build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 13>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Патарини
    Posted: 03-Mar-2018 at 18:13
https://www.youtube.com/watch?v=B_D5P6T_0CU На видеото се гледа а и погоре има слики од комплетно нова патарина кај Градско , што значи ќе биде нова , тоа е првичниот проект од претходната влада , а бидејќи и за новиот експресен пат Градско-Прилеп приклучок ќе има од самиот автопат , а таа траса минува од сега веќе постоечката патарина па во правец накај Велес едно 300 метри , што значи новата патарина фактички ќе треба да плати секој оној кој што ќе сврти и накај Прилеп и продолжува по К10 , е сега ако новата влада го има сменето тој проект тоа е веќе друго.

Edited by WolfLeader - 03-Mar-2018 at 19:44
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1805
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2018 at 20:28
Велешката кога одиш од Скопје се проширува за уште 2-3 ленти , поминав крај нејзе пред една недела ама во брзање и навечер па не ја сликав. Имаат досега доста натрупано со земја.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2018 at 15:29
http://build.mk/obnovata-na-patarinite-na-koridorot-10-ke-zavrshi-do-krajot-na-2018/

Prvicno bese deka kje se gradi nova patarina kaj Gradsko. Spored ova tuka kje se rekonstruira postoeckata. Ima nekoj informacija kako kje bide?

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Oct-2017 at 13:43
Друштвото „Алфалт“ ДООЕЛ Скопје, известува дека се изведуваат градежни работи за изградба на електронски систем за наплата на наплатните станици Отовица и Сопот. Во периодот од 18.10.2017год. до 18.06.2018год. на магистралниот пат А1 на делницата Велес-Скопје во близина на наплатната станица Отовица, и на делницата Скопје- Велес во близина на наплатната станица Сопот, се воведува времен режим на сообраќај и се предупредуваат возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина на местата на кои се изведуваат работи на пат,како и да ја почитуваат новопоставената сообраќајна сигнализација.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11317
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Aug-2017 at 08:02
Новата патарина кај КумановоСликата е извадена од ова видео:

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Apr-2017 at 09:10
Pominav pred nekoj den i gledam deka skoro nisto ne e cepnato od posledniot pat koga go vozev Skopje-Kumanovo (prd 2-3 meseci). Znae li nekoj dali uopste se gradi ili e celosno stopirana izgradbata na ovoj proekt?

Pozdrav
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Mar-2017 at 14:04
http://sdk.mk/index.php/makedonija/patarinata-romanovtse-ke-proraboti-vo-april-2017/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Aug-2016 at 06:53


Наплатна станица ГРАДСКО / Простор доо

Автор: Драгана Јовановска

Соработници: Данчо Јовановски, Бранко Аспровски, Горан Ѓорѓевиќ, Ратко Станојковски, Мирко Стојановски, Лила Димитриевска

Фирма: Простор доо, Куманово

Година: 2014 /проектирање

Локација: Градско

Инвеститор: Јавно претпријатие за државни патишта

Извор: Бимас 2016


Основа


Пресекmarh.mk
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jan-2016 at 16:10
Почна изградбата на новата електронска наплатна станица РомановцеПремиерот Никола Груевски денеска во близина на наплатната рампа Романовце изврши увид во градежните активности за реализација на проектот за изградба и инсталација на електронски систем за наплата на патарини во Република Македонија, инвестиција вредна 18,7 милиони евра од кои 2,86 милиони евра се обезбедени од буџетот на Македонија, а останатите од Европската банка за обнова и развој.

Проектот предвидува преместување на нова локација во близина на сегашната на наплатните станици Романовце и Градско и нивно проширување од постоечките пет на десет сообраќајни ленти, изградба на две нови наплатни станици во Демир Капија и Гевгелија, како и реконструкција, проширување и модернизација на трите постоечки наплатни станици на Коридорот 10 во Петровец, Сопот и Отовица.

Новата наплатна станица кај Демир Капија е предвидено да има 8 сообраќајни ленти за наплата на патарина, а наплатната станица кај Гевгелија ќе биде со десет ленти. Проширени од постојните четири на по пет сообраќајни ленти ќе бидат и наплатните станици кај Сопот и Отовица.

Груевски прецизира дека патарините ќе се поминуваат на два начина - со купување на припејд или постпејд електронски уред со кој возилата нема да имаат потреба воопшто да застануваат на патарината, туку при нивното приближување наплатата автоматски ќе евидентира во нивните електронски уреди. Вториот начин, како што посочи, е со кроистење на припејд или постпејд картички кои возачите ќе ги евидентираат на електронските читачи на патарините. Картичките ќе можат првично да се купуваат пред патарините, а подоцна и низ другата продажна мрежа и ќе може лесно да се надоолнуваат.

Цел текст
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2314
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Dec-2015 at 21:25
Originally posted by King


Инаку сега кога размислувам целосно си во право за Тетово-Гостивар, нема никаква потреба од две рампи, додека Скопје-Тетово има потреба заради вклучувања од бочни патишта.


