build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Необични ентериери и екстериери

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 23-Dec-2008 at 11:57
Прекрасно делче од форумов, го разгледав детално. Да не правам реклама, но доколку сакате во средувањето на вашиот дом да имате вакви необични парчиња, мислам дека во Скопје најадекватен салон е оној на CASA ITALIA.
За последниве фотографии, бев на годишната изложба на ФЛУ и мислам дека имаше интересни идејни решенија, но сепак не можат да се пофалат со вакви кострукции. Но затоа Факултетот за арт и дизајн на Европски е идеален за вакви решенија, за разлика од ФЛУ главна преокупација им е дизајнирање на предмети. 
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 24-Dec-2008 at 02:30

па мислам дека за необични парчиња само Бланси кај нас засега се единствени www.blansi.com.mk ! останатите или имаат по нешто или тоа што го имаат е вообичаено... 

Детски програм Бланси:

Mебел од масивно дрво:

Дизајнерски парчиња мебел:

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 24-Dec-2008 at 02:50

www.blansi.com.mk/istorija.htm

не заборавајте дека повеќето од овие парчиња се домашно производство, значи може да се нарача и сопствена идеја за далеку попристапна цена од останатите!

што е до европскиот универзитет се сложувам целта им е применета комерцијална уметност, но сепак мислам дека се далеку од ФЛУ,  единствено можеби имаат повеќе средства за експериментирање. како и да е со доволно слободно време, ведри идеи и опуштена цел, секој може да ја оправи работа до просторна кулминација.

што е до студија за уредување кај нас добра презентација за сопствените креативни можности презентираа VDESIGN со емисијата АЈДЕ ДОМА, кои патем до сега имаа нај професионален пристап па секоја епизода е паралелно закачена и на нивниот сајт. во принцип креативен начин на рекламирање, со прилично необична емисија и необични дизајнери  Laugh од нив разбрав и за бланси и за ред други полезни информации за кои ќе фрлам нешто инфо подоцна. 

.

Бланси Фотељи:

.

Бланси Кујни:Edited by beTon - 25-Dec-2008 at 15:41
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Dec-2008 at 14:55

точак што оди

28-10-08walkbike1.jpg

28-10-08walkbike2.jpg

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Dec-2008 at 14:56
wc

27-09-08wc1.jpg

 

27-09-08wc2.jpg

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 02-Jan-2009 at 01:23
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 02-Jan-2009 at 02:01
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 05-Jan-2009 at 12:12

 

   

    

 

www.plexi-craft.comEdited by beTon - 05-Jan-2009 at 12:15
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Jan-2009 at 13:31
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Jan-2009 at 00:40

на балканов најблиску фабрика каде може да се нарача соптвен дизајн на некое парче изведено(излиено) во акрилно стакло(плексиглас) е Клирит од Земун-Бг... гледано креативно во принцип секој може да направи калап од својата замисла или од некој оригинал и по можност во некоја од помалите леарници во мкд да го излее, но резултатот ќе биде прилично голема импровизација во секој поглед но мислам дека од друга страна ваквиот пристап има предност од артистички аспект бидејќи може да се експериментира со со вбризгување воздух(меур ефект) или пак мешање бои слично како кај дуваното стакло...

инаку доколку некому му требаат едноставни дводимензионални форми или повеќе слоен состав наместо излиено парче може да заврши работа само со составување(лепење)плочи кои кај нас ги има во Литинг спроти градск болница(транспарентни бои) и најверојатно сега и во новиот технички центар на Меркур кај МЗТ.

