build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 23>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбана опрема
    Posted: 24-Jan-2022 at 18:08
Фонтаната „Лотос“ пак ќе работи, за реконструкција ќе се потрошат 2,5 милиони денариПред 15-ина години се уреди платото околу фонтаната со нови плочки, но нејзината обнова сѐ уште чека.

ЈП „Водовод и канализација“ планира годинава да ја реконструира фонтаната „Лотос“ на влезот во Градски парк. Фонтаната, која е една од најстарите во градот и е дел од спомените на скопјани, е изградена пред половина век, поточно пуштена е во употреба во мај во далечната 1971 година, со гламурозна свеченост на која присуствувале многу значајни личности.

На местото каде што денеска се наоѓа фонтаната, пред нејзината изградба имало мочуриште, полно со убави бели цветови, кои биле инспирација за архитектката Мирјана Милановиќ-Волињец, фонтаната да ја проектира во форма на лотосов цвет.

Пред 15-ина години се уреди платото околу фонтаната со нови плочки, но нејзината обнова сѐ уште чека. Сега ЈП „Водовод и канализација“ реконструкцијата на фонтаната ја вметнало во Инвестициската програма за 2022 година, во која се вели дека за оваа намена, за електро и машински инсталации се планирани 2,5 милиони денари.

Покрај реконструкцијата на „Лотос“, јавното претпријатие до Советот на Град Скопје понуди програма во која се планира годинава да се довршат започнатите проекти од 2021 година, но и нови инвестиции. Вкупниот износ на планирани средства за инвестициски вложувања за 2022 година се околу 650 милиони денари.

Во програмата се наведува дека ќе се реконструира и доизградува водоводната мрежа, ќе се реконструираат и санираат шахтите и ќе се изведува антикорозивна и термичка заштита на цевки за да се продолжи векот на траење на цевководите.

Во рамките на Стратегијата за намалување на загубите на вода во водоснабдителниот систем на град Скопје, се планира инсталација на зонски мерачи на проток, со кои ќе се воспостават зони на потрошувачка каде што ќе се контролираат загубите на вода и ќе се создадат услови за рано откривање на дефектите.

Претпријатието ќе продолжи и со набавката на водомери со далечинско отчитување, за што ќе се вложат 38 милиони денари, но ќе се вложува и во специјални возила за третирање на канализациската мрежа.

Поради зголемена потреба за третирање на затнатите канализациски линии, во 2022 година се планира набавка на возило со опрема за видеоинспекција на канализациските линии со помал профил до 250 мм, а проценетата вредност е околу 7 милиони денари – се вели во Инвестициската програма, каде што се наведува и дека ќе се набави возило со опрема за третирање на затната канализација, во вредност од 8 милиони денари.

Секторот за санитарна контрола во 2022 година планира проширување на опсегот на акредитација во согласност со Правилникот за посебните барања за безбедност на природната минерална вода, изворска вода и друга пакувана вода. Лабораториите и одделението за санитарна контрола, како што се наведува во програмата за 2022 година, вршат секојдневен мониторинг на квалитетот на водата за пиење од 58 мерни места, кои се одредени според бројот на жители на градот, како и контрола на површинските и комуналните отпадни води. Поради тоа, како што се вели, потребно е доопремување на лабораториите, па за осовременување на опремата се планирани 1.645.000 денари и уште 5,5 милиони за набавка на мебел за лабораториите изработен по стандарди за лабораториска намена.

