build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трамвај Скопје ( Лесна железница / LRT )

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1161 Posted: 08-Nov-2017 at 15:21

интерсена дума е оваа да ако се најде волја за Трам истата да се редимензионира за ЛРТ систем [1] кој освен што би одел еднонасочно по булеварите, ем би бил експресен урбан транспорт на ниво на надземно метро, ем би покрил поголема територија, во кој случај би требало да оди од двете страни на Вардар, та наместо Сандански-Илинденска и Партизанска-АСНОМ, да врви Сандански виа Кале кон бул. Алексо а потем кон Зајчев Рид и Влае за назад да тера Партизанска виа Саем кон бул. Ал.Мак. до Автокоманда и назад преку Но.Ли. кон Аеродром ...

какони да е, која и да е варијанта на ЛРТ ил Трам в Скопје, а во постојниве инфраструктурни и економски услови, единствено како еднонасечна е исплатлива, во спротивно ќе ја заглавиме уште десет дваесет години ширејќи траса како ваквиот транспорт би бил што поатрактивна опција ...
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2343
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1162 Posted: 08-Nov-2017 at 19:42
Originally posted by Zelenikovo


интерсена дума е оваа да ако се најде волја за Трам истата да се редимензионира за ЛРТ систем [1] кој освен што би одел еднонасочно по булеварите, ем би бил експресен урбан транспорт на ниво на надземно метро, ем би покрил поголема територија, во кој случај би требало да оди од двете страни на Вардар, та наместо Сандански-Илинденска и Партизанска-АСНОМ, да врви Сандански виа Кале кон бул. Алексо а потем кон Зајчев Рид и Влае за назад да тера Партизанска виа Саем кон бул. Ал.Мак. до Автокоманда и назад преку Но.Ли. кон Аеродром ...

какони да е, која и да е варијанта на ЛРТ ил Трам в Скопје, а во постојниве инфраструктурни и економски услови, единствено како еднонасечна е исплатлива, во спротивно ќе ја заглавиме уште десет дваесет години ширејќи траса како ваквиот транспорт би бил што поатрактивна опција ...


Најевтина опција е преку Вардар да тера од Сарај до Ново Лисиче за време на виссок водостој - вотербус.

http://static.panoramio.com/photos/large/50055849.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1163 Posted: 09-Nov-2017 at 00:00

... сиромаштија, со нуркачи можеби полесно ќе поминеме ...

за наши услови, реално, она идејата со ЛРТ трасирано по кеј би билa најблиска до ова ...

а секогаш има и пооригинална ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=50&PID=111085#111085

http://www.foxnews24x7.com/2014/02/worlds-25-dizziest-cable-car-rides.html

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2343
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1164 Posted: 09-Nov-2017 at 11:51

Уште поевтино:

https://cdn-enterprise.discourse.org/soylent/uploads/default/original/2X/7/70d9bbe505e058829b1a401819167926fe05ac8e.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1165 Posted: 09-Nov-2017 at 12:07

е де, нуркачите

него Трам по кеј кога веќе сме тука, да и порано исега ќе речам најбрзо ќе го истераме тука, доколку за ова се има волја, само в центар нека мине низ плоштадите колку да го заобиколи од некаде некако Камениот Мост, та и сите после транспортен се до лада, каде пак би спуштил по Кеј за потака ... но ваквата екскурзија би била повеќе насочена попрво кон вмрежување на скопјани со парковите и спортските центри, отколку комерцијално-деловните точки, што и би ме изненадило па и' израдувало лично, доколку на конзумеризмот му дадеме споредно место во скопскиов живот, нели додека пак да стекнеме навика редовно да скиткаме потака од дома, автобус, кола ...

но повторно прашање е дали вака би добиле ЛРТ, него ради рентабилност и по Кеј би го пуштиле ко Трам, а кога е веќе така, нека си клацка народ траспортно сред булевар, додека на Кеј панорамски може да пуштат ко што велиш кајчина, амфибии или жичарници, евентуално тјуб кога ќе му дојде времето
Originally posted by +Protagorist
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2343
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1166 Posted: 09-Nov-2017 at 12:40
Tреба да го комплетираш со картјуб.

http://www.citymetric.com/sites/default/files/article_body_2016/11/cartube_tiny_cars.jpg
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1167 Posted: 09-Nov-2017 at 14:20

чекај тоа ако т.е. кога ќе удри астероид ...

но супер предожба за идни генерации, ако воопшто остане архива од билд до тогаш, иако со ова линкувани слики и баш нема да биде муабетов разбирлив и за многумина денска, доколку нели серверот го обрише аберот од алчност, немарност ил разонода ... овој pbanks скржав нешто, та кога веќе си изгубил времето квалитетно околу дебата, можеше да загине и некој денар отповеќе за хостирање фотки во своја тегла

~

него ако Коце и Грујо, а и Трифка претходно, џабе ли фрлаа камен по физибилитки, зар сега Шиле и Зајко да ретерираат!? кога сите стручни лица верглаат дека ова е маст хев како транспортна опција и апропо загадувањето и апропо урбанизацијата на градот, кој акал им е нив тој да тераат инат, сигурно и сите останати балкански метрополи имале слични ликои зад политичка гарнитура, но само кај нас волку пишман аџии а толку исфрлен камен за оваа идеја ... дрн дрн јарина, требало унгарци, шпанци и кинези да ни праеле проекции, само со средствата од физибилитките ќе пуштевме бар една екстра сообраќајна клучка, но за која нели нашите градежници ќе мораа заради ипард кофинансирање да ја работат по европски проект во најдобар случај, или пак и побетер со авропски фирми ко то грчкиот Актор заради кој ете не ни пропаѓа автопатецот ..

хм, та ако порано имаше референдум за Трам од самопридонес, зошто не и сега да побараме нов, само што самопридонесот денес ет во форма на ддв, та која и гарнитура да се дочепа до фотеља у власт, да си брка работава, макар ределе шина пи шина од мандат до мандат ... инаку подалеку од фасцикла до фасцикла нема да догураме ко скопјани, евентуално билборд со добри намери, ко она стаклениот на Кале со кој требаше дпмне да се окуражат на футуризам наместо еклектизам ко постојната касапа у Центар ... што и не ет така лошо, само фали разбирање за инвентивноста на економистите да претурајќи од празно во шупливо да извадат некоја торта ... мераба, може за Трам бар ко носталгична атракција да пуштат еден со коњска запрега ... neli celo e koga ima sе' [1]

Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2343
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1168 Posted: 09-Nov-2017 at 15:18
Mислам дека од толку многу предлози за јавен транспорт, Шиле на крајот само ќе им ја згусне супата од грашок а ла Лондон на скопјани.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 575859

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.