build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Моделарство

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 24-Aug-2016 at 14:14можеби полесно но и поефтино чаре е лепак за фасада а за побрза и потешка варијанта истиот да се меша со цемент и песок

за полесно орнаментите калапети ги во гипс отисок со парчиња од детски играчки, пример за неокласицизмов барби куќи и слично, а на сето ова не е лошо да има и авион у гаража [1]

~

што е за шампастирани реплики на зградите и спомениците од Ск'14 додека да се најде некој виртуоз слатко да ги закалапи, може уште сега брзопотезно да продаваат срнечи грбови или ролати то скопските слаткари, нели внатрешноста со силуета од некој споменик, та навистина и вкус и мирис да добие новопечената скопска патина

во росфрај калап силуета од некој споменик да се извади срцевината, вертикална да се завитка во пандишпан, а измеѓу празнините да се исфилуваат со шлаг ил сл., иако може и без тоа ... ваква креативност бива и поединечно дводимензионално но пимплачки споро за големи слаткари [1][2][3]
Edited by beTon - 24-Aug-2016 at 14:15
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 28-Oct-2017 at 19:16
некои работи, навистина вредат чоек да им се позамара, макар не го засегале лично него никако, а доколку околностите тоа го дозволуваат, дури има и обврска тоа да го чини, во постов пример локален сеир зарадинглобален аир а зарди наше добро ... ајде, да почнеме од тоа дека треба пак да осознаеме, што и до каде е арно вака или онака да ја тераме, а после самата свест, доколку доволно пати е соочена со некоја гачка, сама по себе ќе најде решение за истата да ја ресетира ако веќе неможе да ја надмине кон подобро ...
https://www.enasco.com/q?question=pizza&x=0&y=0

http://www.props.eric-hart.com/how-to/fake-food-making-inedible-replicas/ [1]

ме изненади дека на железничка в Скопје, една од Бурекџилниците сега кога е зима и немаат Сладолед во фрижидерот пред дуќан, имаат ставено реплики од Бурек и Пецива, но и од Пица, единственото од менито, но бидејќи саламата премрзнала, та по една недела чиниш промовираат зомбифицирана храна за попат, бар Пецивата колку толку затворени па и не бодат толку очи успат, но парчето Пица штрчи како професор во биртија, ако не друго бар за лиснатото и кифлите да искористиле некое креативно осветлување бар за навечер [1 и' тие токму изветвени ко за на градски панаџѓур од ланска година, не за друго зошто е (треба да е) меѓу најпретставителните скотски спотови па да двоиме од она што е европска норма, ексик од то нивната стардизација, но сепак ова е неопходно за некој наш домашен критериум за она што е и треба да ни е убаво во околината, бар онаа каде и малите работи многу може да допринесат за подобар колективен квалитет на живеење ... услужните дејности, пред се за нас треба да бидат убаво срочени, но се додека не си наметнеме здрави сопствени стандарди и' потака од елитните [1] - кои не дека не ги бива, напротив како културен елитизам а на традиционалната исхрана како позитивен концепт произлезен од ова поднебје - како општество ќе се корумпираме до степен на пост-апокалиптички аршин, некој би рекол на транзициски, но во кој колку толку бар традицијата ни беше последниот бастион за одбрана на личносното, додека сега ни тоа како културно-духовно-национален код не може да не консолидира, и како општество и како заедница ... кашатализмот до толку не отуѓи, да дури и кога би сакале да се опраиме про европски, а со балканизам во пристапот, и да сакаме нема да може да се одржиме во некоја кондиција за европеизација, напротив гледаме дека поплека и тие се балканизираат, веќе и ни им дреме дали и како им изгледа околината, околијата, октетите елитни, кои ја посејуваат атмосферата за европска унија, оној идеал чии концепти не само што се соочени со дезориенираност, туку се закрпуваат со толку петпарачки компромиси, да понекогаш се прашувам дали тоа навистина е така, или само ми се причинува, пред се мислам на самата храна по маркетите каде вештачките бои, адитиви и конзерванси, се' невозможно фантазмагорични па и фатаморганички, да конечно и се плашам дека ако постојнава реалност не е веќе во аут, посекако многу брзо ќе замине и потака во некоја мочурлива бара, за среќа сеуште не е онакво мочуриште ко она северо-западно од вој полуостров, зар така и сами не ја анамнезираа освестените жители од западно-европските сфери на егзистенција на човештвото, само прашање е зошто тоа и ние не можеме да го воочиме, иако и тука за сето тоа многумина се свесни ...

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1017
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 27-Jul-2019 at 17:23

пред некој ден на Меѓуградска ме изненади супер визура која ај на туристи што им прекршува рајат-диоптрија туку и на мештани сигурно еве вар мене, веројатно и други го приметиле моментот но вреди да се посочи - КОТИЊЕРи одма карши западниот излез, но зошто аберов тука, прво поприемчива аналогија колку грдо би било ѓубре и пред макета да ви стои а не пак тоа да е прв впечаток од Скотје кој ќе ве пречека, но второ за да посочам дека има можеби едноставни решенија како затворен бокс или пак апстрактни како шарени контињери и тоа со лустер ефект, односно може да им се залепи холографска трансфер фолија која освен за макети еве би послужила креативно и за контињери на ачик места ...

кај нас на нет единствено налетав на соодветна понуда во Витком 100 метра ет 100 евра но не е самолеплива фолија како d-c-fix но затоа 5 пати поефтина ем бидејќи тенка па и лесно се аплицира на заоблувања прекршувања и слично, кога хоби-возоите наместо да ги фарбате ги обложувате со вакви фолии па макар и повремено тоа би било спектакл за очи

https://vitkom.mk/product/холограмска-пет-фолии-на-ролни-за-топл/

од сите овие добив по неколку урнеци ги пробав како и на сонце изложени по цел ден би реагирале со оглед дека се кинески и за сега супер се покажаа, КОРИСНО И ЗА ОРИГАМИ И ЗА АРХИ-МАКЕТИ бар оние кои би требало да имаат реплика од алубонд фасада ...http://www.holodimensions.com/hologrammfolien.html

веројатно германскиов пандан на кинеските холографски фолии би бил посовршен, конечно d-c-fix набавуваат вака фолија за своите тапети а потоа чисто ја обложуваат со лепило и брендираат, бар ова е логиката бидејќи ги немаат во континуитет на сајт како понуда холографските патерни постојано!? конечно фолииве можат и на сито печат да се аплицираат на текстил [1][[url=http://www.holodimensions.com/holographische-textilien.html#wa-anchor-top]2[url]] бреј и на нокти ги ставаат фестивалски ....
Edited by Zelenikovo - 27-Jul-2019 at 17:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.