build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Село во град

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 12-Jan-2009 at 02:08
Originally posted by pbanks

Дотичната куќа која ја ставив јас на фотографија е веќе друга приказна. Проблемот е што дислокација нема да дочекаме во следните 234234 години. Државата треба да искешира солидна сума за објект со таква квадратура во центарот на Скопје и потоа да го сруши. Ако се водиме од претходните искуства и ги вкалкулираме коефициентот на лакомост и коефициентот на инает можеме комотно да ја помножиме целата идеја за уривање со нула.
Сигурно не е баш најатрактивно човек да живее на сред клучка, па можеби (само можеби) ќе се најде заеднички јазик околу ова, доколку некој навистина се заинтересира да го среди...





Edited by Cloverstack - 12-Jan-2009 at 02:16
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 12-Jan-2009 at 02:14
Originally posted by Cloverstack


Сигурно не е баш најатрактивно човек да живее на сред клучка, па можеби (само можеби) ќе се најде заеднички јазик околу ова, доколку некој навистина се заинтересира да го среди...


Токму во ова што го напиша ти лежи и одговорот на претходниот пост на бетон. Не гледам како на локацијава би и растела цената со оглед на окружението. Куќата е зафрлена на страна од пешачката зона, нема никаква комуникација со неа (ниту ќе има) а самиот булевар Гоце Делчев е прилично транзитен. Локацијата нема паркинг а тој хипотетички би ја купил за таа дебела цена нема да може ништо таму да изгради (верувам дека никој нормален нема да му даде)...

Така да локацијата иако во сред центар е буквално израсток и е комплетно неатрактивна спрема мене.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Jan-2009 at 02:16
Originally posted by beTon

и јас се согласувам дека инаетот е реален фактор кај нас! но види и јас да имам ваква парцела нема баш лесно да ја прежалам што од инает што заради уникатната панорама, ова место прилично многу ќе крене на цена во иднина!     
Парцелата има огромна маана што ја спомнав, па не може да крене којзнае колкава цена, уште повеќе доколку таму урбанистички се пристапи крајно рестриктивно, како што всушност и треба. Она со инаетот е точно тоа деструктивното кое не е баш работа човек да изрази емпатија и разбирање Bash
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 12-Jan-2009 at 02:22

па маркетинг агенција или пак кафетерија на ова место е навистина полн погодок, може и да го купат местото колку да акнат на неа огромни реклами и пријатно и овците на број и волкот сит!

незнам зошто но се си мислам дека и околу оваа куќа има некој речен недоречен муабет!

 



Edited by beTon - 19-Feb-2009 at 20:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 12-Jan-2009 at 02:25


За сето тоа треба дозволи, а јас реков дека се подразбира да се пристапи урбанистички рестриктивно (како што налага здравиот разум). Е сега ако некој сака да му помогне на газдата за да си прави профити и да си ја набилда цената со издавање на којзнае какви дозволи, а на штета на градот и граѓаните, тоа треба да биде спречено и санкционирано!


Edited by Cloverstack - 12-Jan-2009 at 02:27
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Jan-2009 at 09:45
Еве уште еден кандидат!  42° 0'11.25"N 21°25'26.69"E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jan-2009 at 10:14
Е на оваа локација е моменталното јавно станбено претпријатие  42° 0'14.45"N 21°25'0.89"E. Наскоро ќе биде преселено во Нова Македонија и овој дел тука треба да доживее урбанизација!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 24-Jan-2009 at 19:29
На точно 1300м од епицентарот на Скопје, 900м од Парламентот и 150м од границата на Општина Центар...

