build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Патарини
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 89
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 05-May-2020 at 08:44
Katastrofa. Celo ona vreme sto se dobiva so vozenje po avtopat na kraj se gubi na patarini
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 05-May-2020 at 12:21
Originally posted by Bakica

Katastrofa. Celo ona vreme sto se dobiva so vozenje po avtopat na kraj se gubi na patarini
Odamna zboram deka trebase da vodedat vonjeta. Za 170 km se zastanuva 5 pati, katastrofa!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 23-May-2020 at 12:25
Годинава треба да почне изградбата на патарините на автопатот Миладиновци – Штип

Воведувањето на електронската наплата на патарина на Коридорот 8 и изградбата на двете наплатни станици на автопатот Миладиновци – Штип ќе започне годинава. Распишаниот тендер за овие два проекта е во вредност од 13,7 милиони евра, при што во тек е евалуацијата на првата фаза од тендерската постапка, информираат за „Мета.мк“ од Јавното претпријатие за државни патишта.

– Прелиминарно се очекува двете фази од постапката да се завршат кон крајот на месец јуни. По ова ќе следи потпишување на договор со најповолниот понудувач. Откако ќе се потпише договорот ќе се започне со изградбата на наплатните станици на автопатот Штип – Миладиновци – велат од ЈП за државни патишта.

На овој автопат е предвидено да се изградат наплатните станици „Кадрифаково“ и „Преод“. Веднаш штом се пуштат во употреба, на овие патарини ќе може да се врши електронско плаќање на надоместокот со М – смарт картички и М – тагови.

Покрај на автопатот Миладиновци – Штип, со тендерот е предвидено инсталирање на електронската наплата на патарина и на наплатните станици „Миладиновци“, „Глумово“, „Желино“, „Тетово“ и „Гостивар“ на Коридорот 8. Со веќе воведените електронски уреди за плаќање патарина на Коридорот 10, во иднина ќе може да се плати патарина на сите наплатни станици во земјава и да се оствари попуст од 2 до 7 отсто.

Средствата за реализација на проектот се обезбедија со кредит од Европската банка за обнова и развој, за кој беше потпишан договор во септември минатата година. Со овие финансии е предвидено да се изгради и наплатната станица „Арбиново“ на автопатот Кичево – Охрид, но градежните работи за изведба на патарината ќе следат штом заврши изградбата на оваа делница.

https://meta.mk/godinava-treba-da-pochne-izgradbata-na-patarinite-na-avtopatot-miladinovczi-shtip/
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 24-May-2020 at 18:54
Originally posted by stef4o

.......

Средствата за реализација на проектот се обезбедија со кредит од Европската банка за обнова и развој, за кој беше потпишан договор во септември минатата година. Со овие финансии е предвидено да се изгради и наплатната станица „Арбиново“ на автопатот Кичево – Охрид, но градежните работи за изведба на патарината ќе следат штом заврши изградбата на оваа делница.

https://meta.mk/godinava-treba-da-pochne-izgradbata-na-patarinite-na-avtopatot-miladinovczi-shtip/

А зашто да се чека завршување кога и онака има воведен режим на градилиште, што токмаци имаме бе, наместо додека е во градба патот и патарината да се изгради ,они после пуштањето на патот ќе го прават пак градилиште.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 29-May-2020 at 15:53
Зошто Македонија е најназад во модерен систем на патарини, зашто плаќаме најскапи патарини во регионот и зашто воопшто плаќаме кога само контраефект имаат патарините во Македонија.

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 22-Jul-2020 at 11:49
Корона вирусот во вториот квартал ги намали приходите од патарини за 40,7 отсто

Јавното претпријатие за државни патишта во вториот квартал од годинава регистрирало намалување на вкупниот остварен промет од патарини за 40,7 отсто, како и намалување од дури 51,75 отсто на бројот на наплатени возила во споредба периодот април-јуни 2019 година. Од ова претпријатие велат дека негативниот исход се должи на корона кризата, која доведе до вонредна ситуација во земјава, затворени граници, полициски часови, а со тоа и намален сообраќај на патиштата, особено во делот на транзитот на туристи низ земјава.

Во вториот квартал од наплата на патарина остварен бил вкупен промет од 6.118.936 евра, при што овој надоместок бил наплатен од 5.040.905 возила од сите категории. Најголем дел од приходите се остварени во текот на јуни 2020, кога патарина е наплатена од 2.175.691 возило. Од ЈП за државни патишта за „Мета.мк“ велат дека состојбата со остварениот промет се подобрува со разлабавувањето на рестриктивните мерки и делумното отворање на границите.

– Во поглед на предвидувањата за летната сезона која вообичаено во овој период ќе беше во полн ек, многу зависи од состојбата со ковид-19, бидејќи таа ги диктира и мерките кои се менуваат често, односно дали нашите соседи ќе бараат посебни протоколи за движење, ова посебно се однесува на Грција, која доколку ги остави границите затворени, во голема мерка ќе влијае и на бројот на возила кои би транзитирале, а со тоа директно ќе влијае и на зголемувањето (или намалување) на остварениот приход од наплата на патарина – посочуваат од ЈП за државни патишта.

