build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Необични ентериери и екстериери

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 16-May-2015 at 12:23


иако естетска каша, сепак ова е доста информативна епизода од 7та сезона на Ајде Дома, во истата корисно инфо и за купатило, и за осветлување, и за ентериер итн.

~

инаку несвојствени за наше поднебје "кубистички декоративни елементи" за по дома, и тоа во мал простор натиснати, кои можеби малку од малку се растеретени  преку тоа ѕидните ликвид тагови, но така атмосферата само дополнително се донакинџурува

ајде за инстант интервенција ем за наши услови ова е премија, но дефинитивно опција за канцелариски простор каде треба оштар фокус, а за дом каде треба чоек да се опушти во најмала рака решенијава излегоа минималистички пренатрупани а во најлош случај стероидни закрпи што тераат на чалам и галама, уште кактуси покрај бамбусите фалат за ова и да се акцентира   


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 16-May-2015 at 14:05


да бидам посликовит, ваквиот ентериер би го споредил со девојка, налик накинџурена трансерка наспроти отворена турбофолкерка, во кој случај, да, трансерките на прва се одбивни, но во основа далеку попристапни од статусните турбофолкерки, иако на крај и двете ќе останат одминати доколку се вообразени и се' сметаат себеси за неприкосновени [1] нешто што е чест случај со современите ентериери кои луѓето по дифолт ги сметаат за уникатни, иако јас на нив не гледам нит ко раритетни а не па нешто повеќе!

~

она што на сите им фали во градот е искрена Природа, но и онаа која и ако ја имаат ретко знаат каде и како да ја насадатбар ко тапет нека ја опнат ако неможат поинаку

 

 


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 21-Jun-2015 at 22:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 22-Jun-2015 at 10:01


оние кои преферираат 8D муабети, сигурен сум хоризонтални пејсажи ко горниов, дека ни од блиску не им се привлечни

а многу тераат и фрагментирано со полиптих, тука петптих, и тоа скромно колку да пројде редот

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 03-Jul-2015 at 16:07вака можеа и поефтино да пројдат со барокот

а таман и сезонски ќе можеа да прават реконструкција

http://www.muralarts.com/Edited by Max - 03-Jul-2015 at 16:09
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 05-Jul-2015 at 17:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 19-Aug-2015 at 01:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 21-Aug-2015 at 09:30
за подолготраен ефект само фосфо или флуо муабет

http://thecreatorsproject.vice.com/blog/trip-the-light-fantastic-with-these-phosphorescent-paintings

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2913&PID=158632#158632

~

со оглед дека за графики не секого го бива а и ретко кој има воља да се проба
особено каде сенчењето е проблематична појава ко во случајот со фосфоресцентните бои
логично UV мурал му е лекот, но каде треба да виси и блеклајт муабетот наоколу

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=903&PID=191105#191105

http://www.freewebs.com/gildersgold/blacklightmurals.htm


Edited by Max - 21-Aug-2015 at 09:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 21-Aug-2015 at 12:55imho kompozicijava gore povpechatliva i od trans tapiserii da nerecham deco
defakto prikaznata i kako kade e istovarena istata dopolnuva dosta

http://www.bing.com/images/search?q=goa+trance+uv+deco&FORM=HDRSC2

[1] http://vk.com/notes10285257 [2]

https://www.facebook.com/cognitivedissidents/photos_stream

a vakov minimalizam samo za u chajdzilnica

pojava koja se pocesto e del i od dizajnerskite festivali [1] iako tamu akcentot otsekogas kje bide na novite materijali formi i tehnologii [2][3] [4][5]Edited by Max - 10-Oct-2015 at 14:42
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 13-Feb-2016 at 22:24


на сето ова сепак недостасува многу што, особено променлив патерн и од форми и од бои

http://www.lumigraf.ca/crystallized-col.html

но и експресивен спилаут од виножита ко што вадат по ова принтанава пластика на lg [1][2]

http://www.architonic.com/pmpro/lumigraf/3102240/2/2/1

http://www.lumigraf.ca/galvanized-col.html

http://www.lumigraf.ca/rainbow-col.html

и иако ваквите патерни се добредојдени најчесто во кујна или бања, лично би ги ставил како настрешница или ограда за тераса, но плексиглас добро би легнал и во подрум и на кров, само да има кој и каде да го принта или бои [1][2][3] а таман идеално доколку се истимари и ко акрилен 3д принт, а кој би се дотимарел со хидро-трансфер

