build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана опрема

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Feb-2009 at 01:05
Ја поздравувам идејата, со овој проблем се соочил секој што сакал да го остави точакот било каде во градов, не само во центар.

Мислам дека идејата би била совршена кога овие „паркинзи“ би биле 24/7 набљудувани со камери со што би се обезбедила поголема сигурност и колку-толку би ги обесхрабрило крадците...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 06-Feb-2009 at 21:28
Се заштитуват клупите,
браво не го заборавиива одржувањето, нашата најголема болка.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 23-Feb-2009 at 21:32
Еве усте нешто за пофалба на улица „Македонија“


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 23-Feb-2009 at 21:35
Не разбирам како функционира Question.....

Колку точаци собира? Каде се врзуваат?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 23-Feb-2009 at 21:49


Ако добро сум заклучил ова е за четири велосипеди.

А би се врзале за самите шипки, не знам што те буни, изгледа си во заблуда дека има некоја посебна цака направијава... low tech бе друже Poke Big%20smile
Во секој случај убаво изгледа, а и редно беше да има прикладно место каде човек да си го остави велосипедот. Cheers
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Mar-2009 at 15:16
И повторно нова опрема


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Mar-2009 at 21:04
ова ми се допаѓа бидејќи одговара на клупите
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Mar-2009 at 22:17
Originally posted by zabegan

ова ми се допаѓа бидејќи одговара на клупите

Пепелниците .... , само проблем е кај нас што на друга улица ќе стават друг дизајн, така да немаме еден ист стил во централното подрачје. Иначе одлично решение.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 05-Mar-2009 at 20:03
Previous

dali mozebi nekoj ima informacija od kade se nabavuva opremata za ul. makedonija?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 24-Mar-2009 at 00:23

Светилки до куќата на Мајка Тереза

Општина Центар постави нови видови светилки во паркот непосредно до Спомен-куќата на Мајка Тереза. Се работи за пет пара светилки кои претставуваат стилизација на љубовен пар во пет различни форми. Од неодамна, овој парк со површина од околу 1.000 квадратни метри е хортикултурно уреден, засадена е нова трева, нови елки и борови, реконструирани се постојните патеки со нови гранитни плочи кои беа оштетени поради градежните работи. Исто така, поставена е и нова урбана опрема: 12 клупи, 10 кошници за отпадоци со пепелници, нови жардиниери и стојалишта за велосипеди и целосно е заменета старата и дотраена електрична инсталација.



Статијата е прочитана 22 пати.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=FBDBB4FE008A674C9059A9991A63339E
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 08-Jun-2009 at 03:48

Фото вест

Екипи на Општина Аеродром со огради ќе ги чуваат тротоарите од несовесните возачи кои ги користат како паркинзи. По целата должина на булеварот Јане Сандански ќе бидат поставени таканаречените П-огради, со кои на велосипедистите и на пешаците ќе им се овозможи безбедно движење на пешачката и на велосипедската патека.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=74B2EBD17CDA214CA86DE34190FEACEA
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 08-Jun-2009 at 12:55


Доколку сообраќајната полиција продолжи да спие, паркирањето едноставно ќе се прелее на булеварот, на жолтата лента.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 08-Jun-2009 at 14:03
и едно не ми е јасно, зошто наместо само да се преместат старите пречки на ивицата на тротоарот, ставија нови, а старите којзнае што им се случи
според мене, беспотреба трошење пари, а ја имам истата забелешка на кловер исто така
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 26-Jun-2009 at 16:51

Се чека нова фирма за одржување на градските часовници

Сé почесто часовниците на улиците покажуваат погрешно време, бидејќи истекол договорот со фирмата што ги одржувала, па сега со тендер се бара новаМожеби сум по малку носталгичен, но тоа нема никаква врска со моите активности во изминатиов период, ниту со мојата работа Коце Трајановски

%20
Осумнаесетте големи градски часовници ќе добијат нова фирма, која ќе се грижи на нивното одржување бидејќи на старата и завршил договорот, соопштуваат градските власти. Граѓаните, пак, истакнуваат дека часовниците најчесто не го покажувале точното време и затоа не ја разбирале нивната функција.

- Часовници има и ги гледаме низ градов, но речиси ниеден не го покажува точното време. Некогаш кога ќе посакате да се координирате според нив, ќе видите дека точното време и тоа на часовниците не се согласуваат. Затоа не ја разбираме нивната функција. Се чувствуваме како да живееме во град каде што времето или стои или премногу брза - велат граѓаните.

