build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Промоција на Македонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Промоција на Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Промоција на Македонија
    Posted: 24-Dec-2008 at 17:03
Еве го клипот што го режираше Манчевски за промоција на Македонија:


Мене посебно ми се свиѓа начинот на кој е интерпретирана народната музика! Ако ја има некој цела песна во ваква верзија нека ја прати!

п.с. Дали некој ќе ја препознае песната која е?!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Dec-2008 at 17:19
Учи ме мајко, карај ме , многу лоша верзија избрал милчо требало да ја преработи на леби сол верзија т.е. да и уфрли тапани и ќе беше ептен добро или пак скроз до крај да одеше со изворен оркестар, вака синкретизмов од класика и изворна е катастрофа бар за мене, ова ми личи на масло или на синтезис песнава или пак кирил му ја склепал...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Dec-2008 at 17:20
Originally posted by beTon

Учи ме мајко, карај ме , многу лоша верзија избрал милчо требало да ја преработи на леби сол верзија т.е. да и уфрли тапани и ќе беше ептен добро или пак скроз до крај да одеше со изворен оркестар, вака синкретизмов од класика и изворна е катастрофа бар за мене, ова ми личи на масло или на синтезис песнава или пак кирил му ја склепал...


ако не е едното другото е Yes
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Dec-2008 at 17:20
да музиката била на кирил Bash со кого заедно пасел трева порано ќе пасе и денес LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Dec-2008 at 17:22
Beton, знаев дека прв ке погодиш! Мене ми текна дури по второто слушање и затоа прашав дали ќе погоди некој друг! Инаку сега разбрав на вести дека музиката ја правел Џајковски така да ако случајно ја има некој песната нека ја пушти, мене многу ми се допаѓа музиката! На леб и сол баш повеќе не чини песната, оваа има многу бољи начин на изведба!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 24-Dec-2008 at 17:25

да да подобар семплови до немајкаде ! Ohno  турбофолк да беше ќе имав повеќе респект !

еве ти ја страната на кирил кај и да е ќе ја качи www.kiril.com.mk/media.htm , или пак ако ти се брза скинија од клипот со soundforge !

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 24-Dec-2008 at 20:18
Едно се забрава, спотот е за надвор, не за наш вкус или невкус
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 24-Dec-2008 at 20:46
Спотот и музиката се добри,го ценам Манчевски како уметник и личност.

Судејќи според досегашните искуства на Милчо очекував нешто поинтересно,но и ова е сосема достојно за представување на Македонија.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Dec-2008 at 21:25

идејата е интересна иако веќе видена, сепак добро вклопена! баш дека е за надвор Владимир требало Кирил да заборави на филхармониски звуци! дури ако размислам подобро синтезис далеку поубаво ќе ја изведеа мелодијата! но ај и вака ќе тера иако може ремикс да и направи утре кирил на верзијава како и обично LOL што за електрича е многу нормално!

но овој спот освен за на охридско лето не би го пуштил на cnn, премногу е експериментален за да привлече туристи, попрво би привлекол уметници! но затоа се пет па сега Милчо си игра со сите бои и стилови! досега сеуште нај претставителен останува Made In Macedonia исто од Милчо.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9119
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Dec-2008 at 21:34
Originally posted by beTon

идејата е интересна иако веќе видена, сепак добро вклопена! баш дека е за надвор Владимир требало Кирил да заборави на филхармониски звуци! дури ако размислам подобро синтезис далеку поубаво ќе ја изведеа мелодијата! но ај и вака ќе тера иако може ремикс да и направи утре кирил на верзијава како и обично LOL што за електрича е многу нормално!

но овој спот освен за на охридско лето не би го пуштил на cnn, премногу е експериментален за да привлече туристи, попрво би привлекол уметници! но затоа се пет па сега Милчо си игра со сите бои и стилови! досега сеуште нај претставителен останува Made In Macedonia исто од Милчо.се сложувам со болдираните делови. И јас сум скептик за ефектите на овој спот.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Dec-2008 at 00:15
Originally posted by beTon

идејата е интересна иако веќе видена, сепак добро вклопена! баш дека е за надвор Владимир требало Кирил да заборави на филхармониски звуци! дури ако размислам подобро синтезис далеку поубаво ќе ја изведеа мелодијата! но ај и вака ќе тера иако може ремикс да и направи утре кирил на верзијава како и обично LOL што за електрича е многу нормално!

