build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Apr-2008 at 05:52
Не испадна толку лошо. Подобро е од порано, тоа е сигурно

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Apr-2008 at 15:37
Mene mi se dopaga ,stvarno ,,,sega se poznava deka ima ograda ,,,BRAVO kiril LOLLOL
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Apr-2008 at 17:04
ja sum protiv ogradite , daj boze da gi trgnat site , 2 para pantaloni skinav uahahahauaha

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-Apr-2008 at 19:56
Originally posted by mitatos

ja sum protiv ogradite , daj boze da gi trgnat site , 2 para pantaloni skinav uahahahauahaПа оградите меѓудругото се и за такви кои непрописно преминуваат улица... Bash Big%20smile


Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Apr-2008 at 22:34
Pa pesacki premin nema za djabe....
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-Apr-2008 at 23:05
Ок боите се свежи ама останувам на ставот - жардињери подобри се 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Apr-2008 at 23:09
Е добро де реовме... Барем на тие места каде што е извесно дека трамвајот ќе поминува низ средина, нема логика да се прават жардињери.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Apr-2008 at 09:56
 


Edited by vardar - 30-Apr-2008 at 09:57
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Oct-2008 at 13:37

во последно време незнам дали само јас имам такво чувство но нас. аеродром изгледа некако поживо откако ја бојадисаа и оправија оградата пролетта и летово, уште може фали да се средат П ступчињата по троарите и тревници со рекламни паноа и ете екстра профит и за општината а и едноставна интервенција во на прв поглед доста импровизираната ниска ограда од заварени цевчиња и профилчиња! мислам дека на овој план треба низ цел град да има унификација на столпчињата вака испаѓа тотален хаос некаде бетонски или павер барокни столбчиња, некаде прости цевки или цевка со топка на неа, некаде жица, а има и примери на оградување и со камен...

незнам дали постои некаква регулатива во градот колку и кој се е надлежен на ова поле, дали тоа е решено со еден збор секој нека си го среди својот двор или мора при средувањето да се внимава на одредени норми пред се естетски, вака колку што можам да разберам се одлучиле аеродромци на ваква опција само заради економскиот момент, каква иронија најбогатата општина во македонија штеди на ефтини столбчиња! 

има и полошо не дека ова е катастрофа, најлошо беше кога немаше ништо, па тревниците и тротоарите вриеја од коли саде авганистан, но колку што можам да видам на некои потези сеуште не е докрај среден овој момент во аеродром, сеуште можат да се видат паркирани коли по тротоарите од скопјаннка па се до лисиче, дали навистина луѓето немаат каде да паркираат (на оние во скопјанка и баш не им е лесно откако си ги продадоа гаражите за магацини) или пак акцијата запре таман кога требаше да финализира! се затворија само влезовите на тротоарите ги оставија само обележани за оградување но не ги оградија, мислам дека тоа се поклопи со моментот на апсењето на киро бар колку што се сеќавам па затоа и запреа кога зиберовски го замени..... ако треба да се искористи нешто од таквата ситуација мислам дека е добро доколку сеуште не ги затвораат главните пристапи на троарите таму да постават мобилни автоматски столбчиња кои би овозможиле брз и ефикасен пристап на возилата на градските и службите за тревожење, а воедно и би ги држеле каубојците и несреќните бивши сопственици на гаражи надвор од тротоарити, оваа метода е паметно да се примени и по цел град но и другите градови како ефикасна мерка од повеќе аспекти!

еве малку инфо од каде и зошто дошло ваквото импровизирано освежување на оградите низ аеродром, сепак подобро нешто отколку ништо иако ова нешто најверојатно нема да дочека длабока старост!

Оградите на булеварите во Аеродром станаа црвено - жолти

Заштитната ограда поставена во средишниот зелен појас на булеварите Кузман Ј. Питу и Јане Сандански, Општина Аеродром, завчера, од бела почна да ја пребојосува во ВМРО-
вските бои, црвена и жолта. Од Општината велат дека градоначалникот на Аеродром Кирил Тодоровски одлучил оградата на булеварот од Железничката станица се до населбата Ново Лисиче да ја бојоса Општината, бидејќи градските служби и покрај неговите барања не сакале ниту да ја санираат ниту да ја бојосаат оградата. Од Аеродром велат дека оградата се бојосува со црвена и жолта боја за да одговара на боите на заштитните П-огради и на боите на Општината.