Точна локација


1 Идниот технолошки парк на Сивус во позадина

2 Сервисните улички околу Сивус

3

4 Една од клучните раскрсници

5 Главната улица (во позадина се гледа добро познат објект и колку е ова блиску до нашиот секојдневен живот)

6 Дел од селската идила

7

8

9

10

11 Старата фабрика за сапуни сликана од позади. Од другата страна е една од главните скопски сообраќајници

12 Се ближиме полека до трафиките на рампа

13

14 На повидок поставениот билборд на Кисела Вода. Еден од главните проекти кои ги исполни Џорџе Арсовски во минатиов мандат Applause

15 Секако околината на тој битен билборд е оплемента со купче павер елементи. Не би ме чудело во општината ова да го квалификуваат како новоизградено паркче

16 И секако тука е предвесникот на моменталнава хистерија за враќањето кон Старо Скопје. Грандиозниот потсетник на старата рампа која секој "стар скопјанец" ја носи во срце. Уште кога под нејзе ќе помине еден двокатен ретро автобус за некој месец впечатокот ќе биде комплетен. Се надевам дека од втори кат на автобусот некој од надлежните ќе успее да ја види оваа беда и јада во самиот центар на Скопје


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 24-Jan-2009 at 19:37


Билбордот е на општина центар, но поентата си стои!


Инаку со сите овие пренагласени општински граници и официјални добродошлици, овде у комбинација со рампава барем можат да воведат и граничен премин Crazy

Ионака градов не функционира како град туку како еден куп некоординирани рандом општини чии градоначалници се однесуваат како секоја општина да е засебен полис. Bash
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 24-Jan-2009 at 19:41
Originally posted by Cloverstack



Билбордот е на општина центар, но поентата си стои!


Инаку со сите овие пренагласени општински граници и официјални добродошлици, овде у комбинација со рампава барем можат да воведат и граничен премин Crazy

Ионака градов не функционира како град туку како еден куп некоординирани рандом општини чии градоначалници се однесуваат како секоја општина да е засебен полис. Bash


Мислам дека од другата страна пишуваше Добредојдовте во Општина Кисела Вода. Како и да е..................


Edited by pbanks - 24-Jan-2009 at 20:02
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 24-Jan-2009 at 19:57
Мислам дека од другата страна пишуваше Добре дојдовте во Општина Кисела Вода...
А чим така "joint project" Crazy
Тоа би ја побило мојата теза... општините понекогаш знаеле да соработуваат меѓу себе... кога се работи за билборди за добродошлица Stern%20Smile


Туку ова село веројатно голем дел ќе отиде за јужен булевар и новата траса на крушевска. Доколку се усвои ГУП каков што се најавува (а по се изгледа така ќе биде) крушевска и нејзината клучка со јужен булевар ќе бидат на овој простор (освен ако не измислат нови мајмунлуци и ради нечии лични интереси не ја заплеткаат работата уште повеќе)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4452
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 24-Jan-2009 at 20:08
А рампата што симболизира уствари? Не сум стар Скопјанец, не ми е познато И кога е ре-изградена? Инаку ова е блиску до монополот, така?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 24-Jan-2009 at 20:11
Originally posted by гитардемон

А рампата што симболизира уствари? Не сум стар Скопјанец, не ми е познато И кога е ре-изградена? Инаку ова е блиску до монополот, така?


Порано таму проаѓала пругата и имало рампа... И ете сеа е скопска знаменитост. Ја изгради (ако тој збор воопшто може да се употреби за една проклета рампа) актуелниот градоначалник на Кисела вода како еден од неговите први "реформски зафати" на почетокот на неговиот мандат.

Ова е веднаш позади монополот.

