build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Индустриски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ТИРЗ Скопје - Бунарџик

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 28-Jan-2017 at 04:02
Делегацијата на германското стопанство во Македонија оваа година ќе добие и експерт задолжен за дуално образование, кој ќе го пренесе германското искуство во образовниот систем во Македонија.

Германските компании кои се присутни на македонскиот пазар денес вработуваат околу 20.000 лица. Трговската размена помеѓу Македонија и Германија во 2015 изнесувала 2,5 милијарди евра, а со тоа Германија и понатаму останува најважниот трговски партнер на Македонијаhttp://www.jadiburek.com/sodrzina_detalno.aspx?id=2836

Спoред мене образованието и нaчинoт нa рaбoтa се едни oд пoгoлемите придoбивки нa стрaнските инвестиции.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 02-Dec-2017 at 21:29
Турски „Мурат Тиџарет“ ќе гради фабрика за кабли во ТИРЗ „Скопје 2“

Нова фабрика за производство на кабли за автомобилската индустрија ќе се гради во ТИРЗ „Скопје 2“. Турската компанија „Мурат Тиџарет“ денеска го потпиша договорот за изградба на индустрискиот капацитет, во кој е предвидено да инвестираат 6,6 милиони евра. Идниот објект ќе се простира на градежна парцела од 34.000 метри квадратни, на која би се изградиле објекти со површина од 18.000 метри квадратни. Во првата фаза од реализацијата на проектот би се подигнал капацитет со површина од 6.500 метри квадратни, во кој би се вработиле 300 лица.

Изградбата на индустрискиот капацитет би започнала за два месеци, додека објектот би се ставил во функција во декември 2018 година. Турската компанија „Мурат Тиџарет“ ја избрала Македонија за инвестирање по неколкумесечните преговори со овдешните власти. Оваа фирма има 2.200 вработени и зад себе бележи 50 – годишно искуство во производството на кабли за автомобилската индустрија.

http://build.mk/turski-murat-tidharet-ke-gradi-fabrika-za-kabli-vo-tirz-skopje-2/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 05-Jan-2018 at 19:26
Прва гринфилд инвестиција: „Џемдаг Лајтинг Еуропа“ ќе потпише договор овој месец

Кон средината на овој месец ќе биде потпишан договорот со „Џемдаг Лајтинг Еуропа“, за инвестицијата вредна пет милиони евра која треба да отвори нови 100 работни места.

Како што соопшти денеска владиниот портпарол Биле Бошњаковски, станува збор за гринфилд инвестиција што ќе се реализира во ТИРЗ Скопје 1.

- Владата на вчерашната седница донесе одлука за согласност за потпишување договор за долготраен закуп на градежното земјиште во ТИРЗ Скопје 1 со „Џемдаг Лајтинг Еуропа“ - информира Бошњаковски.

http://www.plusinfo.mk/vest/139392/prva-grinfild-investicija-djemdag-lajting-europa-kje-potpishe-dogovor-ovoj-mesec-
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 17-May-2018 at 14:05


Чагатај Кабло во Бунарџик


Edited by pbanks - 17-May-2018 at 14:08
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 15-Jul-2018 at 21:05
Утре почнува да се гради нова фабрика во Бунарџик, инвестиција од 30 милиони евра на американската „Дура“

Во технолошко-инудстриската зона кај Скопје утре ќе пончне изградбата на производствениот капацитет на американската компанија „Дура". Станува збор за компанија од автомобилската индустрија, а инвестицијата се проценува на над 30 милиони евра.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/utre-pochnuva-da-se-gradi-nova-fabrika-vo-bunardzhik-amerikanskata-dura
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 25-Jul-2018 at 07:56
Турската компанија Мурат Тиџарет ќе гради фабрика во Скопје

Премиерот Зоран Заев денеска ќе присуствува и ќе се обрати на отпочнувањето на изградбата на фабрика на турската компанија Мурат Тиџарет во ТИРЗ Скопје 2.

Покрај премиерот, како што соопшти владината прес-служба, ќе се обратат и вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за финансии Драган Тевдовски, директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Александар Младеновски и Ејул Ѓулсој, директор на компанијата Мурат Тиџарет.

https://civilmedia.mk/turskata-kompanija-murat-tidharet-ke-gradi-fabrika-vo-skopje/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 23-May-2019 at 17:23
Герешајмер ќе гради фабрика во ТИРЗ Скопје, ќе се вработат 400 високостручни лица

Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје денеска е потпишан со германската фрмацевтска компанија Герешајмер која во повеќе фази треба да реализира објект од неколку десетици милиони евра и во кој ќе работат 400 високостручни кадри.

