build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Моделарство
    Posted: 29-Dec-2008 at 17:40
Golem ring go napraviv od bela hartija so teater (25 katnicata)Roll%20eyes ne sum zaversil uste malce mi treba i posle ce go postiram samo da vidite kako moze da izgledaYes
ne e exakt napraveno ama lici nekakoBig%20smile


Edited by pbanks - 03-Jan-2009 at 23:19
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Dec-2008 at 17:41
mislam posleniod del tamu kade e gema 2
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Dec-2008 at 16:34
izviite gema 1 mislev
 
eve ne se kvalitetni ne znam sto se sluci Wallbash
najgolemata kula e teatarot
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
toa e se
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 31-Dec-2008 at 17:03
trebalo i nova makedonija da ja naprais da vidime so nea kako ke izgleda,ali kako i da e top e Thumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 31-Dec-2008 at 17:03
Браво за трудот Thumbs%20Up

Ако имаш мерак за вакви работи мислам дека треба да смениш материјал за во иднина. Пробај со некој картон кој што има некаква структурна сила и кој што може убаво да се бои.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 31-Dec-2008 at 17:09
abe ne mora samo so karton,moze i so milion drugi materijali.plastika,drvo i sl...ja maketa so tepih,tvropresovan stiropor i boi nekoi u prav mesani so siten pesok pa top iskoci Big%20smile 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Dec-2008 at 17:13
fala, sekoj den mislev kako moze toj teatarot da izgleda rekov ce ja pravam od hartija za da ne mislam poveke tuku samo da ja gledam toa sto go napraviv .jas sakav od dervca da gi napravam ama imat mnogu rabota
toa so karton ce bese dobro i potoa da mu lepnam bela hartija i da gi bojam Roll%20eyes
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9135
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Dec-2008 at 17:17
Eeek браво за трудот my macedonia Applause одличен новогодишен поклон за сите нас 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-Dec-2008 at 17:21
da cuem vakvo nesto me pravit sreken
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Dec-2008 at 18:08

Applauseза макетата MM , ова ептен дојде како екстра честитка таман креативно да се заокружи 2008 на форумов, а и да ни го смени малку начинот на изразување на форумов!

како што спомна интересно ќе беше со клечки или со шкорчиња да ја направиш макетава но многу време ќе изгубиш така, a и нема да добиеш ваков стопен ефект, ем од оваа макета можеш да извадиш екстра кадри доколку ја осветлиш одоздола или од внатре! но  доколку сакаш да пробаш со клечки(стапчиња) за да заштедиш на време најдобро е да направиш конструкции од жица на кои после ќе ги лепиш шкорчињата.

уште еднаш Applauseза оригами пристапот

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 31-Dec-2008 at 18:25
probav so stapcinja ama imase mnogu rabota Ohno
ako ja pravam od stapcinja togas ce izgleda malce starovremski ...taka mislam jasDunno
ke vidam vo leto ako mozam da pram nesto deka i skopje ne sum ja videl recisi 3 god.
i neznam sto kade e
ke vidam  mislam od karton ce bide
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 31-Dec-2008 at 18:28
mislam ce pravam golem i mal ring ova bese samo edno malo parce od golemiot ring
i malku pomala deka ce nemam mesto vo stanotOuch
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 31-Dec-2008 at 19:09

па закачувај ги како мозаична мапа на ѕид, или пак направи некаков 3d puzzle, но за тоа ќе треба од софти гума да ги правиш макетите

нема да треба да ти е проблем да најдеш кај тебе ваква пенаста гума (foam rubber) и со малку креативност ќе имаш и лесно подвижни/мобилни макети SmileEdited by beTon - 03-Jan-2009 at 23:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 03-Jan-2009 at 05:33
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Jan-2009 at 14:26

ајт фората, малку ми изгледаат блоковиве како челичната конструкција на WTC кулите,  добра пластика, екстра форми и бои, ова за  шизо-пациенти е најверојатно досега најдобра работа, само колку  се ќе може да помогне во креативно развивање на умствените способности (да не ме разберете погрешно ова озбилно го мислам) или враќање во нормала!

јасно за деца и моделари ентузијасти, ова е досега најдобар и најфлексибилен начин за конструирање плус адаптиран на цевчиња за сок...

Wiki - Überstix is a construction type toy for both children and adults similar to Lego and K'Nex and started in 2005. With two simple and basic principles: Überstix parts can directly mate with recycled materials such as popsicle sticks and drinking straws.
уште uv бои да имаше и токму за во секоја прилика!   

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 03-Jan-2009 at 14:32
Eve neshto slichno! Se raboti za Lego!

MRT dobro moze da izleze od lego kocki, ako se nafati nekoj da ja pravi!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 03-Jan-2009 at 14:37
Neznam dali se sekjavate, ova go imavme po OTP ushte vo osnovno!

http://en.wikipedia.org/wiki/Meccano
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Jan-2009 at 23:11
НЕОБИЧНО ХОБИ НА НЕВРАБОТЕН МАТЕМАТИЧАР
Со пинцета гради куќи

Дипломираниот математичар од Прилеп Емил Димоски, додека чека вработување, со плитари што сам ги прави и со пинцета изработува автентични селски куќи