@Clover. Ќе те мрзи ли да напраиш мало мапиче како раскрсницата Јужен/Крушевска би би била поставена во однос на овој кварт?
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 24-Jan-2009 at 20:26
Мислам дека од другата страна пишуваше Добре дојдовте во Општина Кисела Вода...

pisuva
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 24-Jan-2009 at 20:31
Originally posted by Cloverstack


Туку ова село веројатно голем дел ќе отиде за јужен булевар и новата траса на крушевска. Доколку се усвои ГУП каков што се најавува (а по се изгледа така ќе биде) крушевска и нејзината клучка со јужен булевар ќе бидат на овој простор (освен ако не измислат нови мајмунлуци и ради нечии лични интереси не ја заплеткаат работата уште повеќе)

treba da otide sve toa ako se prai juzniot bulevar,a treba i nekoj zgradi da se rusat i uste edna vkva naselba sto se naoga na bulevar srbija kaj podvoznjakot.toj proekt ne veruvam deka bi se realiziral vo narednite 10 god. ako ne i poishe,ke si stoi vo fioka tolku kolku sto ima i do sea stoeno jas otkako znam za sebe znam i za toj proekt i samo se zbori treba da se izgradi i nishto povishe.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 24-Jan-2009 at 20:36
@Clover. Ќе те мрзи ли да напраиш мало мапиче како раскрсницата Јужен/Крушевска би би била поставена во однос на овој кварт?

Па не можам пошто којзнае како точно би се извело тоа, има многу варијанти. Но доколку крушевска се премести да оди уз транспортен центар, тогаш е логично тука да заврши и тука да биде јазолот со јужен.


Edited by Cloverstack - 24-Jan-2009 at 20:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Jan-2009 at 02:36
Чекак малку сега ме збуди со Крушевска Јужен. И според моменталниот гуп тука треба да завршува крушевска. Така да нема дилеми без разлика дали делот ќе биде кај транспортен. Пак на крај тука треба да дојде крушевска. Единствено може да е разлика од неколку метри подоле! Мене како што ми изгледа у двата случаја смета тутунски!

Еве погледнав у гуп-от. Според моменталниот гуп не смета тутнски но според оваа модификација што "се планира", тогаш ќе смета!


Edited by lslcrew - 25-Jan-2009 at 02:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 25-Jan-2009 at 02:46
Не е уопште работа на неколку метри, туку се работи за цирка 300 метри изместување на трасата, на сосема другата страна од ТКС. Тоа менува многу работи, без разлика што сепак се работи за истото „маало“.
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Feb-2009 at 11:10
Originally posted by Supervisor

Според мене трите најгрди локации и маала во Скопје кои што крајно време е да се урбанизираат. За Керамидница немам зборови, исто и за Маџир Маало. Мислам живееме во 21 век за овие маала сум најголем противник. Тие се наоѓаат во сред центар. Еве самата слика си го кажува своето, инаку на ништо не личи градското подрачје. Затоа Крушевска мора да биде изградена истото е и со продолжувањето на бул.Гоце Делчев со што овие маала ке ги снема и ќе добиеме нови делови од центарот кои ке прилегаат на една метропола.
 
 
Cheers Yes Samo, koga? Primer, ( Povtorno ke se vratam na Zagreb ) Pantovčak e edna naselba ( kako Mađir Maalo kaj nas  dve minuti od Ilica sto e ekvivalent na Rekord kaj nas. Pantovcak bese zapusteno selo koe e renovirano i sega drzi najsaki ceni po kvadraten metar vo Hrvatska.
 
Mozebi kaj nas da se stori takvo nesto? Investitori sigurno ke ima. Se razbira ako ima dadat na lugjeto od Mađir Maalo dobra otkupna cena. Thumbs%20Up
The beauty comes from within.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12022
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Feb-2009 at 17:02

Бидејќи не сум го видел, не можам да давам дефинитивни оценки за тој Пантовчак, ама од сликата што си ја постирал добивам впечаток дека споредбата со Маџир Маало е сосема несоодветна во однос на типот на објектите. На google earth гледам дека и локацијата им е битно различна - Пантовчак колку и да е блиску до центарот, сепак е периферно поставен накај околните ридишта, а Маџир Маало е интегрален дел од центарот на Скопје и меѓудругото има огромно сообраќајно значење.

Патем, еве како изгледа Маџир Маало (регистрирано од Владимир):

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.