build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Матка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 09-Dec-2020 at 16:38
Град Скопје го прифати предлогот Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата


Советот на Град Скопје на денешната седница го прифати предлогот за прогласување на заштитениот локалитет на Кањонот Матка за споменик на природата. Предлогот беше поздравен од советниците.

Со тоа, Советот на Град Скопје му предлага на Министерството за животна средина да спроведе постапка за ревалоризација и прогласување на заштитениот локалитет на подрачјето на Град Скопје „Кањон Матка“ за споменик на природата, согласно Студијата за ревалоризација на природните вредности на заштитеното подрачје споменик на природата „Кањон Матка“, изготвена 2010 година и извршената ревизија на Студија за ревалоризација на локалитетот Матка, во чии рамки е извршено зонирање на просторот од 2020 година.

(...)

plusinfo.mk

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 07-Apr-2021 at 19:48
Неколку одлични фотки од наш фотограф:

Matka VMTM 08 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 07 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 06 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 05 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 04 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 02 by Boro Gadjovski, on Flickr

Matka VMTM 01 by Boro Gadjovski, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 07-Apr-2021 at 19:50
Што ли бара кануто на една од фотките скроз горе на карпите?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14161
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 07-Apr-2021 at 19:51
Хаха, не знам, можеби обид за атракција, а можеби му паднало некому
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.