак се работи за потенцијален проект.

Се радувам на секоја нова инвестиција но треба да бидат внимателни, брегот на црно море во Бугарија е измасакриран со грди  хотели иако има и убави комплекси. Не смееме иста грешка да направиме со Охрид.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Apr-2008 at 23:29
Originally posted by pbanks

Блејд ти ја префрлив веста за хотелот тука, сепак се работи за потенцијален проект.

Се радувам на секоја нова инвестиција но треба да бидат внимателни, брегот на црно море во Бугарија е измасакриран со грди  хотели иако има и убави комплекси. Не смееме иста грешка да направиме со Охрид.


Вакви огромни хотели можат да испаднат огромни грдосии. А Охридското езеро е единственото асално место што го имаме, па мора да се пазиме од волкави огромни комплекси. Не ме радува многу хотелов некако
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Apr-2008 at 12:55
Од каде па сега ова? Со осум милиони евра ќе изгради хотел,ресторани и центри за одмор за рекреација, а ние со 8 милиони евра градиме катна гаража.

Инвестиција од осум милиони евра во манастирскиот комплекс св.Пантелејмон кај Штип

Манастирскиот комплекс св.Пантелејмон кај штипското село Брест ќе добие нов лик преку проектот од осум милиони евра  на странскиот инвеститор од Данска со арапско потекло Мајкл Сивили, јави дописникот на Нетпрес.

На ваков чекор се решил бизнисменот од Дубаи поради питомата природа околу манастирскиот комплекс.

“ Вакви места се ретки на земјата, можат само на прсти да се избројат и штета е луѓето да не ги искористат“ тврди Севили.

Според бизнис планот, во пазувите на месноста Пилав Тепе каде е лоциран манастирскиот комплекс на самата граница помегу штипската и радовишка општина, Сивили ке изгради хотел,ресторани и центри за одмор за рекреација.

За универзитетскиот професор по економија од Копенхаген, инаку долгогодишен банкарски советник немало дилеми за реализација на инвестицијата. Но доколку административната процедура била подолга од неговото трпение проектот ќе го преселил во Романија.
Документацијата и по една година не била комплетирана.    Во
Македонија работи со две свои компании чии седишта се во
Струмица, АР СИ маркетинг и Колор интернешенел.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=29035&kategorija=1Edited by La Linea - 30-Apr-2008 at 12:56
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Aug-2008 at 11:51
TCC Plaza Mavrovo

1

2

3 Поглед од хотелот

4

5


Адаптација на постар објект, има еден дел со цигла што веројатно ќе го обложат со дрво како и ова што се гледа на сликите. Ништо посебно но барем складно за разлика од оваа грдосија која веќе го постирав овдека Bash

6


Или пак ова чудовиште што е во оваа фаза веќе една деценија сигурно

7


Wallbash

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Oct-2008 at 17:55
Најновиот Хилтон во Македонија LOL Nuts. Не се нормални. Текстот изобиулува и со многу други македонски новинарски вратоломии Cheers

Хилтон сака да гради хотел на Козјак

Светскиот синџир на хотели „Хилтон“ сака да изгради хотел на бреговите на вештачкото езеро Козјак во поречието.

А1 неофицијално дознава дека освен „Хилтон“, хотел тука сакаат да изградат и други познати светски брендови. Се работи за 6.000 метри квадратни државно земјиште, кое чини 10 евра од квадрат, а кој ќе го добие ќе се знае на 30-ти овој месец кога ќе се отворат понудите во министерството за транспорт и врски.

„Има доста фирми заинтересирано како и од нашата држава така и од европската заедница за изградба на хотели тука, заинтересираноста е голема поради чистата еколошка средина, езерото Козјак и близината на главниот град Скопје“, изјави Милосим Војнески градоначалник на општина Македонски Брод.

А1 неофицијално дознава дека менаџерите на овој познат светски синџир на хотели веќе 2 години ја скенирале оваа локација. Локацијата е атрактивна поради убавините на езерото кое е најголемо вештачко езеро во Европа, каде моментално се градат цели елитни населби со приватни плажи. Тука куќи имаат многу наши политичари, бизнисмени и луѓе од јавниот живот, а веќе е развиен и такси превоз со чамци по езерото.

„Со ова се создаваат услови за развој на езерскиот туризам, за развој на селскиот туризам и ова е еден почеток со изградба на хотелите. Тука ќе можат да живеат повеќе семејства и да најдат вработување“, вели Војнески.

