build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажен урбанизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 20-Jun-2015 at 12:12


"Whatever the season, the planting will provide year round colour and interest with spring blossom and flowering bulbs, high summer flowers, autumn colour and winter interest from evergreens, scented shrubs and bulbs. An abundance of nectar-rich flower, berries and fruit will also create somewhere attractive to wildlife and the planting will also enhance and frame beautiful new views up and down the river."

Maintaining the bridge will be the responsibility of the Garden Bridge Trust, which is registered as a charity. More than £125m has been pledged to date from individuals, charitable foundations and companies.

Construction of the bridge will begin early 2016, with the opening date currently slated for 2018. It will be free to use for residents, commuters and tourists.

"There are so many exceptional moments from gardens past and living green spaces around us today and the Garden Bridge will complement and continue this rich history of horticultural excellence in London,"

Around 2,500 square metres of the 6,000 square metre space will be planted with 270 trees, 2,000 shrubs and 64,000 bulbs, all purposefully chosen to represent the capital's horticultural history. Landscape designer Dan Pearson has been in charge of plotting out the five distinct areas of the bridge, that will range from wild marshlands on the South Bank of the Thames, to ornamental gardens on the river's North Bank.

http://www.wired.co.uk/news/archive/2015-05/12/london-garden-bridge

со ваков буџет можеле и Nitinol конструкција да си дозволат 
Edited by Max - 20-Jun-2015 at 13:13
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 24-Jun-2015 at 10:10


на сето ова им треба и музејски претоп, ко простор меѓу улицата и мостот, во кој зеленилата ќе се апострофираат дополнително, но фрактално тие да го оградат него од надвор 

нешто налик зелен атриум кој би ја разбил монотонијата во преминот, нормално во контекст овалноста на мостот пр. решението за музејот на хироши сенџу [1][2]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 24-Jun-2015 at 17:41


https://www.pinterest.com/explore/atrium-garden/

вакви атриуми треба да има во секоја државна институција, и така на ништо неличи заради законот за пушење пред сите влезови на државните институции да вирее од чопор пушачи кои тренираат таи-чи со своите отпушоци,  за наши услови може револуционерно, но бар државата може ова да си го дозволи

онаму каде за вакво нешто нема простор, нека одат зелени кровови на секоја повисока зграда, а и таму каде нема рамен кров доволно е да жртвуваат по некоја канцеларија за застаклат атриум и му паркираат по некоја дендро-жардињера, та и брдбат за птици [1][1][1]

прво објект кој моли за ваква интервенција е Државна Болница а потем и МТВ нека им стават успат и по некој шанк колку да се загреат или оладат вработените и гостите, конечно идеално би било ова да го направат норма за секоја идна деловна и комерцијална зграда


 Edited by Max - 07-Mar-2017 at 22:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 16-Jul-2015 at 09:55

но пејсажен атриум немора да биде по дифолт централно решен, комотно може да се истера и како бекдор градина, односно страничен затворен трем на објектот, зависно кој каде може да ја припои ваквата идеја за урбана релаксација, скоро и простор за бекство од градската симетрија

од друга страна ваквата закрпа може да послужи односно се третира и како Таблинум [1][2] наместо класичен атриум [3] но во тој случај логично е да има и чардак каде би се оставил простор за работно сепаре а градината повторно да ја сочува својата изворна трансцедентална функција    на метафизичкиов муабет ќе му фали уште и една кинетичка стаклена скулптура, можеби од стаклени свери по можност придвижена од минималистичен водопад како иста би дошла што повеќе до израз, но и сплет на леќи т.е. лупи се идеално решение - ем поисплатливи ем поергономични, но во основа секоја овална стаклена скулпура во еден ваков простор би легнала екстра фино и на дневна светлина и под рефлектор [1][2] па макар и како спореден витраж [3] та и лустер или плафоњерка [4] уште повеќе ако така е нагласено и зеленилото [5]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 20-Jul-2015 at 19:13

Scott Amphitheatre, Swathmore College, Pennsylvania

http://landarchs.com/top-ten-landscape-performance-spaces/

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 01-Aug-2015 at 22:00http://www.bing.com/images/search?q=landscaping+amphitheater&FORM=HDRSC2