но овој спот освен за на охридско лето не би го пуштил на cnn, премногу е експериментален за да привлече туристи, попрво би привлекол уметници! но затоа се пет па сега Милчо си игра со сите бои и стилови! досега сеуште нај претставителен останува Made In Macedonia исто од Милчо.

Откаде таа идеја да привлече туристи, ја колку разбирам, идејата е да се промовира МАКЕДОНИЈА, знаеме за кој намени, а во спотот ако попажливо го погледаш е сторено тоа.

Во секој случај, за вкусови не се дискутира, но за идеи, да 
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Dec-2008 at 04:14

добро ако стрикно се гледа од агол на промовирање на културни вредности да добро е, сепак јас Кирил би го оставил да пие кафе дома и да прави музика за театар и за филм исклучиво. добро нека тера и спотови, но не културни и национални, бар не сега Smile а колку што знам ова е дел од туристичката стратегија, затоа и ќе се тера со реклама на cnn како и досега, бар такви беа најавите! ќе има нешто импакт и околу името спотов конкретно но колку луѓе од оние во светот што ќе го видат, ќе си го стават тоа на срце, незнам!

ова со повеќе комбинации е реално екстра можност, како прво за Милчо како професор да им одржи лекција на помладите кинематографи(студенти), а како второ доколку веќе сакаме да одиме агресивно со туристичка промоција ова е начинот повеќе комбинации и сетне селекција што и каде ќе тера!

дури мислам овој начин на работа треба да се форсира во сите области, а не само со една две комбинации јуриш напред. таков е случајот и со архитектурата каде воопшто не се нудат повеќе комбинации од еден ист проект, туку се завршува со едно решение кое му се сонило на авторот, ова ислам на приватните инвестиции пред се! треба многу флексибилност и креативност и доволно комбинации и време на располагање, размислувајќи и за формата и за материјалите од секој аспект на време и простор...
во секоја област каде се третира естетиката пристапот мора да оди во крајности, или максимално разработено или максимално импровизирано, како интервенциите би биле и ефтини и брзо изводливи и во двата случаи!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Dec-2008 at 04:25
Originally posted by beTon

добро ако стрикно се гледа од агол на промовирање на културни вредности да добро е, сепак јас Кирил би го оставил да пие кафе дома и да прави музика за театар и за филм исклучиво. добро нека тера и спотови, но не културни и национални, бар не сега Smile а колку што знам ова е дел од туристичката стратегија, затоа и ќе се тера со реклама на cnn како и досега, бар такви беа најавите! ќе има нешто импакт и околу името спотов конкретно но колку луѓе од оние во светот што ќе го видат, ќе си го стават тоа на срце, незнам!

ова со повеќе комбинации е реално екстра можност, како прво за Милчо како професор да им одржи лекција на помладите кинематографи(студенти), а како второ доколку веќе сакаме да одиме агресивно со туристичка промоција ова е начинот повеќе комбинации и сетне селекција што и каде ќе тера!

дури мислам овој начин на работа треба да се форсира во сите области, а не само со една две комбинации јуриш напред. таков е случајот и со архитектурата каде воопшто не се нудат повеќе комбинации од еден ист проект, туку се завршува со едно решение кое му се сонило на авторот, ова ислам на приватните инвестиции пред се! треба многу флексибилност и креативност и доволно комбинации и време на располагање, размислувајќи и за формата и за материјалите од секој аспект на време и простор...
во секоја област каде се третира естетиката пристапот мора да оди во крајности, или максимално разработено или максимално импровизирано, како интервенциите би биле и ефтини и брзо изводливи и во двата случаи!Бетон ни мене Кирил не мие е нешто автор којзнае каков! Случајно сега песната ја погодил инаку воопшто не го ценам како автор што знае да направи некоја музика! Ете така чат-пат за некој филм ќе напраи нешто кога ќе му фрлат ќеш!

Во другиот дел од постот околу архитектурата се слагаме.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Dec-2008 at 04:34
па види имаше Кирил досега добри парчиња за на филм или пример преработката со Вања Лазарова на Стојне бре моме кочанско, но сето тоа е легнато со време не е вака за месец дена скрпено и ура! плус како појава кросоверот од класика и народна музика е премногу сложен процес да се истенчи до перфекција, а башка што е унаказување на изворната музика како појава! сепак комбинации да има но со усул! на што ќе личи камен мост цел да се репродуцира од бетон или железо, да таа ќе биде формата но не и мелозвучноста!
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Dec-2008 at 10:20
spotot mi se sviga a i muzikata ne e losha.vazno kakva i da e,da ima nekoja prezentacija za zemjava.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 25-Dec-2008 at 15:21
Уметност, Грешка, Плагијат во Macedonia Timeless?