Огласот за државното земјиште за приватните куќи ќе се објави следниот месец. Со тоа се планира овој крај целосно да заживее, а покрај езерото ќе се гради и регионалниот пат Брод-Скопје кој ќе поминува низ националниот резерват „Јасен“.http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=99286
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Oct-2008 at 19:06
Абе нема што на секоја пола година нов Хотел градат ама само во нивните сонови или на новинарите
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Oct-2008 at 21:51

Originally posted by Raisinloaf

Абе нема што на секоја пола година нов Хотел градат ама само во нивните сонови или на новинарите

мислам ова се влече уште од времето на претседателот БТ кога од караџица сакаше да направи елитен светски скијачки и туристички центар баш таа страна над јасен па се до езерото, но барам по нет нема никакво инфо за таа иницијатива која и незнам баш зошто се изјалови, мислам дека во лошо време ја имаше предложено па затоа и не се почна никаков идеен проект, но пополека самите инвеститори ќе ја истуркаат таа работа чекор по чекор, најважно нов пат до браната има само треба да се префрли и преку браната од лево кон потенцијалното место за хотели, а ем се работи и на пробивање на постојниот кон Мак.Брод...

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Nov-2008 at 18:54

Заборавено и оставено на забот на времето, вака денеска изгледа едно од најголемите детски одморалишта во Македонија „Титови пионери“ кај Дојран.

Од надвор се уште стои импонзантната градба направена пред 28 години, а внатре останале само голи ѕидови. Гнездата на птиците сведочат дека тука одамна не се слушнал детски џагор.

На последната понуда за продажба ова одморалиште беше проценето на 2,2 милиони евра. Во слична состојба се и останатите осум одморалишта кои се под капа на државата. Сите зад себе имаат два неуспешни обиди за продажба, а вкупно беа проценети на 7,4 милиони евра. Сега за нивната судбина ќе одлучува Владата.

„Со новиот буџет се очекува да биде дефинирана сумата за реконструкција на одморалиштата. Во моментот се прави детална финансиска конструкција, колку средства се потребни за реконструкцијата“, изјави Жаклина Величковска, портпарол на министерството за труд и социјална политика.

Во Македонија има вкупно 16 детски одморалишта.


Преземено од: http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=100881
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Nov-2008 at 19:04
Овие детски одморалишта можат да бидат елитни хотели. Еве на пример Бунец Маврово. Тој е хотел со приватни мини скијачки терени, со ограда околу цел комплекс. Тоа може скупо да се продаде.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Nov-2008 at 19:16
Originally posted by lslcrew

Овие детски одморалишта можат да бидат елитни хотели. Еве на пример Бунец Маврово. Тој е хотел со приватни мини скијачки терени, со ограда околу цел комплекс. Тоа може скупо да се продаде.


Како што пишува, не успеале да ги продадат порано, а се обиделе. Сега дали има врска со тоа што некоја од претходните влади не успеала да најде купувач кој ќе им фршне под рака доволно пари, или никој не бил заинтересиран, не е наведено, но сепак во право си, и во Битола одморалиштето има патеки за скијање покрај него. Убава работа се тие и да се реновираат, знам дека во 6то 7мо одделение децата баш таму најинтересно си поминуваат Пошто друго место екскурзија нема...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Nov-2008 at 19:22
Gitardemon izgleda ne si pomislil do sega deka nekoj moze bi saka da gi lapne po eftina cena pa gi ostava da se doopustoshat ushte malku ili pa cheka pogoden moment za navodna kupoprodazba.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Dec-2008 at 06:58

Четврт повик за продажба на парцелата кај Горица 3 во Охрид

Mинистерството за транспорт и врски денеска објави уште еден јавен повик до сите заинтересирани правни и физички лица кои поседуваат минимум 250 брендирани хотелски објекти да учествуваат на јавнотои надавање за државното земјиште во Охрид за изградба на хотел со пет ѕвезди.
Ова е четврт обид на Министерството да го продаде земјиштето за предвидено за изградба на хотел со пет звезди кое се наоѓа кај плажата Горица 3.
Земјиштето наменето за продажба е во вкупна површина од 15.887 метри кавдратни, а почетната цена на јавното надавања изнесува 4.800 денари за метар квадратен.
Според објавата ,лицата кои ќе учествуваат на јавното наадавање треба да поседуваат ланец хотели, да имаат договор за франшиза со лица кои поседуваат ланец на хотели или договор за соработка која обезбедува право на употреба на носители на ланци на хотели.
Сите учесници на јавното надавање треба платат депозит од 7.620.960 денари денари, а најповолниот понудувач е должен да ја изврши изградбата во рок од 24 месеци од денот на добивање на дозволата за градење.
Првиот пат кога беше објавен јавниот повик за прибирање на понуди,  како најдобар понудувач беше избрана австриската компанија "Соравиа”, но договорот беше раскинат бидејќи инвеститорот не ги уплати средствата во определениот рок. Ниту на втората и третата јавна понуда немаше ниту една компанија заинтересирана за купување на оваа парцела.
Пријавите за учество на јавното наддавање треба да се достават најдоцна до 12 јануари, а јавното надавање ќе се одржи на 21 јануари 2009 година.
Тотал

