build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Jan-2009 at 23:46
aбе верувам дека нема ништо такво правено после 90те но се надевам дека ете останала некоја макета каде се е ажурирано барем до средина на 80те

или можеби макети од големите нови населби кои се правеле во Скопје (пример Аеродром)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Jan-2009 at 23:49
Imase pred 1 godina nekoj si muzejski eksponati za skopje , ne znam dali nekoj od vas prisustvuvase vo muzejot na sovremena umetnost, tamu imase nekolku modelari od Skopje, nesto od Tange, samo dali nesto drugo imase ne znam, citav nekade samo ne mi teknuva bas za sto bese.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Jan-2009 at 00:42
Јас сум за еден лего модел на плоштад македонија. Или мал ринг. Не мислам дека такво нешто би било тешко доколку би учествувале голем број луѓе, како студенти од архитектонски или градежен. Знае ли некој каде можеме да најдеме лего коцки во Македонија?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Jan-2009 at 02:41
Лего се наоќа у секој кинески шоп! Може не се Лего, може се Лемо или Леко, ама се наоѓа! Незнам колку се стандардизирани тие коцки една со друга фирма, па после може да се надоградува како се наоќа материјал.

Него јас колку пто се сеќавам во скоковна куча Мост имаше една макета на тој дел!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Jan-2009 at 02:59
Уште едно прашање: Кој од вас идел у Народна Техника?! Ја бевво ракетно моделарство еден перио, па после тоа почнав со информатикиве!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Jan-2009 at 03:04

 јас одев едно време, но за сосем друга приказна ем тоа беше средно!

знам дека има сала и дека навистина имало ангажирани млади луѓе во сите технички области, штета уште експлозивна секција може фалеше, сигурно ќе ги прибереше сите млади анархисти во СК, кои во недостаток од такво нешто посетуваа филмски работилници како Ед Вуд Smile

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 04-Jan-2009 at 03:16
Мојава "фела" беше најприближна до експлозивите. Едвај се снаоѓаовме со фитиљи и оние специјални "петарди" кои едвај се наоќаа у Скопјево. Имаше едно дуѓанче у Козле го држеше еден дед. Стариот почина и толку беше од последните раритети на институционализираното хоби. За фитиљи се снаоѓавме со армиски фитиљ оној на метро што го купуваат во АРМ, па преку пријатели изгреби се по некој сантим. Па со него тешко се активираше моторот, пошто со фитиљ за експлозиви неможеш моделарска ракета да упалиш. Па ппо натпревари кога идевме, собери една рака од оние фитиљите што се на струјно палење. За нив ти треба акумулатор. Тие се исти како шкорче, но наместо дрвце има две жички и слаба струја е доволна да се запали. За лансерни рампи се снаоѓавме со антени за волксваген голф1. Лепак сами праевме од пинг-понг топче да отседи неколку дена во ацетон и тоа ни беше лепак. Се гребевме по некое ќоше фурнир од овие мебел што прават. Тоа беше седмо и осмо одделение односно периодот 2000-2002. После тоа сите станавме информатичари. Времето си го напраи своето. Никој веќе нејќеше да се цапа у лепак и после три дена да го чепка од нокти.

п.с.фотографија имаше исто тој период и имаше неколку изложби. Ама дечките работе стрикно со киселина до колена. Баш таа стара техника ја негуваа. сега незнам некој у Скопје уште да се мафта со тоа.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 04-Jan-2009 at 04:56
до експлозии да ракетарите беа најблиски но само со барутни муабети. не се развија никакви весели експерименти како оние од анархи кукбук,  иако и фото секцијата заради киселината за фиксирање на фотки имаше потенцијал за експлозивни заклучоци. инаку за фото сигурно и сега ја имаат опремата лабосите односно апаратите за развивање, но незнам каква е ситуација, имаат и веб но од кога знам за него истиот е во изработка www.atcm.org.mk
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 04-Jan-2009 at 17:11
Originally posted by pbanks

А добро знае ли некој дали постои некој добар модел на Град Скопје кој можда виси по депоата на Музеј на Град Скопје. Знам за макетата на Танге но можеби има и други....

