build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тетово

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Dec-2010 at 22:19


Па зарем неси ти од Тетово?
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Dec-2010 at 23:40
Утре ќе бида сликите за кружниот тек не се секирај Марко но ако си ти од тетово може да придонесеш по некоа слика. Гитaр а што викаш да отвориш нова тема Моделите на Tетово еве ги сликите за кулата што треба да се прави SmileSmile, ако имаш проблем со ориентацијата слободно кажи
1.
2.
3.
4.
5.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 04-Jan-2011 at 20:07
http://farm4.static.flickr.com/3240/3003212541_bce1115b43_b.jpg
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1175
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-Jan-2011 at 13:27
Originally posted by Dragan


3.


е ова е најјака слика ,многу убо изгледат
Back to Top
spool View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote spool Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Jan-2011 at 23:55Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Jan-2011 at 02:20
еве и од мене зачинето,after school нема што да се прае  па малку релаксација, Tetovo snow 2011
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Feb-2011 at 20:52
Панорама на Тетово, 1913

Исклучително ретка стара разгледница од Тетово, која е сликана во ерата на црно-белата техника, ама потоа рачно боена за да биде во боја.

Сликано од патот кон Кале. Интересно е што ова е редок приказ на старата црквичка до св.Никола, на чии темели во 2002 се возобнови новата црква Св.Петка и Св.Недеља.

На сликата, на десниот брег на Пена е и објектот на првата Пошта во Тетово (уште од време Турско).

На крај са све ниве. нема ни Ајдучко Маало, ни Блокоој, ни Тетовчанка... Ете коцоо било Тетоо

http://farm2.static.flickr.com/1251/5153808963_65bf31341b_b.jpg

Тетово, 1930

Панорама на тетовскиот центар во 1930 година

ПС:Инаку секој ден ја гледате отприлика оваа перспектива на ТВ Менада одсабајле кој почнува програмата, само што овде е истото 90 године предходно.

http://farm2.static.flickr.com/1328/5161140406_53b1b185fb_b.jpg
Панорама на Тетово (1930-тите)

Панорама на Тетово со Два Бреста во преден план.

Помини со курсорот (глувчето) врз сликата за да погледнеш обележани локации на сликата, меѓу кои и Хотелот Гонџе на Два Бреста

Разгледница / испратено од Владимир Закоски - Лауда


http://farm5.static.flickr.com/4108/5197755839_6f980fe3c7_z.jpg

Помини со курсорот (глувчето) врз сликата за да погледнеш обележани локации на сликата.

Darko Gavrovski
http://www.flickr.com/photos/gavromkd/sets/72157624731033557/

Edited by Makedonij - 01-Feb-2011 at 20:56
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Mar-2011 at 18:38Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 28-Mar-2011 at 22:38

Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Feb-2012 at 01:34
Аххххххххх што убав град беше, а сега све е надоградено Тетово да го гледаш од кале, има повеке алуминиум на покривите од некој рудник што се произведува BashThumbs%20Down, што само убави беа зградиве, а сега се во фаза на распаѓање не само овие две што се гледаат на сликата и другите 2 што се позади


Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 12-Mar-2012 at 23:17
Со послаб кавалитет, од интернет поточно фејс бук

Edited by Dragan - 12-Mar-2012 at 23:18
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Jun-2012 at 21:26
Од Калето
1.
2.
3.
4.
5.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Mar-2013 at 00:26
Панорамава е превземена од официјалниот сајт  на фејсбук од Рем-Центар- Тетово

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Jun-2013 at 18:57

Тетово by Tinuninu, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Jun-2013 at 18:58

Tetova by nafibexheti, on Flickr


Tetova by nafibexheti, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Jun-2013 at 18:59
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4008
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Jun-2013 at 19:01
Kade ostana fontanata? Inace dobri sliki
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Jun-2013 at 20:51
Originally posted by my Macedonia

Kade ostana fontanata? Inace dobri slikiНе знам за која фонтана мислиш? Него познавам толку добро Тетово, иако сум бил доста често во градот.
За сè има вторпат
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Jun-2013 at 23:29
Originally posted by my Macedonia

Kade ostana fontanata? Inace dobri sliki


Ја упропастија работата со фонтаната кај кружниот тек, пред се општински проблеми, као демек стариот градоначалник ја доведол општината во неколку милион евра долг, па морало да се штеди за да може да функционираат јавните комунални претприатија
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Oct-2013 at 22:14
Старо Тетово

1960-ти

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.