 

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 10-Dec-2008 at 15:36
еве уште нешто од соседството, релативно ново, а прекрасно - Хотел Калин во Лазарополе http://www.kalinhotel.com.mk
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Dec-2008 at 16:22
LOL Nuts

Аман со овие Хилтони. Многу е интересен муабетов како да зборат за фабрика што треба да опслужува одреден регион па ако не сме побрзале ќе отишол во Косово.

Ќе се обидам да направам еден краток рекапитулар на сите македонски Хилтони па ако некој ми промаканал дополнете ја листата

- мал ринг на место на печатница Гоце Делчев
- кај Плаја Виста под Кале
- во Охрид на Горица 3
- на браната Козјак

Се мислам дека пропушатм уште една две локации во Скопје.

Хилтон заминува на Косово, Владата неинформирана!

Македонија може да остане без инвестицијата на хотелскиот ланец Хилтон вредна 110 милиони евра.  Надлежните институции немаат одговор зошто е проблематизиран процесот за издавање на локациите за градба.
Како што пред неколку дена  јави Алфа ТВ, Хилтон бил заинтересиран за три локации во Македонија, и тоа на браната Козјак, Скопје и Охрид. Новинарите од Алфа се обиделе да дојдат до официјален став од Министерството за транспорт и врски, но одтаму не добиле одговор. Денес и “Тотал“ се обиде да добие одговор од Министерсрвото за транспорт, но до завршувањето на работниот ден не добивме официјален став. Ниту вице премиерот Зоран Ставрески не е информиран со проблемите кои ги има Хилтон за влез во Македонија. Тој изјави дека не бил доволно информиран со ситуацијата и дека наскоро ќе излезе со изјава.

“Јас лично не сум доволно информиран за случајот со Хилтон, кога ќе ги проверам информациите ќе ви дадам по конкретен одговор“, изјави Ставревски. Тој изјави дека му е познато дека  дека има процедурални  проблеми но значајно е трендот да биде оди во нагорна линија, за што повеќе компании да бидат задоволни од услугите во Јавната администрација, а Владата ќе работи во таа насока и понатаму.
Претседателот на британската бизнис групација во Македонија Реј Пауер неодамна за Алфа ТВ изјави дека со Владата имале одлична комуникација, но дека треба да се посвети поголемо вниманије врз бирократките пропусти.
Според најавите на Пауер, поради бирократските пробелми во земјава и бавната администрација можно е изградбата на хотелите да биде пренасочена на Косово.http://www.total.com.mk/default.aspx?mId=16&eventId=14119
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Dec-2008 at 19:41
Се мислам дека пропушатм уште една две локации во Скопје.


Не сум сигурен пошто ми се испомеша више бројните најави за глобални хотелски брендови, ама ми текнува локцијата карши Холидеј ин од другата страна на Вардар и оние хотели што требаше да ги градиме во склоп на голф терените кај Петровец каде требало да се градат два Хилтони и еден Шератон или обратно беше... Nuts
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jan-2009 at 00:25

МАЛЕШЕВИЈАТА САКА ДА СТАНЕ СОВРЕМЕН ТУРИСТИЧКИ ЦЕНТАР

Се градат повеќе хотели, работи само еден

Хотелот „Македонија“ во центарот на Берово, кој повеќе години не работеше, го купи „К-15 продукција“ од Скопје, но најавеното реновирање се' уште не почнало

Природата не штедела кога на Малеш му дарувала убавини, но ние не знаеме да ги користиме, па и понатаму сме сиромашен крај од кој луѓето се иселуваат. Вака најчесто коментираат беровци кога станува збор за туризмот. Во последните години се направија напори за афирмација на убавините на Малешевијата, дојдоа и туристи, но само на еднодневни прошетки или најмногу на викенд-тури. Желбите и плановите овој привлечен планински регион да стане современ туристички центар се реализираат многу тешко и бавно. Во Берово во моментот работи само хотелот „Манастир“ со 50 легла, кој се наоѓа на излезот од градот кон Беровското Езеро. Честа на беровскиот туризам колку-толку ја спасуваат уште два-три мали комерцијални сместувачки капацитети и многуте вили и викендички што им стојат на располагање на туристите. Другите хотели или се затворени или се' уште се градат.

