build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 476
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 26-Jun-2018 at 02:25
Za pocetok ke bide taka so po edna lenta , so tek na vreme se planira da prerastnat poveke lenti , a poentata e skros vo celost da se izbegne covecka raka i pari kako sto e sega.A guzvata moze da se izbegne samo so prosiruvanje na lenti a i so ovoj nacin na naplata koj sto e dosta funkcionalen i se koristi vo mnogu zemji , ali sepak spored mene najdobro resenie e Vinjetka , a samoto gradenje na patarini , odrzuvanje na istata na cel toj sistem e mnogu pogolem trosok kako za gragjanite taka i za drzavata , vo idnina mora da se razmisluva za vinjetka ali toa so nekoi novi generacii )

Edited by WolfLeader - 26-Jun-2018 at 02:29
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 779
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 26-Jun-2018 at 04:44
Јас мислам дека еднаш кога ќе се разработи системот со безконтактно плаќање со комерцијалните возила понудата ќе се прошири и на приватните, тие кои сакаат за и тие приватно кои патуваат почето низ државата да не се задржуваат на патарина.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1524
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 26-Jun-2018 at 14:23
Te vakva te onakva karticka a nikoj da spomne deka resenieto e vinjetka.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1574
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 26-Jun-2018 at 16:53
Па нели има и картички но и некакво апаратче кое функционира слично на вињетка.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1825
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 26-Jun-2018 at 19:04
Јас ќе ги натерам во фирма да бидат помеѓу првите кој ќе вградат уред во возилата или пак да земат такви картички, колку време губам на патарините тоа е навистина неверојатно.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 27-Jun-2018 at 09:44
Jas kje bidam megu prvite sto privatno kje si zeme karticka
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1491
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 01-Jul-2018 at 18:46
Изградбата на новата наплатна станица кај Градско(на некој 500 метри пред старата од правец Велес-Неготино)


И наплатната Отовица(Велес)


Edited by Obedineta Makedonija - 01-Jul-2018 at 18:49
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 01-Jul-2018 at 20:16
Забележав дека се сменети кабините за наплата на автопатот Скопје-Тетово и Тетово-Гостивар (за последниов не сум сосем сигурен).
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 22-Jul-2018 at 19:50
Кај Велес (денес)...

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 23
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 23-Jul-2018 at 09:12
Mnogu podobro nego li starite
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.