идеално решение за Крстовар - врвот на Водно, а и средно Водно та и видиковец би имале аир од слични амфи-сепарињаBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 05-Aug-2015 at 09:11

можеби камени амфитеатри би можело да се стокмат успат по срт кон Матка додека околу Крстот ни дрвени клупи не вршат работа, особено ако тука доаѓа цело Скопје на викенд макар пензионерски и пола туристи букирано логиката е на врв Водно сет тој бетон што е наоколу да се огради и припитоми на околината со некој природен материјал ко цигла, само се плашам дека и во најдобар случај и со најдобри намери место неа ќе истоварат бекатон

незнам колку и дали воопшто има некоја норма на дозволени градежни материјали во 'парк-шума" ко Водно [1]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 07-Aug-2015 at 14:21


не е лошо накај Матка да направат и некоја панорамска платформа [1]

можеби и висечки мост некаде кај потесните грла на кањонотBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 25-Aug-2015 at 15:33

дефинитивно фетиш за богатите, но ако можеме да кренеме панорамско тркало, жичница, па и телевизиска кула, зошто не и скајвок

за ова превојот кај Козјак односно горе на карпи е идеално место [1] а може и на Солунска Глава би држел вода еден, ако се има предвид дека карпата потенцијално е атрактивна туристичка дестинација со оглед дека до Чеплес се оди со кола а до горе остануваат само 2 часа прошетка

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 05-May-2016 at 23:48

ќе им требаат вакви креативци на србите, но со оглед дека имаат пред се небо него море, та проекциите би можеле да ги прават за у воздух

http://www.evolo.us/competition/noah%E2%80%99s-ark-sustainable-city/

http://inhabitat.com/noahs-ark-is-a-sustainable-floating-city-for-a-post-apocalyptic-world/HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 644
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 13-May-2016 at 12:12
Во целиот наш регион се градат само згради, и блокови згради, и во Софија, и во Белград, и во Скопје и секаде. МОјата фирм амоментално е ангажирана во Белград на изградба на низа згради (А блок-Нови Београд), а во план се и други блокови. Не мис е јасни, имаат простор да направат блокови со ниски куќи (лепенки или монтажни куќи амерички тип, ) кои ќе се поврзат со добра инфраструктура и каде ќе се пружи еден многу похуман живот и кои можат да се продадат доста поскапо од загради. Но, моите визии немаат одзив.

Edited by nenad - 13-May-2016 at 12:15
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 13-May-2016 at 23:13


 на секој град а не пак Скопје му треба разновидна понуда, па кому кога што му чини нека повели, а знаејки  заради економски подем дека центрифугата и понатака народот ќе го гетоизира, добро е да се наметнат урбани норми за што поголема застапеност на зеленилото сред бетонот и густата урбанизација   

одреден идеал како живот во куќа наспроти стан е претежно потпрен врз економски есап, а бидејки живееме на место и време кое нема особен потенцијал за ова, та и' инвеститорите и'  купувачите не се одважуваат за идеализам туку попрво брзопотезни закрпи колку истите и да се шкарт! со пуштњето во игра  на проектот Купи Куќа Купи Стан  можеби се отвори простор ова и да се менува како парадигма, дури ме изненади што чув како хот-хот пуштиле реклама во контекст ова, но треба некој и да повлече нога, нели почетокот секогаш е склет работа, навистина се среќни оние кои ова може и да си го дозволат в град колку и тоа да не им е јасно          

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1476&PID=117045#117045

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 28-May-2016 at 11:11


иако вејви ме потсеќа на фолдед концептот од нашиот Лумикс, патем колку подобро ќе личеше  истиот да беше извајан само во бетон наместо во тоа ламарината,  а и  таков и ваков е супер подобен за вело-гаража, можеби и пејсажна ако фасадно или гелендерки се посипа со ползавци, мов или бусени трева, воедно единствен начин и да се стопи некако подобно во постојната неоклаична околина,хм поидеално решение здравје, само градот нека ги откупи бар еден спрат 

http://www.dezeen.com/2007/03/11/asphalt-spot-by-rsie/

 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 05-Nov-2017 at 07:23

микро макро, доколку ваков патерн се примени како минимализам обострано помеѓу бетонот и зеленилото, бар за стрит левел видиковци, донекаде и би ја разбрлале природата како повеќе од неопходна ... она со мали интервенции да ја фатиме за рака и кога не можеме ... но тоа општините не наоѓаат за сходно да интервенираат, а не пак некој индивидуално зелено да опраи некоја визура ... во случајов обратно, доколку самата рампа, скали, платформа, коридор итн. да биднат минимал озеленети ... дури и импровизирано, некакоа, до некадe ...