Штом веќе размислуваш, каква е потребата да има патарина пред Велес, кога помеѓу Катланово и Велес нема алтернативен пат, кој замисли, е задолжителен со закон и кога во случај на непроодност на автопатот, за Велешани алтернативен пат на Скопје-Велес е Скопје-Куманово-Св.Николе-Велес!?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote King Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Dec-2015 at 19:53
Originally posted by Denko

Originally posted by King

Originally posted by Denko

Ova sakam odamna da go prasam: Zosto patarina dvapati se naplatuva SK-TE, kako i TE-GV?

Денко сакам да те израдувам, некаде прочитав дека ќе се реконструира патот Скопје-Куманово.
I krajno vreme e, bidejki ovoj pat e vo faza na raspaganje!?

Инаку сега кога размислувам целосно си во право за Тетово-Гостивар, нема никаква потреба од две рампи, додека Скопје-Тетово има потреба заради вклучувања од бочни патишта.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1496
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Dec-2015 at 19:46
Originally posted by King

Originally posted by Denko

Ova sakam odamna da go prasam: Zosto patarina dvapati se naplatuva SK-TE, kako i TE-GV?

Денко сакам да те израдувам, некаде прочитав дека ќе се реконструира патот Скопје-Куманово.
I krajno vreme e, bidejki ovoj pat e vo faza na raspaganje!?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 655
  Quote King Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Dec-2015 at 19:44
Originally posted by Denko

Ova sakam odamna da go prasam: Zosto patarina dvapati se naplatuva SK-TE, kako i TE-GV?

Денко сакам да те израдувам, некаде прочитав дека ќе се реконструира патот Скопје-Куманово.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1496
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Dec-2015 at 19:38
Ova sakam odamna da go prasam: Zosto patarina dvapati se naplatuva SK-TE, kako i TE-GV?
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Nov-2015 at 00:07
Originally posted by zdravozivo

Нашите делови од коридорите само со евтина патарина можеме да ги пробиеме, се надевам во иднина...


Замисли , летово кога влегов во црна гора од република српска од преминот Зупце и во црна гора преминот се вика Ситница ,одма после граница платив патарина 3 евра , а патов не беше ни автопат ни било каков мото пат, значи беше обично ај да не кажам патче со две линии и тесно тесно за разминување до тука се бива ,и тоа скоро цел пат имаше многу многу остри кривини и ограничувањето беше на 40 км ,патов беше нај лито нешто што може да очекував нешто во црна гора а патарината е 3 евра , стварно незнам по коа причина е тоа така и не ми е јасно и неможам да се изначудам дали тој пат вреде толку пари , изгледа властите во таа држава одлучиле нели дека се туристичка земја пари да прават баш на еден таков начин и со толкава скапа патарина и да печалат на странските турсти за што искрено не вредеше да се плати ,е сега незнам дали тоа им е така во текот на летната сезона или цело време е толку пари,а на нашиот коридор 10 кој што е автопат и летото многу европјани транзитираат низ тој дел а една патарина е 60-80 денари.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Nov-2015 at 23:52
Originally posted by kultuzin

Дали ова значи дека почнаа да се градат или модернизираат патарините.
http://kumanovskimuabeti.mk/poradi-gradezhni-raboti-na-naplatnata-rampa-kaj-romanovce-vozete-vnimatelno/


Да оваа фирма треба да изгради комплетно нов објект на романовце и да биде проширен на 10 места за патарина ,а после тоа турска компанија ќе го инсталира системот за електронска наплата , исто и на градско таа ќе биде проширена и ќе биде поместена наназад од сега постоечката значи само тие две ќе бидат проширени и со комплетно нов изглед , а останатите ќе бидат само модернизирани, бидејќи нај тесни грла како што знаеме на коридор 10 се баш тие две патарини и за тоа мораат да бидат проширени ,а другите останати ќе добиат една убава декорација со нов изглед , кај и да е и тие ќе почнат да се средуваат за брзо време.

Edited by WolfLeader - 01-Nov-2015 at 23:54
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Nov-2015 at 12:36
Дали ова значи дека почнаа да се градат или модернизираат патарините.
http://kumanovskimuabeti.mk/poradi-gradezhni-raboti-na-naplatnata-rampa-kaj-romanovce-vozete-vnimatelno/
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Oct-2015 at 00:35
Нашите делови од коридорите само со евтина патарина можеме да ги пробиеме, се надевам во иднина...
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 461
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 30-Oct-2015 at 15:19
Јас летово го возев патов од република српска до херцег нови црна гора и одма после граничниот премин кога флеговме во црна гора има патарина која се плаќа 3 евра , незнам на ова скицава на што мислат дека во црна гора не се наплаќа патарина ....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11317
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Oct-2015 at 08:17
Можеби Словачка прифатила да се вика Чешка?
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.