build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Mar-2009 at 10:24
Интересн е концептов, само незнам како би се употребил у тестирање статика. Ова повеќе може да се користи во издржливост на материјали и слично. Башка захтева егзактни фреквенции со скоро бескрајно мала толеранција на грешка што и не е така лесно да се генерира и да се воспостави резонанција и стоен бран.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Mar-2009 at 11:11
Originally posted by lslcrew

Интересн е концептов, само незнам како би се употребил у тестирање статика. Ова повеќе може да се користи во издржливост на материјали и слично. Башка захтева егзактни фреквенции со скоро бескрајно мала толеранција на грешка што и не е така лесно да се генерира и да се воспостави резонанција и стоен бран.

Сепак зборуваме за домашен дрндафон, не нешто про.

Со еден сигнал генератор, појачало и добар звучник и еве за почетни проби, со егзактни фреквенции и толеранцииОва отиде и во Музеј на технологија  Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Mar-2009 at 13:26
Пред се, уредов би се користел како нагледно средство за динамички испитувања, а не за статички, односно утврдување на носивост на објекти под влијание на хоризонтални сили, односно сеизмички сила. За статички товари е едноставно, постепено се зголемува товарот се до рушење на моделот.
Сеизмичките сили доаѓаат до конструкцијата преку почвата до темелите и ја побудуваат истата да осцилира. Работава е како да се моделира односно внесе тоа побудување, а сепак да не бидат хармониски осцилации, туку рандом. Знам дека е тешко да се внесе нешто како спектар на забрзување, како на пример овој на сликава за земјотресот во Битола од 1994 год.

Некоја идеја?Roll%20eyes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 25-Mar-2009 at 14:04
Горе убаво на функцијата се забележува една добро позната функција само малку зашумена. Ова е школски пример за придушена осцилација, мене малку ми наликува на sinc-integral функција што јасно кажува дека процесот е тотално корелиран и никад нема ништо рандом.
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 25-Mar-2009 at 14:12
Во ред тоа, да не ја шириме темата кон тоа дали има нешто рандом или не, зашто не е тоа темата. Тука го ставив ова само како илустрација.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 25-Mar-2009 at 14:21
Е тоа е веќе друго ! Наједноставно два степ мотора, да тераат по двете оски X, Y, степ контролер и PC со програм, и се е потоа лесно Roll%20eyes

За почеток види ова ко инспирација http://objects.reprap.org/wiki/Builders
Имаше нешто на Wiki но ????
Edited by Vladimir P - 25-Mar-2009 at 14:45
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-Mar-2009 at 14:25
Медо а си се распрашал колку кошта да се купи и увезе тоа што ти треба?! И да ли воопшто се произведуваат платформи во толкави димензии како што ти треба?!
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-Mar-2009 at 14:52
Originally posted by Vladimir P

Е тоа е веќе друго ! Наједноставно два степ мотора, да тераат по двете оски X, Y, степ контролер и PC со програм, и се е потоа лесно Roll%20eyes

За почеток види ова ко инспирација http://objects.reprap.org/wiki/Builders
Имаше нешто на Wiki но ????

Ова изгледа интересно, но малку посложено, посебно што немам баш некое познавање од електроника.

Originally posted by lslcrew

Медо а си се распрашал колку кошта да се купи и увезе тоа што ти треба?! И да ли воопшто се произведуваат платформи во толкави димензии како што ти треба?!

Да, имам гледано каталози и знам дека кошта ѓавол и пол, пошто е направено за сериозни истражувања.


превземено од каталог на MTS
http://www.mts.com/en/civil/Seismic/ssLINK/DEV_002361

Во меѓувреме најдов нешто по нет, и мислам дека ова е она што мене ми треба, само можеби наместо бор-машина би можело ли да се најде некој електро мотор со повеќе брзини?


превземено од IRIS Image Gallery (www.iris.edu)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Mar-2009 at 14:56
Ова вака како на сликава може само да ја испозаебе бормашината. Ќе тиде осовината ексцентрично и после само за у канта. А за мотор може да се снајдеш и со машина за перење нешто од бувљак можеш да склопиш делови за ефтина пара.