Единствена светла точка во последиците од пандемијата со ковид-19 е електронската наплата на патарина. Во вториот квартал биле продадени 1.787 електронски уреди, односно возачите набавиле 1.187 МСмарт картички и 600 МТаг уреди електронско плаќање на патарина. Од електронската наплата на патарина во периодот април-јуни 2020 година е остварен промет од 592.781 евра од продажба на електронските уреди и од нивното надополнување.

Од започнувањето на електронската наплата на патарина во јули минатата година, а заклучно со 30 јуни 2020 година, продадени биле вкупно 17.940 електронски уреди, при што од самата продажба и надополнувањето на уредите од возачите се остварени приходи од над 1,6 милиони евра.

https://meta.mk/korona-virusot-vo-vtoriot-kvartal-gi-namali-prihodite-od-patarini-za-407-otsto/
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 625
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 22-Jul-2020 at 21:08
E gi nema sea strancite da tranzitiraat i plus gastrbajterite da se vratat , e tuka ke vidis kolku e bitno da se ima kvalitetna infrastruktura i kolku ni se bitni strancite da pominat niz MKD , tie prihodi so gi ostavaat oni mozeme da imame najubava i najmoderna patna mreza bidejki sme relativno mala drzava , ama za zal parite odat na drugo mesto namesto vo toa sto treba da bidat stvarno nameneti.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 03-Sep-2020 at 12:22
Пред почетокот на изградбата на автопатот Скопје-Блаце, новата Влада размислува за изградба на патаринаhttps://alsat-m.tv/mk/пред-почетокот-на-изградбата-на-автоп/
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 04-Sep-2020 at 10:25
Срамота... На толку искрадени пари па и патарина да ставеле ++++

Барем еден автопат да имаме во иднина што ќе е без патарина, и тоа овој автопат помалце од 30 километри пак сакаат патарина да начукаат...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 04-Sep-2020 at 10:34
Се утепаа од правење на тие патарини.
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 222
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 04-Sep-2020 at 11:12
Па срамота е на ~160km автопат (зборам за A1) има едно 5 патарини, а возиме по тиња асфалт...
Многу убаво се знае каде одат тие пари.


И да ви кажам право ако се воведе систем со винетно наплаќање (вињета), драстично ќе се намалат гужвите на регионалните патишта (оти вака сега луѓето се трудат на најможен начин да ги избегнат патарините), еве на пример камионите нема да вртат преку петровец, и значително ќе се намалат сообраќајките, оти со вињетка ќе се наплаќа месечно или годишно, би можело и поевтино да кошта, а со тоа и ќе се стимулира сите возила да возат по автопатиштата.
Системот со вињетка ќе среди многу проблеми, и ако има реформи во овој дел, да не се краде пари од патарините, и да се воведе систем со винетно наплаќање, ќе се средат многу проблеми.

Само за жал кај нас очигледно нема ништо да се смени во наредните 10 годни, и пак ќе не крадат, и пак ќе возиме по тиња асфалт. Еве на A4 асфалтот на едно одредено место почна да испукува. Толку од квалитетните автопатишта на Груевски.
Ги нема нигде да одржуваат, ама да изградат патарина се први...

Со украдените пари сиве овие ~20 - 30 години можеа нов автопат од Катланово до Велес да изградат, паралелно на веќепостоечкиот A1 од Велес до Катланово. Ама не, сега ќе се возиме по пат со остри кривини, кој што не заслужува да се нарече ни експресен пат, а не камоли автопат.

Ама ајде џабе зборам јас.

Edited by The Wild Boy - 04-Sep-2020 at 11:14
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 494
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 04-Sep-2020 at 12:55
Во споредба со искуства од други држави, колку би чинело годишно и месечно вињета?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 15-Sep-2020 at 15:09
Повеќе од една година автопатот Миладиновци-Штип е единствен во земјава на кој не се наплаќа патарина

Автопатот Миладиновци-Штип е единствениот пат од највисока категорија во земјава на кој повеќе од една година не се наплаќа патарина од возачите. И покрај тоа што беше отворен за сообраќај на 5 јуни, а официјално пуштен во употреба на 6 јули 2019 година, до денешен ден на оваа автопатска делница долга 47 километри не профункционира ниту една од двете предвидени патарини „Кадрифаково“ и „Преод“. Во меѓувреме, возачите кои ги користат останатите автопати во земјава на Коридорите 8 и 10 се приморани да плаќаат патарина, иако некои делници како онаа меѓу Тетово и Гостивар се преполни со дупки и се зрели за реконструкција.

Од Јавното претпријатие за државни патишта за „Мета.мк“ информираат дека се чека на завршување на тендерската постапка, како би почнала изведбата на двете патарини на најновиот автопат во земјава.

– Тендерската постапка е поделена во две фази. Притоа, информираме дека првата фаза од постапката е при самиот крај. По завршувањето на првата фаза ЈПДП ќе отпочне со втората фаза од тендерската постапка. Откако ќе заврши тендерската постапка и по потпишување на договор со најповолниот изведувач, во период од 6 месеци треба да се изградат новите наплатни станици и да се отпочне со нивно пуштање во употреба – велат од Јавното претпријатие за државни патишта.