Клирит е заштитена комерцијална марка за термопластични маси полиметилметакрилат (PMMA) во форма на различни плочи и блокови, добиени по пат на блокова-полимеризација во калапи, кои ги произведува о.п.Клирит од 1960 година. според квалитетот не заостанува зад светските произведувачи PMMA како: "RoHM" (PLEXIGLAS), "ICI" (PERSPEX), "DUPONT" (LUCITE), " MONTECARINI" (VERDIL).
Акрилните производи можат да бидат прозирни и безбојни како стакло, транспарентно обоени или непрозирно обоени. палетата на бои е широка, а по потреба, по барање на нарачателот  можат да се добие и други нестандардни бои(uv)
Основниот, стандарден квалитет на акрилното стакло КЛИРИТ се употреба во градежништвото, индустрија за мебел, опрема за кујни и купатила, производство на медицински апарати, неонски реклами, расветни тела, галантерија итн.  
Специјалното акрилно стакло се користи за наменско производство: изработка на делови за  кабини за авиони,  хеликоптери, бродови,  индустриски машини, изработка на повеќеслојно заштитно стакло, светлосни филтри, оптички инструменти...

Масовната употреба на акрилното стакло се темели на следниве карактеристики:
  • кристална прозирност и блескав сјај
  • беспрекорна светлосна пропустливост
  • можност за филтрирање на светлина
  • извондредна постојаност на атмосферски влијанија
  • одлични физичко-механички карактеристики
  • хемиска постојаност
  • можност за термичко обликување
  • механичка обработливост
  • мала тежена
  • трајна постојаност на формата до температура од 105° C
о.п."КЛИРИТ" ги врши сите услуги на термичко обликување и финална механичка обработка на акрилни плочи и блокови. врши изработка на технички делови по нацрт, дизајнерски(уникатен)мебел, галантерија, производи за широка потрошувачка и друго

во продолжение еве една интерактивна флеш галерија на дизајнерски парчиња од акрилно стакло (Plexy-Art) www.acrylicore.com

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 06-Jan-2009 at 01:14
Ако некогаш дојде денот кога ИКЕА ќе отвори салон во Македонија(ќе отвара во Србија), мислам дека тек тогаш ќе можеме да кажеме дека имаме квалитетен избор на мебел. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Jan-2009 at 04:54

   лошо си разбрал дека икеа отвораат салон во србија, се работи за погон!најпрво  требаше во хрватска да го отворат, но заради новата изгор такса за земјоделско земјиште во хр изгледа кренаа таму раце... Икеа отстапува од најавената инвестиција во Хрватска? - Курир - 05.12.2008 а еве ја најавата за погон во србија Икеа заинтересирана за фабрика на Симпо - А1 - 17.12.2008.        

а за квалитетот на икеа што да каже човек, можеби е квалитетен нивниот  програм незнам, но бидејќи се се работи на трака, излегува дека плаќаш солено а не добиваш ништо повеќе од инстант форми и трендови! 

а дека ние сме аут не се сложувам! ако некаде може да се купи ефтин а квалитетен мебел тоа е кај нас, бидејќи ем ќе добиеш уникатно парче (по избор и резбано) и повторно за смешно мали пари во однос на се од страна! надвор за сите помали студија или мајстори поединци или пак уметници можеш од старт да заборавиш доколку немаш дебело портфолио по банките Smile додека кај нас неретко и за мали пари можеш да обезбедиш и квалитет и уникатност! проблемот  е што луѓето незнаат каде да се обратат и незнаат што се можат да добијат, пример бланси со нивното искуство  и во комбинација со креативен  избор околу материјалите можат да ти испорачаат парче кое во најмала рака ќе знаеш од каде е Smile а сетне ако сакаш залепи етикета и од кока кола...          

добро гледано со мрзливи очи дефинитивно спакуваниот мебел на икеа е интересна појава а и има избор во изобилство, но јас лично не би го зел и на поклон да ми го дадат или и јас ќе го поклонам некому (доколку ми го стрпаат насла) Smile исклучиво заради вкус! буквално инстант купуваш, инстант живееш, инстант умираш заедно со се нивните пастелни бои! а за квалитетот немав абер туку сега на линкот на курир случајно го видов коментаров  на Арслан кој се ми се чини како и порано да го имам чуено од друг...