„МАЛЕШЕВО“ ЧЕКА ГАЗДА

Туристичкиот комплекс „Малешево“, сместен во најубавиот дел на Малеш, на брегот од Беровското Езеро, не работи и во него годинава првпат немаше организиран пречек на Новата година. По неколкуте неуспешни обиди за приватизација, тој и понатаму е во државна сопственост. Го чуваат за да не биде разграбан од поранешни вработени, кои се надеваат дека наскоро објектот ќе добие газда, а тие работа. На 200 метри оттаму се гради нов хотел на скопската туристичка агенција „Аурора“. Тој ќе биде од висока категорија, работите се во завршна фаза, но не се знае кога ќе биде отворен. Се' уште не е готов и хотелот во близина на граничниот премин Клепало. Хотелот „Македонија“ во центарот на Берово, пак, кој повеќе години не работеше, пред седум-осум месеци го купила „К-15 продукција“ од Скопје, но најавеното реновирање се' уште не почнало.

- Во рамките на нашите можности, максимално сме ангажирани на промоцијата на туризмот и на убавината на Малешевијата во земјата и во странство. Организираме повеќе манифестации, деновиве издадовме современ туристички водич во кој се влезени сите категоризирани сместувачки капацитети и другата туристичка понуда на Берово, а во фаза на формирање е и туристичко здружение. Очекуваме во текот на годинава да биде отворен луксузниот хотел на ТА „Аурора“, да се најде решение за „Малешево“ и да почне реконструкцијата на хотелот „Македонија“. И понатаму проблем ни е што се' уште не е отворен граничниот премин Клепало. Од наша страна одамна е се' завршено, но бугарската со години не го завршува патот до преминот - вели Јасминка Пашалиска-Андоновска, раководителка на беровската канцеларија за локален економски развој.

ХОЛАНЃАНИТЕ - НАЈЧЕСТИ ГОСТИ

Во „Манастир“, единствениот хотел што работи во Берово и кој на гостите им нуди разновидна понуда, се задоволни од посетеноста, но нагласуваат дека за да стане Малеш современ туристички центар според европски терк, треба уште многу да се работи.

- Ги имаме сите услови. Прекрасна природа, чиста животна средина, еколошки здрава храна... Неопходна е помош од државата и комплетна посветеност на локалната самоуправа на туризмот, бидејќи спасот за Малеш се само туризмот и сточарството. Нема турист што еднаш дошол, а да не посакал да се врати. Така е и со Холанѓаните, кои ни се најчести гости од странство. Од ова лето очекуваме и редовни туристички тури од Австралија. Но, за жал, туристите во Берово остануваат само на два-три дена. Потоа им станува здодевно. Нема забава. Тоа градот мора да го реши. Треба да се размислува и за изградба на скијачки патеки - истакнува Владо Мишовски, менаџер на хотелот „Манастир“.

Со слични проблеми се судира и соседната, помалата малешевска општина Пехчево. Во прекрасниот туристички реон Рамна Река, кој граничи со Беровското Езеро, туристичката понуда ја сочинуваат само еден мал мотел, два угостителски објекта и викендичките. Општината со странска помош неодамна ја уреди околината и ги направи достапни седумте водопади кај изворите на Брегалница. За друго нема пари.

Носталгијата инвестира најмногу

Во малешевскиот туризам засега најмногу инвестираат иселените Малешевци, кај кои носталгијата е секогаш голема, а многумина и кога-тогаш сакаат да се вратат во родниот крај. Хотелот „Манастир“ е сопственост на Малешевец од Скопје, хотелот кај Клепало на Малешевец од Тетово, а „скопски беровец“ е сопственик и на скопската туристичка агенција „Аурора“, која го гради хотелот на Беровското Езеро. И многу вили, викендички угостителски објекти градат Малешевци иселени во Скопје, Штип, Струмица ...

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8F8882F455D47246846D71F9F17E223B
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.