build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Промоција на Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 16-Mar-2015 at 18:48
Покрај веб страната, паралелно се работи и соодветна книга за сите цркви (неколку илјади) во Македонија, со слика/и, мал опис и координати каде се наоѓа.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 22-Mar-2015 at 23:28
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 23-Jun-2015 at 12:31


на cnn денес фатив неколку веројатно нови реклами за Македонија што да кажам олдскул видеоарт но ги нема по нетов, а и страната на ИМ е во аут [1] има некој абер чија продукција е посреди

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 25-Aug-2015 at 19:08Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 22-Dec-2015 at 11:24
Poslednive mesec dena ima nekolku spotovi za Makedonija sto se vrtat na Euronews (bas sega go vidov za Krusevo):

http://www.euronews.com/programs/postcards/macedonia

Posebnite videa se na:

http://www.euronews.com/2015/12/14/macedonian-postcards-the-archaeological-site-of-stobi/

http://www.euronews.com/2015/12/07/macedonian-postcards-memorial-house-of-mother-teresa/

http://www.euronews.com/2015/11/23/macedonian-postcards-sirok-sokak-street-bitola/

http://www.euronews.com/2015/11/09/macedonian-postcards-the-mavrovo-national-park/

http://www.euronews.com/2015/11/16/macedonian-postcards-the-saint-jovan-bigorski-monastery/

http://www.euronews.com/2015/11/02/macedonian-postcards-matka-canyon-skopje/
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 12-Feb-2016 at 18:17
уште едно фино видео од странец
https://vimeo.com/148284103
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 12-Feb-2016 at 20:35


Видеово ме остави без зборови. Среќен сум што од минатата година почнав активно да си ја шеткам државава и постојат места кои просто изненадуваат со својата убавина.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 14-Nov-2018 at 08:58

од аспект на архи-туристички-агитпроп на Скопје му требаат не само интерактивни туку и реални во форма на графички т.е. маркетинг Тотеми Тенди или Банери, можеби испринтан на плексиглас [1][2][2][3] интерактивно пак убо би било некој да се нафати да склепа силуетна панорама налик времепловов ко воа њујоршкиов инфографик 4]

сепак дефакто ни треба Градски Туристички Амблем за што го имавме чинам последен то Скопскио Феникс што ќе беше традиционално смешно ако не е пагански трагично, та бар Сокол ко СКЛ да го пуштеа но и тоа помина, битно КаМоСк колку и да сакаме пак ќе ги премостува сите слични заврзлами ... вистина на нет порано главна векторска појава како скопска силуета беше Камен Мост од чија најексплоатирана силуета веќе нема абер а беше тро по стилизирана верзија од следната на логото за настаните на 31.11.2014 [1][2] стандард од минатото како редовен симбол за секој позначаен локален настан како Шаховската Олимпијада '72 [3][3] та дури и дизајнерска извозна компанија како Газела [4][4] а денес можеби ред е студентски да се најде стандард етикета за секое годишно време која во следнииов случај фали само топонимот да е исончан фино [5]

надреално заради најуникатната современа Сакрална Ротонда мислам дека Соборниот Храм Свети Климент Огридски исто стана монументално обележје кое треба единствено да се стандардизира до која мера и во кои случаи е доаволиво да се запечати врз одредена појава за така и Благодатно да потсетува и во овие хедонистички времиња дека Црквата сеуште е главната централа за генерирање Спокој во Скопје ... што пак може да се акцентира и креативно, и тоа пред се' за домашните а потем туристите, онака дома секој да си има сличен магнет на кујнски бојлер ...јасно логото на градот изворно ет дизајнерски амблем од кој никогаш нема зијан за ТурТотем [1][2][3][4][5]
но дефинитивно помалку монументално а повеќе весело би било ако има инфографик панорама, ако не друго како интерактивен спин, иако и како принт ќе оит лесно по сувенири, ншто слично што имаше до сега постирано на форумов е тоа насловната на ВИЗер [1][2] но само со алексо како автентична силуета на истата подобна за азиланти отколку туристи, но доколку не се оди со 3д предожби добра поука како да се сенчат слоевите од одреден елемент во композицијата ... иако за минијатурни принтови лесно ќе легнуваат чисти вектори ко црковниов [3] на кој му недостасуваат прилично претставителни нови Храмови како Свети Константин и Елена во Центар но и Свети Три Ерарси кај Железничка ... но и обени минималистички вектори не се на одмет посебно ако истите одат на стакло како прозирна кубистчка наива [4][x][4] ... она што е битно од промотивен аспект ова да е тренд за секоја манифестација пр. ко што беше случај со Sk7Gates само што минимализмот толку ефтино им забегал на дизајнерите во нелути се човече филм да чиниш од денешен ракурс биеналото било за минимал дружба во игротека а не стрит перформанс европеи на скопскиот асфалт [5] ако и тоа е поучно до каде се симболиката туристички е логично да се спинува апстрактно и дали впрочем за такво нешто е неопходно стилизирање одредени локални симболи освен ко во случајов насловот како ек'стрипувн мит за Скопската Глава [6][6][6]

