build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изведба на кров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
rti70 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rti70 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Изведба на кров
    Posted: 22-Dec-2008 at 22:38

dali moze nekoj da mi kaze kolku cini izvedba na krov so bitumenska sindra?

se raboti za baraka koja ima postoecki krov so salonitni ploci. kolku sto mozev da se informiram, potrebni operacii bi bile: demontaza na salonitnite ploci, mantaza na OSB ploci, montaza na bitumenska sindra, i limarski raboti (opsivanje na stranicite i izvedba na oluci).
ponudata koja ja imam dobieno iznesuva 2.200 evra (za 75m2 povrsina na krovot), 29 eur/m2, sto mi se cini malku preskapo.
rti70
Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Dec-2008 at 00:07
Originally posted by rti70

dali moze nekoj da mi kaze kolku cini izvedba na krov so bitumenska sindra?

se raboti za baraka koja ima postoecki krov so salonitni ploci. kolku sto mozev da se informiram, potrebni operacii bi bile: demontaza na salonitnite ploci, mantaza na OSB ploci, montaza na bitumenska sindra, i limarski raboti (opsivanje na stranicite i izvedba na oluci).
ponudata koja ja imam dobieno iznesuva 2.200 evra (za 75m2 povrsina na krovot), 29 eur/m2, sto mi se cini malku preskapo.


20 евра/м2 би била реална цена итоа со квалитетна Шиндра и водотпорна иверица.Се разбира дека улога имаат и олуците кој во Прилеп ги изведуваат поквалитетни мајстори од 3 до 5 евра метар должен,во зависност од материјалот односно лимот.
Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2008 at 01:40

незнам колку е работна рака, но ако на интегра битуменската шиндра им е од 400 до 500 ден м2 значи 600 евра и еве за олуците да ти земат 200 евра, плус евентуално подлога со изолација, максимум ~1500. добро зависи дали купуваш материјал со европско или азиско потекло Smile ако се распрашуваш по фирми и тајфи, фрлни ни прецизно инфо, околу цените, работна рака и времетраењето!

www.integra.com.mk/index_files/Page520.htm

www.ergoland.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=68&Itemid=67

Previous Кровна конструкција (шиндра)
1. Огноотпорна гипс картонска плоча 1,25см
2. Тавански летви 2/5см
3. Кровна конструкција 6/14см
4. Изолација од минерална волна 15см
5. ОСБ плоча 1,8см
6. Кровен покривач - Шиндра

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Dec-2008 at 13:11
Кога сме кај кровови....

Каков е вашиот став за изведба на рамни кровови во Македонија? Прашањево е особено до поискусните форумаши како ABC.

Често кога зборувам за варијанта рамен кров луѓе ме начекуваат на нож или во најмала рака со скепса па ме интересира колку е сето тоа издржано?

Дали навистина сме поднебје каде рамен кров тешко би се одржувал?
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 23-Dec-2008 at 13:50
Pa mislam deka i bas ne e taka deka sme zemja kade ramni krovovi ne bi svrsile rabota.Ja nemam nekoe golemo iskustvo,ama pred godina dena doma praevmo nekoe prosiruenje na prizemnjeto.Pri razgovor so arhitektot ni rece deka e sosema vo red nad betonskata ploca da ima samo bitumenski rolni postaveni i na krajot samo oluci za istekuvanje na vodata.Pri prvite dozdovi se javi mal problem.Spojkata pomegju novata ploca i stariot objekt ne bese dobro pokrien so bitumen.Ama sepak toa bese greska na izveduvacot.Sega nema nikakov problem (da cuknem u drvoSmile).E sega istiot arhitekt pred 15 god koga gradevme vikendica na Sapka rece deka toa i ne e taka dobra rabota da se eksperimentira so ramen krov na mesto so surovi uslovi kako sto e Popova Sapka.
Zaklucok se zavisi od mestoto klimata pretpostavuvam.Koga vo Tetovo e mozno da se izvede takvo nesto bez problem,togas za Skopje mislam deka ne bi trebalo da e nesto pokomplicirano zatoa sto gore dole isti se uslovite.A za planinskite mesta izgleda e nevozmozno.
Back to Top
rti70 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-Dec-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rti70 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Dec-2008 at 01:22
Blagodaram za informaciite.
Sto mislite za sindrata voopsto kako pokriven materijal?
Lugeto se skeptici i postajano mi kazuvaat za necii losi iskustva so nea. Dokolku se odlucam za sindra, planiram da nabavan sindra od proizvoditelot Tegola Canadese. Imate li nekakvi informacii za kvaliteot od ovoj proizvoditel?
 
