build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 14>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Патарини
    Posted: 11-Sep-2018 at 14:54
Фотографијата е направена некаде околку 18.53 часот. Во моментот на моето пристигнување пред патарината Отовица, беа сите пет електронски табли вклучени, со добар светлосен сигнал. Со оглед дека имаше поголема гужва, до моментот на моето пристигнување за наплата, се гасеше последната електронска табла. После моето заминуање, не можам да кажам дали повторно се вклучиле. Но, во истиот временски период сите наплатни куќарки работеа. Аголот не е проблем. Но, ваквата состојба ја има и на патарината Сопот, често патувам Велес-Скопје-Велес, и ова се случува многу често, и секогаш предизвикува забуна кај возачите.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 477
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 10-Sep-2018 at 14:05
Кога се гледаат под агол е проблемот или кога се off?
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 10-Sep-2018 at 13:06


Здраво на сите.
Не сум активен многу со постирање на форумот, но постојано ве следам. Ако има некои грешки во постирањето, извинете.
Инаку сакам да го споделам со вас следново. На патарината Отовица и Сопот, веќе се поставени електични табли на врвот кои покажуваат која лента работи во моментот. Но, веќе неколку пати приметувам дека, од почеток светат сите пет електронски табли, за да подоцна гледано од десно спрема лево,една по една полека го намалува светлосниот сигнал и една по една се исклучуваат. Ниту една од нив не покажува знак дека не работи, туку едноставно една по една електронска табла, се гаси и екранот останува исклучен. Во меѓувреме сите ленти и наплатни куќарки работат, но се создава забуна кај возачите. Неколку пати им посочив на вработените кои вршат наплата, а тие немаат поима дека такво нешто се случува. Вчера успеав тоа да го сликам, и мислам дека проблемот лесно се воочува. Повторно ќе кажам извинете за лошиот квалитет, многу не се разбирам во техника на постирање. Поздрав
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Aug-2018 at 22:40
Романовце

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Jul-2018 at 09:12
Mnogu podobro nego li starite
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Jul-2018 at 19:50
Кај Велес (денес)...

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11668
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 01-Jul-2018 at 20:16
Забележав дека се сменети кабините за наплата на автопатот Скопје-Тетово и Тетово-Гостивар (за последниов не сум сосем сигурен).
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1509
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 01-Jul-2018 at 18:46
Изградбата на новата наплатна станица кај Градско(на некој 500 метри пред старата од правец Велес-Неготино)


И наплатната Отовица(Велес)


Edited by Obedineta Makedonija - 01-Jul-2018 at 18:49
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jun-2018 at 09:44
Jas kje bidam megu prvite sto privatno kje si zeme karticka
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1846
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Jun-2018 at 19:04
Јас ќе ги натерам во фирма да бидат помеѓу првите кој ќе вградат уред во возилата или пак да земат такви картички, колку време губам на патарините тоа е навистина неверојатно.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1614
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Jun-2018 at 16:53
Па нели има и картички но и некакво апаратче кое функционира слично на вињетка.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1545
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Jun-2018 at 14:23
Te vakva te onakva karticka a nikoj da spomne deka resenieto e vinjetka.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 783
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Jun-2018 at 04:44
Јас мислам дека еднаш кога ќе се разработи системот со безконтактно плаќање со комерцијалните возила понудата ќе се прошири и на приватните, тие кои сакаат за и тие приватно кои патуваат почето низ државата да не се задржуваат на патарина.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Jun-2018 at 02:25
Za pocetok ke bide taka so po edna lenta , so tek na vreme se planira da prerastnat poveke lenti , a poentata e skros vo celost da se izbegne covecka raka i pari kako sto e sega.A guzvata moze da se izbegne samo so prosiruvanje na lenti a i so ovoj nacin na naplata koj sto e dosta funkcionalen i se koristi vo mnogu zemji , ali sepak spored mene najdobro resenie e Vinjetka , a samoto gradenje na patarini , odrzuvanje na istata na cel toj sistem e mnogu pogolem trosok kako za gragjanite taka i za drzavata , vo idnina mora da se razmisluva za vinjetka ali toa so nekoi novi generacii )

