build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Село во град
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Село во град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-Mar-2010 at 00:10
Originally posted by mirakuliks

Карпош 3 помеѓу Партизански Одреди и Никола Русински е „метастазиран“ со вакви објекти:Од сателит чим се гледа, што друго останува Stern%20Smile

Се надевам барем дека на посочениве локации не се чува добиток или живина.

Edited by Cloverstack - 20-Mar-2010 at 00:11
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 822
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Mar-2010 at 00:44
Се чува се чува, нешто малку живина, али многу е смешно, имаш куќа со импровизација за автомеханичарски работи помеѓу Лептокарија и бараките на општината, па имаш половина трошни половина какви такви куќи измеѓу Деловна зграда, пошта и сега бензинска во изградба која е веднаш до општинските бараки, и имаш растурени куќички половина ненаселни помеѓу супермаркет, високат зграда и моментално нефункционален мал трговски центар. Толку многу контрасти на толку мал простор. ако е убаво времето и имша време прошетај се измеѓу и сликај градешни контрасти.

@Supervisor
Да да знам има многу делови во скопје со Тумори, и да во чаир е најголемиот тумор, се вика Дижонска, али јас сакам да претставам и друга форма на оваа појава, каде не е во едно купче туку е распрскана измеѓу урбанизирани ентитети


Edited by mirakuliks - 20-Mar-2010 at 00:51
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Mar-2010 at 04:31
Па Дижонска е останата после урбанизацијата и изградбата на станбените блокови во Чаир и Топаанско Поле. Измеѓу е, вероватно било во план, ама не се продолжило. Една голема неефективна површина.

А Владимир за сликата како нарачана од Бувљак. Сабајле пројдов туку и додека да извадам телефон од џеб веќе пројдов, ме мрзеше да застанувам посебно. Уствари џабе да критикуваме кога немаме организиран пазар за стари работи. Да има некаде понастрана некој паркинг или некоја слична површина каде што ќе биде дозволено вакво собирање, нема да има ваков проблем и со ѓубрето оставено и со гужвите. А друг голем проблем што и не баш онтопик, е колку што сум запознаен голем дел од таа стока е од сомнително потекло и вероватно украдена што само говори колку е потребно да се среди оваа појава.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 13-Apr-2010 at 04:37
Преземено од фан клубот на Мила Искреновиќ на фејсбук:

Тафталиџе  Doh


Теодосиј Гологанов  Runaway

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 13-Apr-2010 at 22:53
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by mirakuliks

Карпош 3 помеѓу Партизански Одреди и Никола Русински е „метастазиран“ со вакви објекти:Од сателит чим се гледа, што друго останува Stern%20Smile

Се надевам барем дека на посочениве локации не се чува добиток или живина.На првата слика до општината од страна на Никола Русински е наша куќа. Секогаш кога одам таму ми е некако чудно, како помал и по малце срам. Иначе куќата постои одамна, и сега колку што знам се води денационализација ( колку сум точен незнам, така нешто, или пак било екпроприирано па сега да го вратат, незнам) за дел од местото на кое се наоѓа општината. Најверојатно ќе биде вратено, имаше некои потешкотии, ама изгледа ќе го вратат. После тоа не знам, ако се согласат со чичко ми и вујко ми, може ќе се продава, со цел да се прави стамбена зграда на местото. Но незнам ништио повеќе. 

Инаку местото и куќата се во солидна состојба, незнам кој поминал, е сега за во град незнам колку е пристојно, но е средено. Куќата вујко ми ја среди пред некое време. Има едно мало базенче со фонтана, внатре риби , со камења, поплочено, тревата ја коси редовно , интересно е, кога одам да се видам после школо ќе се напијам и кафе, пријатно е.

Но да не должам.

Патем една од причините за нова општинска зграда на општина Карпош, веројатно е и ова.

пс. Има и патки, или незнам што се ама убави бои имаат, ама ги држи во ограден простор, а да и желки. И така, и не е така одбивно, но и не му е баш место. 