rti70
Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Dec-2008 at 17:25
Originally posted by pbanks

Кога сме кај кровови....

Каков е вашиот став за изведба на рамни кровови во Македонија? Прашањево е особено до поискусните форумаши како ABC.

Често кога зборувам за варијанта рамен кров луѓе ме начекуваат на нож или во најмала рака со скепса па ме интересира колку е сето тоа издржано?

Дали навистина сме поднебје каде рамен кров тешко би се одржувал?


Рамниот кров како Алтернатива не е некој поголем проблем за Македонија,посебно доколку имаш на располагање добри експерти за вградување изолација.Денес напредокот во материјалите за градба го дозволуваат овој малку подзаборавен начин на изработка на кровни конструкции кој направи мал бум во Македонската архитектура особено по земјотресот во 70тите,за да само по 10тина години се отфрли како непрактичен и неприменлив кај нас,само затоа што не се водеше сметка за добрата и компактна применета изолација на изградените објекти.Инаку со примена на новите материјали од полиретанска гумирана подлога,која ќе го поскапи проодниот или непроодниот кров за повеќе од 20%,изработката на рамни кровови станува се подостапна и на наше подрачје без голема зависност од временските прилики или неприлики.
Значи накратко:
-Доколку си спремен како инвеститор да инвестираш 20% повеќе пари во покривната конструкција тогаш воопшто да не размислуваш дали може да се изработи рамен кров.Thumbs%20Up

Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 23-Aug-2009 at 15:48
Колку се исплати минералната волна наместо стиропор за таваница? И кои се разликите помеѓу овие два типа на изолација?
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Aug-2009 at 00:53
@rti70
ponudata ti e relano skapicka...ne se letaj odma da ja prifatis...jas imam proektirano potkrovja se seekavam ponudite za pokrivanje -stavka sindra bea 20tina evra..ne svativ dali vo cenava ti e vlezena i limarija ili samo pokrivanje?

@ tema ramen krov

hmm bolna tema...posto sum zaljuben u ramni krovovi  od ovoj tip...

celata fora relano e vo toa sto i vo skopje se menuvaat klimatskite uslovi...porano do pred desetina petnaeset godini imavme poobilni vrnezi na dozd i sneg sega se raduvame na sneg ko da sme vo afrika...a i toj sneg sto ke padne se topi brzo..u princip se presmetuvase kolicestvo na vrnezi na metar kvadrat pa se presmetuvase kolku voda i sneg ke ti trpi krovnata povrsina...znam deka dozdovite i ne precea tolku kolku sto precea sneznite padezi bidejki dozdot kako dozd ke padne ke protece i toa e toa snegot se zadrzuva i neli so toa abrazivnite svojstva se poznacitelni...mada i samite ramni krovovi i ne se ramni i tie se izveduvaat so odreden pad za odlivanje od 3-7 % ianku vo skopje ne znam kolku ste primetile se pocesto srekavam ramni krovovi...poentata  e samo vo razlika vo cenata bidejki ramnite krovovi gi pravat so ploci sto kosta mnogu poveke odkolku drvena ili cel konstr na koja ima keramidi ili sindra....
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Aug-2009 at 00:57


Интересно секогаш сум бил убеден дека рамните кровови се поефтина варијанта. Значи можеш ли да резимираш, која опција е подобра за Скопје, или да бидам попрецизен за Скопје на надморска височина од прилика колку средно Водно? Рамен кров или закосен?

