build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патарини
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 81
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 05-May-2020 at 08:44
Katastrofa. Celo ona vreme sto se dobiva so vozenje po avtopat na kraj se gubi na patarini
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1667
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 05-May-2020 at 12:21
Originally posted by Bakica

Katastrofa. Celo ona vreme sto se dobiva so vozenje po avtopat na kraj se gubi na patarini
Odamna zboram deka trebase da vodedat vonjeta. Za 170 km se zastanuva 5 pati, katastrofa!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 23-May-2020 at 12:25
Годинава треба да почне изградбата на патарините на автопатот Миладиновци – Штип

Воведувањето на електронската наплата на патарина на Коридорот 8 и изградбата на двете наплатни станици на автопатот Миладиновци – Штип ќе започне годинава. Распишаниот тендер за овие два проекта е во вредност од 13,7 милиони евра, при што во тек е евалуацијата на првата фаза од тендерската постапка, информираат за „Мета.мк“ од Јавното претпријатие за државни патишта.

– Прелиминарно се очекува двете фази од постапката да се завршат кон крајот на месец јуни. По ова ќе следи потпишување на договор со најповолниот понудувач. Откако ќе се потпише договорот ќе се започне со изградбата на наплатните станици на автопатот Штип – Миладиновци – велат од ЈП за државни патишта.

На овој автопат е предвидено да се изградат наплатните станици „Кадрифаково“ и „Преод“. Веднаш штом се пуштат во употреба, на овие патарини ќе може да се врши електронско плаќање на надоместокот со М – смарт картички и М – тагови.

Покрај на автопатот Миладиновци – Штип, со тендерот е предвидено инсталирање на електронската наплата на патарина и на наплатните станици „Миладиновци“, „Глумово“, „Желино“, „Тетово“ и „Гостивар“ на Коридорот 8. Со веќе воведените електронски уреди за плаќање патарина на Коридорот 10, во иднина ќе може да се плати патарина на сите наплатни станици во земјава и да се оствари попуст од 2 до 7 отсто.

Средствата за реализација на проектот се обезбедија со кредит од Европската банка за обнова и развој, за кој беше потпишан договор во септември минатата година. Со овие финансии е предвидено да се изгради и наплатната станица „Арбиново“ на автопатот Кичево – Охрид, но градежните работи за изведба на патарината ќе следат штом заврши изградбата на оваа делница.

https://meta.mk/godinava-treba-da-pochne-izgradbata-na-patarinite-na-avtopatot-miladinovczi-shtip/
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #324 Posted: Yesterday at 18:54
Originally posted by stef4o

.......

Средствата за реализација на проектот се обезбедија со кредит од Европската банка за обнова и развој, за кој беше потпишан договор во септември минатата година. Со овие финансии е предвидено да се изгради и наплатната станица „Арбиново“ на автопатот Кичево – Охрид, но градежните работи за изведба на патарината ќе следат штом заврши изградбата на оваа делница.

https://meta.mk/godinava-treba-da-pochne-izgradbata-na-patarinite-na-avtopatot-miladinovczi-shtip/

А зашто да се чека завршување кога и онака има воведен режим на градилиште, што токмаци имаме бе, наместо додека е во градба патот и патарината да се изгради ,они после пуштањето на патот ќе го прават пак градилиште.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.