Вест - 4/7/2008Edited by beTon - 12-Oct-2008 at 13:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Oct-2008 at 12:00

Општина Аеродром набави осум дувалки за лисја... Дувалките се практични за ракување, а може да селектираат и да сечкаат отпадот, кој подоцна може да се користи за компостирање.Во општина Аеродром велат дека со овие алатки ќе се подобри ефикасноста при одржувањето на хигиената, како и изгледот на општината во есенските денови, кога жолтите лисја се главен „декор“ во парковите.

Дневник - 27.10.2008

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Nov-2008 at 12:48
ВО АЕРОДРОМ
Девет нови чешми

Девет нови чешми за вода се поставени на територијата на општина Аеродром, на различни локации, во изминатиов период. Тие ќе бидат пуштени во употреба откако екипите на ЈП „Водовод и канализација“ ќе ги поврзат со градската водоводна мрежа. Чешмите се со модерен дизајн, конструирани да штедат вода, односно да работат на притискање копче. Локациите се одбрани по согледување на стручните служби во Општината за потребите на граѓаните.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1561&ArticleID=102965


Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Dec-2008 at 09:13
 
 

НОВИ 250 КЛУПИ ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

По завршувањето на првата фаза од активностите за поставување нови клупи во Општина Аеродром, во која стручните служби извршија увид и проверка на локациите, во тек е поставување нови клупи низ целата територија на општината.

Досега се поставени 150 клупи на локации одбрани по барање на граѓаните и на куќните совети, како и по увидот направен од стручните служби на Општина Аеродром. Во претстојниот период се предвидува да се постават уште 100 нови клупи.

Општина Аеродром апелира до граѓаните да не ги уништуваат и валкаат клупите, бидејќи со тоа им нанесуваат штета и на Општината и на жителите кои ги користат клупите.27.11.2008

Скопје

 

aerodrom

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Dec-2008 at 09:28
Кај се другите 247 клупи?! Зашто нема слика од нив?!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Dec-2008 at 10:55
Previouspa i ti mnogu baras inace falat uste 246 zasto na tretata slika cirka malce 4 klupaBig%20smile
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Dec-2008 at 12:20

видов  пред мавровка на новиот тротоар центарски клупи  како пред инвестбанка,  дали и накај факултетите го тераат истиов муабет, видел некој нешто? клупиве се центарски а мавровка колку што знам е под општина чаир, па останува само трифун евентуално да ја наредил работава

p@pb. 

добро би било некој да направи колекција од сите видови клупи во СК во дебела резолуција, пада направиме пол на оваа тема, порано кога беа унифицирани иако тапа скопје делуваше ептен урбано се одвојуваа сините клупи/столчиња по автобуските, сега милион комбинации, секоја општина свој филм, секое маало друга боја, кејот еден муабет, плоштадот друг, ул МКД трет, кон музеј СК четврт, на кале петта приказна, а нај топ се тие пред Соборен Храм но најверојатно тие се инвестиција на МПЦ, абе саде децентрализација и по месни заедници Sleepy битно е има на што човек да седне, до пред некое време имавме само конструкции од клупите по СК па така да оваа шареноликост воопшто не ми смета!.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Dec-2008 at 12:33
1. Општина Чаир го прави ова колку што знам, скоро имаше вест дека уредуваат пред Мавровка и дека меѓу другото ќе направат и џебови во тротоарите за автобуските станици (мислам дека и тоа е направено).

2. Добра идеја за нишката со клупите..... истото важи и за канделабрите и сл.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Dec-2008 at 23:36
Нови 9 штедливи чешми за вода


Во Општина Аеродром во изминатиот период се поставени девет нови чешми за вода. Последната е поставена деновиве пред зградата број 34 на булеварот Јане Сандански". Според надлежните, чешмите се конструирани да штедат вода, односно се активираат со вртење на вентил.
- Изминатиот период нови чешми се поставија на осум локации, кои ќе бидат пуштени во употреба откако екипите на ЈП Водовод и канализација" ќе завршат со нивно поврзување на градската водоводна мрежа. Овие чешми се со модерен дизајн и исто така се конструирани да штедат вода, односно да работат на притискање на копче, велат во Општината.