Од градската управа одговараат дека деновиве треба да заврши јавната набавка и да се одлучи која фирма ќе се грижи одржувањето на големите градски часовници.

- За одржување на часовниците од нивното поставување досега се грижеше фирмата „М-плус“, која била избрана на јавен конкурс. Но бидејќи нејзиниот договор истече, во тек е избор на нова фирма за одржување. Правната процедура за избор е во тек и исходот од неа ќе го знаеме деновиве - изјавуваат градските власти.

Во мандатот на градоначалникот Ристо Пенов биле поставени 20 големи градски часовници, од кои два никогаш не проработеле, бидејќи за нив немало соодветна инсталација. Часовниците за градот биле донација од скопската пиварница, а нив ги произвела фирмата „ИНСА“ од Земун, Србија.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=6269914458&id=14&prilog=0&setIzdanie=21722
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 07-Jul-2009 at 00:21
Постојни чешми за пиење вода
Општина Аеродром, деновиве, пушти во употреба шест постојни чешми за пиење вода, кои се наоѓаат во населбите Јане Сандански и Ново Лисиче.
Претходно, чешмите за пиење вода беа санирани и исчистени. Дел од нив се со модерен дизајн и се конструирани да штедат вода.
Со пуштањето во употреба на чешмите, жителите на Општина Аеродром ќе можат да се разладуваат во текот на летните горештини.
Инаку, во Општина Аеродром има над педесет чешми за пиење вода кои тековно се одржуваат.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=F366E88C05989E418DB29AD35B912EEE
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 17-Jul-2009 at 15:04

Пре­ку ка­ме­ри ќе ги кон­тро­ли­ра­ат де­ца­та

Дет­ско­то иг­ра­лиш­те е еко­лош­ко, со гу­ме­на под­ло­га, со вгра­де­ни ви­де­о­ка­ме­ри и ро­ди­те­ли­те од до­ма, на Ин­тер­нет, ќе мо­жат да ги гле­да­ат де­ца­та до­де­ка иг­ра­ат

Вче­ра во на­сел­ба­та Но­во Ли­си­че во Оп­шти­на Ае­род­ром бе­ше пуш­те­но во упот­ре­ба пр­во­то мо­дер­но дет­ско иг­ра­лиш­те со вгра­де­ни две ви­де­о­ка­ме­ри. Иг­ра­лиш­те­то за­фа­ќа по­вр­ши­на од 550 квад­рат­ни мет­ри, нап­ра­ве­но е од еко­лош­ки ма­те­ри­јал, има гу­ме­на под­ло­га и е оп­ре­ме­но со шест лул­ки, три ком­би­ни­ра­ни дет­ски рек­ви­зи­ти во круг со ди­ја­ме­тар од 25 мет­ри.
Фон­та­на во об­лик на пе­чур­ка ос­вет­ле­на со два­е­сет штед­ли­ви реф­лек­то­ри е пос­та­ве­на на сре­ди­на на иг­ра­лиш­те­то, а це­ли­от прос­тор е ос­вет­лен со че­ти­ри ме­тал-ха­ло­ге­ни реф­лек­то­ри. Пос­та­ве­ни се и клу­пи за ро­ди­те­ли­те, а од без­бед­нос­ни при­чи­ни иг­ра­лиш­те­то е ог­ра­де­но со ша­ре­на ог­ра­да.
Дет­ско­то мо­дер­но иг­ра­лиш­те вче­ра, во при­су­ство на број­ни гра­ѓа­ни, све­че­но го от­во­ри­ја пре­ми­е­рот Ни­ко­ла Гру­ев­ски и гра­до­на­чал­ни­кот на Оп­шти­на Ае­род­ром Иви­ца Ко­нев­ски.
"За прв пат во Ма­ке­до­ни­ја се из­гра­ди вак­во иг­ра­лиш­те кое има гу­ме­на под­ло­га за да не се пов­ре­дат де­ца­та до­де­ка иг­ра­ат. Но­ви­на е и тоа што иг­ра­лиш­те­то ќе би­де под ви­де­о­над­зор 24 ча­са и ро­ди­те­ли­те на Ин­тер­нет ќе мо­жат да вни­ма­ва­ат на де­ца­та. Прик­лу­чу­ва­ње­то на Ин­тер­нет ќе би­де тран­спа­рен­тно и гра­ѓа­ни­те нав­ре­ме ќе би­дат из­вес­те­ни за лин­кот", из­ја­ви гра­до­на­чал­ни­кот Ко­нев­ски.
Ос­вен во Но­во Ли­си­че, мо­дер­ни дет­ски иг­ра­лиш­та ќе се из­гра­дат на уш­те 17 ло­ка­ции во Ае­род­ром.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=3E10B7D48A04E547BFDED388D04D86B2
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 12-Aug-2009 at 04:02
7.08.2009
 
