build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажен урбанизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Пејсажен урбанизам
    Posted: 07-Oct-2008 at 23:18

Онаму каде нема доволно простор за облагодорување на градот со зеленило, на сцена стапува Пејсажниот Урбанизам (Landscape urbanism) со својот смел концепт на неделивост на архитектурата и природата, правејќи од просторот хуман и еколошки жив систем за домување, работа и рекреација... идеја што неофицијално како правец влече корени од органската и фрактална архитектура на Frank Lloyd Wright која се утврдува со проектот Fallingwater иако далеку пред него уште во антиката била наголемо експлоатирана оваа идеја за што и ден денешен сведочат остатоците од некогашните Petra(Jordan) и Kaymaklı(Cappadocia)

денес можат да се сретнат различни комбинации на пејсажен урбанизам како Passages на James Wines или Postopolis на   TeReForm Collective кои се стремат да воведат поодржливи принципи во архитектурата како естетски така и еколошки... но никој неможе да каже дали луѓето имаат доволно свест за да го прифатат овој концепт и целосно да се свртат кон обновување на Природата преку промена на денешниот современ начин на живот зауздавајки го претераното извештачување на сите полиња од храната па се до архитектурата, сепак и не зависи толку од народот колку од корпорациите кои го одржуваат капиталистичкиот систем кој дефинитивно воопшто не е расположен за екологијата во светот туку попрво за константниот економски раст кој неминовно ќе доведе колапс на сите нивоа порано или подоцна, за ова добра демистификација е www.storyofstuff.com каде прилично пластично е разобличена капиталистичката детерминираност за економски развој и општествена хармонија!

ако е за утеха сепак доста луѓе размислуваат за тоа како да се спаси потомството од генетска и духовна ерозија но дали тоа ќе биде доволно ќе покаже времето кое не одминува како лисица..... еве неколку проекти и идеи кои го подражаваат Пејсажниот УрбанизамFrank Lloyd Wright - Fallingwater
Fluid pavilion by 3deluxe
Green California Academy of Sciences
3A wellness centar
Eco-hotel in Songjiang
Treehouse with Terreform
Tetra Pak Forest comercial by Frederic Planchon
www.landscapeandurbanism.blogspot.comEdited by beTon - 19-Jun-2020 at 08:35
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Dec-2008 at 21:28
ubavi fotki, eve jas kako go isplanirav mojot dvor


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Dec-2008 at 22:21
интересна перпектива посебно што крај ѕидот имаш ставено трап-алеја наместо саксии, тоа дава сосем поинакво(попитомо) чувство на патекава, уште вратата да беше од масивно дрво и два три хартиени фенери да наредиш по настрешницата и ќе беше јапонска идила, а и вака е добро, но доколку сакаш да биде необично требало настрешницата да ја составиш од неизбичени греди, ем се поцврсти и подолго трајат(доколку се правилно исушени) ем на око така оставаат поголем впечаток! сепак туку на овој простор со ваков плочник и врата подобро одговараат овие греди!  исто просторов под скалите е добар за паркирање точак или мотор... 

Edited by beTon - 12-Dec-2008 at 22:22
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Dec-2008 at 22:29
beTon @ da ne se razbereme pogresno ,ova ne e mojot dvor, samo vaka go planiram oti imam takov dvor sto e slicen na ovoj inace e odlicen izbor
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ABC View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Dec-2008
Location: prilep
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ABC Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Dec-2008 at 17:03
Еве малку алтернативна екологија во градбата,ова би бил мојот избор за сите вас кој сте живо заинтересирани за алтернативната архитектура:


ова исто така:или ова:а може и ова:
Се разбира доколку сакате повеќе идеи,ќе мора да пројавите желби на форумов,АВС ќе се потруди да ви ги исполни за Нова 2009та Година иако не е Дедо Мраз.LOLCheers


Секогаш е подобро нешто да се гради отколку да се руши.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Dec-2008 at 06:09

Fractal Architecture (Green Architecture)

Fractal Architecture: Design for Sustainability fills the gap between concepts of sustainability and the practice of environmental design. It is based on the assumption that sustainability and environmental design are not just industrial era (Modernist) design in green clothing, but a whole new direction with its own philosophy, techniques and expression. While this book is radical in the amount of change it calls for in environmental design professions and practice, it is conservative in emphasizing the traditional concerns of designers with geometry, history and aesthetics. Great effort has been made to integrate the text and graphics of this book in the spirit of holism inherent in sustainability.
Ken Haggard is an architect with San Luis Sustainability Group, a local architecture firm that specializes in fractal planning and green architecture.
He will focus on definitions, illustrations and examples of sustainable design as well as integrated design scales, site design responding to uniqueness of site, passive solar heating and cooling with building design; natural lighting; green materials; economic implications; triple bottom line accounting; design concepts and details.

www.slosustainability.com

Architecture s Innovators - www.ecohome.com/slsg/Leading_By_Design.pdf

зошто Кен? исклучиво заради одразот од корицата на неговата книга! поточно тоа е и фрактална архитектура т.е. преклопувања помеѓу формата, просторот и времето, нешто налик статично движење каде не се знае каде точно почнува и завршува еден ѕид или неговата околина, взаемна рефлексија, перцептивна симбиоза... 

