build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Без коментар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 21-Aug-2015 at 18:14

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1985
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 22-Aug-2015 at 21:05
И после Тито - Тито
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 22-Aug-2015 at 23:48
Нее не сме луѓе, а не знаеме дека утре може вакво нешто да ни се случи... Безмилост и скандалозно особено продавници со специални цени...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 23-Aug-2015 at 02:17
Не се согласувам дека МВР прави тортура. Договорено беше да се пуштаат толку мигранти колку што можат да се качат на воз за да не би чекале на перон. Чекајќи по станици мигрантите се упатуваат низ град и ги вознемируваат луѓето(не се сите фамилијарни и фини луѓе).

Неможи да влезат повеќе луѓе него што е капацитетот за превозот.

А за цената на превозот-нормално штом се ангажираат дополнителни сили и капацитети тоа да се плати плус. И наше школо да порача плус комозиција и вагони за екскурзија ќе им ја наплатат.

А за тортурата треба да се види како поминуваат пред тунелот Ла Манш. е тоа е брутална полиција


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Aug-2015 at 08:11
А водата 100ден алооо вода е плус се луѓе што им треба помош..
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Aug-2015 at 09:50


Gjoko bez komentar no MM e vo pravo gletkata e nehumana posredi bodlikavata zica, sakale nie toa ili nejkele deluva muabetov ko logor, a za da ne bidne toa sluchaj treba ekspresno da se propushtaat migrantite od Sirija odnosno regioni koi vo momentov se so humanitarna kriza [1] a drugite ekonomskite migranti da gi propushtaat spored tezina podobno pobrzo - prednost zeni i deca, no defakto site tie kje bidat utre deportirani od eu, a mozat da ni gi vratat i nas popoleka

ne deka vlastite ne sakaat da ovozmozat brz tranzit, pretpostavuvam i avtobusi mozat da obezbedat i tovarni vagoni i tovarni kamioni, no prosto za ova chekaat alibi od evropa barajki od niv pomosh za transport, a vo isto vreme verojatno gledaat da ne gi okurazat site migranti vo Grcija no i onie shto imaat namera da ja osvojat evropa svojata marshuta da ja svrtat preku balkan mesto preku sredozemno more, problemot e pogolem od 100 den za shishe voda, za bolesti i kriminal ta i terorizam i da ne dumame, a deka potencijalno moze da staneme utre i malcinstvo vo svojata zemja toa i te kako e moznost dokolku i ponataka navaluvaat aziski i africhki migranti kon eu, koj od zamor koj vraten kje se napolni zemjava so madziri, edistveno shto bi gi odvratilo e balkanskiov standard, tek sega kje posakuvame kolektivno da ostaneme ekonomski nerazvieni kako bi ne odminuvale branovive begalci, smeshno i tragichno istovremeno no vistinito
Edited by Max - 16-Jul-2017 at 22:25
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 23-Aug-2015 at 09:59
Не се прави доволно за да се заштитат, незнам колку пати читав по швајцарските/германските весници за македонија сее негативно. А и ние имавме вакви ситуации во 2001 ок беа повеќе албанци ама имаше и македонци. Воопшто не ми се допаѓа однесувањето од институциите кон мигрантите. Без медицински екипи, транспортот катастрофа плус чини повеќе, оставени сами на себе со бремени жени итн итн.
Како и да е за други работи имаме пари за ,,лукзуз,, а друго не а ИМИЏОТ на државата веќе негативно без крај и секако дека тие мигранти некогаш ќе се ,,осетат,, колку ДОБРИ бевме.
Ова беше една голема шанца да покажеме колку хумани луѓе живеаат во ова држава но докажавме спротивното, државата општо мислам, не неколку граѓани што се трудат и донират/организират или барем мисли добро за ова ситуација.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 23-Aug-2015 at 10:06
ДОМ 👍👍👍
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 729
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 23-Aug-2015 at 15:49
Нехумано е ДА. Но нашата држава е немоќна за сопственото население да се погрижи, а камо ли за странци - емигранти.

