build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Технички Речник
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Технички Речник

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 19-Feb-2012 at 14:45
ГРАДЕЖЕН РЕЧНИК (Англиски-Македонски)

ТОЛКОВНИК НА ТЕРМИНИ ВО ОБЛАСТА НА ЗАВАРУВАЊЕ (Англиски-Македонски)

ТОЛКОВНИК НА ТЕРМИНИ ВО ОБЛАСТА НА ПРОИЗВОДСТВОТО (Англиски-Македонски)

РЕЧНИК ЗА ГРАДЕЖНИШТВО (италијански македонскиот)

РЕЧНИК ЗА ИЗРАБОТКА И ПРОИЗВОДСТВО (италијански - македонскиот)

РЕЧНИК ЗА ЗАВАРУВАЊЕ (италијански - македонскиот)

http://www.migrantservicecentres.org/index.php?page=458
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 21-Feb-2012 at 21:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-Mar-2012 at 17:11

Терминологија од областа на Алтернативната Енергија 2007 - http://www.osce.org/sr/serbia/25359 [1]

Терминологија од областа на Управување со Отпад 2004 - http://www.osce.org/sr/serbia/25358 [1]

Терминологија од областа на Трибологијата 2011 - http://www.serbiatribo.org.rs/publications/recnik.pdf [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-Mar-2012 at 17:51

12 јазичен градежен речник - http://www.complexdoc.ru/ntdpdf/539840/terminologicheskii_slovar_po_stroitelstvu_na_12_yazykakh.pdf [1]

Основни Поими на грчки јазик поврзани за Домот - http://novazora.gr/arhivi/3570


Road Design and Construction Terms - http://www.nebraskatransportation.org/maps/highway/terms-dictionary.pdf


донекаде илустриран - http://www.constructionjargon.com/Dictionary-A.html

донекаде илустрирани - http://www.arkitekturbo.arq.br/dicion01_eng.html


Edited by Max - 24-Mar-2012 at 18:18
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 15-Jun-2012 at 12:38
Originally posted by beTon

мене ми недостига инфо за зборот черен


најверојатно галерија, внатрешен чардак кој заради чадоината од огништето почернувал, та го познале ко черен
Во куќата е подигната мала дрвена платформа измачкана со кал како место за спиење и чување на храна, познато во етнологијата како черен... http://www.tumbamadzari.org.mk/mk/muzej-na-otvoreno/muzej-na-otvoreno.php

Над огништето висел черен, неколку тешки хоризонтално поставени даски, а над черенот имало отвор за чад. Черенот служел за да ги спречува искрите, и да заштитува од појава на пожар... http://wiki.mk/wiki/Кичевија#Куќа,_двор_и_покуќница

Сводот над огништето, под оџакот. http://www.makedonski.info/cat/Архитектура%20и%20градба/ч

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 15-Jul-2012 at 21:35

...соба со крив таван од греди. Во аголот огниште, над огнот обесен котел. Десно, врата што води во мудбакот, лево, за надвор. На левиот ѕид прозорец, под него миндер покриен со черга. На подот рогузина. На десниот ѕид долапче со чинии, под него стар ковчег. Неколку триножни столчиња...
http://makedonskijazikiliteratura.blogspot.com/2011/02/blog-post_2260.html

Мундбак - кујниче, килер, шпајз

Миндер - одар за седење [1][2]Edited by Max - 15-Jul-2012 at 21:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 07-Aug-2012 at 11:45

Чатма - спојна и потпорна пречка на дрвена конструкција [1][2]

на нив легнуваат греди или се преклопуваат греди, најдов нешто дека се викале и КЛЕПИЊА - кратки гредички на преклоп [1] но чинам клепе е дрво во окно од прозор на кое се монтират капаците

а слична појава е/се и КОСНИК-ците но кои имат пред се потпирачка наместо спојна намена, уште познати и како МАКАЗИ или ПАЈАНТИ [1] [2]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 07-Aug-2012 at 12:12

Капандура - кровен капак-пенџер денес заменет со кровен прозорец [1][2]

Edited by Max - 07-Aug-2012 at 12:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Aug-2012 at 17:35

Чивија - клин, клинец, шајка

http://en.wikipedia.org/wiki/Nail_(fastener)

неможам да најдам како се вика на македонски или англиски КЛАМПА тоа е еден вид чивија за греди што би рекле босанци железна спјалица за греди [1]

Тесла - алат за делкање дрво, кој најчесто се користи за вадење клинци место ковачки чекан [1][2][3]

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 22-Aug-2012 at 18:44
Тесла како збор постои ако не се лажам единствено во македонскиот јазик.Е сега имало фамилија во Вевчани со презиме Тесла кои се имаат отселено пред многу време во Хрватска,а некои тоа го поврзуваат со некои предци кои ги имал Никола Тесла од Македонија.по ова правило-тој од таму му е внук на овој од ваму,има претпоставки дека Никола Тесла води потекло од Вевчани
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 22-Aug-2012 at 21:44

