build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Патарини

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 15-Jun-2011 at 20:26
Полицијата може и сега да функционира, па ете не функционира. Значи не е до моделот на наплата, туку до нефункционирањето на институциите кое достига апсурдни размери. Не велам дека моделот на наплата е небитен, но без претходно да воведеме основен ред, џабе би разглабале за тоа прашање.

А за втората опција (вињета при регистрација или при влез во земјата) всушност нема потреба од вињета бидејќи таквиот систем би ги опфатил сите возила, туку плаќање на такса. Во секој случај премногу ригиден систем, бидејќи ги изедначува оние кои константно возат по автопат, со оние кои не возат воопшто, или возат ретко/периодично. Поентата на вињетите е да ги купат оние кои ги користат автопатите, а не сите.


Edited by Cloverstack - 15-Jun-2011 at 20:28
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 15-Jun-2011 at 20:31
Е затоа има системи на електронска наплата, онакви RFID чипови, или какви и да се тие електронски вињетки.

Не знам како функционираат „обичните“ вињетки во странство, т.е. дали се за сите патишта или само за автопатите. Но со таква обична („аналогна“) вињетка која ја замислувам да се купува од бензинска, и да биде потребна само за на автопат, пак ќе треба контрола од полиција, при што повторно може да дојде до конфликт со ваквите шерифи. А вака електронски, камера ќе те сними ако немаш повеќе кредит во вињетката, и кога ќе ти стигне покана за на суд, стравот в коски . Колку и да се мангупи ваквите, суд си е суд, нема бегање. Навистина наплатата е побавна, ама поарно побавна наплата, отколку ич наплата од таквите.

Уште да може наместо прекршочно да стане кривично дело за тие кои редовно ескивираат плаќање, тоа ќе биде супер

Edited by гитардемон - 15-Jun-2011 at 20:36
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 15-Jun-2011 at 20:33
Решение нема. Можеби има методи некои за намалување, но ќе треба да се вратиме години наназад. Се додека не се почитува земјата и законите во кои се живее, нема да има никакви подобрување. За жал од искуство го зборувам ова, кој влегол во одредени села, знае што се случува. Искрено многу се нервирам кога зборувам за ваква тема. Имам дома прилично голем материјал деновиве собрано од полагање токму за теми кои индиректно навлегуваат и во неплаќањето на патарините. Ама џабе е се. Никогаш, ама стварно никогаш, локалните индијанци нема да можеме да ги натераме да плаќаат државни работи, затоа што едноставно ова за нив не е легитимна држава. Крај на дискусијата. Но уште пострашен податок е дека поради ваквите случување и доминантната заедница не плаќа патарина. И тоа тие што не плаќаат го прават тоа токму на патниот правец ск-гв. Вињети може само од типот да се плаќаат годишни при регистрација на колите, ама пак и тоа не е лек затоа што тие што сега вадат пиштоли и не плаќаат, исто така не си ги регистрираат ниту колите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 15-Jun-2011 at 20:39


Врти сучи, пак се враќаме на нашите сакати институции кои се коренот на проблемот.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 15-Jun-2011 at 20:53
Најдобар систем кој скоро целосно го исклучува човечкиот фактор при наплата за патарина а истовремено допринесува за брз проток на возила е таканаречената е-вињета. Истиот функционира преку плаќање за користење на автопатишта за одреден период при што преку наплатна станица (бензинска, граничен премин, продавница итн.) во централен компјутерски систем се внесува бројот на регистрацијата на возилото.

На одредени места на автопатиштата има поставено камери кои ја читаат регистрацијата и проверуваат дали за одредено возило е платена патарина. Доколку не е, казната му се испраќа преку пошта на сопственикот на возилото по автоматизам. Казни за странски возила се наплаќаат од страна на полицијата на самиот автопат или пак на граница при излез од државата. Се работи за релативно скап систем но со оглед на тоа дека нема потреба од човечка работна сила а се заштедува и трошокот за печатење на вињети во вид на налепници, на подолг рок ваквиот систем е исплатлив.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 15-Jun-2011 at 21:01


Истото го мислам и јас, и убеден сум дека судот е единствено решение за тие насилници, само со оглед на тоа колку се ажурни судовите кога станува збор за прекршочни пријави (за разлика од кривични), мислам дека и такво решение нема да биде кој знае колку ефикасно. Логиката вика дека штом затајувањето на данок е кривично дело, тогаш и останатите форми на избегнување на плаќање на давачките кон државата треба да бидат кривично дело. Јасно дека УЈП не може да биде одговорна за патарини, но полицијата е тотално неспособна, мора да се најде начин да стане посериозен прекршок ова, па еве и кривично дело ако е континуирано избегнувањето (што секако се регистира во системот).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 15-Jun-2011 at 21:11