Освен макетата на Кензо која, „случајно“ ја најдова и фала богу е обновива, постојат уште неколку единечни куќи и објекти и ништо повеќе.

Originally posted by La Linea

.. Знае ли некој каде можеме да најдеме лего коцки во Македонија?

Во подрумот на Рамстор

Originally posted by lslcrew

Уште едно прашање: Кој од вас идел у Народна Техника?! Ја бевво ракетно моделарство еден перио, па после тоа почнав со информатикиве!

Киснев, прво во Пионерски дом а потоа во сите останати, а од клубашите од тоа време кој идева и во ракетна, се створи потоа фабриката за противградни ракети во Македонија, која во тоа време беше една од најдобрите во ЕУ, а потоа се прејде на поголеми и на крај се растури ЈУ.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Jan-2009 at 22:35Оригами Архитектура ...  [1]


Во јапонската вештина Оригами сечењето не е дозволено, но во 1981 година Masahiro Chatani, професор по архитектура во Институтот за технологија во Токио докажа дека со сечење на само еден лист на хартија можат да се направат прекрасни парчиња уметност. Заедно со својот колега Keiko Nakazawa, Chatani ја откри Оригами архитектурата, каде само со нож за сечење и лењир се креираат многу сложени тридимензионални скулптури само од еден лист хартија. Оригами архитектурата е всушност варијација на киригами (вид на оригами каде е дозволено сечење) и ваквите скулптури можат да варираат од (релативно) едноставни геометриски шеми до сложени фасади на познатите градби кои излегуваат кога ќе се отвори листот хартија. Имајте на ум дека следниве фасцинантни примери на оригами архитектура се направени со едноставно засечување со нож врз еден лист хартија.

Скалила до рајот од Gerry StormerДијагонални скалила - Gerry Stormer

 

Од мајсторот лично, Оригами архитектура од Masahiro Chatani 

Уште оригами архитектонски зданија на Willem[Инспирирано од делата на MC Escher, од фантастичната галерија на Ingrid Siliakus 

Повеќе артистички и креативни реализации на оригами архитектура според Maria Victoria Garrido (Marivi)

Некои скулптори Оригами архитектурата ја однесоа еден чекор понатаму, креирајќи тридимензионални скулптури кои излегуваат од картичките кога ќе се отворат, како пример уметноста на Keiko Nakazawa

en.wikipedia.org/wiki/Kirigami
1][2][3][4][5][6][7][8][9]

www.petercallesen.com/index/index2.html

www.sublackwell.co.uk
Edited by beTon - 28-Jul-2016 at 09:31
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jan-2009 at 23:58
Случајно наидов еднаш на оваа „оригами архитектура“ и многу ми се допадна. Освен овие, имаше и куќи направени со големина на мала барака...од едно големо големо парче хартија. Неверојатно 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Jan-2009 at 16:36


навистина интересна комбинација за макети, но комерцијално техникава највеќе се користи за честитки, детски сликовници или во последно време за интро по спотови Smile сепак почетокот на техникава е како инспирација од архитектонски макети... 

нешто корисни чекори... [1][2] + нешто одвртени муабети... [3][4][ZIsJhHZpQlo">5]

Pop-up Architecture - www.niks.or.jp/chouyoukan/mshimizu/popup/photo.html

Pop-Up Origamic Architecture - torrents.ru/forum/viewtopic.php?t=1271872

[Ufiveprime.org/hivemind/Tags/architecture,paper

Originally posted by beTon

мислам дека доколку се преориентира на комерцијални  мотиви ова со инвестициите нема да му биде проблем, комотно може да ги продава макетите на фирми или институции, кои би ги користеле истите наменски, било тоа да е заради маркетинг или нешто друго, или подобро речено склопи една која мислиш дека ќе ги заинтересира, а ако не расклопија и итн.  добро фактор е и складирањето  и одржувањето на макетите, но по секако не е лесно да излезе на крај се подмачкано.
еве една креативна реклама

This Is Where We Live 

...

