build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Необични ентериери и екстериери

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 19-Sep-2009 at 00:01

Edited by Max - 06-Dec-2009 at 06:04
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-Sep-2009 at 00:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 20-Sep-2009 at 00:00
http://www.youtube.com/watch?v=tYC_XoBfn-4


Edited by Max - 06-May-2012 at 22:43
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 20-Sep-2009 at 00:07
уф страшно, знам дека постојат екстремисти, но ова е претерано

а што ако се поткине материјалот? сметајќи дека сета тежина на планинарот и товарот се потпира на тоа?
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 20-Sep-2009 at 01:00

http://bldgblog.blogspot.com/2008/04/architecture-of-ascent.html

Originally posted by zabegan

а што ако се поткине материјалот?

види, алпинистите дополнително се осигурани за додатни клинови и фактички постојано се врзани одвоено од шаторот, а и платната се hi-tech! иако од она што имам гледано документарци велат дека обично лето во спиење знаат и да се истркалаат надвор од лежалката, но освен екстремно будење ништо страшно, повторно се враќаат на спиење... абе екстремен спорт, но неретко има и жртви!

инаку топло би препорачал никој да не експериментира со вакви тензилни структури особено не ако нема ни кој да го подучи од прва рака за тоа што, каде и како се може! иако во основа станува збор за прилично изводливи техники за осигурување на товар или поточно во случајов луѓе!  

анкерите, клиновите, карабинерите, појасите и јажињата кои се користат од страна на алпинистите се доволно издржливи да доколку карпата не е порозна, комотно може и топ да се крене нагоре, нешто што алпинистичката единица од војската и го изведува... 

во секој случај обуката не е опасна и не трае долго, но битно е истата внимателно да се помине, затоа најдобро е заинтересираните да се обратат во алпинистичката федерација www.mkdmount.org/obrazovanie.html   www.alpinizammkd.org/pravilnik_za_rabota_na_maa.pdf    според мене најбитно е опремата никако и никогаш да не се купува на старо, но пред се добро да се научат сите техники на врзување јазли со јаже www.motherearthnews.com/Modern-Homesteading/1979-05-01/How-to-Tie-Useful-Knots.aspx   па дури да станува збор за хамок - лежалка www.youtube.com/watch?v=InwfA4_O12w   www.youtube.com/watch?v=SKqd3sEvmoc
Edited by Max - 20-Sep-2009 at 13:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 20-Sep-2009 at 01:22Tensil Architecture - http://dspace.cc.tut.fi/dpub/bitstream/handle/123456789/6619/kuusisto.pdf


Tensile membrane structures is architecture of new generation as well as possibility to supplement traditional architectural solutions. Tensioned membrane material is considered to be the fifth construction element after metal, stone, glass, and concrete.Tensile fabric structures are used as:- stadiums;- sports facilities;- exhibition halls;- business centers;- concert halls and etc.;- shade roofs of the entrance of hotels, restaurants, cafes, and other commercial buildings;- airport roofs, bus, train stations and terminals, car parking and gas stations;- other permanent or temporary structures.Structures are easy to combine and coordinate with other materials, such as wood, glass, stainless steel structures, connections, as well as cables, and since the material used is light translucently, incredibly attractive and luxurious image of the structure is obtained if properly arrange illumination of the structure.

http://architecture.mit.edu/house_n/web/resources/tutorials/House_N%20Tutorial%20Tensile%20Structures.htm

http://www.greatbuildings.com/types/construction/fabric.html

http://www.vingida.com/index.php/en/38769/

 

   Edited by Max - 06-May-2012 at 22:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 21-Sep-2009 at 03:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 21-Sep-2009 at 04:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 23-Sep-2009 at 10:22

www.pfeifer.euEdited by Max - 13-Nov-2013 at 21:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 23-Sep-2009 at 11:21

тензилниве структури се прикладни и за комерцијални перформанси и јавни културно-уметнички инсталации...

www.echelman.com   

   Edited by Max - 24-Sep-2009 at 02:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 23-Sep-2009 at 14:46
не ми се допаѓаат многу „шаторите“ прилично зошто се само конструкција и платно, и нема ништо друго, како кров на стадион да можеби, но како објект не
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 23-Sep-2009 at 22:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 25-Sep-2009 at 00:11

www.architen.com/projects/interior-crafts/primaryPhoto_normal

www.architenlighting.com/search_results?action=Show%20All&page=1&all=1

фотките се линкувани отисоци заради големината на истите, па доколку ви држи некоја око, кликнете на неа за поголема резолуција

 

   

     

   

   

   

   

   Edited by Max - 25-Sep-2009 at 00:50
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 26-Sep-2009 at 22:32

Originally posted by zabegan

не ми се допаѓаат многу „шаторите“ прилично зошто се само конструкција и платно, и нема ништо друго, како кров на стадион да можеби, но како објект не

порано како појава биле буквално тоа, шатор, она портабл архитектура ко привремено решение... но денес станува збор за сосем друг пристап, најчесто траен и уникатен, особено кога станува збор за биоморфни т.е. аморфни форми! за нив дефинитивно најбезболно решение се тензилинте структури, ем ефтино, ем лесно се одржува, ем во случај на опасност присутните помалку ќе паничат Big%20smile но од овој аспект досека проблем беше опасноста од пожари, која сега со најновите материјали целосно е надмината... http://en.wikipedia.org/wiki/ETFE градби каде е употребено ова платно се алијанц арената, водената коцка, ботаничките куполи на еден, птичјото гнездо... за подетално запознавање со својствата на etfe-материјалот проследете го клипов (од 30 сек. натака, а на крајот од истиот е поенатта за огноотпорноста) www.youtube.com/watch?v=OdqlJ3h4Kik 

.

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 26-Sep-2009 at 23:12
PreviousPrevious


портабл меурест најлон за сите пари - поинстант од ова здравје!


Edited by Max - 26-Sep-2009 at 23:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 27-Sep-2009 at 00:51
@max кога збориме за Алианз и коцката тоа е во ред, јас конкретно мислев на конструкциите каде едно платно е кренато на неколку јарболи
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 05-Dec-2009 at 11:14

коцка, топка, круг, квадрат, какои да вртиш нешто што е невообичаено и во шпајз да го направиш добро ќе легне!

~

во контекст на ребрасто пресуваниот картон http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=509&PID=52560#52560 еве и нешто токму таков мебел

http://www.5min.com/Video/DIY-Cardboard-Furniture-41749501

http://vimeo.com/6080359

http://images.google.com/images?hl=en&source=hp&q=cardboard%20furniture&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

http://www.inhabitat.com/2007/05/10/molo-softseating-expandable-honeycomb-chair/

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 05-Dec-2009 at 11:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 05-Dec-2009 at 12:28Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 05-Dec-2009 at 13:34
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.