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=187612#187612

https://www10.aeccafe.com/blogs/arch-showcase/2011/10/13/erie-street-plaza-in-milwaukee-wisconsin-by-stoss-landscape-urbanism/


Edited by Zelenikovo - 05-Nov-2017 at 07:25
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 09-Nov-2017 at 00:36

вакви пејсажни упади/испади веќе немаме колку во 90-тите, затоа пак заради то градежната манија иако плукни/залепи истерана, имаме децениски дупки кои слично заживуваат и опстојуваат, ене парцелите на Лимак, до вчера на Кондоминас, или тоа Ератик сити итн. мислиш гоуст сити е наша неодминлива урбана филозофија ...

и ползавци да пуштевме по ѕидои, ако можеме градини по кровои ... на градот уште сега му недостасуваат слични пејсажни комбинации, ви текнува ГТЦ каква џунгла била порано, а сега речиси сите жардињери ко искубана кокошка, можеби бидејќи левицата беше за негово конзервирање па да дочекаме повторно пејсажен апостроф во контекст обновата, а зошто не и еден парк горе над трговскиот, та и летно арт кино посреди ... вака лесно би се направила и некоја зелена конекција со Лумикс виа зелен ѕид на Елем ... плус и зеленило по капијата за да бидне претоп ко мелем на рана, меѓу брутализмот и неокласиката ... една жардињера на кров, и по една од страна, иако најоригиналноцќе ја направат склад на тој простор, доколку удратнв среде на портата уште една контра од 180 степена мислам кај ќе ја носи Грчев и компанија, нека мучнат покрѝеативно глава, зар за се мора да бркаме дедо мраз логика, и кога даваме и кога земаме т.е. рушиме, капак со народни пари сето тоа истуркано ...

08.05.2017 - Центар не ја доби ветената „вертикална шума“
Ќе се пристапи кон изградба на вертикално зеленило, односно зелени фасади и огради, како понов тренд во светските метрополи, во оние делови каде просторот за зеленило е лимитиран.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:

„Изградба на вертикално зеленило, односно зелени фасади и огради“, градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, вети за локалните избори во 2013 година. Овој проект е наведен во неговата изборната програма „Иднината сега! Време е! Андреј Жерновски за Центар“ (стр.21), и досега (08.05.2017) , на самиот крај на мандатот на Жерновски, тој не е реализиран.

Проектот се спомнува во делот „Драстично зголемување на урбаното зеленило во Општината“, при што повикувајќи се на „ најновите стандарди за озеленување и негово ставање во функција на подобрување на животната средина, заштеда на енергијата и промовирање на биоразноликост, како една од мерките за подигнување на квалитетот на урбаното живеење се посочува и изградбата на „вертикално зеленило“ (стр.21)

Досега (08.05.2017), нема информации дека се спроведени активности за имплементација на овој проект. На интернет пребарувачите никаде не може да се најдат податоци околу изградбата на вакви „пошумени згради“. И тоа не само во Центар, туку воопшто во Македонија. Единствените информации што се добиваат се поврзани за „зелени покриви“, но кои главно се на управни згради на различни правни субјекти.

„Нова Македонија“ неодамна (март 2017) пренесе изјава од Општина Центар во која велат дека засега „зелените кровови“ се само идеја, додека „зелените фасади“ не се споменуваат
Во тек се првични разговори и разгледување на можностите за проектот-зелени покриви. Има идеја прво ова да биде поставено во новото основно училиште кое се гради во Капиштец. Но сѐ е во фаза на договор и идеја и испитување на можностите – (Општината Центар)

Информација за тоа дека во Центар е направено „вертикално зеленило, односно зелени фасади и огради“,   нема ниту на официјалната веб-страница на Општина Центар, каде со пребарување може да се добијат написи за уредување на јавното зеленило, паркови, игралишта, но не и за „вертикални шуми“.

