build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажен урбанизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Nov-2017 at 20:20

еве слична идеја, иако тука се дрва наместо грмушки, а решението се однесува за стамбена наместо инфраструктурна целина ...

http://embassysprings.org/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 01-Dec-2017 at 22:11

на многумина им е нејасно што е пејсажен урбанизам а што пејсажна архитектура, та еве и македонски виртуелен пример како тоа изгледа т.е. парк или зеленило е едно, а истурено фрактално истото сред бетон сосом друго ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=456&PID=223588#223588

можеби најпрв објект кој треба вака да го посипаат со зеленило е НУБ од бруталистичките, бар да ги задскријат тоа анкерите оставени за мермерни фасадни плочи по терасите, од транзиционите пак фасадата на стоун бриџ хотел, а од неокласичните објекти со зеленило би било паметно да ја истимарат Владата, кај неа дури има простор за зелени кровои, а фасадно може бар тоа недоносените балустрирани огради по прозорите и на кровот да ги натоварат со ползавци или некое автохтоно зеленило како минимал флат топиари Зеленика но која во тој случај би требало да неоди издвоено на секој прозор, туку како зелени појаси ... ова е само еден начин за пеглање на визурите кои се изреметени во модерната урбана скопска историја, а другиот е со ештачки интервенции како плекси појаси и скулптури кои ретко каде би личеле освен кај брутализмот [1][2][3] иако и неокласиката би можела вака да се олесни бар партнерно од тоа балустрираните огради и со покреативни комбинации [1][2][3]


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 02-Dec-2017 at 04:04

мислам дека не ме имате сватено најозбилно погоре околу зградата на владата, иако ова би било повеќе совет до дпмне доколку беше останал на власт и си ја тераше во недоглед вака неокласично, но sds посекако ќе најде сили да го врати првобитниот изглед на фасадата на нимното им исконско ЦеКа а конечно и ко таков да го прогласат за архитектонски мастерпис и го заштитат со закон ... што е во ред и со што се согласувам, но како тоа не им текнало и претходно ... заради што пак сега и предлагам онакви импровизации ко плекси испусти како колку толку би се направила некаков претоп ако не симетрија во однос околните визури, пред се делот кон градски ѕид и пошта, а што ко решение нешто упорно го потенцирам по ротацијава на власт и очигледната коалициона намера а пред се логична потреба да се испеглаат што повеќе контарстите помеѓу брутализмот и неокласиката во метрополава [1] пристап кој е неопходен и по засебно објекти освен визури [2]

е сега додека бидне евентуална возобнова, би било убо и тука да спотераат нешто оштроумно а сулудо ко што предлагам како интервенција за поплавите во архивот [1] но освен врап-ап минимализам [2] чинам се друго ќе ги чини екстра сред следната рецесија, та би можеле бар така да ја држат неизвесноста додека да соберат камен и истераат старо-нова амбалажа ... ете ваквиот врап-ап можат и дизајнерски да го озеленат со фрактална зеленика ... а можеби најпаметно би било тоа да е etfe а наместо испринтан зелено, осветлен со зелени рефлектори одвнатре ... и така никогаш нема да бидне цека она што некогаш била како фасада та до милиметар ја опоравиле ... со тие пари sds нека направат навистина некој солидарен момент ако навистина се декларираат за социјалисти, интервенирајќи ете со некој перформанс та да оправат и ефтино и лесно она што претходниците им утнале, таман без кавга овие ако и кога пак би дошле на власт инсталацијата би ја собрале, за sds пак да си ја врати при следната ротација итн. инт. ...Edited by Zelenikovo - 02-Dec-2017 at 04:19
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 17-Jun-2018 at 14:00

него како sds ќе го врати Дрворедот на бул Свети Климент Охридски што дпмн го однесе и не објасни дали и како тие би го вратиле, бидејќи нависина штуро изгледа вака, нели земаа машина за пресадување големи дрва, или се надеваа дека со засадување тук таму по некој расад ќе ја компензираат за 20-тина година централната дебела сенка по булеварот која сега ја има само на почетниот и последниот дел, исто кони нашава политичка реалност да не пуштат никого во среде од сродниците

хм, едно решение е висечки или столбни жардињери како сега стојат работите, а за тоа да излгледа убаво можеби од помош би биле столбови за Жичарницата на Водно доколку истата добие пологична маршута, а за сето тоа да не боде толку очи [1] но дали некој ги праша скопјани што и како сакаат, нормално немаат време бидејќи на јуриш мораат да си тераат изборните ветувања, а и за вакво нешто треба заеднички партиски компромис или локален референдум, за секоја наредна власт да се држи до ваков проект изворно, та битно нешто биднало а дали и како потоа не е битно!?