Introducing sustainability in contextual visioning - Elin Nan

Алтернативната урбанизација на свеста може лесно да стане читлива текстура на бегство од сопствената рефлексија, патем речено, арамиски исчезнува од таа рефлексна површина на колективната свест. без зрнце солидарност и желба за поорганизирано делување, духот на градот станува град-дух во кој високиот степен општествена контрола сеуште сее страв. фракталната колективна свест, фракталната структура на градот, фракталната архитектура, фракталната нарација, не доведуваат до заклучок кој го отчитуваме(препознаваме) во циничната тенденција на постмодерниот урбанизам: „формата ја следи фикцијата, префинетоста, финансиите и над и пред се стравот(моќта)” [14]Edited by beTon - 20-Mar-2010 at 16:30
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Dec-2008 at 07:00


www.greenfortune.com/press.php


Plantwall from Green Fortune is a new way of integrating greenery in public spaces. This vertical application of greenery provides a powerful impact on the envirnonment where it is built. It is almost like being outside inside. Plantwall can be varied both in size and shape. Depending on the size of the wall and the impact you want to create the choice of plants can be adjusted. It is possible to create a sophisticated wall that keeps its look over time, as well as a wild, heavily growing wall. Plantwall makes it possible to have lots of greenery without losing floor space. Besides the impression of beauty, plants also provides oxygen and humidity to improve the air quality. Some plants even have air cleaning properties.The integrated drip irrigation system makes the watering very smooth. Unlikely of what you may think, the wall does not spread very much moist thanks to the textile materials used. This makes it possible to use plantwall in places you may think are too sensitive for a project like this. Via the drip irrigation system, also fertilizer is distributed inside the four-layer textile of the wall. This process is programmed by us and automatically controlled. Each new plantwall project can be tailor made to suit different demands. We also offer a one year guarantee and service agreement for each plantwall. You are welcome with your requests.<P align="left">I love the idea of creating walls into living art. A client of our did this at a major fashion event we did in New York in 2005 (see picture below). It makes such a bold statement! Doing it using greenery could be a lot more cost effective. And the fragrance would be lovely [1]


°
[1]

°
[2]

°Hanging Gardens of Paris


Edited by beTon - 31-Oct-2016 at 23:07
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Jan-2009 at 04:40

Grass covered architecture can be both artistic and pragmatic. The first image below depicts an art installation project complete with acoustical accompaniment and set in an abandoned church. The latter building is a working theater, and the grass exterior actually provides shade for the structure, though it is less practical than other examples of living walls.

GGG

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Jan-2009 at 05:06
Еве и ја ќе уфрлам три слики од една куќа покриена со бршлен. Сликано е во Грчка. Малку е лош квалитетов и башка вечерна слика е!
Edited by lslcrew - 16-Jan-2009 at 05:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jan-2009 at 07:22
Originally posted by lslcrew

Малку е лош квалитетов и башка вечерна слика е!

Не бе баш супер ти испаднале Big%20smile

Poke
Poke
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jan-2009 at 07:25
Ееееепа кај сте фотошопери?!?! Ајде обелете ми го образот!!!!!!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Jan-2009 at 07:30
ова лсл и со варикина да се помине нема да може да се оправи Smile 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Jan-2009 at 07:38
Морало за све да се јаде бурек! Ајде еве само за вас!!!!!

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Jan-2009 at 07:39
Thumbs%20Up
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jan-2009 at 07:45
Овиуе објекти вака покриени со зеленило стварно делуваат интересно, вака лаички ми изгледа дека делуваат и како добра изолација, особено преку лето! Само мислам дека имаат една голема маана која може да биде и предуслов да не се иде на ваква фасада, а тоа е големиот број бубачки и пајажини и црви и свашта.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Jan-2009 at 21:22

па добро по таа логика секаде има инсекти, не е возможно човек да се изолира нив, но доколку се внимава со остатоците од храна, ѓубрето, а воедно при намножување на штетници се користи и инсектицид, не е толку опасно да се живее со вакви екстериери или ентериери! мислам дека екстериерно овие растителни ѕидови се мало свртилиште на големи заедници на инсекти бидејќи и нема земја по фасадите и обично се оди со една вид на растенија а и инсектите се заинтересирани претежно за растенијата , а и во случајот со ентериерно уредување не претставуваат  опасност со оглед дека се изолирани од надворешната средина, исто како што е случајот со собните цвеќиња. а и 

но секогаш има исклучоци како што имаше порано една вест за наезда на отровни штеточини во една скопска зграда или можеби се работеше за стан не се сеќавам точно исто мислам дека се работеше за шкорпии но тоа нема логика бидејќи шкорпиите не несат јајца. инаку луѓето нарачале некое егзотично растение мислам беше од африка на кое никој не приметил дека имало положено јајца од отровни инсекти, кои нормално откако ја завршиле инкубацијата се извеле тука но за среќа се ибегнала несреќа бидејќи домакините навреме ги приметиле!

