build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трамвај Скопје ( Лесна железница / LRT )

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 585960
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #1181 Posted: 09-Nov-2019 at 19:57
А некој знае што во реалноста би била идеата на Шилегов? Јас нигде не видов ни слика, ни споредба со нешто постоечко, ни објаснување подетално. Ја на шини ли ќе биде, ја автобус ли ќе биде со посебна лента, тролејбус горе поврзан....?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1182 Posted: 09-Nov-2019 at 20:45
Заев најави електричен, Шилегов трамвај на водород... ваљда до 12 април ќе се усогласат и ќе претстават проект

Водороден трамвај засега има само во кинескиот град Ќингдао


Originally posted by Џоле

Убаво, но не верувам дека ќе доживееме да се направи.

Метрото нема шанси да се направи, ама способни власти и те како може да ја реализираат приградската железница.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1183 Posted: 09-Nov-2019 at 20:58
Неодамна трамвај на водород е тестиран и во Санкт Петербург, Русија...

Originally posted by Dober_86


Test run of a hydrogen-powered tram in St. Petersburg















Метрото нема шанси да се направи, ама способни власти и те како може да ја реализираат приградската железница.


Такви немаме, за жал, и – како ни тргнало – во нашиов животен век најверојатно нема ни да има. Не знам која возраст си, па имаш колку-толку некаков оптимизам, но јас веќе се претворив во тежок песимист, дури и кога станува збор за најосновни работи во градското работење, како, на пример, поставување контејнери на велосипедски патеки и сл. Едноставно, кај нас се работи со импровизирање, популизам, нема долгорочни стратегии, а и да има, не се следат, не се работи на тоа, се оди на пократкорочни решенија само за да се види исходот пред наредните избори, иако најчесто потоа трошоците се двојно/тројни или повеќекратно поголеми за поправање на тие грешки и избрзани потези. Тоа е – сиромавиот двојно плаќа, што се вели.

Edited by Џоле - 09-Nov-2019 at 21:00
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Online
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1184 Posted: 10-Nov-2019 at 10:02
На ваков „трамвај“ мислеше Шилегов:

http://www.enghunan.gov.cn/News/FMEH/201712/t20171229_4914086.html

Edited by phenomenon - 10-Nov-2019 at 10:04
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1185 Posted: 10-Nov-2019 at 18:14
@Џоле

Си правам бајрам на умот Се согласувам со напишаното.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 585960

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.