build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Mar-2008 at 01:37
Originally posted by La Linea

За тие што не знаат како изгледаат тие П-огради...Previous

tezok patriotizam ogradive Big%20smile
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Mar-2008 at 05:45
хахаха Кире, тоа и јас ќе коментирав Ненормални се. Само пази ја "тревава" која е заштитена :P
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Mar-2008 at 15:50
Па боите на оградите се всушност боите на општината.


Кнезот

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 03-Mar-2008 at 17:29
hahahahahhahahahahahahahah ne si tacen be!!! KNEZOT hahahhahahahahahhaha
Back to Top
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Mar-2008 at 23:20
mene mi lici na kmet ...Big%20smile   ne e fer najurbanata naselba vo drzavata da ja vodi najseljak gradonacalnik, hm.. kmet
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Apr-2008 at 22:24
Што прави овој човек бе?!?! Колку гадно ќе испаднееее!!! Bash

Ќе се бојосува булеварската ограда


Средишната булеварска ограда во Општината Аеродром наместо бела утре ќе се бојосува во црвено-жолта. Тоа е бојата на оваа локална единица, а во активностите лично ќе се вклучи и градоначалникот Кирил Тодоровски. Тој заедно со вработените во администрацијата и шеесетина сезонски работници ќе ја бојадисуваат заштитната ограда поставена во средишниот зелен појас на булеварите "Кузман Ј. Питу" и "Јане Сандански".

Активностите ќе почнат во 8 часот од Железничката станица сее до Ново Лисиче, за бојосувањето на оградата Општина Аеродром обезбеди доволно четки и бои и за граѓаните, кои ќе сакаат да се вклучат во акцијата и да ги бојат оградите на булеварите.

- Сегашниот изглед на заштитната ограда во средишниот дел на булеварите остава лош естетски впечаток за сликата на Општина Аеродром. Заштитната ограда на повеќе места е оштетена и 'рѓосана, а надлежните градски служби и покрај бројните ургенции и јавни повици од страна на Општина Аеродром, не реагираа, ниту ја санираа и бојадисаа оградата, велат во Општина Аеродром.

Оттаму посочуваат дека според Законот за локална самоуправа, Град Скопје има обврска да ја санира и редовно да ја одржува оградата, како и тревната површина во средишниот дел на булеварите на нејзина територија.

http://vecer.com.mk/?ItemID=5E8B143432B071408F5AC92164F30EEF
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Apr-2008 at 22:30
Иста приказна. Чисто естетски, црвената и жолтата боја никогаш не биле добра комбинација, особено не такви интензивни како што ги користат во Аеродром како кај п оградите. Мислам дека жардињери се најдобро решение, а не вакви импровизации.
    И преку глава ми е од ваквите препукувања Општина Аеродром - Градот за нивните надлежности, на крај пак остануваме со обраснато зеленило и дупки по улиците.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Apr-2008 at 22:36
И за мене жардињерите би биле најдобра опција. Што добиваат паметниве со фарбање стари огради?! Сите се испокривени од сите страни од вандализам, од сообраќајки... башка тие во сите други општини се мењаат само аеродром "најурбаната" општина мисли дека треба да ги префарбува, и тоа во вакви дреч бои.. 
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Apr-2008 at 22:40
Ama ako se stavat zadinerite poslem ke treba da se rusat ,,,,,zato sto tamo ke pominuva tramvajot najverojatno , neli?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 03-Apr-2008 at 22:47


Да, барем во аеродром не би требало да има никаква дилема дека „трамвајот“ треба да поминува на средина.

Иначе боите се у идиотскиот стил на Киро, што сте толку изненадени?
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 03-Apr-2008 at 22:52

Тоа тие добро прашање за со трамвајот...дали во средниот дел ќе биде или во првата лента од двете страни???? а за боиве незнам.... до кај ќе одат со општинскиот патриотизам....наскоро сите аеродромци ќе треба да го веат знамето како услов на живеење во општината  Big%20smile LOL

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 03-Apr-2008 at 22:53
Ми одговори кловер Cheers
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Apr-2008 at 22:54
Originally posted by CloverstackДа, барем во аеродром не би требало да има никаква дилема дека „трамвајот“ треба да поминува на средина.

Иначе боите се у идиотскиот стил на Киро, што сте толку изненадени?

Абе, не викам за џабе жардињери, читав во општинскиот весник како Киро се жали дека Градот секаде гради жардињери освен во Аеродром, па помислив дека не планираат да се рушат жардињерите за да поминува трамвајот. Не сум многу запознаен, но не би требало трамваите да се движат по страната на улицата, за да можат да подигаат патници без да треба да поминуваат три ленти и да се враќаат? Или Question
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 03-Apr-2008 at 23:24
Трамваите дефинитивно по средината на булеварите треба да се движи. Затоа и сите општини најверојатно рачунаат во скоро време нема да има трамвај.. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Apr-2008 at 12:42
Најдобро е на средина, особено таму каде што веќе има место (Аеродром). Ла Линеа, тоа за преминување на улица многу елегантно се решава со подземни и надземни пешачки премин на секоја станица. Нормално премините ќе служат и за обично преминување на улица.

На партизанска би одел на странично додавање на ЛРТ трака. Значи не шините да се поставуваат на постоечка лента, туку од страна. Има доволно простор да се изведе тоа без проблеми.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 04-Apr-2008 at 14:04


Кога треба нешто да се унакази , бои и четки секогаш ќе има доволно...


Edited by La Linea - 04-Apr-2008 at 14:04
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 04-Apr-2008 at 14:13
Сепак е добро што се труди да ги анимира граѓаните. Не само да направат нешто за местото каде што живеат, туку со тоа им се буди и свеста дека заедничкото исто така треба да се чува! Нормално ќе беше подобро да не стануваше збор за црвено-жолта ограда...
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 04-Apr-2008 at 17:03
Ама ќе биде гадно!! Не реков ништо против вакви работни акции, напротив, супер е тоа. Ама барем бела боја и на места нова ограда...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 05-Apr-2008 at 10:26
Ama na kraj moze i da ispadnat interesno ogradivi ,,,+ ke bidat po vpecatlivi ..
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 07-Apr-2008 at 05:29

 
Булеварската ограда во Аеродром во општински бои

Шеесетина сезонски работници и вработените во општинската администрација, предводени од градоначалникот Кирил Тодоровски, вчера ја пребојадисуваа средишната ограда на булеварите „Кузман Јосифовски Питу“ и „Јане Сандански“. Оградата која со години беше бела од вчера има нов лик. Освежена е со жолта и црвена боја, како што велат општинарите, во бојата на Општината. Покрај тоа што се бојадиса, оградата на одделни места беше и санирана.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.318 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.