Локацијата е одбрана според согледување на општинските стручни служби за потребите на граѓаните. Поставување на нови чешми за пиење вода, според општинарите, ќе продолжат и на други локации во општината.

http://vecer.com.mk/?ItemID=E6EFE3E88A1C2D4589C03EA802F803A0


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Dec-2008 at 14:16

А овие вентили колку дена додека да ги скрши некој? Два?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 09-Dec-2008 at 14:49
1. Општина Чаир го прави ова колку што знам, скоро имаше вест дека уредуваат пред Мавровка и дека меѓу другото ќе направат и џебови во тротоарите за автобуските станици (мислам дека и тоа е направено).


Да, општина Чаир го прави. Само што нема немаат сеуште немаат направено џеб пред Мавровка, од страната спроти универзитетска библиотека. Досега имаат направено една патека, поплочена со жолти павер елементи, поставено клупи на истата и уште некои поситни работи. Многу заглавија некако. Освен тоа, незнам кој стопанисува со Мавровка, но ако го средат платото пред Мавровка, а плочките останат искршени, ништо не направиле
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Jan-2009 at 06:58
ГРАДОТ БАРА ФИРМА ЗА ОДРЖУВАЊЕ И ЗА МЕСТЕЊЕ
Уличните часовници загубени во времето

Роза Петкова

Скопјани ги заборавија градските часовници и денес речиси никој не погледнува кон нив затоа што и не очекуваат тие да покажуваат точно време. Овие направи одамна не ја исполнуваат нивната вистинска функција поради која се поставени. Иако повеќе пати се местат, неколку од нив останаа неприклучени и никогаш не проработија, а повеќето и сега не се наместени да покажуваат точно време. Власта се менува, а часовниците во ниту еден мандат не проработија како што треба. Наместо да бидат препознатлив дел од градот, тие се претворија во убава, но некорисна декорација бидејќи надлежните не успеаја да се грижат за нив. Уличните часовници главниот град ги доби како донација од „Скопска пиварница“, а после долгиот период на неработење, скопјани веќе заборавија дека постојат. Постарите скопјани ги паметат и поранешните квадратни часовници, кои од сите четири страни имаа стрелки, но исто така никогаш не покажуваа исто време. Градската администрација вели дека е во тек изборот на фирма која ќе ги одржува часовниците, но не прецизира кога ќе биде тоа. Оттаму објаснија дека 20 часовници наследиле од претходната власт. Од нив поголемиот дел не биле во функција, па затоа Градот со свои средства ангажирал фирма да ги одржува часовниците и обезбедил довод на струја за тие што не биле приклучени. - Тие редовно се одржуваат, се врши замена на деловите што не работат и се местат според летното и зимското сметање на времето. Во моментов, не функционираат само два градски часовници поради тоа што за нив нема соодветна инсталација “ објаснуваат од Одделението за односи со јавност на Град Скопје. Различното време што го покажуваат часовниците властите го правдаат со лошите временски услови. Тие велат дека во изминатите денови зголемената влажност влијае врз механизмите во часовниците, па неколку од нив не покажуваат точно време. - Овој недостаток ќе се отстрани во најскоро време. Во тек е јавна набавка за избор на фирма што ќе биде задолжена за одржување и за местење на часовниците за оваа година. По изборот на сервисерот сите градски часовници ќе се наместат и ќе покажуваат исто време “ вели градската администрација. Донацијата од „Скопска пиварница“ броеше 30 часовници наменети за центарот на градот и скопските населби, а од нив само дваесетина се поставени. На тендерот од минатата година за нивно одржување беше избрана фирмата „М-плус“.


http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1603&ArticleID=106040Edited by Cloverstack - 23-Jan-2009 at 09:25
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.326 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.