build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 492
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 26-Jun-2018 at 02:25
Za pocetok ke bide taka so po edna lenta , so tek na vreme se planira da prerastnat poveke lenti , a poentata e skros vo celost da se izbegne covecka raka i pari kako sto e sega.A guzvata moze da se izbegne samo so prosiruvanje na lenti a i so ovoj nacin na naplata koj sto e dosta funkcionalen i se koristi vo mnogu zemji , ali sepak spored mene najdobro resenie e Vinjetka , a samoto gradenje na patarini , odrzuvanje na istata na cel toj sistem e mnogu pogolem trosok kako za gragjanite taka i za drzavata , vo idnina mora da se razmisluva za vinjetka ali toa so nekoi novi generacii )

Edited by WolfLeader - 26-Jun-2018 at 02:29
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 26-Jun-2018 at 04:44
Јас мислам дека еднаш кога ќе се разработи системот со безконтактно плаќање со комерцијалните возила понудата ќе се прошири и на приватните, тие кои сакаат за и тие приватно кои патуваат почето низ државата да не се задржуваат на патарина.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1587
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 26-Jun-2018 at 14:23
Te vakva te onakva karticka a nikoj da spomne deka resenieto e vinjetka.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1729
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 26-Jun-2018 at 16:53
Па нели има и картички но и некакво апаратче кое функционира слично на вињетка.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1866
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 26-Jun-2018 at 19:04
Јас ќе ги натерам во фирма да бидат помеѓу првите кој ќе вградат уред во возилата или пак да земат такви картички, колку време губам на патарините тоа е навистина неверојатно.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 52
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 27-Jun-2018 at 09:44
Jas kje bidam megu prvite sto privatno kje si zeme karticka
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1584
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 01-Jul-2018 at 18:46
Изградбата на новата наплатна станица кај Градско(на некој 500 метри пред старата од правец Велес-Неготино)


И наплатната Отовица(Велес)


Edited by Obedineta Makedonija - 01-Jul-2018 at 18:49
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 01-Jul-2018 at 20:16
Забележав дека се сменети кабините за наплата на автопатот Скопје-Тетово и Тетово-Гостивар (за последниов не сум сосем сигурен).
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 22-Jul-2018 at 19:50
Кај Велес (денес)...

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 52
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 23-Jul-2018 at 09:12
Mnogu podobro nego li starite
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 30-Aug-2018 at 22:40
Романовце

За сè има вторпат
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 10-Sep-2018 at 13:06


Здраво на сите.
Не сум активен многу со постирање на форумот, но постојано ве следам. Ако има некои грешки во постирањето, извинете.
Инаку сакам да го споделам со вас следново. На патарината Отовица и Сопот, веќе се поставени електични табли на врвот кои покажуваат која лента работи во моментот. Но, веќе неколку пати приметувам дека, од почеток светат сите пет електронски табли, за да подоцна гледано од десно спрема лево,една по една полека го намалува светлосниот сигнал и една по една се исклучуваат. Ниту една од нив не покажува знак дека не работи, туку едноставно една по една електронска табла, се гаси и екранот останува исклучен. Во меѓувреме сите ленти и наплатни куќарки работат, но се создава забуна кај возачите. Неколку пати им посочив на вработените кои вршат наплата, а тие немаат поима дека такво нешто се случува. Вчера успеав тоа да го сликам, и мислам дека проблемот лесно се воочува. Повторно ќе кажам извинете за лошиот квалитет, многу не се разбирам во техника на постирање. Поздрав
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 10-Sep-2018 at 14:05
Кога се гледаат под агол е проблемот или кога се off?
Back to Top
ciseaux View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ciseaux Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 11-Sep-2018 at 14:54
Фотографијата е направена некаде околку 18.53 часот. Во моментот на моето пристигнување пред патарината Отовица, беа сите пет електронски табли вклучени, со добар светлосен сигнал. Со оглед дека имаше поголема гужва, до моментот на моето пристигнување за наплата, се гасеше последната електронска табла. После моето заминуање, не можам да кажам дали повторно се вклучиле. Но, во истиот временски период сите наплатни куќарки работеа. Аголот не е проблем. Но, ваквата состојба ја има и на патарината Сопот, често патувам Велес-Скопје-Велес, и ова се случува многу често, и секогаш предизвикува забуна кај возачите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11997
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 05-Nov-2018 at 16:23
Се гради електронска наплатна станица кај Градско, сообраќајот со времен режим до април следната година

Воведен е времен режим на сообраќај на делницата Велес-Неготно, кај наплатната станица Градско, и обратно, поради градежни работи за изградба на електронски систем за наплата, информира Автомотосојузот на Македонија.

Времениот режим ќе трае до април следната година согласно одобрението од Министерството за транспорт и врски.

https://plusinfo.mk/%D1%81%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%86/
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1587
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 09-Nov-2018 at 10:34

Dajte bre batalete tie naplatni rampi i vovedete vineta. Za 170 km pet pati se zastanuva na naplatna rampa... Katastrofa!

Edited by Denko - 09-Nov-2018 at 10:35
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 344
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 25-Jan-2019 at 21:25
Почнува електорнското плаќање на патарините

За дваесетина дена граѓаните ќе можат да плаќаат патарина со смарт -картички. Новиот систем за електронска наплата на патарина е во завршна фаза. На почетокот ќе може да се плаќа и со пари и електронски. По тест периодот сите и домашни и странски патници ќе мора да имаат само смарт картички.

Тие ќе се делат бесплатно а ќе се надополнуваат на сите наплатни рампи, бензински станици, гранични премини како и онлајн. Ваква електронска наплата сега имаат само пет наплатни рампи, а од јуни, со почетокот на летната сезона, електронски ќе можат да плаќаат сите возила кои ќе поминуваат по Коридорот 10, односно од Блаце до Богородица.

“На патарините Романовце, Сопот, Отовица, Петровец и Миладиновци мислам дека ќе може за 15 дена, а кога рековте од Табановце до Гевгелија за месец, месец и пол ќе треба да почекаме да заврши патарината кај Градско“, рече Зоран Китанов, директор на Агенција за патишта.

Инаку, двете патарини на новиот автопат Демир Капија – Смоквица интензивно се градат, во мај ќе биде готова таа кај Гевгелија, а во јуни патарината кај Демир Капија. Системот за електронска наплата на патарина ќе биде мониториран од новиот Центар за мониторинг и контрола на сообраќај кој се очекува да биде завршен за 20 дена. Од овој центар освен патарините ќе се мониторираат и сите автопатишта низ земјата. На тој начин ќе се избегнат гужви на патот.

„Сакам исто да потенцирам дека инвестицијата е 18,6 милиони евра, генерално и во моментот штом завршат сите процедури на овој објект ќе биде ставен во функција, односно ќе бидат ставени во функција електронски наплатните станици на Коридорот 10“, изјави Горан Сугарески, министер за транспорт и врски.

На новиот автопат Миладиновце – Штип кој што се очекува наскоро да биде пуштен во употреба за почеток ќе се вози бесплатно бидејќи двете патарини на оваа делница допрва ќе се градат. Целосна електронска наплата на сите патарини се очекува до крајот на годинава кога ќе заврши модернизацијата на рампите на Коридорот 8.

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1584
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 29-Jan-2019 at 23:28
Новата Патарина Пред Градско.Edited by Obedineta Makedonija - 29-Jan-2019 at 23:29
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 121314

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.