МОЖЕБИ И ЌЕ ИМ СЕ ПОСРЕЌИ НА ХРВАТИТЕ
напишал АРСЛАН, December 07, 2008
Ако ИКЕА се пвлече од Хрватска, тогаш многу Хрвати (оние нормални, не од власта) ќе мора да честат. Ова чудо на бофл мебел е живо зло каде ќе се појави. Робата им е шкарт која само може со кинеското ѓубре да се мери. МК коп... се отепаа од “шопување“ во ИКЕА во Солун, а јаска се имам еднашка заебано пред скоро 10 годи со ИКЕА во Швајцарија и никогаш повеќе нема да ми текне да купувам толку “ефтино“ и катастрофално неквалитетно. Ова го пишам само да не и текне на ИКЕА да се залета во Бунарџик. Нека си седи у Елада и ич дане помислува на МК. Среќа што коп... Бубе Бујото им го “злоупотреби“ логото со онаа некова ИкеЈа, па овие као лути немало да идат во МК. Некој аир и од Бубе БУјото. Кој м... е тој чоек - има производи три класи поквалитетни од ѓубрето на ИКЕА, а се бламира со имитација на нивното име!? Тоа ти е Македонец кој е неук, а сака да се праи и газда и архитект и столар.....

_______________________________________________________
IKEA junk food - It's like their furniture. Some is alright, and some tastes like saw dust and glue...
       Edited by beTon - 08-Jan-2009 at 01:28
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Jan-2009 at 14:49
Мебелов на икеа знае понекогаш да биде само амбалажа, односно ИКЕА на балканов успеа да се наметне како да е кокакола па сега макар и не ја бивало дома е мода да се има парче мебел од ИКЕА, обично од солун се шопуваат. Добри му се и двете поентаи на Арслан.

ИКЕА штанца модернистички парчиња. Обично се работи за прости форми, без многу глупи ќошеви, без некои специфични украсувања, па таквите ствари ги има и кај нас во Бујото, Леснина, има некои помали фабрикчиња.

А ова со резбава што спомна бетон. Резба е многу добра работа, само нашиве копаничари некако ми се заспани (освен оние кои не се). Повеќето се сведуваат на лично ходи, на атер за татко му, на атер за дедо му, чат-пат по некој резба иконостаси за ич пари и тоа е. Не гледам некој сериозно да држи курсеви по резба, да отвори школа за млади резбари, да прави сериски резбан мебел. Еве на пример во Грција дури има и фабрии коишто прават мозаици сериски на машина. Не викав дека треба и резбата да иде на машина, ама може да се организираат едно дваесетина, пеесетина души и да фатат работа групно.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Jan-2009 at 22:52

тие кои не се заспани си имаат резбарски атељеа и слободно може човек да си нарача изработка на детал или пак цело парче! инаку во златна книга има наведено неколку копаничари, но со сигурност тврдам дека ги има далеку повеќе, бар по 20-30 мајстори во поголемите градови, познавам еден помлад мајстор со кого баш паднавме на муабет околу тоа зошто не инвестира време во мебел  било тука или надвор, на што добив краток и јасен одговор немам време да ги завршам постојниве нарачки а не па да инвестирам во нешто покрупно! обично нарачките одат по препорака или сосем случајно но колку што знам ретко кој има реклама некаде пуштено, па можеби затоа имаш чувство дека се заспани!

а веќе откако Самако распали со домашно производство на CNC машини на кои можеш да резбаш каков сакаш материјал, буквално 3д принтер, мислам дека човек  може во секое време како сака да си поигрува со формите и квалитетно и многу брзо! добро  сепак рачната обработка си останува уникатно и понатака бидејќи длабокиот рељеф само со големо трпение се делка а и онаму каде рака стигнува машина потешко дека ќе стигне, ова посебно важи за шупливите столбови!
но   во недостаток на време или средства комотно можеш да  отидеш во МИКРОСАМ или некој друг што има cnc машини...      

исто  во контекст како појава добра комбинација е и можноста на квалитетно печатење разни форми на мебел на рани материјали,  што може да биде доста оригинално доколку е во комбинација со нешто бар рељеф(плиток рељеф - половично испакнат во однос на основата).  кај нас фирма која има ваков вид на печатарски машини е ИНПЕКС која воедно е и првата фирма која почна да печати билборди на големи дигитални принтери! порано беа сместени  во зградата на нова македонија, а сега  имаат  печатница во пинтија зад салонот на бујото.