Абе луѓе вие зборите за здраво-разумски држави. Стварно, сте биле ли во села од типот на Студеничани, Средно Коњаре и сл.? Таму не ги регистрираат колите, а камоли да им стигне дома наплата за патарина. Нон сенс. Колку што се институциите криви, толку е и народот крив. Прво кој ќе биде херојот што ќе ја однесе таа казна кај доточниот прекршител на закон. Гледате дека одвај од ЕВН влегуваат во селата. Ние овој проблем треба да го заборавиме, да замижиме пред него, како што мижиме и за дивите таксисти или пак радикално да се променат работите. Но така ќе се јават разно разни институции и целата ситуација ќе отиде во вода. Јас сум за принцип на снимање со камера и после тоа плаќање на вињетите при регистрирање, односно кој колку возел, на следната регистрација ќе си плати плус. Но тука пак губиме сигурно вработени со 500 евра плата на патарините, што делумно ќе го осиромаши народот, а ќе ја обогати државата. За жал, се додека не се подобри економската ситуација во Македонија, ваквиот начин на наплата на патарини ќе биде далеку од успешен. Еве и со новите патарини кои ќе ги донесат, пак ќе мора тие вработени некаде да ги преструктуираат.
Да не ме сфатите погрешно, не се сите луѓе од тие села индијанци. Но локалните шерифи се, помоќни се во некои места дури и од државата, па затоа ќе слушаме како некој вади пиштол.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 15-Jun-2011 at 21:11
Originally posted by N23


Друже а зашто ова не се случува на наплатната рампа кај Петровец, пред Велес и сл? Овие работи се повеќе од јасни, самото тоа што напиша див запад (з. мкд) доволно говори. И полицијата е немоќна во вакви ситуации, ако извади пиштол цивилот, џандарот нема одобрение да пука, мора да го уапси, а уапсувајќи го го ризикува својот живот и све останува на тоа тој да си помине гага.


Demek vie skopjani ste po kulturni?Toj zbor, deka vo z.mkd e div zapad e dovolno navredlivo za site gragani od toj del. Toa e znak od nerespektonst kon drugite gragani...
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 15-Jun-2011 at 21:13
Неплаќање на патарина е сепак класично прекршочно дело и третирање на истото како кривично од причина што прекршочните судови или полицајците не се ажурни е слаба аргументација. Сепак не е непознато прекршоци од сличен вид да се регулирани преку кривичното право. Таков е примерот во неколку градови во Германија каде возење во јавен превоз без билет може да повлече кривична одговорност. Според мене прагматично решение би било забрана за регистрација на возило за сопственици кои ги немаат подмирено сообраќајните финансиски казни и тоа од било кој вид.

Edited by OCB - 15-Jun-2011 at 21:15
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 15-Jun-2011 at 21:14

MyMacedonia го зборам тоа поттикнат од низа аргументи. Не сакам на национална база да ја отерам дебатава, ама дај ми логично објаснување зошто вакви испади се најчести на патниот правец скопје-гостивар?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 15-Jun-2011 at 21:25
Originally posted by N23


MyMacedonia го зборам тоа поттикнат од низа аргументи. Не сакам на национална база да ја отерам дебатава, ама дај ми логично објаснување зошто вакви испади се најчести на патниот правец скопје-гостивар?


Izvini ama sekade ima takvi incidenti.Iako ima takvi incidenti, sepak ne znam od kade go najde toj diven zapad.Seuste ne mi e jasno?Od kade takvo etiketiranje na graganite?
A ima dosta lugje od drugite gradovi sto pominuvaat niz toj avtopat, mozebi im se dosaduva koga vekje vo eden avtopat ima 100 patarini??
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 15-Jun-2011 at 21:28
a deka avtopatot pominuva niz diviot zapad, toa ne znaci deka site tie idioti se od diviot zapad!A uste nesto, za takvi incidenti ima policija ili eve Drzava(valja skopjani ja imaat drzavata)epa ajde zosto ne mozat da gi zapreat ovie lugje?
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 15-Jun-2011 at 21:41
Овие настани немаат врска со националноста на населението, колку што имаат врска со неактивноста на полицијата. Ако немаше полиција и во битолските села, сигурно ќе имаше и таму вакви будали. Е сега зошто не функционира државата во овие места, тоа го оставам на вас. Беззаконието исто делува врз сите, нема врска од која националност се.

А ти my Macedonia, зошто се лутиш? Факт е дека таму законите не се спроведуваат како што треба, па како последица имаме тотално безредие. Државата е виновна, не населението. Ако некој е навреден тука, треба да биде централната власт, не сфаќам ти зошто си навреден. Ама ако сепак мислиш дека е навреда, биди навреден.

