build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Изведба на кров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1922
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Mar-2012 at 15:03
А да си ставите лимен кров?
1. има цел век гаранција
2. не се крши како керамидите
3. полесен е многу од керамида и не го оптоварува објектот
А имаа и во форма на керамида.
Ова е сега доста популарно решение особено за згради и викендици (особено за снег)

Цена мислам дека исто ќе му дојде...
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Mar-2012 at 21:21американизам

4. лесно кородира, а ако не е добро изолиран фурна не му е рамна, сепак aкo e алуминиумски или е заштитен добро истиот е прилично корисен бидејќи го рефлектира сончевото зрачење, но баш заради тоа е еколошки неподобен http://en.wikipedia.org/wiki/Cool_roof#Disadvantages_of_cool_roofs [1][2]

и кај него пожелно е да е' вентилирачки како би се подобрила изолацијата, но се што лета не се јадеhttp://greenbuildingadvisor.vip.tauntonnet.com/cad/detail/vented-attic-siding-mixed-climate-raised-plate-metal-roofing-wood-shingle-siding-over-rigно кај металната шиндра може да се јави капавица доколку не се внимава на изборот [1], општо кај овие кровови не треба да се штеди и импровизира
[2]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Mar-2012 at 21:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 23-Mar-2012 at 22:40

прилично интересна е соларно-колекторската опција на тримо http://www.trimo.mk/proizvodi/pokrivi/ [1]Ideally, the solar collectors should face as close to south as possible. However, east and west orientations can still provide significant solar energy. A system facing east or west is approximately 20% less effective than one facing south. The ideal slope for a solar energy system is roughly equal to the geographic latitude. The slope is generally not as critical as the orientation. A 10 degree change in slope will typically affect performance by 2-3%.
http://www.dawnsolar.com/faq.html#6

Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Mar-2012 at 08:40

Zdravo,


Vo kontekst n aizolacija na krovot, molam za mislenje. Znaci go pravam potkrovjeto, i treba da se odlucam kade da ja postavam izolacijata( mineralnata volna). Znaci imam limen pokriv, so stavni i na daski,  odozdola kako tavan ke stavam gips karton. E sega prasanjeto e dali izolacijata da se postavi koso na samite daski ili da se legne na gips kartonot.

1. Dali e dovolno spored vas 15 cm tervol?Znam deka sto poveke toa podobro ama mora da ima nekoj stadard voobicaeno kolke se postavuva vo Skopje.

2.  Dali da postavam 10 cm na korvot a 5 ili 10 cm na gipsot, ili ako gi odvojam bi se namalila efikasnosta.

Vo odnos na postavuvanje na krovot dali se ispati postavuvanje na tervol so aluminiumcka folija( znam nekoi fimri prodavaat amma ne znam cena i dali se dobiva nesto plus.)


3. Imam mal otvor od 10cm na 10 cm koj zaedno so drug ( koj go zatvoriv) trebase da sluzi za ventilacija na potpokrivniot prostor. Dali sega koga. imam dupka voopsto ima smislam da se postavuva izlocijata na samiot krov(pod daskite). Ili ako toa e tolku podbra varijanta da ja zatvioram dupkata. 

ve molam za mislenje, imam nekolku dena pred da dojde taa faza i moram dase odlucam.

Pozdrav

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Mar-2012 at 16:211. стандард порано беше 5см но сега со тежнеење за ен.ефикасност 15см и во град оди како алва, 15см е доволно исто ко 15см стиропор иако луѓе тераат и 15xps = 30eps стиропор


2. поедноставно и покорисно заради евентуални репарации и одржување изолацијата да е на едно место, а доколку немаш плоча под кровот корисно е да ставиш и парна брана и паропропусна фолија... http://www.ergoland.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=125 а гипсаните плочи не ги лепи директно за дрвената облога(даски,плочи,што и да ставиш) како што е и на сликава прикажано остави нека има луфта http://rigips.com/rigips_statisch/www.rigips.com/web/mk/prodsys/wand/wand_rightnav/wand_wandbekleidungen_3.html


