build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изведба на кров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 234
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 06-Jun-2012 at 20:28
Originally posted by VENOM

Поздрав до сите нов сум на форумов се е ОК но се изначитав и доста работи кои немаат врска со темава DunnoСепак сакав да прашам некој од вас кој е запознаен со Шиндра колку би чинел нов кров(форма на пирамида или незнам како е стручно име) на куќа 10x10 м2 најлесно и најбрзо оди во некој склад и прашај колку пари ќе те фати таа квадратура.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8767
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 06-Jun-2012 at 20:43
За лимен кров изгледа имаме повеќе луѓе кои имаат да споделат ускуство.

Мислам дека генерално доста слабо се користи шиндра во последно време.
Back to Top
Arhitekt_sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Arhitekt_sk Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 12-Nov-2012 at 06:57
dokolku se uste nemate reseno so krovot pustete poraka da vi izgotvime ponuda
Back to Top
Arhitekt_sk View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Nov-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Arhitekt_sk Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 12-Nov-2012 at 06:58
kako mislite piramida 4 voden krov
Back to Top
maci View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 16
  Quote maci Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 13-Jun-2014 at 10:46
ме интересира дали под вентилирачкиот кров кога ке се стави фолија-мембрана(паропропуслива водонепропуслива) со тек на време од струењето на воздухот под ќерамидата да се наполнат дупчињата со микро прашина и дојде до нивно затнување.
автоматски ја губи улогата за која е наменета,зборам за фолијата или мембраната.
и така со наталожена микро прашина која ги затнала малите дупчиња би имала во иднина појава на влага,роса?

поради вентилацијата,која кога ќе дувне ветер со некоја прашина или самиот воздух си има прашина во себе ке ги наталожи по целата фолија....со тек на време.
ова ми текна од кога се качив на кров и видов што прашина има навлезено под ќерамидите.Edited by maci - 13-Jun-2014 at 10:47
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 17-Jun-2014 at 08:48


сигурно и на оние кои го стандардизирале ова им текнале, дали, веројатно самиот кондензант ја елиминира оваа непозната, иако претпоставувам дека во сушни предели ко австраилија пример ова нема да биде од некоја помош, затоа и таму нема да сретнеш паропропусни фолии иако може да има вентилирачки кровои ко опција за пасивно ладење иако претежно биоклиматскиот дизајн е таму главен [1] уште повеќе бидејки имаат и голема влажност покрај морињата неопходно им е што позатворен а изладен дом заради што има логика и вентилирачкиот кров и за таму

ајде ако имаш склет ем неможеш да си разрешиш дилемата ево ти утеха, велат терај само со фолија безвентилирачка опција http://www.dupont.co.uk/products-and-services/construction-materials/tyvek-building-envelope/articles/tyvek-energy-efficient-alternative-to-roof-ventilation.htmlвоедно истото го препорачуваат ко алтернатива за вентилирачка фасада, односно само фолија, но веројатно ова е маркетиншки спин со оглед дека сеуште немам чуено за официјално научно маргинализирање на вентилирачките опции кровно ил фасадно, што незначи и дека мора или скоро ќе го биде истото, та ако од фармација се поткупуваат цели инстути и регулаторни тела, што пак во градежништво, просто ако економски не е исплатливо сега да се напушти овој извикан дел од секторот и да се упрости изградбата а со тоа и да се намали сеопшто работата тоа посекако нема да го дозволат бар не на запад
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 17-Jun-2014 at 10:51

единствено што би требало да се внимава кај фолииве е од каде се купуваат истите, непроверени или ефтини мембрани може да се и безбедносен ризик, ова е уште побитно доколку се оди со платифициран кров, иако сега се е истретирано и со fire retardant