Edited by гитардемон - 15-Jun-2011 at 21:43
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 15-Jun-2011 at 21:44
Има едноставно решение за овој проблем, а тоа е е-вињета прилагодена за македонски услови. Рампите на патарините си остануваат, со тоа што може да се воведат двојни рампи за спречување на шверцањето позади некој друг. За оние што имаат чип со кредит на него, рампата ќе се дигне. За останатите може да има лента за плаќање во кеш и лента за плаќање со картица. Возачите ќе бидат мотивирани да избегнуваат плаќање на лице место поради времето потребно да се направи тоа, па повеќе ќе им одговара да си користар вињета. Како бонус може да има и боцки кои автоматски ќе се активираат доколку рампата се скрши.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 15-Jun-2011 at 21:47
Ја се откажувам од понатамошна дебата. MyMacedonia, јас убаво погоре напишав, сите луѓе од таму не се индијанци, само очигледно знам премногу информации кои се тотално непотребни тука да ги постирам, затоа што ептен ќе забегаме. А државата не може да функционира ако има непоштувачи на законот. За да го почитуваат законот, треба да се преземат радикални мерки, кои би можеле да бидат политички етикетирани и работата да не успее. Прекинувам тука, за да напливот на информации не се пренесе во оваа нишка.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 15-Jun-2011 at 22:04
Originally posted by N23

Ја се откажувам од понатамошна дебата. MyMacedonia, јас убаво погоре напишав, сите луѓе од таму не се индијанци, само очигледно знам премногу информации кои се тотално непотребни тука да ги постирам, затоа што ептен ќе забегаме. А државата не може да функционира ако има непоштувачи на законот. За да го почитуваат законот, треба да се преземат радикални мерки, кои би можеле да бидат политички етикетирани и работата да не успее. Прекинувам тука, за да напливот на информации не се пренесе во оваа нишка.


Zakon si e zakon, treba sekade da vazi. Jas predlagam po sekoja patarina da se vrabotuvaat policajci/securitas
Inace, ti imas informacii sto se oftopic, veruvaj, jas poseduvam povekje informacii sto se  offtopic, s oeden zbor, nikoj ne e cvekjeRoll%20eyes
Inace i jas prekinuvam ovde Smile
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 15-Jun-2011 at 22:08
Originally posted by <Fresno>

Има едноставно решение за овој проблем, а тоа е е-вињета прилагодена за македонски услови. Рампите на патарините си остануваат, со тоа што може да се воведат двојни рампи за спречување на шверцањето позади некој друг. За оние што имаат чип со кредит на него, рампата ќе се дигне. За останатите може да има лента за плаќање во кеш и лента за плаќање со картица. Возачите ќе бидат мотивирани да избегнуваат плаќање на лице место поради времето потребно да се направи тоа, па повеќе ќе им одговара да си користар вињета. Како бонус може да има и боцки кои автоматски ќе се активираат доколку рампата се скрши.


Си ги помешал системот на дигитална наплата со кредит и е-вињета. Како што објаснив и погоре е-вињетата ја претвара регистарската таблица во виртуелна сметка за платена патарина. Нема потреба од никаква картица или рампи. Твојот предлог-систем звучи многу поскап и посложен од сегашниот.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 15-Jun-2011 at 23:04
Да, во право си за терминот. Меѓутоа е далеку поприкладен за Македонија. Се избегнува правно гонење на прекршителите во старт и секаков контакт на полиција или судство со граѓаните. Едноставно си купуваш еднаш при-пејд картичка, си ја надополнуваш во трафика или он-лајн и возиш низ цела држава. Трошоците за овој систем не би рекол дека би биле големи. Апарати за автоматска наплата во кеш или со картици не ни мора да има, бидејќи оние со нерегистрирани возила нема да имаат проблем да ја купат картицата, а туристите ќе си ја купат при влез на граничен премин. Така да, целата инвестиција се сведува на замена на постоечките патарини со нови рампи и автомати (поврзани со централен сервер), и изработка на картичките.
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 15-Jun-2011 at 23:29
Вест од 11 јуни 2009

Очигледно некому не му се допаднала понудата на оваа компанија.

Австриски „Капш“ со решенија за железницата и патарините



По отворањето на претставништво во Македонија компанијата најавува можности и планови за учество во изработка на ГСМР систем за МЖ и за подготовка на софтверско решение за проектот за дигитална наплата на патарини во земјава, како и да биде оператор што ќе ја наплатува патната такса.

Компанијата најавува можности и планови да учествува во подготовка на софтверско решение за Проектот за дигитална наплата на патарини во земјава. Притоа, согласно своите досегашни искуства во други земји, како на пример, во Чешка, од „Капш“ пројавуваат интерес да бидат и оператор, кој ќе ја наплатува патната такса.

http://biznis24.com.mk/biznis24mk/node/338

http://www.kapsch.net

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_toll_collection
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 15-Jun-2011 at 23:49
Originally posted by OCB

Очигледно некому не му се допаднала понудата на оваа компанија.

Повеќе од јасно... и се разбира не мора да е таа компанија, туку било која, избрана низ транспарентна постапка... до сега можеа 1000 пати да ги воведат системите кои се најавуаат со години наназад или да стават ред на било каков начин, ама најдоа исто така 1000 начини за одложување.

Но што понатака да правиме муабет, кога и бројачите на возила и камерите на патарините се во повеќегодишни „дефекти“...   со тоа се е кажано...


Edited by Cloverstack - 15-Jun-2011 at 23:49
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.238 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.