А козите, не ги очекував баш да ги видам до некоја зграда.Edited by FoSsiL - 13-Apr-2010 at 22:59
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 14-May-2010 at 09:36
СРАМТА НА СКОПЈЕ

Се руши без заштитна ограда, тотално загадена сета околина и прекрасна глетка на кампериКлуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 24-Jun-2010 at 14:23
41°59'8.60"N 21°26'14.88"E

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 30-Jun-2010 at 02:37
41°59'4.71"N 21°26'15.66"E


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 06-Sep-2010 at 16:33
01.


02.


03.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 06-Sep-2010 at 17:51

Трасава на бул. 11 Октомври или крајниот дел на Првомајска према центар, плаче за рушење се гледа дека во Кисела Вода не зачекорило урбанизирање долго време.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Swimmer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 09-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 294
  Quote Swimmer Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 20-Sep-2010 at 23:15
ВО СКОПЈЕ КАКО ВО СЕЛО
Коњи пасат во жардиниерите
 
 
Коњи оставени да се напасат во градското зеленило, деновиве повторно може да се забележат низ скопските населби. Редовни локации каде што животните може да се видат како зобаат од тревата се булеварската жардиниера во населбата Аеродром која што со широкиот простор и со тоа што во поголемиот дел нема засадени дрвја или цвеќиња е одлична полјана за коњите, а ист е случајот и со дивото зеленило во близина на Комплексот банки. Ги има и по парковите во населбите, на несреденото зеленило во Ново Лисиче и во Маџари, а може да се забележат и на повеќе други локации. Коњите впрегнати во коли се главното превозно средство на дел од Ромите што живеат во градот и кои непрописно ги пуштаат животните по парковите и по зелените простори. Проблемот е долгогодишен, а почеток на неговото решавање летово најави скопскиот градоначалник Коце Трајановски. При последната посета на „Вардариште“, тој даде предлог слободните коњи прво да се носат на преглед во стационарот, па потоа да се сместуваат во Зоолошката градина. Во Град Скопје сега велат дека иницијативата на Трајановски е во насока на тоа целосно и долгорочно да се регулира прашањето кое со години не е решавано. - Надлежните служби од Град Скопје веќе работат на разработка на иницијативата, но е потребно време, имајќи предвид дека проблемот со коњите е сложен, опфаќа повеќе сегменти на јавниот живот и не зависи само од нашата волја, туку треба да се регулираат повеќе сфери од областа на заштита на животната средина, запрежните возила во сообраќајот, и на крајот комуналниот дел од надлежностите на Градот и на општините - велат од одделението со односи со јавност. Во „Комунална хигиена“, под чијашто надлежност е стационарот, и во Зоолошката градина, воопшто, не слушнале дека коњи ќе се прегледуваат во „Вардариште“. Во комуналното претпријатие рекоа дека тие имаат само ветеринари за третирање на кучиња скитници, а во Зоолошката градина сметаат дека овие животни мора да се носат во ветеринарната управа каде што ќе им се прават тестови на крвта и други анализи за да бидат сигурни дека нема да пренесат некоја зараза во градината. Според директорот Дане Кузмановски, проектот за сместување на коњите се работи заедно со градот и нема да биде готов до крајот на годината. Замислата е за нив да се направи посебен дел во Зоолошката градина, во кој тие ќе се сместуваат издвоени од другите животни, како вид карантин.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 07-Oct-2010 at 18:06
41°59'55.10"N 21°24'46.91"E

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4606
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 03-Nov-2010 at 14:09
Најевропската улица во Битола. Ха!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 125
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 22-May-2020 at 14:33
Ова нема абер да се расчисти...

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4398
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 22-May-2020 at 15:09

Денес минував оттука и навистина е грозна сликата како за центар на град е голем срам да стои вака неурбанизирано,истото важи и за делот на Ново Маало особено околу седиштето на Тиквеш околните куќарки и бараки се тотално распаднати.Незнам дали овој дел е под мораториум или не но во секој случај предолго време стои работат во место,изградија 1-2 деловни објекти и застанаа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.