 
Кај новопоставената скулптура на левата страна на реката Вардар, на платото пред Македонската опера и балет, Општина Центар постави 6 нови клупи и 2 корпи за отпадоци, со што им овозможи одмор на посетителите на скулптуратам, и другите минувачи, со што воедно и се облагороди тој дел од Општина Центар
 
 
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 16-Sep-2009 at 23:17
Можеби новинарот што го напишал ова не искочил неколку месеци од дома, зошто овие саати откако ги поставија покажуваат различно време на секој следен семафор. А оваа вест е „дал да плачам ил се смеам“ Crazy

ФОТОВЕСТ


Проработеа и саатите во Скопје


По неколку месеци покажување на час различен од нашата временска зона, и живеење во друга димензија, надлежните за сервисирање и одржување на големите часовници решија повторно да ги вратат во функција. Нашиот фоторепортер успеа да го забележи токму сервисирањето на еден од нив кој воопшто и не работеше. Акцијата е за поздравување, но дали ќе биде континуирана како досега остануваме да видиме?!.



http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=AABAF276C5D21B4988925612AFB4BF9B


Edited by La Linea - 16-Sep-2009 at 23:24
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Sep-2009 at 03:55
Summer DST не го штелуваат, па така наместо дупла работа на пролет и на есен, овие од која и да е случба одговорана, си го решиле проблем па ич немаат работа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 07-Oct-2009 at 17:07
Roll%20eyes

Насекаде низ планетава, безброј многу постари часовници совршено се одржуваат и работат.
Но очигледно дека ние сме шампиони за оправдувања.

Toilet

Колку е часот според времето на МПЦ?





 

Се прават нови напори за повторно да проработат часовниците на камбанаријата на Соборниот храм, но тоа е тешко изводливо бидејќи тие се стари и не се произведуваат делови за нив

 
 
%20  
Часовник што застанал е точен само двапати во денот, на секои 12 часа, вели една стара шега. Во ваква состојба долги години се часовниците на камбанаријата на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“. Тој што е свртен кон југ покажува 6 часот и 45 минути , кон запад 5 часот 8 27 минути , кон исток 4 часот и 55 минути, а северниот не покажува ништо, затоа што нема ниту стрелки.

Ретко кој скопјанец се сеќава кога последен пат погледнал во камбанаријата на црквата за да видат колку е часот, но речиси сите знаат дека порано го правеле тоа често. Граѓаните коментираат дека е голема штета еден репрезентативен објект како централниот православен храм да има ваков дефект и тој да не се поправа толку долго време.

- Знам дека часовниците работеа кога бев студент, ама тоа беше пред десет години. Оттогаш не се сеќавам, иако можеби е пократок периодот од кога се расипани. Тоа навистина изгледа смешно и мислам дека Македонската православна црква е доволно моќна институција за да го поправи дефектот, дури и да постави нови часовници ако треба. Верувам дека во тоа би помогнале и верниците ако се организира доброволен прилог. Сигурно нема да чини премногу пари - смета скопјанецот Марко Илиевски.

Отецот Васко, старешината на Соборниот храм „Свети Климент Охридски“, вели дека се прават големи напори за часовниците повторно да проработат, но тоа не зависи само од нив.

- Ние најмногу од сите сакаме повторно да ги видиме часовниците како работат. Имаме понуди од Белград за да се поправат, но треба да видиме колку пари ќе чини тоа, а потоа проектот и сумата треба да ги одобри Архиепископот. Треба да видиме дали се исплатува да се поправаат. Часовниците се стари, набавени се од Виена. Многумина досега пробуваа да ги поправат, но не може да се најдат делови, бидејќи тие веќе не се произведуваат - објаснува отецот Васко.

Веќе долго време не функционираат и голем број градски часовници што се поставени на главните сообраќајници. Засега беспрекорно работат само часовниците на камбанаријата на црквата „Свети Димитрија“ и тазе обновените на скопската Саат-кула во дворот на Султан Муратовата џамија на ридот спроти Битпазар.

 
   
Автор: Г.Т.


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1079925464&id=14&prilog=0&setIzdanie=21806
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.746 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.