Имајќи предвид дека мандатот на Жерносвки завршува деновиве (според последните информации на 15.05.2017), а досега (08.05.2017) нема достапни информации дека се спроведени некакви активности за реализација на проектот, ова ветување го оценуваме како неисполнето.

Инаку, првата вертикална шума во светот е изградена во Милано .
Проектот вертикална градина или “Bosco Verticale”, дизајниран од архитектонското студио “Boeri” и изведен од “Hines”, вклучува две станбени згради високи 110 и 67 метри, на чија фасада се поставени по целата должина дрвја и зеленило.


http://vistinomer.mk/tsentar-ne-ja-dobi-vetenata-vertikalna-shuma/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 10-Nov-2017 at 14:31

клапата, клапата, клоп'ка за неписмени ... требало насловот да е Пејсажен Урбанизам, вака мислишденес ботаничари ќе кршат клечки на трибинава, можеби на последниот спрат на Андреј Дамјанов ... бреј после пожарот на градежен и во библиотеката да го префрлат ивентов ќе биде срамота, којзнае може ќе им дадат поука дека сега горе поубо би било да кренат зелен кров за настава во природа, но и да биде тоа случај, нашиве тешко да ја применат, та чим плакото им е син место зелен шо појќе муабет ...

туку камо да имаа факултетски форум, та да закачеа предавањево и онлајн ко за промена, оти може и утре некој ќе сака да го чуе од студентаријата, чунки живееме во е-времиња ...
Предавање „Пејсажна архитектура меѓу пракса и академија“ на Архитектонскиот факултет

Во петок, 10 ноември, со почеток од 18:30 часот, во амфитеатарот на Архитектонскиот факултет при УКИМ ќе се одржи предавање на тема „Пејсажна архитектура меѓу пракса и академија“. Гости на скопската публика ќе бидат Marianne Skjulhaug и Luis Callejas, професори од Институтот за урбанизам и пејсаж при Школата за архитектура и дизајн од Осло, Норвешка. Претстојното предавање е во рамките на програмата „360“, со која Архитектонскиот факултет планира да одржи серија предавања на странски професори и експерти во текот на зимскиот семестар од учебната 2017/18 година. Влезот е слободен.http://build.mk/predavane-pejsazhna-arhitektura-megu-praksa-i-akademija-na-arhitektonskiot-fakultet/
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 13-Nov-2017 at 22:22

муабетов повеќе за во нишката ПА него ПУ иако навидум се испреплетуваат, но и така кај нас на архитектонски се испилуваат послаглам пејсажисти него на земјоделски ил шумарски, та нека оди тука, изгледа затоа сме сеуште на ниво на екс-ју интервенциите .. некој ќе рече дпмне спростре еден куп паркои, но ве уверувам тоа се скверчиња, додека зеленилото им е оставено споредно да го тимарат во паркови и зеленило, наместо на ваквите проекти да работеа бар студенти ... земет го пример потегот кај НЛ кој го рбанизираа но не го зашумија и сл. илити Калето само каква џилитка е на овој план, таман си чека на ред еден ден за претседнички парк да го повлече за нога [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1411&PID=223229#223229


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 18-Nov-2017 at 12:55

позитивно ќе изненадат новите власти ако Панорамското Тркало го паркираат кај МСУ, само да не им текне некоја масивна хотелска екскурзија наоколу, за да не бидне елитно место тврдината, иако кога тогаш тоа ќе го сторат чаирчани со дупот за Дуќанџик ... чинам оваа цела населба попат мо/ат да ја резервираат како амбасадорски хотспот доколку се паметни, а одма до америте да им дадат плац на кинезите, а потем и на русите, нормално со јасни назнаки дека амбасадите не треба да им се штури ами пејсажно урбани ... америте навистина претераа, та амбасадата попрво делува на еа-конфекција него еа-седиште, небаре воена зона е градов, иако наоколу заради локална ескиважа има подоста арпаџик шума [1] па делува ко амбасадата навистина да ет парексаланс пејсажен урбанизам .. хм ќе беше така да пуштеа еден зелен пешачки мост под неа и самите тие ко поклон за Скопје, а и по некој зелен кров да избацеа за ерсоналот, можеби лансирна рампа за мицелиум, и така имаат волтои ко за слична намена одоздола ...