оф. ова прв пат слушам, инаку факт е дека со налетот на османлиите многу мијаци мигрираат кон сицилија, далмација и венеција каде имале православни предци или имало православни, пример на сицилија бидејќи охрдиската архиепископија некогаш имала јурисдикција и таму, а далмација бидејќи уште во време на самоил имало македонски продор таму односно ко што велам кај свои сродници итн. [1] нејсе тесла етимолошки би се извело од тесар т.е. столар на српски, тестера, тесао, теслити, та може и дефинитивно е асли србин и по далечен род, иако официјално самиот се чувствувал ко таков што нит е спорно нит може да се оспори!

-)+(-

туку после брокви, клампи и тесари, еве нешто абер и за наутика та чоек да научи нешто терминологија и за неа! http://www.navodi.com/Saveti/saveti.html [1][2]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 23-Aug-2012 at 21:18
Originally posted by Max

неможам да најдам како се вика на македонски или англиски КЛАМПА тоа е еден вид чивија за греди што би рекле босанци железна спјалица за греди [1]


клампа најверојатно го извеле од англискиот збор за столарска стега - clamp [1], впрочем ваквиот клин има таква улога да стегне греди, сепак ми треба локален термин за истиот, истиот е налик пачка - кај америте познат како staple nail [1] само со подолго тело(спојка) меѓу двата клина

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 23-Aug-2012 at 23:31
во мојот крај овој дел некои го викаат КЛАМФА, не КЛАМПА.тоа е до наречјето.иначе сум заковал вакви многу во животот(кај дедо ми во село)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 24-Aug-2012 at 21:06
Originally posted by gjoko

во мојот крај овој дел некои го викаат КЛАМФА, не КЛАМПА.тоа е до наречјето.иначе сум заковал вакви многу во животот(кај дедо ми во село)


во право си кламфа е, сепак ко клампа ми ја кажале или така ми се чуло иако ето ја имет и по нет ко клампа, но официјално во продажба тера ко кламфа http://www.svezakucuidom.com/proizvodi.php?id_kat=580&page=2
Edited by Max - 24-Aug-2012 at 21:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 26-Aug-2012 at 20:21
 
Originally posted by Max


туку после брокви, клампи и тесари, еве нешто абер и за наутика та чоек да научи нешто терминологија и за неа!http://www.navodi.com/Saveti/saveti.html

нешто слабо кај нас интерес за наутика, но ајт може вардарска долина во иднина многу работи да промени, та од скопје до солун и потака чоек да скубне или скитне уште одма со некое пловило! не дека и сега не може да се тренира некаде [1][2][3] но добро е да се има и нешто абер околу самиот систем 

Пропулзија моторног чамца - http://www.mojbrod.rs/2012/02/propulzija-motornog-camca-vod-pogonskog-vratila/

Propulsion Requirements - http://www.boatingbasicsonline.com/content/general/3_6.php

хибриди - http://www.beringyachts.com/hybridpropulsion/ [1][2][3]

класични - http://www.volvopenta.com/volvo_penta_ips/ - [1][2][3] - http://www.boatingindustry.com/news/2012/07/03/volvo-penta-creates-the-future-helm-stations/Edited by Max - 26-Aug-2012 at 20:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 26-Aug-2012 at 22:05


пробав да побарам македонски збор за cleat - клин за врзување кај бугарите познат ко клема http://bg.wikipedia.org/wiki/Клема но тнко претпоставувам, инаку особено битна направија доколку си охриѓанец!  http://www.wikihow.com/Use-a--Nautical-Cleat

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Aug-2012 at 22:07
ех,бродомоделарството ми е првото мое хоби,на кое му се навратив пред некоја година на кратко

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Sep-2012 at 20:24
незнаев дека техникава на минијатури во шише се вика impossible bottle, патем колку време ти треба за вакво нешто, претпоставувам работиш по нацрт или!?

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 18-Sep-2012 at 20:45
ако ти се верува Макс,сите решенија за градбата на овој брод ги решавав во тек на работата.значи све што е на бродот,од состави на јарболи,налин на закосување,вметнување во шишето,све е моја идеа,и вероватно е уникатно.можеби некои од решенијата можат да се видат и надруги места,но воглавном све сам смилив.

а за типот на едреникот,воопшто не ми беше проблемпошто додека бев ученик учествував во бродомоделарски клуб, изнам многу за едрениците.сум ги направил Санта Марија и Дубровачка Нава во импозантни димензии(ги работев по 1.5 година со прекини).

овој брод во шишето ми одзеде некаде 30-40 работни саати
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 1365
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 01-Nov-2017 at 12:48
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.