build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патарини
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 28-Dec-2015 at 21:25
Originally posted by King


Инаку сега кога размислувам целосно си во право за Тетово-Гостивар, нема никаква потреба од две рампи, додека Скопје-Тетово има потреба заради вклучувања од бочни патишта.


Штом веќе размислуваш, каква е потребата да има патарина пред Велес, кога помеѓу Катланово и Велес нема алтернативен пат, кој замисли, е задолжителен со закон и кога во случај на непроодност на автопатот, за Велешани алтернативен пат на Скопје-Велес е Скопје-Куманово-Св.Николе-Велес!?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 08-Jan-2016 at 16:10
Почна изградбата на новата електронска наплатна станица РомановцеПремиерот Никола Груевски денеска во близина на наплатната рампа Романовце изврши увид во градежните активности за реализација на проектот за изградба и инсталација на електронски систем за наплата на патарини во Република Македонија, инвестиција вредна 18,7 милиони евра од кои 2,86 милиони евра се обезбедени од буџетот на Македонија, а останатите од Европската банка за обнова и развој.

Проектот предвидува преместување на нова локација во близина на сегашната на наплатните станици Романовце и Градско и нивно проширување од постоечките пет на десет сообраќајни ленти, изградба на две нови наплатни станици во Демир Капија и Гевгелија, како и реконструкција, проширување и модернизација на трите постоечки наплатни станици на Коридорот 10 во Петровец, Сопот и Отовица.

Новата наплатна станица кај Демир Капија е предвидено да има 8 сообраќајни ленти за наплата на патарина, а наплатната станица кај Гевгелија ќе биде со десет ленти. Проширени од постојните четири на по пет сообраќајни ленти ќе бидат и наплатните станици кај Сопот и Отовица.

Груевски прецизира дека патарините ќе се поминуваат на два начина - со купување на припејд или постпејд електронски уред со кој возилата нема да имаат потреба воопшто да застануваат на патарината, туку при нивното приближување наплатата автоматски ќе евидентира во нивните електронски уреди. Вториот начин, како што посочи, е со кроистење на припејд или постпејд картички кои возачите ќе ги евидентираат на електронските читачи на патарините. Картичките ќе можат првично да се купуваат пред патарините, а подоцна и низ другата продажна мрежа и ќе може лесно да се надоолнуваат.

Цел текст
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 18-Aug-2016 at 06:53


Наплатна станица ГРАДСКО / Простор доо

Автор: Драгана Јовановска

Соработници: Данчо Јовановски, Бранко Аспровски, Горан Ѓорѓевиќ, Ратко Станојковски, Мирко Стојановски, Лила Димитриевска

Фирма: Простор доо, Куманово

Година: 2014 /проектирање

Локација: Градско

Инвеститор: Јавно претпријатие за државни патишта

Извор: Бимас 2016


Основа


Пресекmarh.mk
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 06-Mar-2017 at 14:04
http://sdk.mk/index.php/makedonija/patarinata-romanovtse-ke-proraboti-vo-april-2017/
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 06-Apr-2017 at 09:10
Pominav pred nekoj den i gledam deka skoro nisto ne e cepnato od posledniot pat koga go vozev Skopje-Kumanovo (prd 2-3 meseci). Znae li nekoj dali uopste se gradi ili e celosno stopirana izgradbata na ovoj proekt?

Pozdrav
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12090
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 29-Aug-2017 at 08:02
Новата патарина кај КумановоСликата е извадена од ова видео:

За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 25-Oct-2017 at 13:43
Друштвото „Алфалт“ ДООЕЛ Скопје, известува дека се изведуваат градежни работи за изградба на електронски систем за наплата на наплатните станици Отовица и Сопот. Во периодот од 18.10.2017год. до 18.06.2018год. на магистралниот пат А1 на делницата Велес-Скопје во близина на наплатната станица Отовица, и на делницата Скопје- Велес во близина на наплатната станица Сопот, се воведува времен режим на сообраќај и се предупредуваат возачите да пристапуваат внимателно и со намалена брзина на местата на кои се изведуваат работи на пат,како и да ја почитуваат новопоставената сообраќајна сигнализација.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 12-Jan-2018 at 15:29
http://build.mk/obnovata-na-patarinite-na-koridorot-10-ke-zavrshi-do-krajot-na-2018/

Prvicno bese deka kje se gradi nova patarina kaj Gradsko. Spored ova tuka kje se rekonstruira postoeckata. Ima nekoj informacija kako kje bide?

Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1872
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 12-Jan-2018 at 20:28
Велешката кога одиш од Скопје се проширува за уште 2-3 ленти , поминав крај нејзе пред една недела ама во брзање и навечер па не ја сликав. Имаат досега доста натрупано со земја.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 03-Mar-2018 at 18:13
https://www.youtube.com/watch?v=B_D5P6T_0CU На видеото се гледа а и погоре има слики од комплетно нова патарина кај Градско , што значи ќе биде нова , тоа е првичниот проект од претходната влада , а бидејќи и за новиот експресен пат Градско-Прилеп приклучок ќе има од самиот автопат , а таа траса минува од сега веќе постоечката патарина па во правец накај Велес едно 300 метри , што значи новата патарина фактички ќе треба да плати секој оној кој што ќе сврти и накај Прилеп и продолжува по К10 , е сега ако новата влада го има сменето тој проект тоа е веќе друго.

Edited by WolfLeader - 03-Mar-2018 at 19:44
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 14-Jun-2018 at 14:23
Се гради нова наплатна станица околу 500 метри пред старата(праве Велес-Неготино)
која ке биде како новите останати и ќе биде со повеќе ленти...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 15-Jun-2018 at 02:29
Konkretno za delnicata Gradsko-Veles mnogu losa obnova nekvaliteten avsalt i uste odma propadna i vdlabnatini se pojavija a i baska ne e cela delnica rekonstruirana del go ostavija necepnat , so eden zbor kazano KATASTROFA , edna delnica salam ne se rekonstruira kako so treba , asvaltot sto go stavat e so naj los kvalitet i e kako glina i po samoto postavuvanje vednas propagja ,neznam samo do koga takvi banani firmi ke dobivaat tenderi da popravat glaven koridor na edna drzava. Za novata patarina kaj Gradsko ke bide so 10 lenti isto kako taa kaj Kumanovo , samo sto e pomestena nanazad vo pravec nakaj Veles so cel da go opfati i noviot ekspresen pat Gradsko-Prilep znaci sekoj koj sto ke odi po toj pat ke mora prvo da a plati patarinata ...
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 23-Jun-2018 at 10:33
Инсталацијата за електронска наплата на патарините завршува до крајот на јуни

Nekako mnogu malce informacii za ova ima po mediumive. Mnogu malce se znae kako kje se naplakjaat patarinite elektronski. Trebase povekje vnimanie da se obrne za povekjeto luge da pocnat so elektronska naplata kako bi se namalile guzvite na patarinite

Edited by Bakica - 23-Jun-2018 at 10:36
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 24-Jun-2018 at 03:19
Se slagam so toa deka nema nikakvo informiranje so gragjanite za ova , mora da ima reklama i da se podigni svesta za narodot po brzo da go navikne ovoj nacin na plakanje , Inace pkakanjeto ke se odviva so karticka kako sto e ona za vo bankomat , ke ima vo razlicni vrednosti , i ke a nadopolnuvas , fakticki kolku pari ke stavis na nea tolku ke imas da platis ako nemas pari na nea nema da moze da naplatis , a ke imai takvi so vrednost na primer od 1000 denari i so nea mozis da a iskoristis 10 pati na primer , ke ima takva i so poveke pari , posto sekoj eden koj sto da recime sekoj den ne minuva patarina nema da e obvrzan da kupuva karticka so mnogu pari tuku ke ima ke ima edna so nekolku minuvanja , isto kako i za turistite sto ke koristat samo za tranzit , a karticka ke moze da se kupuva od dukjani , od benzinski , i dodeka lugjeto poleka se naviknat posle toa plakanje vo kes ke se iskluci skros od upotreba . Mislam deka so sistemot ke se smeni mnogu , prvo cekanjeto i guzvite ke se namalat , drugo ke nema covecki faktor koj sto ke ima dopir do pari kako sto e sega tuku tie pari od nadopolnuvanje ke odat direkno na smetka na ministerstvo za transport , ima dosta povolnosti ovoj sistem toa e fakt , no ke treba dosta vreme za vo celost da se implementira ... Baska i kolku e kvaliteten i kako ke se odrzuva toa e mnogu bitna rabota , valjda ke nema problemi okolu toa.
Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 24-Jun-2018 at 04:09
Електронска наплата им е плаќање со картичка? Јас мислев ке воведат нешто како EZ PASS, hahaha. Наплата со картичка е ко да плаќаш со кредитна карта. Kако тоа ке ја намали гужвата не ми е јасно.
Електронска наплата треба да е "електронско апаратче" во автомобилот со кое ке се регистрира возилото штом ја помине патарината БЕЗ ДА ЗАСТАНЕ. После му одбиваат од сметка. Ако треба да застанеш и да платиш нема никаква разлика дали ке платиш со кеш или со картичка на претплата.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1599
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 24-Jun-2018 at 09:44
Originally posted by FCB