https://kiradjievaathleteandart.wordpress.com/2016/06/26/skopje-city-silhouette/


незнам кому не му е јасно но хронолошки а не симетрично треба да се центрира ваква силуета со објекти, во кој случај Камен Мост и Калето треба да се централни, а потем одоколу или Православни Храмови по старост да разгрануваат, илити Џамии или двата типа верски објекти на оо една страна, што може да се стори и со неокласиката и брутализмот, иако и во овој случај заради мноштвото поарно ет да одат одоколу засебно само во случајот со брутализмот треба што по кубистичен минимализам да се мостот и тврдината
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 15-Nov-2018 at 03:58

кога веќе го спомнав пениксот, требаше и да фо предочам, но очигледно требало уште еден пост засебно занего, да се задумам кому навистина му паднала идејата од толку локални орнито симболи како Паун Сокол Врабец Славеј Гулаб итн. за симбол на Скопје да се избере пагански неавтохтон ем апстрактен мотив та дури не само како културно лого [1]тро подоцна и ко ревамп [1] туку и како лого на општина Центар [2] да ет поинтересно ревампот е воедно и приватно лого та може им плаќа градот и рента за истото кузнај ако се има предвид кои им се клиенти не ме чуди и навистина да е така [3][4][4] ова пак отвора простор да се прокоментира и дизајнот, но ќе фрлам едно стоп клише во однос пребирливоста за вкусоите, та само кратко ќе надополнам ЗОШТО за вакви нешта нема краудсорсинг за локални артисти кои за одредена награда од ќеиф ќе се наддаваат кој поубава предожба би понудил, а на крајми да не му помине муабетот бар ќе му остане сеќавање ако не сведоштво на дизајнерот дека се обидел некако на својот град да му помогне, но нели кај нас не маат чуено за краудсорсинг и мотивирање млади уметници туку само крадусорсинг и демотивирање туто комплето се од туристи до локалци што подалеку одовде, може сум грешка слободно поправетеме!? веројатно зборот конкурс за нив 'градскитемочуви енд нивните пр-табори' е доволен за да мотивираат некого, мислам ок и тоа ама нека отворат транспаретно една веб страна кадениатиот Народ ќе го гласа дали биометриски или пак реку 2фа смс верификација и ето скопјани сами нека одлучат и за ова и за многу сруги работи, но НЕ за нив поимот е-општество е само флоскула [5]

кога веќе сум на тема градско промо јасно е дека јсп треба да е исто во предвид, културно секоја постојка да ет обележана едноставно во бои над настрешница или над семафор, можат и како Лого стикер ако не поинаку та од километар да распознае Чоек каде минуваат само градски кадеи и преградски илити и меѓуградски автобуси ... а не е лошо под надмили до нив да ет и градското лого за да се знае ека е јавен транспорт во прашање ... нешто што може како спунт да се користи и за музеи и за галерии, спортски објекти и слично, секаде каде објектите се од Јавен Карактер прото туристички ако не локален спин ...

патем ќе ме зачуди озбилно доколку некој се нафати Автобускиот Чвор под Железничка до крај да го подсреди и со узејска содржина ето има пумпа и две три маса каде си палат гости кои чекаат бус по цигара две, наместо да има некој инвентивен Кафе простор зад тоалетите на ЈСП кај транспортен, можат и тро потака на то државното земјиште каде требада минува некогаш булевар а сега е прашлива бара зад станица, каде тро полево подесно може да истераат и некој инветивен отворен Парк со музејски акцент, нормал треба да се погрижат страната кон Ж да е затворена од висока жива ограда заради издувните гасови, но што означува инвентивно!? да има клупи од автобуски гуми а тоа да е современо вкусно истерано како инсталација, в нив комотно и маси од волани долж сета линија на ивичњакот од паркингот се до Пајак Службата, ем со високата Жива Ограда да си поиграат флат силуетно ако не формално во лавиринти, конечно сето тоа со некоја испринтана прозирна тензилна настрешница од досегашниот пвозен парк на ЈСП но која се плашама дека одкрај докрај ќе ја оптегнат по Железниќка а би требало само над паркот на сајли да ет затегнатсо анкери меѓу железничка и столбови од спротива на кои би имало кутии за отпадоци во форма на страите корпи за жетони, а кога сето тоа ќе би воедно и осветлено креативно комотно просторот заради паркинготпред него ќе стане и целовечерно атрактивно место, уште да го кренеа ЈУГ игралиштето пак та Чоек сега во скрата верзија, Та да можеше да ојде Чоек да фрли и по некоја топка в кош или на пинг понг маса, но ето сега си ет место таму див паркинг а наскоро сигурно зградурина!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=14&PID=227122#227122

уште да беше бесплатен јавен транспорт [6][7]8] та Народ да се надева на подобро утре ...