Одете во ромска наслеба во кој било град и ќе сфатите дека и кај нас има подеднакво бедно население како емигрантите. Секојдневна слика е бездомници по контејнери од сите наши националности...

Да бевме средена држава тогаш ќе ги обвинев нашите, во ваков случај НЕ. Ако ЕУ толку ги сака емигрантите, нека ги пренесе преку друга траса, на пр. преку Бугарија и Романија (нели е ЕУ) или преку Албанија (Нато).

А кога сме за шишиња вода од 100 денари, тоа се цени од индивидуалци профитери, а не официјални цени. Разговарајте со Гевгеличани, ќе ви кажат каква мака мачат секојдневно со безброј мали кражби, кражби на земјоделски производи од нивите, креирање на МНООГУ ѓубре, опасност од зарази, опасност од доаѓање на лица радикалци инфилтрирани во бегалците... И кога е се така, воопшто да не ги жалите. Светот е сурово место за живење и ние (МК) сме последните кои се одговорни и треба да превземат нешто околу тоа.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 23-Aug-2015 at 16:37
Најлошо од све е што државите кои дотураа оружје во нивните држави и тоа во огромни количини(Франција,некои од арапските држави...САД..) сега ги нема ни по едно ќебе да им достават на мигрантиве.

А што прајме со институцијата што е надлежна за оваа проблематика-одделот за бегалци при ООН???????? Освен интернет соопштенија напишани во на лаптоп во климатизирани простории, што друго направија?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1985
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 29-Nov-2015 at 21:42
ЛЕТААТ ТОАЛЕТИ НА РУЗВЕЛТОВА

Ветрот утрово донесе тоалет кабина на улица Рузвелтова.Пластичното веце цел ден остана на коловозот, а колите го заобиколуваа.Во другите делови од Скопје, пак, летаа ќеси, хартии и пластични шишиња.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 30-Nov-2015 at 19:16
Имааше уште еден ист паднат тоалет, на "Теодосиј Гологанов" до Католичка. Не верувам дека е ветер во пршање.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7246
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 30-Nov-2015 at 21:33
легендата вели дека тоалетот уште стои превртен на таа локација и прогонува пешаци
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 05-Mar-2016 at 14:52продолжената верзија е дека оние што ги прогонувал траумите ги лечат уметнички, но сеуште во неговиот филм заробени [1]
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 05-Mar-2016 at 20:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 11-Jun-2016 at 19:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 30-Jun-2016 at 09:16

The memorial is painted on a roof of the parking lot next to the decimated Donetsk airport. Near the painting, there is a hashtag that reads '#101', referring to the children who fell victim to the hostilities.

http://slavija.proboards.com/post/78754/threadBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 25-Jul-2016 at 08:08повторливо неповторливо [1][2]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 16-Aug-2016 at 09:16
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 16-Aug-2016 at 18:21

https://web.archive.org/web/20160816171048/http://sports.yahoo.com/news/mystery-solved-why-rio-olympics-cauldron-is-so-tiny-034340802.html

http://www.exactagarment.net/blog/rio-2016-summer-olympic-games-rio-de-janeiro-brazil1688529


 
во видеото горе скулпторот вели му наметнале ('се согласиле') дека котелот со оган треба да е вон односно пред скулптурата, нормално симболично тоа е пагански олтар пред сонце (види последниот линк во постов) мислам ништо страшно ако сте неопагани, но исклучиво опасно ако сте Христијани а вака ве програмираат да биднете што поприемчиви и рамнодушни кон иден nwo универзализам во кој олтарот ќе биде за едикои баал'самирани створои, бар ваква аналогија може да извлечете од аберите во следните фусноти [1][1][2] односно дали денес олимпискиот фолклор не е и навистина протуркан со задни намери како >

> неопаганизам

https://en.wikipedia.org/wiki/Hestia#cite_ref-Graves_1-0

https://en.wikipedia.org/wiki/Olympic_flame#cite_ref-Britannica_1-0

http://www.theatlantic.com/international/archive/2012/05/the-nazi-origins-of-the-olympic-flame-relay/257002/
Edited by beTon - 25-May-2019 at 21:55
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.