Електронска наплата им е плаќање со картичка? Јас мислев ке воведат нешто како EZ PASS, hahaha. Наплата со картичка е ко да плаќаш со кредитна карта. Kако тоа ке ја намали гужвата не ми е јасно.
Електронска наплата треба да е "електронско апаратче" во автомобилот со кое ке се регистрира возилото штом ја помине патарината БЕЗ ДА ЗАСТАНЕ. После му одбиваат од сметка. Ако треба да застанеш и да платиш нема никаква разлика дали ке платиш со кеш или со картичка на претплата.


Да да и јас се слагам со тебе - скроз си во право
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 24-Jun-2018 at 21:05
Da, i jas ne gledam kako toa bi ja namalilo guzvata na patarinite
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 808
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 25-Jun-2018 at 02:00
Со оглед на економската ситуација а и транзитниот транспорт преку државата треба да има и лента со картичка и лента со транспондер (апратче во возилото кое комуницира со патарината на растојание до некои 50-100 метри каде што транспондерот е поврзан со одредена сметка која може да се надополнува преку интернет. Ова особено ќе е важно за сите комерцијални возила и автобуси, бидејќи ќе ја зголеми продуктивноста.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 508
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 25-Jun-2018 at 05:33
Edna takva lenta ke ima so ne zastanuvanje za so aparatce vo voziloto , drugite se so karticka i kes , pa sigurno ne e isto da zastanes i stavis karticka i sekundarno zavrsuvas rabota od kolku da cekas da ti vrate kusur ili pak strancite koa plakjaat so evra ... Definitivno za brz protok na vozila treba da se ima povise lenti toa fali momentalno a nacinot na plakanje ne igra nekoa koj znae kakva uloga ako e vo kes , osven ako site lenti se so aparatce e toa e duga prikazna ,ama za zal samo edna e takva ili dve , i taa e nameneta poveke za kamioni i avtobusi , komercijalni vozila koj sto sekoj dnevno minuvaat patarina Po elektronska naplata ne se broi aparatceto , toa e beskontakna naplata a ne elektronska , greska si informiran.I taa karticka e specializirana samo za toa naplata na patarina kako stavas odma naplakja , nema ni kod da pisis ili neznam sto za da ti odzeme vreme ili pak da odbiras meni kako kreditna karticka , tuku e mnogu brz i ednostaven nacin.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 25-Jun-2018 at 10:57
Vo Srbija funkcionira ENP (Elektronska Naplata na Patarinite). Citav deka momentalno 20% od site vozaci vekje imaat ENP. Se prodava na benziski i cini okolu 2000 dinari (1000 denari), a so nego se dobiva 10% popust pri plakjanje na patarinite. I normalno so ENP ne zastanuvas na Patarina tuku se namaluva brzinata i se proaga. Spored mene toa e dobar nacin na naplata na patarina.

Ako kaj nas ima edna lenta za elektronska naplata togas toa e dobro. Pa duri i da e samo edna lenta. Vo sprotivno ne ja gledam poentata na Elektronska naplata na patarinite.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.