build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пејсажен урбанизам

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 567
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 24-Nov-2017 at 20:20

еве слична идеја, иако тука се дрва наместо грмушки, а решението се однесува за стамбена наместо инфраструктурна целина ...

http://embassysprings.org/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 01-Dec-2017 at 22:11

на многумина им е нејасно што е пејсажен урбанизам а што пејсажна архитектура, та еве и македонски виртуелен пример како тоа изгледа т.е. парк или зеленило е едно, а истурено фрактално истото сред бетон сосом друго ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=456&PID=223588#223588

можеби најпрв објект кој треба вака да го посипаат со зеленило е НУБ од бруталистичките, бар да ги задскријат тоа анкерите оставени за мермерни фасадни плочи по терасите, од транзиционите пак фасадата на стоун бриџ хотел, а од неокласичните објекти со зеленило би било паметно да ја истимарат Владата, кај неа дури има простор за зелени кровои, а фасадно може бар тоа недоносените балустрирани огради по прозорите и на кровот да ги натоварат со ползавци или некое автохтоно зеленило како минимал флат топиари Зеленика но која во тој случај би требало да неоди издвоено на секој прозор, туку како зелени појаси ... ова е само еден начин за пеглање на визурите кои се изреметени во модерната урбана скопска историја, а другиот е со ештачки интервенции како плекси појаси и скулптури кои ретко каде би личеле освен кај брутализмот [1][2][3] иако и неокласиката би можела вака да се олесни бар партнерно од тоа балустрираните огради и со покреативни комбинации [1][2][3]


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 401
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 02-Dec-2017 at 04:04

мислам дека не ме имате сватено најозбилно погоре околу зградата на владата, иако ова би било повеќе совет до дпмне доколку беше останал на власт и си ја тераше во недоглед вака неокласично, но sds посекако ќе најде сили да го врати првобитниот изглед на фасадата на нимното им исконско ЦеКа а конечно и ко таков да го прогласат за архитектонски мастерпис и го заштитат со закон ... што е во ред и со што се согласувам, но како тоа не им текнало и претходно ... заради што пак сега и предлагам онакви импровизации ко плекси испусти како колку толку би се направила некаков претоп ако не симетрија во однос околните визури, пред се делот кон градски ѕид и пошта, а што ко решение нешто упорно го потенцирам по ротацијава на власт и очигледната коалициона намера а пред се логична потреба да се испеглаат што повеќе контарстите помеѓу брутализмот и неокласиката во метрополава [1] пристап кој е неопходен и по засебно објекти освен визури [2]

е сега додека бидне евентуална возобнова, би било убо и тука да спотераат нешто оштроумно а сулудо ко што предлагам како интервенција за поплавите во архивот [1] но освен врап-ап минимализам [2] чинам се друго ќе ги чини екстра сред следната рецесија, та би можеле бар така да ја држат неизвесноста додека да соберат камен и истераат старо-нова амбалажа ... ете ваквиот врап-ап можат и дизајнерски да го озеленат со фрактална зеленика ... а можеби најпаметно би било тоа да е etfe а наместо испринтан зелено, осветлен со зелени рефлектори одвнатре ... и така никогаш нема да бидне цека она што некогаш била како фасада та до милиметар ја опоравиле ... со тие пари sds нека направат навистина некој солидарен момент ако навистина се декларираат за социјалисти, интервенирајќи ете со некој перформанс та да оправат и ефтино и лесно она што претходниците им утнале, таман без кавга овие ако и кога пак би дошле на власт инсталацијата би ја собрале, за sds пак да си ја врати при следната ротација итн. инт. ...Edited by Zelenikovo - 02-Dec-2017 at 04:19
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 567

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.