build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Енергетика (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Енергетика (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 04-Nov-2015 at 09:25
Завршен новиот македонско – српски 400 kV далновод

Државната компанија МЕПСО ја заврши изградбата на новиот 400 kV далновод од Штип до македонско – српската граница, а во моментов течат финалните активности за поврзување на последниот далекуводен столб на македонска страна со првиот столб на српската страна од границата. Електромонтерите на ко-изведувачот „Енергомонтажа“, кој го гради далноводот заедно со шведски „Елтек“, работи на извлекување и монтажа на фазните проводници за електрична енергија на затезните челично – решеткасти столбови на двете страни од македонско – српската граница.

Со финализација на оваа фаза од работите, МЕПСО го затвора најголемиот тековен инвестициски проект вреден над 11 милиони евра. На територијата на Република Македонија се изградени 168 далекуводни столбови, од трансформаторската станица во Штип до границата со Република Србија, со должина од 70 километри. До крајот на ноември интерконективниот вод треба да биде ставен под напон. Во следниот период ќе се реализираат финалните подесувања, проверки и тестирања.

Изведбата на 400 киловолтниот далновод се одвиваше во изминативе 11 месеци – градежните работи на терен започнаа во декември 2014 година. Со изградбата на овој капацитет за пренос на електрична енергија, нашата земја ќе добие 4 интерконективни далноводи на коридорот север – југ.

http://www.build.mk/?p=47033
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 23-Jan-2016 at 20:49
Пуштање во употреба на 400 kV далекувод во Штипфото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 27-Jul-2016 at 09:07
ГЕРМАНИЈА ОДОБРИ 50 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАЛНОВОДОТ АЛБАНИЈА - МАКЕДОНИЈА

Албанскиот министер за енергетика и индустрија, Дамијан Ѓикнури и германската амбасадорка во Албанија, Сузане Шулц, вчера во Тирана потпишаа договор за финансирање на 400-киловолтниот далновод Албанија-Македонија.

„Сега се обезбедени сите потребни финансиски средства за изградба на овој далновод. Првиот дел е германски кредит во износ од 50 милиони евра, додека 14 милиони евра се грант од ЕУ“, изјави Ѓикнури по потпишувањето на договорот.

Проектот, според Ѓикнури, опфаќа интерконективно поврзување со Македонија и изградба на две станици, во Фиер и Елбасан.

Амбасадорката Шулц изјави дека со овие финансиски средства ќе се гради првиот сегмент, за што се одобрени 30 милиони евра, додека другите 20 милиони евра ќе бидат трансферирани по летните одмори.

Интерконективната линија Елбасан - Битола ќе биде прво енергетско поврзување меѓу Албанија и Македонија. Изградбата е предвидено да почне во првата половина од 2017 и да заврши во 2020 година.

http://utrinski.mk/?ItemID=16DD1315D55B1C46A6A293DFC9F2B895
За сè има вторпат
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 189
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 08-Oct-2019 at 14:42
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 22-Nov-2019 at 11:13
На 108 јавни објекти се поставени фотоволтаици

Во 36 општини со поддршка на ЕУ и Светската Банка инсталирани се фотоволтаични системи на 108 јавни објекти при што се смета на годишна заштеда од 190.000 евра, соопшти владата.

„Фотоволтаичните системи се поставени на објекти на вкупно 68 училишта, од кои 11 за средно и 57 за основно образование. Од нив, 58 фотоволтаични системи се поставени на училишните згради и 10 на спортските сали при училиштата. Шест фотоволтаични системи се поставени на детски градинки, 18 на општинско-административни објекти, 2 системи на домови на култура, 3 на спортски општински сали и по 1 фотоволтаичен систем e поставен на здравствен дом, територијална единица за противпожарна заштита и тренинг центар“, информира владата.

За намалување на трошоците за електрична енергија кај јавните субјекти инсталирани се 3 фотоволтаични системи на пречистителни станици за отпадни води и тоа во Берово, Кичево и Македонски Брод, како и 4 системи на фабрики за вода за водоснабдителен систем (Штип, Струга-Шум, Гостивар и Тетово) и една пумпна станица за водоводен систем во Карбинци.

Пресметките говорат дека кај ваквите објекти, каде што корисникот работи 24 часа и е голем потрошувач, заштедите во потрошена електрична енергија може да изнесуваат од 28 до 82%, или 45% во просек месечно, односно 1.000 евра по објект за месец. Кај осумте вакви објекти со вградени фотоволтаични системи, заштедата годишно може да изнесува 96.000 евра.

Во јавните објекти од типот на општински-административни згради, училишта, градинки културни домови и слично (мали потрошувачи), заштедите во потрошена електрична енергија месечно може да изнесуваат од 20-76% (просечно 45%) што изнесува 80 евра по објект месечно. На 100 вакви објекти вградени се фотоволтаични системи и заштедата кај нив годишно може да изнесува 96.000 евра.