ЈП „Водовод и канализација“ годинава планира да вложува и во сите други сегменти што се дел од активностите на претпријатието, какви што се прочистување отпадни води, осовременување на техниката и механизацијата и во други области од неговото работење.

https://www.slobodenpecat.mk/fontanata-lotos-pak-kje-raboti-za-rekonstrukcija-kje-se-potroshat-25-milioni-denari/
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 462
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Nov-2021 at 09:25
Еве заврна, дождот ќе ги среди
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
Bezveza View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 12-Jul-2021
Online Status: Offline
Posts: 28
  Quote Bezveza Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Nov-2021 at 21:56
Природна работа
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Nov-2021 at 16:15
Ццццц...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Nov-2021 at 16:01
Модерните клупи со птичји измет, никој не ги чисти со недели!Шеталиштето на кејот „13 Ноември“ никогаш не било поубаво, похумано и толку достапно, ниту повеќе полно со луѓе, граѓани, скопјани, кои сега конечно можат да уживаат во широчината на овие простори, изјави Петре Шилегов, ексградоначалникот на Град Скопје при промоцијата на новиот реконструиран кеј кон крајот на јули годинава.

За таа цел поставени се нови модерни клупи за седење, нови корпи за отпад, нови жардинери за дрворедот што целосно ги ослободуваат корењата на дрвата како и канделабри, рефлектори за осветлување.

Но, четири месеци подоцна, шеталиштето доби нов естетски изглед. За тоа се погрижија птиците кои преспиваат во крошните на дрвјата. Поголем број од клупите и просторот околу нив се уништени од птичји измет. Така стојат со недели и никој од службите за одржување на јавните површини не се ни обидува да ги исчисти.

Од фотографиите што ги направивме се гледа дека клупите, чија основна намена им е да служат за седнување, никој повеќе не ги користи затоа што се нечисти и гадни. Откако деновиве заврна, сега се шири и непријатна миризба.

Сакаме да ги поттикнеме локалните власти да се фатат за работа и да ја средат оваа јавна површина бидејќи никаде вака не личи една метропола во централното градско подрачје.

https://www.vecer.press/модерните-клупи-со-птичји-измет-никој/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Sep-2021 at 14:33
Започна изградбата на атрактивната фонтана
Со изведување земјени работи и подготовка на теренот, започна изградбата на првата од двете планирани фонтани во централното градско подрачје.
Економскиот оператор одбран во тендерска постапка има обврска работите да ги заврши во рок од 6 месеци.https://www.facebook.com/GoranTrajkovskiZaDelcevo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Sep-2021 at 14:31
Originally posted by stef4o

ГРАДСКА ФОНТАНА "БЕСКОНЕЧНОСТ" во ДЕЛЧЕВО.

https://www.facebook.com/gpaarchitectureЗапочна изградбата на атрактивната фонтана во Делчево (ФОТО)Фонтаната е проектирана во формата бесконечност и одраз на модерно и современо Делчево. Идејното решение за фонтаната е уште еден несекојдневен производ на делчевската архитектонска фирма ГП „Архитекти“ и дипл.инж.арх.

Гоце Попов, чиј потпис стои и на архитектонското решение на новиот градски пазар во Делчево. Со ова идејно решение, се внесува живост, динамика, естетика и го оплеменува околниот простор, а со тоа ја реобликува и новата градска слика и го привлекува вниманието на минувачите и посетителите.

По начинот на функционирање, фонтаната е замислена да биде со затворен систем, односно предвидено е да врти една иста количина на вода од приближно 7м3 и да ја филтрира преку своја филтер– централа. Гледана во основа, димензиите на фонтаната се 4 метри ширина и 6 метри должина не сметајќи ја подземната помошна просторија. Висината на металната структура е 350 см, висината на базисот 45 см . Вкупната висина на целата фонтана е 395 см.

Паричните средства за реализација на овој Договор се обезбедени од донации и од Буџетот на Општина Делчево за 2021 година. Вредноста на Договорот изнесува 2.616.296,00 денари без вклучен ДДВ, односно 3.087.229,00 денари со вклучен ДДВ.

Инаку, за Делчево ова е прва фонтана од ваков вид и заедно со втората фонтана планирана од другата страна на Брегалница, пред Спомен-домот АСНОМ, како и другите планирани објекти во ова подрачје, ќе даде нов белег на градот и визуелна доминација во централното градско подрачје.

https://pogled.mk/zapochna-izgradbata-na-atraktivnata-fontana-vo-delchevo-foto/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Aug-2021 at 10:52
Уличните часовници – декор во просторот или потребаТрадиционалното постоење на уличните часовници во метрополата
Градските булевари речиси две години се збогатени со часовници, чија намена колку е естетска, толку и треба да им служи на граѓаните да се информираат за точното време. Сепак, некои од часовниците претставуваат само инсталација во просторот, бидејќи не функционираат, односно не го покажуваат точното време и залудно стојат на крстосниците и булеварите.