http://www.vinylroofs.org

Polyvinyl chloride (vinyl or PVC) is a naturally fire retardant polymer – a distinction between it and all other plastics. Vinyl membranes contain additional fire retardants, making them slow to catch or spread fire – and self-extinguishing when the source of heat or flame is removed.HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3553
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Jul-2014 at 10:46
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
кара View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Jul-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote кара Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 26-Jul-2014 at 22:38
Ме интересира што се е потребно за менување на кровен покривач(ќерамиди) и со каков материјал најдобро би било да се обложи од долната страна на кровот за да се заштитат од дување од ветар и нивно паѓање? Поздрав
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 331
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Mar-2015 at 13:34
Колку би чинело поставување на лимен кров на зграда? Површината би била околу 200м2.
ಠ_ಠ
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1437
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 15-Mar-2015 at 16:50
Само лим е околу 5 евра, со монтажа околку 10 евра по квадрат + демонтажа на постоечки покрив, олуци, опшивање и сл. Одприлика накај 4.000-5.000 евра.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ViktorM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ViktorM Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 03-May-2017 at 13:03
Здраво.
Пред околу една и пол година, купивме стан во Н.лисиче, и околу 30м2 е под поткровје, над другата квадратура има друг стан.
ВО собата што се наоѓа под поткровјето, летно време е премногу топло... премногу. Кога беа поплавите во Стајковци, ми пропушти и таванот, така да сега, ке морам да ставам лим на кровот зошто штом еднаш пропушти, ке пропушти и пак, меѓутоа, сакам да искористам, и да ставам термоизолација.
Работата е тоа што, дечкото од кој го купив станот, сега веќе недостапен во Австралија, има ставено ламперија на таванот, и немам никаков приод од дома туку мора да се влегува преку керамиди.
Сакам да прашам, некој совет или идеа, како да го изведам сето тоа, и кој би можел сето тоа да го изведе.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 03-May-2017 at 19:03
Здраво Виктор, мислиш 30 квадрати се под кров а останатите се под стан ?
И не те разбирам каква термоизолација сакаш да ставиш? Тервол од горната страна на плафонот или нешто друго?
Термоизолација се изведува и од внатрешна страна со спуштен плафон, тоа што е премногу топло може да доаѓа и од стара дограма и од ѕидови итн. Јас можам да ти помогнам технички околу термоизолација но ми требаат подобар увид и спецификација.
За изведба работам и јас ,но бидејќи сум преокупиран со други обврски би ти препорачал други ,само во суштина е да знам што имаш и што сакаш да добиеш и по каква цена се разбира.
Back to Top
ViktorM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ViktorM Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-May-2017 at 09:56
Здраво Даци.
Ке се обидам попрецизно да објаснам. Станот ми е источно ориентиран, и до кај 11-12 пече сонце директно према станот. 30 квадрати се под кос кров, меѓута претходниот станар го има спуштено кровот, и има прво ставено ламперија па и гипс картон на таванот.Станот е на 6-ти кат, и над другиот дел од станот има друг стан на 7-ми кат. Немам увид све што има ставано помеѓу кровот и спуштениот плафон, затоа што за да се провери треба да се влезе од кровот, да се тргнат керамидите и да се влезе внатре, а јас качување не кров, нема шанси.
Летно време е премногу жашко, не помага ни клима. И сега сакам да поставам изолација, се надевам за да не биде толку топло. И сега појма немам што треба да се направи. Читам по интернет за термоизолација, на непропустливи фаолии и се тоа, имам јас некоја слика што сакам да се направи, меѓутоа мора некој изведувач да дојде и да види што може да се направи. За пари, ке се договориме.
Да те замолам ако не можеш ти, да препорачаш некој!??
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1758
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-May-2017 at 18:35
јас сум од комшии ,од реонски центар, пиши ми во пп да се договориме ,ќе поминам јас ќе видам што ти е ситуацијата ,а понатаму ќе ти дадам препораки што да направиш и ако треба и изведувач ќе ти предложам, сето ова е бесплатно да ти напоменам на тебе и на форумашите да не помислат дека вртам бизнис на форумот
Back to Top
DzoleMK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DzoleMK Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 15-May-2017 at 10:48
Здраво стручњаци,
Потребна ми е понуда за кровна изолација на дел од подкровје на зграда. Зградата има челични греди и пластифициран или поцинкуван (или како и да се вика лимен бордо боја лим). Е сега дел од овој кров сакам да го средам, како би можел просторот под него да го користам како работна соба/канцеларија. Тој дел од кровот гледа према север, ама пак преку ден е 500C. Потребно ми е некој да изведе под лимениот кров:
- Хидроизолација
- Термоизолација
- Парна брана или како и да се вика
- Останати непознати пара/пропусни фолии
- Гипс Картон
Просторот кој ке се адаптира е одприлика 5х5м.
Независно од ова (доколку изведувачот може да го направи) потребно е и изѕидување кон нискиот дел од кровот (на 1м од крај одприлика 1м висина) и странично по цела должина.
Зградата е во карпош 1.
Ви благодарам однапред на контактот и понудите.

Поздрав,
Џоле
Back to Top
DzoleMK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 15-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DzoleMK Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 15-May-2017 at 11:30
Back to Top
Martins View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 14-Aug-2017
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Martins Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 18-Aug-2017 at 12:50
Здраво, дали може да ми препорачате фирми кој изведуваат кровови на згради.
4 спрата е зградата 4 стана по 50м2 плус ходникот незнам колку има, колку би била цената?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 234

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2017  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.