Колкава е разликата во цена помеѓу рамен/закосен?
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Aug-2009 at 01:04
pban skoro dupla..ako ne i jace...mada znaes ona sekogas e biten i izborot na meterijali....ete taka na primer imas sindri od 12-50 evra ...isto taka e bitno lokacija visina i sl...dali kukata e  prizemna ili na nekolku nivoa..jas licno moite proekti gi proektiram taka da gi adaptiram da bidat izvedeni so ramen krov...zavisi od resenieto premnogu imas i prekrasni primeri na kosi krovovi kade sto bi ti bilo milina da gledas u krov.. onaa sminka na krajot nekako sepak ima svoe mesto vo arhitekturava znaes da e drvoto dobro izraboteno masivno plemenito...toa moze da izgleda i da deluva breathless...u princip koa pravis nesto se rab oti so paketi na asortimani na programi...bitno e kolku izveduvacot i arhitektot imaat da ti ponudat da biras...najarno e da imas sekogas da biras abrem megju 3 programa..mada od iskustvo sekogas ke si prasas i na drugo mesto ceni posto varijantite za malverzacija se beskonecni


Edited by igorius - 27-Aug-2009 at 01:09
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Aug-2009 at 01:09
beton ova sajtov za integra mi veli deka e corupted.attack on loan mi prijavi avirava..:S
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Oct-2009 at 06:22
 
Originally posted by pbanks

И дали знаеш (или некој друг тука) дали на нашиов пазар има ваков Slated Metal кров, колку чини, дали некој има искуство итн.

 

панкс  ваков префинет футуризам од керамида кај нас тешко, бар засега, инаку на нет стоиме ептен тнко, штеди народ на реклама! а од каталози што имам најдов само две понуди првата на интегра за производ на бугарска изола, 7кг/м2, гаранција 50 год. и вотората понуда на дујор-пром за феруф и метротајл. феруф се метални керамиди со камен гранулат и галванизиран челичен лим со заштита од алуминиум и цинк, 3кг парче, лесна, огноотпорна, акустична, отпорна на екстремно високи и ниски температури... www.feroof.com/english/infomation.php

www.webgradnja.hr/specifikacije/655/celicni-krovni-pokrov-feroof-rio/


а другата понуда на дујор пром за метални е за metrotile според спецификациите со ист состав како и феруф ќерамидите погоре,  и од таа палета изгледа ќе најдеш најблиску до твојата шиндра тип кирамида, но не до толку стилизирана, www.metrotile.be/metro-products 

имале нешто и јасен од прилеп но нема поконкретни информации што http://gradbajasen.despotdesign.com/index.php?option=com_content&view=article&id=70&Itemid=60

еве нешто дополнително

http://www.radovi.net/index.php?option=com_content&view=article&id=120:proizvodnja-crijepa-na-hrvatskom-tritu&catid=111:kue&Itemid=144

http://www.tegomont.net/site/index.php/tehnicke-karakteristike.html

http://www.metalshingle.com/Pages/benefits.htm

http://www.metalroofing.com/v2/content/photogallery/default.cfm?Action=Style&StyleInterestedID=1

искрено ваков експеримент јас не би пробал за приватна куќа, a уште помалку за зграда за колективно домување, си имам свои причини и мислам дека за мене истите се прилично оправдани, иако сите показатели се на страната на ваквиот кров! едноставно имам фобија од вештачки материјали која сепак не е апстрактно предизвикана! 

http://www.essortment.com/articles/metal-roof-home_1636.htm

http://homeaddition.blogspot.com/2007/01/metal-roof-system-advantages-and.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Metal_roof#Types_of_Metal_RoofEdited by Max - 20-Oct-2009 at 14:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Oct-2009 at 19:58
Фала Макс. Видов неколку интересни примероци од линковите иако доколку би нашол нешто како оној Slated Steel што го постирав воопшто не би се двоумел (освен ако не е лудачка цената).

Кажи ми имаш ли некаква груба претстава за цените? Повторно тежок дефицит по интернетов по нашиве фирми, каталози од 2008 најнови, 99% без цени. Наместо човек на брзина да добие барем груба претстава треба да лута како идиот по стоваришта без да знае што воопшто бара.