Since 4th Estate knew they wanted ‘something stunning’, they contacted Apt Studio, which proposed “a crazy, beautiful and ambitious 3-minute animation”.The animation would take place in a city made - literally - out of books, and we would pass through the city like a bird flying down the streets, witnessing scenes from these books taking place in lots of different districts over the course of an afternoon, evening and early morning.Each district would loosely represent part of their publishing programme - from ‘Museum District’ made up of non-fiction, to the ‘edgy fiction’ part of town (Soho and the red light district) to the European cafe district in the early morning referencing work in translation.All of the buildings and people would be made out of books, and the pages of those books, influenced in part by artists Thomas Allen and Su Blackwell.Thankfully, 4th Estate loved the pitch, and Apt (and their ‘mates’ at Asylum Films) quickly set to work creating their vision. Step one was to wrap their heads around the scale of the project they had in mind. Since stop motion videos are made by stitching together individual photos into one fluid video, they calculated that they would need to set up and shoot roughly 2,700 separate photographs to make the three minute film at 15 frames per second. (180 seconds x 15 frames/second = 2,700 frames) So what’s involved in making 2,700 frames of stop motion portion?According to Apt, about two weeks, twenty animators and model-makers, and over 1,000 different books that were sacrificed for the cause ...
Edited by beTon - 28-Jul-2016 at 09:29
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 01-Feb-2009 at 11:46
Макета на железничка станица овојпат изработена од дрво !
Иначе скалата е 1:87
Изрработено од Markez i GANZ

Edited by Vladimir P - 01-Feb-2009 at 11:50
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Feb-2009 at 21:51
Originally posted by pbanks

А добро знае ли некој дали постои некој добар модел на Град Скопје кој можда виси по депоата на Музеј на Град Скопје. Знам за макетата на Танге но можеби има и други....

Еве што има друго во МГС
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 01-Mar-2009 at 15:00Edited by beTon - 04-Mar-2009 at 01:21
Back to Top
STEVEY View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 29-May-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote STEVEY Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Mar-2009 at 23:48
Да, постојат две или три (не сум сигурен) макети на Скопје во Музеј на Македонија. Тие не се во актуелниот објект, туку лежат во една од ќелиите на Куршумли Ан. Немој да очекуваш чудo, иако сеуште читливи, тие се благо оштетени и затрупани во прашина. Опфаќаат дел од градот со реконструирано Кале и најверојатно дел од строг центар со малиот ринг. За размерот не сум сигурен, но колку што памтам, беа доста големи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Mar-2009 at 02:27
Изложба на модели


Изложба на модели од областа на индустрискиот дизајн, од македонскиот дизајнер Бојан Илиевски ќе се отвори вечерва (20 ч.) во Галеријата на Кинотека на Македонија.

Изложбата се состои од десет поголеми и помали дела, меѓу кои има макети од областа на мебел-дизајнот, транспорт-дизајн, трпезариски дизајн и друго.
Изложбата ќе трае до 15 март.

http://vecer.com.mk/?ItemID=7573C0020F229246A2B53BD81524F89E
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 25-Mar-2009 at 09:24
Правењето макети и модели во последно време ми станува се поинтересно, па дојдов на идеја да направам некаква вибро платформа (shaking table), во мал размер се разбира, на која би поставувал модели и би го проучувал нивното однесување при симулација на вибрации (хармониски или рандом).
Има ли некој идеја како во услови на 'направи сам' би можел да направам таков уред?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 25-Mar-2009 at 09:32
medo Па ја мислам дека нема да ти треба нешто многу матерјали и време да направиш нешто такво. Само во врска со вибрациите кои сепак се најбитни незнам како би можел да направиш рандом. btw Рандомот и не е така прост како што изгледа, цела наука е тоа. Многу е послесно да биде на хармонски осцилатори. Друга некативност е што виброплатформата незнам како би симулирала различни типови на земјотреси, како на пример вертикалните тектонски нагли поместувања.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 25-Mar-2009 at 10:11
Originally posted by medo

Правењето макети и модели во последно време ми станува се поинтересно, па дојдов на идеја да направам некаква вибро платформа (shaking table), во мал размер се разбира, на која би поставувал модели и би го проучувал нивното однесување при симулација на вибрации (хармониски или рандом).
Има ли некој идеја како во услови на 'направи сам' би можел да направам таков уред?

Освен звучна платформа која едноставно се прави се друго е голема механика и електроника.

Нешта како пример ...
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.113 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.