но би требало да ги окуражиме и ние, та насадиле или не то Пан.Тркало на Кале дал околу ил над МСУ, бар кровот на МСУ да го озелениме, таман ќе се реши проблемот и со капиларната вода вонзградата, прашање е само кому ќе му ја дадат под концесија евентуалната ваква пејсажна интервенција, онака да срка кајмакот преку некоја кафетерија, во кој случај еден таков современ зелен кров, макар и минималистички послан со бусени, најпаметно би било наместо на недоекипираните во МСУ, на пример да го отстапат во владение на МКЦ ко локална младинска елита, а и таму слободно нека опнат еден за да народ и пред и после концерт тро повисоко да си отпушта стресои и бесои ..

идеално би било кога ваков зелен кров над МСУ би му го дале на Танец доколку во близина му кренат некоја изворна или поклонат неокласична резиденција [1][2] та да укажеме и директно на нашата изворна музика дека е безвременски надреална ...

~

http://www.sustainability.hku.hk/teaching-research/people/c-y-jim

http://www.greenroofs.com/blog/category/tropical-greenroofs-walls/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 19-Nov-2017 at 15:26

и овој муабет е за нишката пејсажна архитектура, но ќе го пуштам тука како опомена дека иако зелен парк, ни во сон немоит некоја урбана лендскеип појава со леснотија да може да се именува по некоја заслужна личност за земјава пр. апропо волјата на Трифун градски парк да го именува по Жорж Буш [1] поарно ќе беше некоја жардињера да го носеше неговото име, посекако паркирана во некој мол бидејќи дотичниот кандидат е конзумерист без конкуренција [2] но има и дамбетер, пр. иако тито потепал и протерал над 200к итаљани од Далмација, незнам по која логика му одале некаква почест [3]

ако по нешто треба да именуваме парк тоа не треба да се личности, што е современа помодарска пракса, туку по настани или појави ... креативно врежувајки ја по вијуги поентата него ликот кој ја истерал пр. Орбитал скратено ил Парк на Орбитите а би се однесувала назнаката за ЈуГа иако и во контекст бул.МТгологанов се надоврзува симболиката [1] a и Јури бил православен [2][3] па ето супер пејсажна интерконеција

кога сум веќе тука, која ќе биде компензацијата за овој парк ако градските власти се решат до крај да го истераат Јужен булевар, што мислам никогаш нема да се случи повеќе од финансиска гледна точка, ем заради проширувањето на бул.Митрополит Теодосиј Гологанов, но бидејќи декларативно сме про-зелени најнапред требало да понудат алтернатива за булеварскиов парк а потем урбан автопат в гуп, нели за Капиштец ова е судба, колку што понудија за оној на бул. Свети Климент Охридски ...


Edited by Zelenikovo - 19-Nov-2017 at 15:46
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 23-Nov-2017 at 17:08доколку некогаш тераат со Јужен булевар до крај како урбан автопат, многу веројатно зеленилото озбилно тука ќе го жртвуваат, но компензација би било да кренат каскадни жардињери, и околу, и в среде ваквата зацртана сообраќајна артерија [1] а за истата биде што поефтино протната и лесно одржлива, би било интересно ако размислуваат и далеку пофрактално него со каскадни зелени ѕидови како звучни и еклошки бариери за околните комиблокови т.е. направат и некоја водена атракција ... пр. да пуштат в среде по ваквиот урбан авотпат наместо жардињера, воден канал, кој би се полнел од Вардар кај Влае а кај НоМа би свртел кон бул.Свети Климент Охридски и би се влевал околу новиот мост кај Влада во реката, ова пред се за да одржувањето биде што полесно на булеварското централно зеленило, а дури потем како атракција, било тоа со за'алгана вода или пак чиста [1] доколку до тогаш Вардар добие чиста вода, и заради комплетирање на пречистителната станица, но и заради поплочување на коритото на реката низ град ...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.