build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Матка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Матка
    Posted: 21-Dec-2008 at 16:29
Ај да ве почастам некоја слика!!! Сесијава повеќе натежнува накај природа, од браната слабо слики! Повелете....

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.

08.

09.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31.

32.

33.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 21-Dec-2008 at 16:39
Одлична сесија лсл! Applause

Ако си почест посетител на Матка, кажи дали има некоја поголема новост на терен.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 21-Dec-2008 at 16:46
Не сум почест посетител, да бев до сега ќе ве оптеретев со слики! Инаку тоа што го читавме по весници беше малку преувеличено. Има само неколку нови огради, неколку нови сајли за покрај патчињата, и клупите кај манастирот што се реновирани. Далеку е од "ново руво". Ресторанот е многу добро среден, многу добра греена ракија имаат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Dec-2008 at 16:50
Екстра сесија ЛСЛ, убави слики ти искочиле Applause
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Dec-2008 at 17:40
ubavi sliki,malce da gi odmorime ocite so priroda i zeleniloLaughThumbs%20Up
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Dec-2008 at 02:23
Најс   Cheers
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 12-Mar-2009 at 15:19
Drool од фото.идивиди

1

2

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 12-Mar-2009 at 15:47
сликано пред некој ден. Фото: Самир Љума


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Mar-2009 at 17:13
Може ќе звучи глупо, но бојата на водата од сликите на pbanks е вистинската боја што ја има езерото??? Никогаш не сум бил, но од другите слики што ги гледам, навистина има прекрасна боја. Е сега она личи и малку изменето од на pbanks сликите, но може и да е вистина... А?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 12-Mar-2009 at 17:15
Originally posted by гитардемон

Може ќе звучи глупо, но бојата на водата од сликите на pbanks е вистинската боја што ја има езерото??? Никогаш не сум бил, но од другите слики што ги гледам, навистина има прекрасна боја. Е сега она личи и малку изменето од на pbanks сликите, но може и да е вистина... А?


Тие се можеби фризирани во Фотошоп но генерално езорото има убава боја која варира во зависност од годишно време, околната вегетација, облачноста итн....
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Aug-2009 at 21:07

Фоткиве се мои од Матка во Мај. Времето и природата беа волшебни а се извинувам за полошиот квалитет на слики од пештерата Врело, коа деновве е цел на меѓународна спелеолошка експедиција.

1. Треска на излез од Матка. Восхитувачки чисто изгледаше.
2. Карпите околу кањонот Матка
3. Езерото
4. Езерото
5. Поглед накај манастирот од чамец (тргаме накај Врело, возењето трае околу 15 минути)
6. Влезот во пештерата. Освен агрегатот, кој изгледаше престаро и се расипува 3 пати откако излеговме, се друго беше прекрасно средено, а природата си се погрижила за останатото
7. Врело
8.
9.
10.
11. Езерото во пештерата. Се извинувам за квалитетот но немав статив
12. Пловиме назад. Сцени од хорор филм
13.
14.
15.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Aug-2009 at 21:37
Браво за сликиве, кањонот Матка е фантастично место, сите странци што доаѓаат во Скопје се интересираат и го посетуваат, а ние немаме некој многу голем интерес. Штета што гледам дека водава не била чиста и тогаш и не се одржува многу.
Инаку има многу убава, „планинарска“ тура, од Водно (тие што одат често сигурно ја оделе), релативно е долга и ако пешки се качувате од школото „Кочо Рацин“ до врв може и да има околу 20-тина километри. Се оди по сртот се до црквата св. Никола Шишевски и патот се спушта директно до езерото, каде што мора да ве собере чамец (што порано едно бате со весла го цепаше и беше многу опасно искуство, сега се мотори) или да препливате...+планирајте до кај 6 да го фатите автобусот за накај Шишево, дека после или ќе се возите на приколица на трактор или ќе викате некој од Скопје да ве врати...
Имав мал избор слики во архивата, пошо другариве претежно позираат, па затоа и сликиве не се нешто посебно, ама перспективите се поинакви (нешто Скопје, резерватот Јасен и црквите од птичја перспектива), а најубаво е да се види во живо...
Edited by Dave Gahan - 06-Aug-2009 at 21:38
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 08-Aug-2009 at 11:54
Феноменални фотки од Матка урбан Thumbs%20Up Мора да набавиме подобри фотки и од пештерата дефинитивно. 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Oct-2009 at 22:30
Еве нешто од колегите кај Миленко(од mac,мислам дека беа сликите,браво за дечкото)build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Oct-2009 at 14:47
Еве повеќе слики. Во споредба со овие не се нешто кој знае што.

Ај нареден пат кога ќе одам! Ќе има и поубави и подетално за културата и природата.
http://www.panoramio.com/photo/18940004


http://www.panoramio.com/photo/18940011


http://www.panoramio.com/photo/18940023


http://www.panoramio.com/photo/18940034


http://www.panoramio.com/photo/18940045


http://www.panoramio.com/photo/18940054


http://www.panoramio.com/photo/21933395


http://www.panoramio.com/photo/21933355

Оваа не е од мене - незнам од кај ја најдов

http://www.panoramio.com/photo/21933437


http://www.panoramio.com/photo/21933456
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 15-Sep-2010 at 13:35

Canyon of Matka. by Mitatos, on FlickrCanyon Matka - Skopje by Mitatos, on Flickr

Eve 2 razlicni pogleda od Matka.

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Sep-2010 at 22:45

Edna panorama od mene.

Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Sep-2010 at 22:49

И уште неколку други.

Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Feb-2012 at 17:43
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 11-Jun-2012 at 15:14
Еве и фотки направени од јужната страна над кањонот (ова е веќе накај Света Петка)


1


2


3


4


5


6


7

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.