Може и да ја прошириме дискусијава и со шиндра и со ќерамида (ценовниот дел од дискусијата пред се) иако се повеќе тежнеам кон металната варијанта за кров.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 21-Oct-2009 at 17:07

www.futureroof.com/copper-roofing панкс еве и бакарна шиндра (ти посочуваш алуминиумска), всушност бакарна имитација на патерн од камена шиндра од шкрилци т.е. би рекол скинати камени керамиди, какви што се користеле во минатото...

ако одиш со метал јас би ти препорачал бакарна опција, но имајќи предвид дека не е ефтин метал за кровна облога, плус тука не станува збор само за бакарен лим, туку за посебно штанцани плочки, а капак и со патерн на природна имитација, ова и да го најдеш некаде во околина ќе те чини ептен солено, бидејќи и така бакарните керамиди според она што го има на нет се најскапата опција од шиндра... www.hometips.com/buying-guides/metal-roofing-shingles.html но и цената си има своја логика! единствено монтажата да ти излезе поефтина, но и за тоа треба искусен мајстор кој кај нас за оваа опција тешко и да се најде (метална шиндра)!?

What kind of life can I expect from copper roof shingles? This is something of a confusing issue. Asphalt roof shingles will normally only last 20 years, but covered in copper sheeting the life of the asphalt shingles can easily be extended to between 30 and 40 years. However, the copper sheet itself will last an average of about 150 years. Obviously the copper roof shingles themselves will only last as long as the asphalt roof shingles that are found underneath the copper.
The cost of copper roof shingles.
Copper roof shingles are by no means a cheap alternative to other styles of roofing but if you like the look of copper and you want a longer life than asphalt shingles can offer then copper roof shingles are an excellent option. The copper sheet doesn’t an excellent job of protecting the asphalt shingles underneath effectively giving them an extended life of around 30 to 40 years. The copper sheeting also protects the shingles from most general wear and tear meaning that with good, regular maintenance you won’t need to have repairs done too often. On a yearly basis copper roof shingles do work out cheap but not overall and not for the initial installation.

Standard asphalt roof shingles usually cost around $1 per square foot, whereas solid copper roofing will set you back around $15 per square foot. Copper roof shingles are available at approximately $4 to $5 per square foot so they are 4 times more expensive than asphalt but considerably cheaper than a full solid copper roof. However, you are undoubtedly paying for the attractive looks of a copper roof but for less money than covering the entire roof in an expensive metal.  http://searchwarp.com/swa68081.htm

да не излезе некој да се насади и да се изгори внимавајте што и од каде купувате, претходно информирајте се дали и по какви стандарди е производот, бидејќи реално иако од металниве бакарот предничи сепак и тој не е без мана, тој кородира и тоа е во ред но доколку е тенок или пак целта е да не оксидира визуелно тогаш потребно е претпазливост www.fourseasonsroofingandsiding.com/Environmental%20Effects%20on%20Copper.html  евентуално постојат некои ситни заврзлами, кои не е лошо човек да ги има на ум www.youtube.com/watch?v=G93vvGutaLs [1] е сега дали овој ефект кај "незаштитениот" бакар има нусефекти врз останатото опкружување од вегетација околу објектот, тоа можам само да нагаѓан, но при налет на кисел дожд зијанот е сигурен како по него така и по околината, кородираме сите заедно  www.copper.org/environment/NACE02225/nace02225d.html  сепак бакарот е идеален кога станува збор за заштита од UV и EM зрачење (ултравиолетово и електромагнетно), воедно и визуелно е најуникатна поја која воедно е лесно обработлива, но и може целосно да се рециклира...

www.deltabuildingproducts.com/roofing-photos/photo-gallery/copper-roofing-photos/ 

www.getwithgreen.com/2007/08/12/roofing-grass-roof-here-are-more-practical-eco-friendly-roof-materials/

~

има и некоја комбинација на пластична шиндра односно плочки кои се од рециклирана термо пластика, па ако не ти фаќа око асфалтната, металната или камената комбинација на шиндра, тогаш терај пластика www.youtube.com/watch?v=cnTmKeZUzB4 Bash  www.authenticroofwest.com/   