НЕИСПРАВНИ ЧАСОВНИЦИ

Иако во денешно време ретко кој носи часовник или, пак, ги користи поставените улични часовници на булеварите во градот, сепак низ улиците на Скопје уште во 2002 година беа поставени часовници, чија намена очигледно е да покажуваат колку е часот.
Сепак, некои од овие часовници воопшто не функционираат, односно не го покажуваат точниот час и стојат само како украсни детали на булеварите.
Иако сега сите имаат мобилни телефони, сепак, граѓаните велат дека кога веќе ги има, потребно е да ја вршат својата функција.
– Часовникот што е поставен на крстосницата кај Момин Поток, на семафорите кон Ѓорче, веќе неколку месеци воопшто не работи. Факт е дека денес никој не ги ниту забележува, бидејќи секој има часовник на својот мобилен телефон, сепак, кога веќе постојат, треба и да работат, инаку која е нивната потреба да стојат така? – вели Вики Митевска.
Голем дел од граѓаните воопшто не ни ги забележале часовниците, велат дека знаат дека во Скопје се поставени, но велат дека и да ги виделе, воопшто не им обрнале внимание.
– Немам потреба да барам часовник низ градот, па затоа не ни знам дека ги има. Знам и сум забележал дека има, но воопшто не сум им обрнал внимание, бидејќи немам потреба од нив – вели Александар Митревски.

ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА ЧАСОВНИЦИТЕ ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ПОТРОШАТ 2,8 МИЛИОНИ ДЕНАРИ

Во моментов во Скопје се поставени 16 градски часовници на градските булевари.
Градските власти велат дека часовниците редовно се сервисираат и одржуваат, а покрај одржувањето, на нив се врши и корекција при сезонските менувања на сметањето на времето.
– За реализација на овие активности, Град Скопје секоја година избира фирма што е задолжена за нивно одржување. Во 2021 година е спроведена јавна набавка, каде што е избрана компанијата „Магнус инженеринг“, а оваа година тендерот беше целосен за одржување на јавното осветлување и градските часовници. Конкретно за одржувањето на градските часовници, за 24 месеци Град Скопје ќе издвои 2,8 милиони денари – информираат од Град Скопје.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/уличните-часовници-декор-во-просторо/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 01-Jul-2021 at 22:31
глеј само на кој простор треба да ја стават, грди бекатонки обраснати со трева од неодржување
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 1767
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 01-Jul-2021 at 16:39
На какви глупости трошат пари општиниве, тоа страшна работа!! Па како да нема други проблеми во Делчево, па до ова дојде?! Да не збориме дека оваква фонтана, како и секоја друг фонтана или динамички елементи произведуваат оперативни трошоци што општина како Аеродром неможеше да ги издржи, а не па Делчево. Ама ајде, они си знаат.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 01-Jul-2021 at 12:16
ГРАДСКА ФОНТАНА "БЕСКОНЕЧНОСТ" во ДЕЛЧЕВО.

https://www.facebook.com/gpaarchitecture
Edited by stef4o - 02-Sep-2021 at 14:29
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-May-2021 at 14:17
Дел од фонтаните во Аеродром, комплетно ќе бидат отстранети

Во паркот во населбата Мичурин целосно е отстранета фонтаната и на нејзиното место изградено е ново детско игралиште.Фонтаната во паркот Бојмија пак, неодамна е целосна реконструирана

Хортикултурно уредување, целосна реконструкција или пак комплетна дислокација. Ова се начините на кои Општина Аеродром ги преуредува веќе постоечките фонтани и просторот околу нив.