Edited by lslcrew - 25-Mar-2009 at 14:56
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Mar-2009 at 15:11
Со ова од сликата, е само во X оска и иста брзина, која за твојата идеја е неупотребиво.

Но ако е само проба може да почнеш со тоа а понатака може да послужи за вибратор со калапи за правење бекатон плочки LOL
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 25-Mar-2009 at 16:04
Па не е и толку неупотребливо, би се правела симулација прво во еден правец, а ако има потреба би се заротирал моделот за 90 степени за да се симулира однесување во другиот правец.
Каде може да се најдат електор моторчиња? По пазариве?Question
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 25-Mar-2009 at 18:11
Наефтино, во вторник и петок на „пазарит поткале“, ке најдеш моторчина од грамофони, проектори, магнетофони, машини за шиење кој за твојата потреба и како проба најбрзо и наефтино би прошол.
Едино мораш добро да се ценкаш Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Mar-2009 at 21:41
pocnav da go pram maliot ring od stiropor i hartija
ako imam potreba za nekoj sliki od maliot ring(ne znam bas kako izgleda skopje)ce mozete da mi pomognete?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Mar-2009 at 21:46
Originally posted by my Macedonia

pocnav da go pram maliot ring od stiropor i hartija
ako imam potreba za nekoj sliki od maliot ring(ne znam bas kako izgleda skopje)ce mozete da mi pomognete?


На мое големо задоволство  Thumbs%20Up
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 02-Apr-2009 at 18:00
Каде во Скопје може да се најдат вакви коцки?

Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 02-Apr-2009 at 18:41
Logo имаше во Рамстор во подрум, продавница до Нептун
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Oct-2009 at 16:38

 

Originally posted by my Macedonia

luge dali imate nekoj link na makedonski za raketa na voda ili raketa voda (germanski wasserrakete)??
 на нет нема ништо на македонски за оваа направија, но ќе ти заврши работа и ова http://en.wikipedia.org/wiki/Water_rocket

http://www.antigravityresearch.com/

http://www.sumrallworks.com/rockets/main.php3?area=links&link_type=rank

http://video.google.com/videoplay?docid=-2147561454435239738&ei=sG_kStbiJZLW-AbHl7XOBA&q=water+rocket&hl=en&emb=1&dur=3#


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Oct-2009 at 12:54
fala max
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 05-Dec-2009 at 07:58

Немет Зошто, и мене ми се најде, добар експеримент за досадни денови

туку налетав деновиве на неколку интересни техники односно се потсетив колку се креативци има на овој план, инаку неретко и кај нас застапена појава во минатото, а сигурно и денес, особено за сценографија по театрите и телевизиските студија... најчесто како техника се користи во моделарството, особено кај рељефните макети и слични комбинации, но и мебел, сценографија, рекламен материјал итн. http://en.wikipedia.org/wiki/Cardboard - повеќеслоен ребрест или пресуван картон, употреба исто како и во класично моделарство само што димензиите се неограничени, налик големи картонски киригами

http://images.google.com/images?hl=en&source=hp&q=cardboard%20models&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

http://www.glue-it.com/aircraft/general-information/glossary/p/paper-models.html

http://www.instructables.com/id/Cardboard-Cardboard-Cardboard/

~

http://www.instructables.com/id/How-To-Make-Faux-Rocks/

http://blog.makezine.com/archive/2009/10/making_rock_from_cardboard.html

како дополнителен елемент на ова се надоврзува имитацијата на природна површина, и како форма и како боја, односно слика

http://video.google.com/videosearch?hl=en&safe=off&num=100&q=faux%20fun

http://diy4.wordpress.com/2008/01/05/blue-fantasy-powder-room-makeover/

http://www.faux-painting-techniques.com/

http://www.arttorma.com/gallery.htm


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 05-Dec-2009 at 08:02Edited by Max - 07-Dec-2009 at 10:53
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.