Од денеска македонскиот спот за промоција на Македонија треба да започне да се емитува на CNN.

Спотот претставува вистинска бајка, претворена во добра промотивна приказна според светки критериуми во однос ваквите рекламни спотови и се разбира сигурно според стандардите на CNN .
Дефинитивно спотот е добро изработен и во веќе проверениот мајсторски стил на нашиот познат режисер.

Како и да е, во македонската јавност денес веќе почна да се коментира: Уметност, Грешка, Плагијат?

Во еден од кадрите можете да забележете рефлектори кои се подзаборавени или за кои Милчо Манчевски сметал дека токму тие, ќе го доловат моментот дека тука се одржуваат голем број на културни манифестации.

Ги очекуваме Вашите коментари дали ова е грешка или не? Ако не е грешка дали ова ќе биде точно прифатено или дали ќе се злоупотреби со моментот на познатите филмски грешки за кои постојат посебни серии?

25-12-08makedonija-greska.jpg


Очекуваме Ваш став во однос на тоа дали спотот претставува плагијат на веќе видена работа и дали треба да се рекламираме со веќе видени работи, кога промовираме нешто уникатно во целиот свет?

http://bluezone.com.mk/poveke.aspx?id=1736

inace na ovaa strana ima i eden slicen reklamen spot ko nashiovBig%20smileEdited by Б.Ѓ.Т - 25-Dec-2008 at 15:24
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Dec-2008 at 16:39
Плагијат во Macedonia Timeless?

Чуден е овој народ, секогаш тугото е подобро, секогаш нашето е најлошо, секогаш имаме молскавична „анализа“.

Евего и моето скромно мислење за сево ова.

Книгата ја има сигурно во уште 30-тина спота-филма, и цртичи, значи „плагијати“.

Гледајќи го упоредниод спот - „плагијат на плагијатот“ првата мисла ми беше „плагијат“ на Матрикс и кинески шпагити со борби.

Затоа би предложил, да се понуди билокој уметнички израз, било од каде, и имате гаранција дека после ден-два ќе се најде на истиот „плагијат на плагијатот“ и така во недоглед.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Dec-2008 at 17:18
http://a1.com.mk/video-home.asp?VideoID=371

Eve sporedba na gruziskiot i makedonskiot promotiven spot.Recisi nema nikakva razlika."Uzivajte" WallbashBashThumbs%20DownConfusedWallbash


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Dec-2008 at 17:21
Ееее колку само има разлика , единствено што е исто е финтат со книгата која не е прв пат применета у грузискиот него многу пати ја имало во кинематографијата.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Dec-2008 at 17:28

можеби не требаше да оди ова на cnn но и вака ќе заврши работа Question инаку може на повеќе начини да се интерпретира т.е. оправда оваа патка на Милчо.

вакво нешто посебно во спот може да предизвика само поголемо внимание, бидејќи како по обичај ќе се крене прашина за ваквиот наводен гаф што во најмала рака значи по гледан спот, а во краен случај Милчо можеби намерно или не своето реноме го става во услуга на Македонија, со оглед дека на запад го сметаат за педантен и оригинален режисер!

исто ако нешто е уникатно во кадаров тоа е претопот на боите па повторно случајно или не Милчо решил да остане истата сцена во спотот!

а многу веројатно е рефлекторот да го оставил како впечатлива лекција за сопствените студенти (штимањето на тоновите со рефлектори и преку ден)! инаку сетовите му се оригинални нема што, сеуште се зборува за кадрите од третиот дел на пред дождот - сонот со куќата каде небото е еден муабет а куќата друг (сликовито објаснето LOL) т.е. баш доловил колоритна сцена од сон, незнаеш дали ги има побашка измонтирано небото и куќата или цел муабет го наштимал со светлото! 

на крај ќе заклучам дека кај Милчо ама баш ништо не е случајно ниту површно а уште помалку импровизирано, т.е. и да импровизира тоа го прави повторно со големо искуство од багажот што го влече со себе Smile единствено можеби малку премногу се има потпрено врз Кирил, па му оставил одврзани раце околу акустичните конци во спотов, но тоа е најверојатно повеќе од пријателски побуди...

сепак на крај не ме чуди од сите пет спота да излезе некаков коктел од годишни времиња и културно природни тонови! 

а дека е плагијат тоа нема врска, во тој случај се е плагијат на светов!!!

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.