Имено, како што објаснуваат од оваа скопска општина, ваквото преуредување на фонтаниете се реализира, исклучиво поради барање на жителите но и поради скапото одржување на старите фонтани кои веќе одамна ја изгубиле својата убавина и функционалност.

Најголеми реакции од јавноста имаше поради хортикултурното уредување на фонтаната која се наоѓа зад ТЦ „Бисер“. Имено, фонтаната беше наполнета со земја и во неа беа засадени цвеќиња и зимзелени дрвца. Општината, ваквата своја одлука ја правдаше со скапото одржување на фонтаната.

-Се одлучивме за ваквиот чекор поради барањето од граѓаните од тој дел на општината. Во наредниот период хортикултурно ќе ги уредиме и другите нефункционални фонтани, кои за аеродромци ќе претставуваат вистинско зелено катче каде што ќе можат да уживаат во пролетните и летните денови – истакна градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин.

Од Општината објаснуваат и дека, по барање на граѓаните во проектната документација се предвидува отстранување и на фонтаната зад ТЦ „Бисер“, а новиот проект подразбира хортикултурно уредување и поставување нова урбана опрема на местото на старата и дотраена фонтана.

Инаку, оваа фонтана не е единствената на која општинските служби од Аеродром интервенираа. Од општината тврдат дека, на барање на граѓаните во паркот во населбата Мичурин целосно е отстранета фонтаната поради како што велат нефункционалност и на нејзиното место во рамките на целосната реконструкција на овој парк изградено е сосема ново детско игралиште со современи реквизити за безбедна игра на децата.

– За разлика од Мичурин, жителите на Острово пак, побараа целосно да се реновира фонтаната во паркот Бојмија. Во неодамнешната целосна реконструкција на овој парк беше обновена оваа фонтана. Таму поставивме модерен и софистициран систем со иноксни прстени, различен тип на млазници, дел од нив се со вертикално прскање, дел со пена, некои се со водена прашина, како и осветлување на фонтаната со цела нова машинска инсталација и синхронизирање на светлото и течењето. Ова е придружено со нова електрика и нов систем за довод на вода, како и целосна реконструкција на бунарот за вода, кој беше во запуштена состојба – објаснуваат од Општина Аеродром.

Кога станува збор пак за уредување на просторот кој се наоѓа зад ТЦ „Капитол“, од Општина Аеродром велат дека од нивна страна веќе е изработен проект за со кој се предвидува изградба на детско игралиште на местото на постојната дотраена и нефункционална фонтана.

-Општина Аеродром редовно врши реконструкција и санација на постојните фонтани. Неодамна се изврши пролетна подготовка на сите фонтани. Се отстранија оштетените плочки и други дотраени делови од фонтаните и се заменија со нови, мозаични плочки, а се постави и нова хидроизолација. Се уредија фонтаните во Паркот на езерата и паркот „Авионче“, како и фонтаната „Печурка“ кај игралиштето во Ново Лисиче, како и во паркот Јане Сандански – заклучуваат од Општина Аеродром.

Просторот зад ТЦ „Бисер” ќе добие нов лик
Советот на Општина Аеродром на последната седница го изгласа ребалансот на буџетот за 2021 година, со кој се пренаменија средства за проекти од интерес на граѓаните на Аеродром, информираат од Општината.

– Преку ребалансот се издвоени средства за уредување на просторот зад ТЦ „Бисер“, кој ќе прерасне во современ сквер со повеќе содржини. Исто така, овозможени се и средства за изградба на управна општинска зграда, за која неодамна беше избрано идејно решение – наведуваат од Општината.