ова се е можеби малтретирање и губење време со оглед дека веќе стана тренд на секои 5-10 год да се менува покуќнината, па од таму можеби е навистина банално човек да се малтретира околу мебел ентериерот, но доколку сака уникатност а воедно и скромност, негледам зошто не би ја препутил работата на некој столар кој по мерка ќе ја среди и испорача идејата на тацна!
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Jan-2009 at 23:07
Кога сме веќе кај резбата, а фала богу муабетов е онтопик (барем досега), сакам да те прашам нешто пошто гледам си упатен (се надевам дека е така и не е ова само пливање врз темава). Дали случајно си разговарал со тој копаничарот или па имаш нформација одколу розетите кои донекаде биле дел од традиционалнит еентериери. Имам чуство дека денеска слабо се практицираат вакви елементи во домовите и дека и да има тоа се повеќе стандардни гипсени, кои не дека не стојат убаво, ама понекогаш знаат да делуваат и одбивно!

Edited by lslcrew - 07-Jan-2009 at 23:08
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 07-Jan-2009 at 23:25

незнам што да ти одговорам, едно е стил, друго е нарачка, трето во што материјал орнаментите се изведени, јасно дека гипсената орнаментика е  прилично стерилна,  но тоа немора да значи дека истата мора да делува одбивно. доколку си е на свое место и во сооднос со останатите форми и бои може и убаво да легне. е сега доколку може човек да си дозволи дрво или камен тогаш логично просторот ќе биде и потопол и пооригинален!

кај гипсениот декор во принцип сите нарачуваат орнаменти од каталог каде сигурно имаат и розети на располагање, но ретко кој во орнаметниката гледа и на симболиката, сите денес пред се одат на естетско помодарство, што некаде  може и добро да излезе, но навистина е греота кога таа орнаментика нема подлабока смисла од фискалната на молерот.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 07-Jan-2009 at 23:27
Бетон не ми одговори, може од пропуст може од неинфо, прашањето ми беше колку денеска се практикува резбаната розета во домовите?! Како порано сигурно не, ама дали денеска воопшто има барем една нарачка годишно!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Jan-2009 at 01:08

мислам дека ти одговорив, што е до гипсот да се користат розети а и во останатите техники неретко основен мотив се розетите! но ти зборуваш за сончевата розета, прво ретко кој негува толку префинета почит кон хелиолатрискиот култ, а како второ истото во гипс мислам дека добро би се вклопило заради едноставноста, но луѓето бараат обично нешто по барокно(накитено) така да најверојатно затоа и ја избегнуваат! инаку се до сега низ вековите  неизоставен а неретко и главен мотив во декорот и на сакралната и на профаната архитектура во Македонија било сонцето или сончевата розета(која претставува хелиоцентричен симбол)...

_________________________________________________________________________

едит: аха ти си мислел за таванските цветни розети, она од првата реченица од првата реплика во овој пост важи истото и за нив. мислам дека се работи за вкус кој заради разните распуштени плафони и заради инстант мебелот денес, веќе се прескокнува како појава! во осумдесетите и деведесетите пластичните тавански розети беа честа појава над лустерите, но откако гипс картонот доби на цена се нудат и гипсани тавански розети... значи има но не е тренд како што било порано! а за вакви изрезбани таваници треба денес или сам да си копаничар или да си спремен да фрлиш од една до три илјади евра во зависност од деталите, длабочината на рењефот и нормално големината значи нешто што секој не може да си го приушти! освен ако не се запне машински да ја нарача изработката...

инаку сончевите розети се kako оваа сината од македонското сонце и се среќаваат во разни облици со оштри или со заоблени зраци се среќава низ цел свет каде се негувал хелиолатрискиот култ!  

*Edited by beTon - 08-Jan-2009 at 03:33
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Jan-2009 at 02:05
Незнам која е таа сончева росеза, ама ја мислев за оние сличните на онаа што ја има на банкнотата од сто денари!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Jan-2009 at 02:14


Невидена глупостClown
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.