Originally posted by beTon

она што ме изненади е дека овие парни брани заштитуваат и од X зраци бар на ваква информација налетав на нет за кнауф плочите!
Можна е и испорака на плочи од задната страна обложени со Алу или ПЕ фолија (парна брана) која се употребува во рендгенски и озрачени простории за заштита на Х зраците, како и други разновидни изолациони слоеви.3. изолирај го отворот, но бадијала на кровот имаш изолација ако немаш по ѕидовите, гледај и спојот помеѓу кровот и кровната ластовица да е добро изведен


Edited by Max - 26-Mar-2012 at 18:21
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Mar-2012 at 17:37


Мах, убаво си ги опишал работите, јас од прилика отидов по тој рецепт и резултатите ми се задоволителни и зиме и лете.

Значи, лимот е директно на дрвента конструкција (на даските), па паропропусна фолија, па воздушна луфта ~15цм врзана со вентилациски отвори во фасадата, па тервол, а после терволот гипс.


Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 27-Mar-2012 at 07:53

Max,

Fala za informaciite. Samo da doobjasnam. Znaci gipsot nema da odi koso vo nivo na daskite tuku ke bide namesten pod drvenite resetki( triagolnici), znaci horizontalno. Ostanuva prazen prostor medgu gipsot i krovot vo vid na triagolnik . e sega dali ima smisla i toj prostor zimno vreme da go gream(ako odam so tervolot na daskite ili da go stavam tervolot legnat na gipsot od gorna strana. Vtorava varijanta mi se gleda poizvodliva ama strav mi e letno vreme koga ke stane vrsnik gore (iako krovot e ventiliracki(limot ne e direktno na daskite)). Mislam toj del da go resam so otvaranje uste eden otvor na sprotivnata strana (iako mal sepak bi vrsel rabota... sto mislite?!

 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 27-Mar-2012 at 10:25

под 2 и за изолација на таванот говорам но се однесува на кровот...

гледај добро изолирај го терволот: парна брана доле(да не кондензира) и паропропусна-водоотпорна фолија горе(против капавица од кровот), доколку влагата навлезе во терволот истиот почнува да ги губи изолациските својства затоа и претежно народ оди со стиропор освен ако минералната волна е хидрофобна, сепак оди си по ред http://www.novolit.si/hr/podstresje.html Stropne konstrukcije ispod ventiliranih potkrovlja - [1][2][3]
Edited by Max - 27-Mar-2012 at 14:30
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Mar-2012 at 11:01

Max

fala mnogu na iinformaciite. Super se i statiite i bas toa sto mi treba. Samo da potvrdam uste ednas, Kako  parna brana verojantno moze da se koristi obicen podebel najlon, a za paropropusna pretpostavuvm deka e pospecificna i ke mora bas od knauf ili slicen proizvoditel. Isto prasanje e dali navistina mi treba vtorava, bidejki na daskite imam bitumencka podloga(od nadvor ) i do dega ne sum primetil kapenje ili propustanje na dozd i slicno( kukava e od 2005, ke se pokazese do sega verojatno)

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Mar-2012 at 14:30
Originally posted by GeToM

Isto prasanje e dali navistina mi treba vtorava

горната паропропусната фолија ја пропушта влагата да може да излезе од изолацискиот слој а ја спречува да навлезе внатре, така да независно дали имаш прокапување или се кондензирала влага некако, ќе ти треба фолијата http://www.ravago.hr/tyvek.htm


а за обичен најлон наместо третирана фолија(парната брана) што да кажам можеш да одиш и така, порано тоа беше чарето и под и над изолацијата, но не е поефикасно решение од алуминиумската фолија http://www.insulationstop.com/resources/rfoil/rfoil_faq_frequently_asked_questions.pdf [1]
всушност тоа е алуминизиран најлон, но сепак има подобри изолациски својства од обичниот најлон
A vapor barrier is also a matter of degree. Aluminum foil is almost a perfect vapor barrier, a thin plastic foil is a less good vapor barrier, while both are perfect waterproof. http://forum.studiotips.com/viewtopic.php?f=1&t=3754