Edited by Max - 13-Feb-2016 at 22:28
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 15-Feb-2016 at 12:24
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 21-Feb-2016 at 20:20


горнава сцена е ко да е излезена од некој староградски а номадски музеј [1][2] инаку етикета резервирана за секој арт-павиљон со туристички амбиции 

 

камо  и експо павиљоните да беа номадски располижени

https://en.wikipedia.org/wiki/Expo_2010_pavilions [1]

http://www.archdaily.com/tag/milan-expo-2015 [1]

http://www.archdaily.com/625936/the-architectural-lab-a-history-of-world-expos

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 24-Feb-2016 at 06:06


expoata otsekogas bile festival na inovacii [1] no vo posledno vreme imaat doterano do nacionalen artistichki marketing nalik veneciskoto bienale, a i vekov na fragmentirana svest vo site oblasti go skusuva prostorot za seopsht spektakl, normalno deka izlozbite i saemite treba da se tematski pr. pejsazni expoa [1] no fragmentacijata se poveke i poveke se prodlabochuva dopolnitelno grupirajki gi temite pr. saem za industrisko osvetluvanje i sl.

lichno bi gi fragmentiral samo umetnichkite no i tehnichkite saemi, primer pushtajki vo optek lajt motiv kako - kontemporari kubizam, pa i apstrakten ko - denovi na oshtri odluki, ili konechno nekompatibilni pojavi, a eve pr. krosover prilog vo odnos apstraktnive dumi

[1] http://www.urban75.org/blog/intriguing-rainforest-pavilion-goes-up-in-bedford-square-central-london/ [1]

 


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 28-Feb-2016 at 19:31


руско-фински амбиент, првенствено недоносен [1]

но отпосле и повеќе од поезија

http://www.fold.lv/en/2014/10/latvian-pavilion-at-expo-2015-by-made-arhitekti/

http://www.domusweb.it/en/news/2015/01/15/expo_2015_latvia_pavilion.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 03-Apr-2016 at 15:51


за наш павиљон корисно би било да се искористи некој мотив од апстрактното творештво на акад. Васко Ташковски [1] веројатно бил претплатен чоекот на галаксија во екс-ју федерацијата

доволно би било тоа да се и пазлувани 3д принтови, наместо изведена или извајана инсталација, павиљон или споменик, но пред се треба да се извлече некоја универзална порака пр. еколошка ко бисер на балканот или поетична како оаза на мирот

http://activetalk.net/painters/Vasko%20Taskovski.htm

http://artodyssey1.blogspot.mk/search/label/Vasko%20Taskovski

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/magnificently-surreal-horse-paintings

https://www.youtube.com/user/kocamilce/

Edited by +Protagorist - 03-Apr-2016 at 16:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 04-Apr-2016 at 17:37

типичен пример за нас би бил floating island ко етеричен балкон би лебдел над балканов, ко недофатлива атмосфера за цел останат комшилук, макар од секогаш пробувале мирот да ни го изреметат, хм револуционерниот табиет нормално секогаш ќе биде неразбирлив за нивната малодушност и посесивност, кошто сега во моментов се избезумуваат од нашиот постоен фасадиран барок, просто неможат да добацат до премисата - надреална непостојаност, импровизацијата како соживот, рецепт по кој и некогаш сме успеале да го обединиме светот, а по кој нит внуците на рим сеуште неможат да го спастрат нит својот двор, а не па потака, сулудо знам, но поблиска ми е езотеријата во архитектурата отколку корпорациско-робовладетелскиот менталитет за стоковна архи-перцепција, не дека последнава не можеме да си ја дозволиме но ако живееме само површно која е смислата на животот, по тој акал нит гауди не би се надминал иако на крај завршил заборавен ко сиромав, но само он си знае во каква екстаза својот подвиг го соѕерцувал и тоа спокојно, своевремено растеретен од аплаузи и суета

муабет возможен [1] тек ако Кире би го ангажирале [1] за архитект

http://listverse.com/2015/08/18/10-mind-blowing-examples-of-hypothetical-architecture/

земено приземно зар нашиот омилен концепт за контра архитектура не е токму ова
зар македонските лебдечки куќи и навистина не се тоа ... !?