Originally posted by Max

]

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 916
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 20-Nov-2018 at 23:46

каква твајлајт етикета ~ Ситис Битвин Дрим енд Риалити, јас пак минатата декада во однос Ск'14 и се' претходно му бев закачил на Скопје по форумов impossible city таг [1][2] но преди се како амортизер заради што помала параноја нели додека свикне Народ на визури, иако не се опуптајте како појава се додека не се испегла озбилно о.Центар во однос Чистота, Пејсажна Архитектура, Балустри по кеј и мостови та и фасади (како само фино и стојат на фасадата до Пелагонка карши Рекорд тоа металните огради по балконите), веројатно инстант дислоцирање на ника'про&липицанери а на нивно место о обратен редослед ~ АтласотОтМакедонскиЧувари сетне АСНОМци горе а најгоре Гоце Делчев пример и ето га ќе го биде бар во одредена мерка поднаштиман муабетот естетски, иако има еден куп рокади кои можат да се истераат доколку се отвори јавна дебата та сите Сограѓани да дојдат до одредено логично и крисно а естетски испеглано чувтсво за центарот на денешната Македонска Престолнина, бреј принто Македонија на триумфалката унки нема да го заменат со сев.Македонија, туку треба триумфалката во тој преден дел да ја наштимаат пооригинално [3] но дали за тоа имаме осет, посекако пологична интервенција него хилта инает до коска, ајт галиите нормал има оправдано образложение но за триумфалката кое ќе биде тунел под плоштад, хм ок само прво нека направат проект обезбедат камен за него, па пак може во меѓувреме да се засакли оштроумно предниот дел кон Собрание а на таквите прозирни лед екрани нека тераат ако сакаат и партиски агитпроп, иако фино ќе биде Поезија од Училишни Поетски Фестивали да врви секојдневно, а празнично да течат елегии од Култни Македонски Поети ... туку фрка ќе биде за резервен агрегат кај да стават, мислам бреј настрешница и ставија бе, па бар да ја стореа ко рампа за скејтери
Back in 1963, then still a part of Tito’s Yugoslavia, Skopje was hit by a severe earthquake, and as a result twenty percent of all buildings were reduced to rubble. The international community rushed to the rescue and Japanese architect Kenzo Tange designed a master plan for the rebuilding of the city. The futurist plan of Tange, filled with robust buildings such as the post office by architect Janko Konstantinov, has to a great extent determined the appearance of the city – although it was never wholly completed. But not for much longer, if it is up to the current policy makers, as the centre of town is rapidly undergoing a new ‘classical’ makeover. In the central square, a giant equestrian statue of Alexander the Great is being erected, and on the riverbank the city is building a National History Museum with a plethora of columns. The city seems to be industriously removing all visible traces of the communist regime. Macedonia is obviously longing for grandeur and is seeking it in its distant and ancient history.

On top of a hill, meanwhile, lies the Skopje Museum of Modern Art, making a slightly forlorn impression. This gift from Poland, built in 1970, houses a collection that includes donated artworks of international artists, with some big names like Picasso and Calder. The building is a modernist dream with beautiful exhibition halls and a majestic view of the city. But the museum is not engaged. It took a pass on the White Nights event and merely sits quietly on its hilltop, waiting for the rare visitor who can find the way up there.

https://www.archined.nl/2010/11/cities-between-dream-and-reality

срчот на сајтот на холандскиов архинмед вади доста резултати за Скопје [1] но не ми се верува дека на волку елоквентен абер би налетале, битно вака онака си отворивме простор во недоглед со интервенции сред патинирањево т.е. негово пеглање да си праиме бесплатна туристичка реклама, недостасува само озбилно да се размисли за бесплатен јавен превоз, ем истиот да е џилитка чисто светнат, не само внатре ами и надвор, хм а падне дожд калоини само ко ќе ги види автобуси и скопјанец па му се семнует а не пак турист ... а колку време ги перат во ЈСП еднаш неделно или еднаш месечно, а треба секојдневно доколку претендираме дакреваме туристички, може не мора нано политура да има системот, иако така подолго остануе чиста каросеријата, но бар обичен систем да опнат и под Транспортен и во гаража [2]

https://www.ianvisits.co.uk/blog/2014/05/01/ride-a-bus-through-a-bus-wash/Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.