Edited by WolfLeader - 26-Jun-2018 at 02:29
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Jun-2018 at 10:57
Vo Srbija funkcionira ENP (Elektronska Naplata na Patarinite). Citav deka momentalno 20% od site vozaci vekje imaat ENP. Se prodava na benziski i cini okolu 2000 dinari (1000 denari), a so nego se dobiva 10% popust pri plakjanje na patarinite. I normalno so ENP ne zastanuvas na Patarina tuku se namaluva brzinata i se proaga. Spored mene toa e dobar nacin na naplata na patarina.

Ako kaj nas ima edna lenta za elektronska naplata togas toa e dobro. Pa duri i da e samo edna lenta. Vo sprotivno ne ja gledam poentata na Elektronska naplata na patarinite.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 483
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Jun-2018 at 05:33
Edna takva lenta ke ima so ne zastanuvanje za so aparatce vo voziloto , drugite se so karticka i kes , pa sigurno ne e isto da zastanes i stavis karticka i sekundarno zavrsuvas rabota od kolku da cekas da ti vrate kusur ili pak strancite koa plakjaat so evra ... Definitivno za brz protok na vozila treba da se ima povise lenti toa fali momentalno a nacinot na plakanje ne igra nekoa koj znae kakva uloga ako e vo kes , osven ako site lenti se so aparatce e toa e duga prikazna ,ama za zal samo edna e takva ili dve , i taa e nameneta poveke za kamioni i avtobusi , komercijalni vozila koj sto sekoj dnevno minuvaat patarina Po elektronska naplata ne se broi aparatceto , toa e beskontakna naplata a ne elektronska , greska si informiran.I taa karticka e specializirana samo za toa naplata na patarina kako stavas odma naplakja , nema ni kod da pisis ili neznam sto za da ti odzeme vreme ili pak da odbiras meni kako kreditna karticka , tuku e mnogu brz i ednostaven nacin.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 783
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Jun-2018 at 02:00
Со оглед на економската ситуација а и транзитниот транспорт преку државата треба да има и лента со картичка и лента со транспондер (апратче во возилото кое комуницира со патарината на растојание до некои 50-100 метри каде што транспондерот е поврзан со одредена сметка која може да се надополнува преку интернет. Ова особено ќе е важно за сите комерцијални возила и автобуси, бидејќи ќе ја зголеми продуктивноста.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jun-2018 at 21:05
Da, i jas ne gledam kako toa bi ja namalilo guzvata na patarinite
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1509
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jun-2018 at 09:44
Originally posted by FCB

Електронска наплата им е плаќање со картичка? Јас мислев ке воведат нешто како EZ PASS, hahaha. Наплата со картичка е ко да плаќаш со кредитна карта. Kако тоа ке ја намали гужвата не ми е јасно.
Електронска наплата треба да е "електронско апаратче" во автомобилот со кое ке се регистрира возилото штом ја помине патарината БЕЗ ДА ЗАСТАНЕ. После му одбиваат од сметка. Ако треба да застанеш и да платиш нема никаква разлика дали ке платиш со кеш или со картичка на претплата.


Да да и јас се слагам со тебе - скроз си во право
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Jun-2018 at 04:09
Електронска наплата им е плаќање со картичка? Јас мислев ке воведат нешто како EZ PASS, hahaha. Наплата со картичка е ко да плаќаш со кредитна карта. Kако тоа ке ја намали гужвата не ми е јасно.
Електронска наплата треба да е "електронско апаратче" во автомобилот со кое ке се регистрира возилото штом ја помине патарината БЕЗ ДА ЗАСТАНЕ. После му одбиваат од сметка. Ако треба да застанеш и да платиш нема никаква разлика дали ке платиш со кеш или со картичка на претплата.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.