може дрвата ќе ни ги закачат ко висечка плексиглас-графика та да не утешат, дури и неонски осветлени за и навечер на минувачите така душа да им смируваат, тук таму со по некоја кошничка бршлен за да во енформел-стил арт-откупот изгледа достоинствено!

Тајната на зелените дрвореди, за посреќен живот

Три совети од едно дрво за среќен живот: Бидете исправени и горди, пијте многу вода и уживајте во глетката

Близината на некои зелени површини, безразлика дали станува збор за шума, градина, дрворед или парк, претставува значаен извор на среќа, бидејќи го заблажува стресот од градскиот живот. Кога не мачат црни мисли, зелените крошни на дрвјата ни пружаат утеха и олеснување, тврдат научниците.

Студија од Лондон покажува дека жителите на градот кои живеат во улица со дрворед конзумираат многу помалку антидепресиви во споредба со оние кои се опкружени со студен бетон, пишува Танјуг.

„Веќе е докажано дека присуството на зелени површини позитивно влијае на нашето расположение. Со самото тоа логично е да имаат ефект и на употребата на антидепресиви“, вели доктор Филип Роде. Близината на некои зелени површини, безразлика дали станува збор за шума, градина, дрворед или парк, претставува значаен извор на среќа, бидејќи го заблажува стресот од градскиот живот.

Освен тоа, улиците со густо зеленило се пријатни за живот, поттикнуваат занимавање со физичка активност и го зајакнуваат чувството на заедништво, што пак влијае позитивно на нашето здравје.

https://365.com.mk/159151/tajnata-na-zelenite-drvoredi-za-posreken-zhivot
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 29-Jun-2018 at 12:03

си реков и некој друг ќе пушти некаков предлог како да се врати Дрворедот во средишниов дел од Булеварот, но изгледа натуралистите се во Природа, а екологистите во Канцеларија та никој нема ни малку слободно време да дума активно за приликите во градов!?

веројатно мнозина се заглаени и интерпункциски, за среќа јас тоа успевам да го надминам уметнички, та несиметричната прашална извичност ја вртам од ?! на !? за помалку бодејќи очи да си оставам простор за флуидност в мисли и како истите потем да ги канализирам ...

во овој случај навраќајќи се пак на исатава недоумица пост претходно за да најдам поубав Предлог кој ко таков би повлекол дебата! еве од ракав еден колку да остане фокусот на темата ... само што ваквите жардињери за Грмушки и лесни Дрвенести Растенија треба да се стилски извајани дал фолклорно или автентично хербално за ова поднебје, на страна дизајнот на конструкцијата во однос опкружувањето ...


Edited by Zelenikovo - 01-Jul-2018 at 14:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 01-Jul-2018 at 14:42

интересна комбинација би било булеварска Пергола по која најнапред би оделе Ползавци а потем и страничните Дрва со време да оформат овална Крошна ...

... логично самата конструкција може да е во форма на заоблен фолклорен мотив или симбол ... бесконечните пафти пример ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 10-Jul-2018 at 14:44

ако моќе во зеленило зошто да не може во жардињери да бидат Сообраќајните Знаци сред бетонската џунгла, иако и околу нив ќе помине муабетов [1] но повпечатливи ќе бидат бар оние за паркинзите доколку се насадени, колку да може Народ од прва да ги распознае ...

нема на нет при рака соодветен пример, но и овие доловуваат некако поентата!Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 892
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 25-Sep-2018 at 16:19

доколку околностите се здравствено склет, а кога е јасно дека радикални урбани хирурзи немаме на располагање, дури и кога тоа сме ги имале, не ни останува ништо друго туку да пробаме со плацебо терапија да се смируваме, што во случајов би значело што повеќе урбано зеленило но не само успат него и напат надпат предпат (последната фотка), за што пак треба радикални урбани хомеопати кои уметнички ќе го аргетираат вака Скопје, а и секој еден македонски град со оглед дека од таму ни дооаѓа регуларно принова та да бидат правовремено аклиматизирани придојдените за да не им легне ваква пејсажна фатаморгна како уникатна а така Скопје им стане оубо и од родни крај ...

идеи за еден ваков урбан лендскејп хомеопат има приличн в ншкава, но недостасува абер за пејсажно пеглање и на патната хоизонтана визура, пр. да се оди со жардињери над автобуси [1], ползавци и саксии по семафори, а посекако она што треба е и задолжителна пејсажна камуфлажа на еркондишни 2] но и и сиктер гсм атени [3][4] последниов линк тро склет корпоративен абер но спунт за следната фотка


Edited by Zelenikovo - 25-Sep-2018 at 16:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.