Првата фаза треба да се реализира до крајот на годинава или најдоцна во првиот квартал од следната година.

...

Инаку, Герешајмер е светски позната компанија за производство на апликатори за инсулин, инхалатори за астма,… основана во 1864 година. Има 50 свои фабрики во 15 држави на четири континенти во кои работат 10.000 вработени што остваруваат 1,3 милијарди евра промет. Соработува со сите гиганти од фармацевтскиот сектор.

Повеќе на https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/gereshajmer-kje-gradi-fabrika-vo-tirz-skopje-kje-se-vrabotat-400-visokostruchni
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 23-May-2019 at 19:34
Originally posted by Џоле

Договор за закуп на парцела со површина од 139.640 квадратни метри во ТИРЗ Скопје

Ова е голема површина, отприлика колку парцелата на Ван Хол

Веројатно се работи за оваа парцела:
41°59'12.54"N 21°37'47.67"E
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 23-May-2019 at 23:04
Би рекол навредливо е тоа што нашава моментална Влада ретко на кој инвеститор точно му го изговара името. Посебно инвеститор како овие кои се најавени дека ќе ја имаат една од најголемите инвестиции во Мк досега. Уште од првиот ден ги завикаа Герешајмер, па така продолжија и сите медиуми да ги нарекуваат, иако името на фирмата е Гересхајмер.

Сличен пример е со инвеститорот во Дајмонд Скопје, којшто Заев постојано го нарекува Лимакс, иако фирмата се вика Лимак.

На никој не му е сеедно кога постојано му го грешат името, а во бизнис односи тоа е уште понагласено и остава силен впечаток за тоа колку се грижи некој за тебе како личност или бизнис. Не е дека милион инвеститори имаме, можат барем толку да се потрудат.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 23-Oct-2019 at 18:03
Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Еве што ќе се произведува:

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr

Почеток на градба на фабриката „Гересхеимер“ во ТИРЗ 2 [23.10.2019"> by Влада на Република Северна Македонија, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 17-Nov-2019 at 15:34
Во Бунарџик незнам за чија фабрика станува збор,можно е да е поврзано со претходниот пост..?https://www.facebook.com/CeaCon-252578421566107/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 03-Jan-2020 at 19:28


https://www.picuki.com/media/2213049648868598646
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 06-Mar-2020 at 18:01
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 01-Jun-2020 at 13:56
Originally posted by Џоле

Утре почнува да се гради нова фабрика во Бунарџик, инвестиција од 30 милиони евра на американската „Дура“

Во технолошко-инудстриската зона кај Скопје утре ќе пончне изградбата на производствениот капацитет на американската компанија „Дура". Станува збор за компанија од автомобилската индустрија, а инвестицијата се проценува на над 30 милиони евра.

https://www.mkd.mk/makedonija/ekonomija/utre-pochnuva-da-se-gradi-nova-fabrika-vo-bunardzhik-amerikanskata-dura


Веројатно Дура ги проширува капацитетите па ќе градат нов погон

https://www.facebook.com/CeaCon
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 04-Nov-2020 at 11:28
Изведба на инфраструктурни објекти (сообраќајна, хидротехничка, гасоводна и електротехничка инфраструктура) за дел од Булевар и Улици во ТИРЗ Скопје – 2 .

https://www.facebook.com/ДГ-Бетон-АД-Скопје
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 20-Jan-2021 at 12:52
Во ТИРЗ Скопје пристигнува нова германска инвестиција

Германската компанија „Ипротекс“ ќе инвестира пет милиони евра во Технолошко-развојната зона Скопје од кои само 20 проценти се вложувања во градежниот објект, а останатите 80 проценти во нови технологии. Веќе се ангажирани 25 лица кои ќе примат просечна плата која е за 10 проценти повисока во однос на просечната плата исплатена во зоните.

Објектот ќе се протега на површина од 49 метри квадратни, а планирано е да започне со работа на крајот на јануари или почетокот на февруари.

Договорот за државна помош беше потпишан денеска во Владата од страна на директорот на Дирекцијата на Технолошко-развојните зони Јован Деспотовски и на управителот на „Ипротекс“, Блаже Левовски.

Согласно законската регулатива на компанијата и следат до 50 проценти поддршка во однос на реализацијата на инвестициските трошоци, а нема да користи државна помош за работните места.

– Договорот беше заклучен кон крајот на минатата година. Работиме на моделот малку да го рекструираме односно да имаме поголема фелскибилност, меѓутоа за овој договор имаме стандардна структура што предвидува 20 проценти од овие 50 проценти да бидат финансиски средства, но субвенции во вкупен износ не поголем од 800.000 евра, а останатите да бидат даночни и царински ослободувања што компанијата ќе може да ги користи – истакна Деспотовски.