Ова практично значи дека на автопатот Миладиновци-Штип двете наплатни рампи би профункционирале во 2021 година. Цената по која ќе се наплаќа надоместокот за користење на овој патен правец веќе е определена. На наплатната станица „Преод“, за користење на делницата од Миладиновци до Свети Николе, автомобилите ќе плаќаат по 70 денари во еден правец. На втората наплатна станица „Кадрифаково“, меѓу Свети Николе и Штип, патарината за автомобили ќе чини 50 денари во еден правец.

Инаку, изградбата на двете патарини на автопатот Миладиновци-Штип е дел од тендерот вреден 13,7 милиони евра, којшто се финансира со кредит од Европската банка за обнова и развој. Со него треба да се воведе и електронската наплата на патарина на автопатите долж Коридорот 8, од Скопје до Гостивар, како и изградбата на наплатната станица „Арбиново“ на идниот автопат Кичево-Охрид.

Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека тендерот за воведување на електронска наплата на автопатите Скопје-Тетово-Гостивар е во тек. По потпишувањето на договорот со најповолниот изведувач на работите, во период од 9 месеци треба да заврши реконструкцијата на наплатните станици. Во моментов, електронската наплата функционира единствено на патарините долж Коридорот 10, а со проектот на возачите во иднина ќе им се овозможи да плаќаат со М-Таг и М-кард уредите на наплатните станици „Миладиновци“, „Глумово“, „Желино“, „Тетово“ и „Гостивар“.

Инаку, од Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека во проектите за изградба на експресните патишта не е предвидено да се воведе наплата на патарина. Ова практично значи дека користењето на експресните патишта Штип-Кочани, Штип-Радовиш, Ранковце-Крива Паланка и Градско-Прилеп ќе биде бесплатно за граѓаните.

https://meta.mk/povekje-od-edna-godina-avtopatot-miladinovczi-shtip-e-edinstven-vo-zemjava-na-koj-ne-se-naplakja-patarina/
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 102
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 15-Sep-2020 at 15:48
Originally posted by stef4o


Инаку, од Јавното претпријатие за државни патишта информираат дека во проектите за изградба на експресните патишта не е предвидено да се воведе наплата на патарина. Ова практично значи дека користењето на експресните патишта Штип-Кочани, Штип-Радовиш, Ранковце-Крива Паланка и Градско-Прилеп ќе биде бесплатно за граѓаните.

Е фала им многу што на двонасочен, неодвоен пат со по една возна лента нема да наплаќаат патарина
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6821
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 12-Oct-2020 at 13:36
Ковид-19 ги намали за над 4,3 милиони евра приходите од патарина во третиот квартал

Пандемијата на ковид-19 негативно влијае врз приходите од патарина што ги остварува Јавното претпријатие за државни патишта. Во периодот јули-септември 2020 година од наплатата на патарина во земјава бил остварен вкупен промет од 9.790.479 евра, информираат за „Мета.мк“ од ЈП за државни патишта. Во идентичниот квартал минатата година, од патарините по сите основи биле инкасирани над 14,1 милиони евра, што значи дека постои намалување на приходите од над 4,3 милиони евра само за еден квартал.

Од ЈП за државни патишта објаснуваат дека трите месеци од изминатово лето низ наплатните станици во земјава минале 9.403.080 возила, додека лани во истиот период била наплатена патарина од 14.112.726 возила од сите категории.

– Ние имаме намалување од 33,37 отсто на вкупно наплатените возила и намалување од 30,87 отсто на вкупната наплата на патарина – објаснуваат од ЈП за државни патишта во однос на штетите што произлегуваат од ковид-19 пандемијата.

Изминатово лето Грција ги држеше затворени копнените граници не само за туристите од нашата земја, туку и за државјаните од соседството, кои традиционално го користат патниот Коридор 10 низ земјава за патување кон море. Неопходноста од поседување на PCR тест за патување и низ другите соседни земји, со исклучок на Албанија, дополнително го намали бројот на возила на патиштата, а со тоа и наплатата на патарина.

Од Јавното претпријатие за државни патишта и во вториот квартал од годинава регистрираа намалување на приходите од патарини за 40,7 отсто, кога беа наплатени само 6.118.936 евра. Корона кризата доведе до ограничување на патувањата, што пак направи милионски штети кај ЈП за државни патишта, кое годинава од патарините очекуваше приходи од околу 48,7 милиони евра.

Во однос на електронската наплата на патарина, во периодот јули-септевмри 2020 година, остварен бил промет од продажба на електронски уреди и надополнувања на истите во висина од 709.730 евра. Во овој период продадени се вкупно 1.863 електронски уреди, или поединечно 1.280 МСмарт картички и 583 МТаг уреди, информираат од Јавното претпријатие за државни патишта.

https://meta.mk/kovid-19-gi-namali-za-nad-43-milioni-evra-prihodite-od-patarina-vo-tretiot-kvartal/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.