Како што соопштија оттаму, оваа година, во насока на заштита на животната средина, за жителите на Аеродром се обезбедени средства за субвенции за велосипеди. Општината ќе доделува и еднократна парична награда за најдобар ученик на генерацијата од секое основно училиште во Општина Аеродром за учебната 2020/2021 година.

https://www.slobodenpecat.mk/del-od-fontanite-vo-aerodrom-kompletno-ke-bidat-otstraneti/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Nov-2020 at 17:42
Book benches in Bulgariahttps://www.facebook.com/theeamaazingworld/photos
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 31-Jul-2020 at 14:24
Поставуваме нова урбана опрема на повеќе локации низ Аеродром.
Деновиве во Ново Лисиче старите клупи и канти за отпадоци ги заменивме со нови, модерно дизајнирани и попрактични.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Jul-2020 at 11:27
Паметни клупи на кејот на Луда Мара и во градскиот парк во КавадарциПаметни клупи се поставени на кејот на реката Луда Мара и во градскиот парк во Кавадарци.

Клупите се опремени со соларни панели за производство на електрична енергија, со приклучоци за полнење на батериите на сите типови на мобилни телефони, безжичен бесплатен интернет.

-Проектот за поставување на паметни клупи е во завршна фаза. Поставени се две од предвидените пет клупи. Во наредната фаза ќе се постават паметни клупи во Паркот на револуцијата, СЦ Јасмин и на просторот кај споменикот 12 Ваташки младинци.

Дополнително, ќе се постават уште три клупи кои се обезбедени како донација. Проектот е со финансиска вредност од 280.000 денари а изведувач е фирмата „Метал Апостолов”, информираа од кабинетот на градоначалникот Митко Јанчев

https://nezavisen.mk/pametni-klupi-na-kejot-na-luda-mara-i-vo-gradskiot-park-vo-kavadarci/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jul-2020 at 17:14
Урбана опрема и нејзино (не)одржување од примерот во Скопје

Скопје но генерално и цела Македонија, има проблеми со одржувањето на урбаната опрема. Проблемот лежи во тоа што немаме стратегија како со истото треба да се менаџира.

При изведувањето на јавна површина, без разлика дали се работи за плоштад, пјацета или тротоар, ситауцијата е иста. Особено кај посебно дизајнираните простори, т.е простори во кои се применува опрема која се изведува специјално според проектот, или пак се набавува надвор од земјава, никогаш не го замаме в предвид нејзиното одржување.
Тоа значи дека при изведба на проект и при набавка на урбаната опрема, градот треба да обезбеди најмалку 20% повеќе од истите. Но бркајќи ги тесните буџети едвај се обезбедува точниот број потребен за изведба, додека за поправки и замена воопшто не се размислува.
Тоа значи дека при изведба на проект и при набавка на урбаната опрема, градот треба да обезбеди најмалку 20% повеќе од истите. Но бркајќи ги тесните буџети едвај се обезбедува точниот број потребен за изведба, додека за поправки и замена воопшто не се размислува.

https://marh.mk/urbana-oprema-i-nejzino-neodrzuvanje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15021
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 19-Jun-2020 at 15:05
Нови чешми за пиење вода во Аеродром

Се поставуваат нови чешми за пиење вода на 30 локации низ општината. Новите чешми се со посовремен дизајн, со горен и долен сливник, со временски потисен вентил (тастер) и со автоматска деактивација до 10 секунди. Со поставувањето на новите чешми ќе се постигне значителна заштеда на вода.

https://www.facebook.com/OpstinaAerodrom/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 21-May-2020 at 12:41
ГРАД СКОПЈЕ ОТСТРАНУВА 240 РЕКЛАМНИ ОБЈЕКТИ ОД ЈАВНИОТ ПРОСТОР

Од сегашните 680 билборди, ќе останат 560, а ќе се отстранат и сите 120 ситилајти од јавните површини во Скопје. #ЈавенПростор

Градот Скопје од рекламните објекти досега остваруваше приходи од околу 100.000 евра месечно, а по акцијата ќе остварува приходи од околу 80.000 евра месечно, што е за 20 отсто намалување на приходите од оваа ставка, но со крајна цел - ослободување на #ЈавенПростор за граѓаните.

(...)twitter.com
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Apr-2020 at 12:25
Нови клупи на неодамна реновираниот дел на плоштад Македонија.

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Sep-2019 at 12:40
Прекрасно!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.