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Jan-2009 at 19:40

 ORGANIC GRASS FURNITURE

Grass Couches Hit The Streets Of San Francisco

The Grass Armchair and Grass Sofa are very easy to create. You will need some soil (240 litres in case of the Grass Armchair), to fill in the frame. Then you will need to spread grass seeds over the soil, press them in and put water on the soil.

After the grass has reached 10cm, cut it down, and n0w you have a really nice green couch or armchair.

You'll have to maintain it regularly if you want to avoid sitting in an overgrown mess. Remember, with all the maintenance, consider using a non-pollutant mower, and minimize your water usage.

I guess you will need to cover the living furniture before you sit on it because it could have dirt.

conceptrends.com/2008/07/19/green-grass-furniture/

.

.

.

ARBOSCULPTURE - Tree shaping

www.plantware.org

www.arborsculpture.blogspot.com/

en.wikipedia.org/wiki/Arborsculpture

www.designboom.com/eng/education/trees.html

www.popsci.com/jaya-jiwatram/article/2008-08/were-going-live-trees


.

.

.

GROWING NATURAL CRYSTAL FURNITURE

www.dezeen.com/2008/10/30/second-nature-by-tokujin-yoshioka/

NEW PROJECT www.tokujin.com/en2/main.html

Tokujin Yoshioka’s chair made from growing natural crystals will headline the exhibition Second Nature opening on the 17th in Tokyo this month. The Venus chair builds on his earlier work such as Honey-pop (2001) which used a honeycombed paper structure to obtain it’s strength and the Pane chair (2006) made of a translucent spongy material called polyester elastomer. The Venus chair is grown in a tank, the production process half controlled by Yoshioka and half left up to nature.

.
Edited by beTon - 31-Oct-2016 at 23:12
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 31-Jan-2009 at 23:23
This gemstones are semi-precious stones, they are pieces of attractive minerals, which are cut and polished. Because these fine gems don’t naturally lend themselves to standard slab dimensions, there is special technique that lets piece them together into a durable mosaic like no other. Translucent surfaces (light-transmitting surfaces) in our Gem Surfaces are available.

All Gemsurfaces are offered on this ultra light - weight backing. Applications include walls, ceilings, panel, yachts, airplanes, and elevators or anyplace where weight is a factor. This slab weighs 75% less than granite of equivalent size!


www.gemsurfaces.com
www.mineral-egger.com/ehp/gallery10b.htm
www.demairotiles.com/products.html


http://www.krepcio.com/vitreosity/archives/001955.html


Edited by beTon - 07-Feb-2013 at 16:03
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 02-Feb-2009 at 00:44

освен ако човек сам не е каменорезец или нема на располагање машини за прецицизно сечење на тенки кришки камен односно кристали, мислам дека ваква појава како ова кристалниве мозаици ќе биде прилично скапа инвестиција, во зависност од каменот и изработката на мозаикот. добро вака индустриски стокмени плочи и плочки од кристали се далеку поевтина варијанта него да се нарача нешто слично од уметник, но сепак со малку креативност и поарчено време може да се помине и ефтино и лесно околу некоја комбинација на вакво пејсажно уредување односно "поплочување" или подоброречено застаклување со оглед дека поентата е да се добие прозрачна површина на која ќе се прелеваат светлосните зраци. нормално естетски техникава е блиску или слична на стаклените  витражи но далеку по оригинална плус природна низ процес кој траел со милиони години за да се стигне до ваков резултат!

сепак можеби има една помалку реална опасност од ваквите ѕидови, односно теоретски можноста за простор кој доколку редовно не се тушира  и проветрува  да зароби преголемо количевство на негативна енергија, ова можеби изгледа неверојатно, но специфични за кристалите се нивните пиезоелектрични својства, односно нивната способност да создаваат електричен набој доколку се енергетски или механички побудени [1][2][3], благодарение на тоа функционираат кварцните часовници, радиоуредите, а и целокупната дигитална технологија. Но тие влијаат и на човековото енергетско поле...  Edited by beTon - 02-Feb-2009 at 01:44
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3532
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Feb-2009 at 02:50

лсл доколку си уплашен од инсекти можеби естетски има чаре за тебе, иако вака она ефектот на природна климатизација и прочистување на просторот ќе изостане!

станува збор за фото плочки, незнам дали има вакво нешто кај нас да се купи или нарача, но би требало да може да се изведе вонстандардно по сито-печататниците [1][2][3] интересно колку само реално изгледа сликата горе ова на сито не сум баш сигурен дека волку чисто ќе помине, најверојатно за ваков квалитет ќе треба дигитален печат нешто налик nur tempo... 

има и и една малку доброчудна техника која вака изгледа лесно изводлива, нешто налик преслукувач но место за текстил за керамика Smile и резултатот е малку пастелен односно онаков какви бои накнадно ќе се нанесат на пресликаниот отпечаток www.art-e-zine.co.uk/tileml.html  Edited by beTon - 02-Feb-2009 at 12:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.