Тој е задоволен што со оваа инвестиција вработените ќе добијат повисоки плати од просечните во зоните, иако вели целта е платите во зоните да растат и да го надминат просекот во државата.

Не станува збор за рекордно големи бројки, меѓутоа е важен чекор напред кон реализација и наша поставена цел, а тоа е да креираме работни места, но добро платени работни места. Веќе во моментот имаме 25 лица кои се ангажирани, а компанијата има деловен план само во оваа фаза да достигне бројка до 30 наши сограѓани кои ќе го остваруваат своето право за пристојна заработувачка – истакна Деспотовски по потпишувањето на договорот.

Дел од деловните активности, компанијата ги сели во земјава. Не станува збор за елементи кои имаат пониска додадена вредност, туку цела производствена линија која ќе се реализира исклучиво во Северна Македонија. Планираните приходи се околу 800 илјади до 2023 година, а во период од 10 години компанијата планира раст на приходите од скоро шест пати.

Според вицепремиерот за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, ова е една позитивна искра и почеток на нов инвестициски бран во земјава.

Макроекономските показатели во последните два квартали, особено во четвртиот квартал од минатата година, како што посочи, покажуваат позитивни движења што е доволен сигнал дека економијата е раздвижена и постепено се зголемува економскиот раст.

Минатата година, според Битиќи, исплатена е рекордна директна помош за компаниите во износ од околу 63 милиони евра.

– Го спроведовме јавниот повик за зголемување на кнкуретноста на компаниите преку кој со над 17 милиони евра поддржавме 400 инвестициски проекти на компании кои вложиле во периодот на кризата. Воедно, преку Законот за финансиска поддршка на инвестиции, преку мерките од Пчланот за економски раст, со над 11,5 милиони евра поддржавме до 140 домашни компании кои инвестирале во 2019 година. За странските компании преку мерките за кои имааме склучено договори за 37 дкомпании имаме исплатено 25,6 милиони евра поддршка – истакна Битиќи.

Германската компанија е основана 1999 година и има шест фабрики на четири континети. Годишниот обврт е над 30 милиони евра.

https://plusinfo.mk/vo-tirz-skop-e-pristignuva-nova-germanska-investici-a/?fbclid=IwAR0dl7gJu_oSNJ16XF0kKDh9zvqcPsYxmz62HdA6GtvDtVPLq8V-soJoYkc
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 20-Feb-2021 at 10:35
od fb

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 22-Feb-2021 at 23:17
Турска компанија Pürplast што ќе изработува автомобилски делови или така нешто...

https://twitter.com/TREmbassySkopje/status/1362036429724016640/photo/3
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 27-Apr-2021 at 14:51
Германската „Гересхајмер“ во Бунарџик отвори фабрика за медицинско стакло

Во технолошко индустриската развојна зона „Скопје 2“ денеска германската фармацевтска компанија „Гересхајмер“ официјално го означи почетокот на својата инвестиција, новата фабрика за производство на специјализирани производи од медицинско стакло и пластика. Вредноста на инвестицијата е минимум 25 милиони евра, а во новата фабрика треба да се вработат 400 лица.

Според Оливер Бургел, потпретседател на „Гересхајмер“, поради ковид пандемијата оваа инвестиција беше одложена за околу половина година, но во следните два до три месеци ќе има значајно производство.

Петгодишниот инвестициски циклус на оваа компанија започна во 2019 година, а треба да заврши до 2024 година, со најмалку 25 милиони евра. Од компанијата најавуваат и втор инвестициски циклус за производство на стаклени шприцеви за медицински потреби.

На официјално отворање на фабриката присуствуваа премиерот Зоран Заев, вицепремиерот Фатмир Битиќи, министерот за здравство Венко Филипче, за економија, Крешник Бектеши, како и директорот на Дирекцијата на ТИРЗ, Јован Деспотовски.

„Ова е прва инвестиција на „Гересхајмер“ во Југоисточна Европа“, а ќе биде најголемата поединечна инвестиција во земјава од областа на медицината и фармацијата“, рече Заев, кој додаде дека компанијата низ светот има 10.000 вработени и приход од 1,4 милијарди евра.

Според Деспотовски, ова е една од компаниите која дава двојно повисоки плати од државниот просек. Тој најави дека набргу ќе биде потпишан и договор за друга голема странска инвестиција во земјава.

https://meta.mk/germanskata-gereshajmer-vo-bunardjik-otvori-fabrika-za-mediczinsko-staklo/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14158
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 27-Apr-2021 at 15:11
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.