Емил Димоски е еден од многуте млади невработени луѓе во градот под Марковите кули. Дипломирал на Природно математичкиот факултет група математика - физика со просек над 9, бил првенец на генерацијата, ама работа нема. Сега е постипломец на бизнис администрација на прилепскиот Економски факултет.
Слободно време колку сакаш, вели за себе Емил, па го пополнува со часови по математика за средношколци и со неговото необично хоби - од природни материјали изработува минијатурни селски куќи со автентичен изглед.
- Уште од мал ме интерсираше селската архитектура, сакав да знам како е граден каминот, или како се пече леб под црепна. Тоа ме фасцинирало и од од пред две години почнав да изработувам минијатурни куќи, онакви како што ги знам, како што сум ги запаметил. Значи мотивите ги црпам од селото, од старите селски куќи, на чии зидови висат низи со тутун, по собите триножни сточиња, фурни и бунар во дворовите, со амбарите и пондилата.
Предизвик ми се селските куќи зашто кај нив доаѓаат до израз материјалите од кои се градени, за разлика од денешната современа архитектура, под чија фасада не се знае што се крие, вели 25 годишниот прилепчанец Емил Димоски. Досега тој изработил минијатурни куќи кои и денес постојат во селата Сарандиново, Беловодица, Новоселани..
Младиот ентузијаст сам го прави и материјалот за куќите. Со калапче, од кал измешана со слама, прави плитари, кои потоа ги суши на сонце. За една куќа требаат околу 500 парчиња, кои овој неуморлив млад човек трпеливо ги реди со пинцета. Затоа, во зависност од големината на куќата и деталите кои ги употребува една куќа гради и до еден месец. Сите материјали што ги користи се природни, место трева става мов, делкани парчиња момирок се замена за керамиди, а за чардаците на куќите користи старо дрво со влага заради автентичен изглед и селскиот амбиент.
На една од куќите, иако минијатура се гледа дури и мрежата на прозорецот за заштита од инсекти. Тоа е некогашна куќа на Рид во Прилеп , куќата во која детството го минала неговата мајка. Ја изработил да ја потсетува на најубавите мигови од животот и и ја порадарил за роденден.
- Вака изгледа сега, но ќе ја направам и онаква каква што била пред да се урне, по слики, раскажува Емил.За неговото необично хоби тој вели: "Не може да ти се здосади и цел ден да работиш, може само рацете да ти се здрват редејќи плитар по плитар... Задоволството расте како што се зголемува објектот што го правиш, а со секое ново дело се повеќе и повеќе се усовршува мајсторијата".
Досега има изработено дваесетина експонати. За добар дел од нив имало интерес да бидат купени, но тој себично ги чува, се додека не направи доволно куќарки да организира самостојна изложба. Предизвик му е да го изработи манастирот Трескавец.
Неговите дела биле забележани и од стручни лица во прилепскиот Заводот и музеј, и во соработка со Републичкиот завод каде се не е исклучено да изработува и евидентирани стари селски куќи во Мариово.
Трпеливиот и очигледно надарен млад човек вели дека во неговото хоби нашол мир од секојдневните проблеми што ги носи животот.

Vest - Вера Тодороска - 21.01.2006

ПРИЛЕПЧАНЕЦОТ ЕМИЛ ДИМОСКИ ИЗРАБОТУВА МАКЕТИ НА СЕЛСКИ КУЌИ
Оригинални мариовски куќи од природен материјал -  Време - 27.08.2008  

Со природен оригинален материјал од мариовскиот крај, прилепчанецот Емил Димоски (27) кој е невработен професор по математика и физика, изработка макети на селски куќи. Многу трпение, многу љубов и оригиналност и креативност има во неговите ракотворби со кои учествуваше на републичката манифестација „Допрете ја душата на Македонија“ која викендов се одржа во Битола. Користи камчиња кои се среќаваат на самиот простор и сам прави плитари, печени тули, ќерамиди... Најголема инспирација за него е чардакот. Куќите ги изработува како слика во три димензии и во размер. - Колку што има камчиња на куќата, толку и јас ставам на макетата. Пенџерчињата на куќите се отвораат, користам стакленца ако има некое скршено стакленце и така го претставувам. Пред куќата оставам малку простор како дворче кој го уредувам со земја, тревки и елементи кои биле карактеристични за македонските традиционални куќи - вели Емил. Тој вели дека од хоби може да се живее. „ Од сопствено хоби како претприменичка идеја за развој на мал бизнис“ е темата на која работи на магистерскиот труд на Економскиот факултет во Прилеп. - Најдобро е да се состави бизнис план, маркетинг стратегија, а за парите сега засега има барем од секаде поддршка и кредити за мали бизниси. Се дава почетен капитал. Кај на се уште постои страв да не се оствари приход и кој ќе ги враќа парите и владее неинформираност - вели Емил. Макети започнал да изработува прво од кибритчиња. А за куќарките од камчиња му требало најмалку две недели до три месеци. Работата го смирува, го исполнува и желба му е да направи самостојна изложба.

има доста моделари во МКД едно време беше тернд она со минијатурните Цркви, но она што ме изненади кај професоров е педантноста околу деталите како и оригиналното реплицирање на објекти!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9135
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Jan-2009 at 23:21
А добро знае ли некој дали постои некој добар модел на Град Скопје кој можда виси по депоата на Музеј на Град Скопје. Знам за макетата на Танге но можеби има и други....
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3529
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 03-Jan-2009 at 23:41

па сигурно нема, кој би успеал да го репродуцира овој урбан хаос заради задоволство!

можеби треба за сите нови проекти што се одобруваат, инвеститорите да се задолжени како макети  истите да ги достават до градот, а градот да ги покрие оние кои се веќе трајно насадени, па да се направи некава збирка. исто и на БИМАС редовно има по некоја макета, па така сигурно во Асоцијацијата на Архитекти на МК имаат доста поединечни макети, а сигурно и на градежен(архитектонски) има нешто, но се на се добро е ако бар се заокружи голем ринг.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.