Вкупната заштеда на средства за сите 108 објекти годишно може да изнесува околу 190.000 евра.

https://plusinfo.mk/%d0%bd%d0%b0-108-%d1%98%d0%b0%d0%b2%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d0%b1%d1%98%d0%b5%d0%ba%d1%82%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%bf%d0%be%d1%81%d1%82%d0%b0%d0%b2%d0%b5%d0%bd%d0%b8-%d1%84%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b2%d0%be/
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 22-Nov-2019 at 15:21
190.000 евра за фотоволтаици на 108 училишта...
Значи 1.750 евра по установ...


Па во куќа за 4 члено семејство нема да ти завршат 1.700 евра работа за фотоволтаици!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 28-Jan-2020 at 08:14
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 799
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 07-Feb-2020 at 16:20
Потпишани договорите за идниот далновод кон Албанија и нова трафостаница во Охрид

МЕПСО ќе инвестира 35 милиони евра во двата проекти за изградба на 400 киловолтен далновод за поврзување на електропреносните системи на Македонија и Албанија и на нова 400/100 киловолтна трансформаторска станица во близина на Охрид. Во владата денес беа потпишани договорите со изведувачите „Енергоинвест“ од Босна и Херцеговина и „Кончар“ од Хрватска. Реализацијата на проектот е од огромно значење за нашата земја, бидејќи со него ќе се стави во функција коридорот за пренос на струја од Бугарија, преку Македонија и Албанија, до Италија.

Премиерот Оливер Спасовски во своето обраќање истакна дека со овие инвестиции се подига степенот на стабилноста на електроенергетските системи за подобра продуктивност, што е од интерес за домашните и странските инвеститори кои имаат придонес во растот на економијата.

– Регионалното поврзување на електропреносните системи е долгорочен стратешки интерес за секоја држава. Врските со соседите значат електроенергетска стабилност – основа за секоја просперитетна економија. Нашата работа е токму тоа – нагласи генералната директорка на МЕПСО Ева Шуклева.

Новиот далновод меѓу Македонија и Албанија ќе се гради од трансформаторската станица „Битола 2“ до трансформаторската станица „Елбасан“. Воедно, проектот за изградба на 400/100 kv трафостаница „Охрид“ ќе обезбеди сигурно снабдување со електрична енергија на Охридскиот регион. Спроведувањето на проектот е со финансиска поддршка на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

https://meta.mk/potpishani-dogovorite-za-idniot-dalnovod-kon-albani%d1%98a-i-nova-trafostanicza-vo-ohrid/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 22-May-2020 at 12:28
Зелени економии за одржлива енергетска иднина: ќе го исфрлиме ли јагленот од употреба? (видео)Транзицијата кон чисти извори на енергија е неопходна, не само за да се остварат енергетските и климатските цели, туку и да се заштити здравјето на луѓето. Преминот кон зелена економија не ја заобиколува ниту Северна Македонија, иако eнергетскиот систем во земјава е речиси целосно зависен од јаглен, што е една од главните причини што имаме најзагаден воздух на глобално ниво.

Токму затоа, најновата Стратегија за развој на енергетиката до 2040 година, во две од трите сценарија (референтно, за умерена транзиција и зелено сценарио), предвидува напуштање на јагленот како енергенс и инвестиции во енергетски постројки на сонце и на ветер.

Фактот дека во Стратегијата се поставени рокови за затворање на термоелектраната на јаглен „Осломеј“, за трансформирање на работата на РЕК „Битола“ до 2025 г., како и јасни цели за зголемување на уделот на енергијата од обновливи извори, за невладиниот сектор е еден од најважните делови во документот.

Започнувањето на административните процедури за изградба на 120 мегаватни соларни термоелектрани на местото на ТЕЦ „Осломеј“ е одличен почеток на енергетската транзиција, оценуваат граѓанските организации. Сепак, предупредуваат дека властите мора да ги почитуваат поставените рокови, а Владата да започне со планирање на процесот на праведна транзиција на регионите на термоелектраните и рудниците на лигнит. Ова значи планирање на алтернативен економски развој за тие региони, за да се избегне социјална криза ако поголем број лица останат без работа, но и да се обезбеди понатамошен економски развој кој ќе значи сигурност за идните генерации.

https://meta.mk/zeleni-ekonomii-za-odrzhliva-energetska-idnina-kje-go-isfrlime-li-jaglenot-od-upotreba-video/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 22-May-2020 at 12:45
Во Македонија се сее магла дека може да се ифрли јаглен од употреба, а се земаат држави како пример од средна и северна Европа како пример зашто тамо се случило тоа. Намерно или не, се заборава а се каже дека овие држави имаат удел на нуклеарна енергија колку што Македонија има удел на термо-енергија ~70%, и се заборава да се каже дека Шведска на пример кога влезе во процес на гасење на термо-електрани имаше удел на термо-енергија од само 19%, а не како Македонија 77%, и Шведска имаше длабоко развиена хидро-енергетска мрежа, за разлика од Македонија која главните хидро-потенцијали сеуште ги нема изведено. Ова гасење термо-електрани е wishfull thinking за држави како Македонија. Напротив фокус-от треба да се стави на далечна долгорочна гасификација на термолектраните ако тоа е воопшто рентабилно и возможно, ама туку така дека ќе се изгасат ни на памет.

Edited by user8642 - 22-May-2020 at 13:02
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.