како и да е ова ти што го бараш може и ќе го најдеш, со оглед дека сликата што ја посочи е налик имитација на камена шиндра која ја викаат slates, односно тој е патернот. е сега може да е алуминиумска комбинација како од тебе посочената www.membraneroofing.net/slate но истата и баш не ја препорачуваат www.roofingstore.ca/metal_roofs.htm www.youtube.com/watch?v=RKcJW-t4Jkw, па затоа најдобро е оди на оние варијанти кои ги има кај нас а кои веќе претходно ги посочив, едната е белгиска лиценцирана од зеланд а другата е корејска... фактички тоа се ламинирани керамиди со различни слоеви на материјали, од кои главни се метал и камен гранулат, еве клип каде тоа е добро објаснето 

* за цени немам абер, во проспектите нема, евентуално да се јавиш кај нашиве, и прашај исто за чиста метална шиндраEdited by Max - 21-Oct-2009 at 18:00
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Oct-2009 at 18:26
Избор глава боли, уште да набавиме цени Како што ќе ги собирам ќе објавам во нишкава. 
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 21-Oct-2009 at 20:12

незнам дали шиндрата може да се искомбинира како вентилирачки кров, ако не, тогаш јас како опција би ја заобиколил! во принцип луѓе се одлучуваат за асфалтна шиндра како поефтина опција, но веќе ова металниве сигурно се далеку поскапи... мислам дека еден од побитните фактори кај енергетски ефекасен кров е изолацијата, ако таа е на место и кровот е вентилирачки создавајќи добра парна прана, тогаш мислам дека и користени ќерамиди ќе завршат работа! патем мислам на тондах им нема рамен!

мене око ми фаќа ова бакарниот кров, особено што освен што естетски и здравствено е корисен штитејќи од UV и EM зрачење, но од друга страна малку и ми е сомнително, што ако изворот на електромагнетното зрачење е во домот, тогаш истото би го задржал и распространил дополнително во истиот!? технички би требало да е најидеален од металиве и да не кородира но ете од погорните примери може да се види дека веќе со киселите дождови и тој не е исклучок, но и така немаме ваква понуда кај нас, а и мајсторите за ваква шиндра не би знаел дали имаат абер, кај нас обично одат со бакарни опшивки за споевите на кровот со оџаци или ѕидови, или покривање на кровови со цели табли бакарен лим...

еве уште неколку линкови за кровни прекривки

www.roofhelp.com/choices/

www.summerwood.com/information/roofing.html

www.buildmagazin.com/index2.aspx?fld=tekstovi&ime=bm1004.htm

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-Oct-2009 at 20:38
Еве едно лично искуство;
Испод керамидата под штафните (на мала дистанца) кај комшијата и кај мене под шиндрата поставивме обична алуминиумска фолија и резултатите беа и се фантастични, ја рефлетира температурата према назад, (мерено со инструмент на дел со и без) а и за муабетот за зрачење истото се постигнува.
Иначе за повратно зрачење „ако веќе го има“ со заземнување ќе се изгуби.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Oct-2009 at 00:14

ова со замењување мислиш дека ќе се реши проблемот со електромагнетното загадување!? не ми се верува, не за џабе прават разноразни пх направии или пак јонизатори, ако е толк едноставно немаше да креваат толку паника научниците! ова мислиш дека постојното надворешно заземјување да го одвлече ваквото зрачење? дај нешто пооширно но во нишката за ЕМ загадување www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=482 

~

а за алу фолија, доколку е компактно поставена штити и од EM загадување и од X-ray загадување... има во нишката ГКМУК и за тоа и за парна брана, постовите #44 и #49 www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=25074#25074

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Oct-2009 at 00:28
Max, зборуваме за наука или за нешто практично, евтино, брзо. Иначе ако сакаш да се заштитиш од ел.маг. зрачење одма прво фрли го твоето PC, мобилен, ТВ, радио ..... и сите можни апарати што ди се на дофат на на рака Ohno
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.