освен al-pvc фолија и обичен најлон имаш и ред други фолии [1][2][3] а се споредуваат по SD вредноста - The higher the Sd value of vapor barrier, the less steam is let through by the product. It is more or less resistant to the diffusion of steam. [4] впрочем има и други фактори кои треба да се имаат во предвид освен цената [5]
Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Mar-2012 at 08:52

Max, 

Fala uste ednas za sovetite i linkovite..Se e opisano...

gledav i po youtube, definitvno e vazno dobra provetrenost zaradi zastita na toa sto e vgradeno kako materijal (od vlaga pred se), vidov vo USA vgraduvaat i nekakvi ventilatori na krov , kaj nas nemma barem jas sretnato takvi. ZGodni se za kuki kade ne e bas mozno da se napravat ventilaciski otvori. 

pozdrav

Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Mar-2012 at 15:33
Дали некој може да ми препорача фирма што изработува и врши монтажа на пластифициран лимен кров за на зграда.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Mar-2012 at 16:37
Ти пуштив приватна порака со контакт.Edited by pbanks - 28-Mar-2012 at 16:38
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 28-Mar-2012 at 21:50

Фала ти многу за контактот П.С. не можев да ти се заблагодарам преку порака па вака јавно, сандачето ти е полно

Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-Apr-2012 at 08:16

Zdravo,

Bidejki sum pred faza stavanje plafon(so potkrovje) znaci ramen ke odi gips kartonot. Me interesira sto se stava vo kupatilo. Koi se iskustvata. Dali da odam so vodonepropusen gips karton( cisto se somnevam kolku e toj nepropusen), ili ima resenie so armstrong ili slicno. So armstrong ne znam dali od gore slobodno mozam da stavan tervol kako izolacija isto kako kaj gipsot. Znaci zboruvam armsrton ploci bez prostor medgu panelite.


Falla i pozdrav 

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Apr-2012 at 22:50


што и да вградиш, имај ја во предвид вентилацијата, која доколку не е добро решена мувла ти е работата, понекогаш не е доволно само прозор кој во зима и баш не се отвора та пареата и влагата понеа си остануваат во купатилото, затоа најдобро решение е вентилационен канал кој би се врзал за светлото

http://www.energetska-efikasnost.undp.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=283&Itemid=241 [1][2][3

Back to Top
GeToM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote GeToM Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Apr-2012 at 12:51

Zdravo Max,


JAs predvidov vo sekoj slucaj odvod  na vozduh i toa niz ventilacionen odzak i so ventilotor se razbira. Ostanuva da se izbere pojak i kvalitetten vantiltor. Samo ne sum siguren kolku toa ke bide efikasno vo odnos na izlozenosta na vlaga na gipsot. Kako i da kolku sto svakam sepak nema nacin da se izbegne gipskartonot. Armstrong se visecki i ne gledam nekoja prednost (osven sto ne mora da se kreci tavanot) vo WC-to. 

Blagodaram na odgovorot kako i da e.

Pozdrav

Back to Top
SJCF View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 10-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SJCF Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-May-2012 at 09:01
Originally posted by GeToM

Me interesira sto se stava vo kupatilo. Koi se iskustvata. Dali da odam so vodonepropusen gips karton( cisto se somnevam kolku e toj nepropusen)
Водоотпорен (импрегниран) гипс картон е стварно водоотпорен.
Back to Top
VENOM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote VENOM Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 30-May-2012 at 19:12
Поздрав до сите нов сум на форумов се е ОК но се изначитав и доста работи кои немаат врска со темава Dunno
Сепак сакав да прашам некој од вас кој е запознаен со Шиндра колку би чинел нов кров(форма на пирамида или незнам како е стручно име) на куќа 10x10 м2 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.