~


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 16-Nov-2016 at 12:12

типичен пример за нас но и цел балкан, со оглед дека некако произлегол од нас, е импровизација, нешто што на запад ретко се среќава, еве еден уникатен исклучок, го избркале од манастир и најкреативно откачил, може и сам се избркал а да незнаел мeтафизичката поента изнесена на рт-документарецот околу симетрии му е скроз на место, дека заоблувањата се од Бога а оштрите симетрии од натемаго, но чим не се прибрал в друг манастир ко аскет делува азиски [1] или попрво скопски ][1] битно си го дефокусирал времето во свој градителски подвиг него терање туѓи проекти, та макар за инат на сите та макар сред нивниот свет, колку и да им изгледа тоа лудо, само незнам кој е полуд тој или тие што си тераат сеир и мислат дека сите овци им се на број чим не се одлепиле од системот некако, духовен медиокритет кој по вијуги има простор само за осуда, презир, сеир, та како што за надмените политичари народот е стока така за народот аскетите се помија, несвесни дека тие се насуштна каша, на крај сепак сите сркаат од неа еве дури и документаристички ... слично може да се гледа и на трамповиот центристички табиет кој нормално може ќе ги надмине сите очекувања, алтернативно посекако

https://en.wikipedia.org/wiki/Justo_Gallego_Mart%C3%ADnez#.22The_Cathedral.22

https://www.rt.com/shows/documentary/366204-spain-pure-faith-cathedral/

http://www.huffingtonpost.com/atlas-obscura/100-wonders-don-justos-se_b_9331488.htmlhuman resourcesEdited by +Protagorist - 16-Nov-2016 at 12:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 14-Jan-2018 at 01:15

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 24-Feb-2018 at 11:33
Kengo Kuma’s Architecture of the Future


Kuma’s design for the Fujiya ryokan — his take on the traditional Japanese inn — at Ginzan Onsen, a secluded hot spring town in Yamagata Prefecture, north of Tokyo.

Rejecting flashy forms in favor of buildings in harmony with their environment, the architect — poised to become world famous for his stadium for the 2020 Olympics in Tokyo — is trying to reinvent his entire trade.

KENGO KUMA’S FASCINATION with architecture began when he was 10 years old and his father took him to visit Kenzo Tange’s famous Yoyogi National Gymnasium, constructed for the 1964 Summer Olympics in Tokyo. Tange’s arena — with its high mast and violently sloping roof, its form like a discus emerging obliquely from the earth — was a masterpiece of engineering, and remains the most breathtaking example of Japanese Modernism. Speaking to me about the building in October, in the glassed-in penthouse library above his firm’s Tokyo offices, Kuma became animated. I had only met him a few minutes earlier, in the cramped main quarters, when he swiftly emerged from his tiny, cubicle-like space in the far corner. Kuma is tall, informal — he was wearing stonewashed jeans, and a striped T-shirt under a nylon jacket with frayed and shredded shoulders — and he greeted me with a quick handshake, as if I were another employee. But he grew noticeably excited speaking about Tange’s gymnasium. “Tange treated natural light like a magician,” he said, discussing the way the panels on the ceiling reflected light bouncing off the swimming pool. “From that day, I wanted to be an architect.”

And yet Tange’s work — aggressively modern, wresting enormous form out of space, deploying the latest synthetic materials, an imposition on the landscape and an attention-grabbing demonstration of what architecture could do in a city that only 20 years earlier had been comprehensively destroyed by American bombs — could not be further from Kuma’s own aesthetic. He is the most famous Japanese architect Americans have never heard of, mostly due to his sparse record of building outside of East Asia; he has only one public commission in the United States, a “cultural village” for the Japanese Garden, Ore., whose most notable structure is a small glass box of a teahouse cantilevered past a single post, making it appear to float above a ravine. Many of his notable works are in rural areas and serve an ostensibly minor purpose — say, to exhibit a collection of Hiroshige woodblock prints, or to sell Taiwanese pineapple cakes, or to house a Starbucks in the city of Fukuoka, known equally for its ancient temples and shopping malls.

(...)


The interior of Fujiya ryokan. Kuma’s buildings are often deceptively simple and make use of ancient materials, especially wood.


The exterior of the GC Prostho Museum and Research Center. The structure was made — like many of Kuma’s buildings — for more or less humble purposes, in this case a museum dedicated to the history of dentistry.


Kuma’s Asakusa Culture Tourist Information Center in Tokyo, which is 128 feet tall and was built in 2012.

https://www.nytimes.com/2018/02/15/t-magazine/kengo-kuma-architect.html
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2164
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 24-Feb-2018 at 11:34
Мислам дека нешто вакво многу добро би дошло во Охрид
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.