build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Енергетика (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Енергетика (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 04-Nov-2015 at 09:25
Завршен новиот македонско – српски 400 kV далновод

Државната компанија МЕПСО ја заврши изградбата на новиот 400 kV далновод од Штип до македонско – српската граница, а во моментов течат финалните активности за поврзување на последниот далекуводен столб на македонска страна со првиот столб на српската страна од границата. Електромонтерите на ко-изведувачот „Енергомонтажа“, кој го гради далноводот заедно со шведски „Елтек“, работи на извлекување и монтажа на фазните проводници за електрична енергија на затезните челично – решеткасти столбови на двете страни од македонско – српската граница.

Со финализација на оваа фаза од работите, МЕПСО го затвора најголемиот тековен инвестициски проект вреден над 11 милиони евра. На територијата на Република Македонија се изградени 168 далекуводни столбови, од трансформаторската станица во Штип до границата со Република Србија, со должина од 70 километри. До крајот на ноември интерконективниот вод треба да биде ставен под напон. Во следниот период ќе се реализираат финалните подесувања, проверки и тестирања.

Изведбата на 400 киловолтниот далновод се одвиваше во изминативе 11 месеци – градежните работи на терен започнаа во декември 2014 година. Со изградбата на овој капацитет за пренос на електрична енергија, нашата земја ќе добие 4 интерконективни далноводи на коридорот север – југ.

http://www.build.mk/?p=47033
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 23-Jan-2016 at 20:49
Пуштање во употреба на 400 kV далекувод во Штипфото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12252
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 27-Jul-2016 at 09:07
ГЕРМАНИЈА ОДОБРИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАЛНОВОДОТ АЛБАНИЈА - МАКЕДОНИЈА

Албанскиот министер за енергетика и индустрија, Дамијан Ѓикнури и германската амбасадорка во Албанија, Сузане Шулц, вчера во Тирана потпишаа договор за финансирање на 400-киловолтниот далновод Албанија-Македонија.

„Сега се обезбедени сите потребни финансиски средства за изградба на овој далновод. Првиот дел е германски кредит во износ од 50 милиони евра, додека 14 милиони евра се грант од ЕУ“, изјави Ѓикнури по потпишувањето на договорот.

Проектот, според Ѓикнури, опфаќа интерконективно поврзување со Македонија и изградба на две станици, во Фиер и Елбасан.

Амбасадорката Шулц изјави дека со овие финансиски средства ќе се гради првиот сегмент, за што се одобрени 30 милиони евра, додека другите 20 милиони евра ќе бидат трансферирани по летните одмори.

Интерконективната линија Елбасан - Битола ќе биде прво енергетско поврзување меѓу Албанија и Македонија. Изградбата е предвидено да почне во првата половина од 2017 и да заврши во 2020 година.

http://utrinski.mk/?ItemID=16DD1315D55B1C46A6A293DFC9F2B895
За сè има вторпат
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 08-Oct-2019 at 14:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.164 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.