build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 23-Mar-2015 at 23:28
Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Уште не ми е јасно зошто во Скопје, а и Македонија сеуште не се градат стаклени станбени објекти коишто верувам дека би одговорале на нашата природа и околина?


Секоја поголема креативност во архитектурата чини и пари, а нашите „инвеститори“ сакаат со минимум вложувања да извадат максимум добивка. Исто така, естетиката, функционалноста и ред други работи им се сосем непознати.
да, баш така, токму затоа еден обичен кокошарник го рекламираат како да е версај и го продаваат по дупло поголема цена... не се работи ни за максимална добивка... кај нас секој сака риба на суво да фати, и тоа по можност некоја огромна, како кит
...за цената која се нуди, богами треба да добиеш стан како погоре постираните, а не некој комиблок изграден според стандарди од пред 50 години
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 29-Apr-2015 at 21:33
Еве зошто Белград останува и понатаму да биде метропола, а Скопје и од тоа малку градско што го имаше, со секој ден станува се поголемо село: видете современа трансфомација на индустриски објект (брашнара) во постмодернистички хотел во Белград! А ваква трансформација и тоа како беше можна на објектот на старата сапунара крај рампа во Кисела Вода! Но, кај нас провинцијата наречена Чифлиганец и градоначалничката на К. Вода, сосе државата, решија да го срушат тој историски објект со огромен потенцијал и на негово место да се гради бурлеската наречена копија на зградата Flat Iron од Њујорк!

Гледајте и плачете: http://www.design.mk/2015/04/old-mill-hotel/

Кога веке се отрувме со увоз на кич и други турбофолк бљувотини од Србија, барем уз пат да научевме и нешто современо како овој архитектонски израз кој останува мислена именка за нас!
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 29-Apr-2015 at 21:37
Originally posted by antigona

Еве зошто Белград останува и понатаму да биде метропола, а Скопје и од тоа малку градско што го имаше, со секој ден станува се поголемо село: видете современа трансфомација на индустриски објект (брашнара) во постмодернистички хотел во Белград! А ваква трансформација и тоа како беше можна на објектот на старата сапунара крај рампа во Кисела Вода! Но, кај нас провинцијата наречена Чифлиганец и градоначалничката на К. Вода, сосе државата, решија да го срушат тој историски објект со огромен потенцијал и на негово место да се гради бурлеската наречена копија на зградата Flat Iron од Њујорк!Гледајте и плачете: http://www.design.mk/2015/04/old-mill-hotel/Кога веке се отрувме со увоз на кич и други турбофолк бљувотини од Србија, барем уз пат да научевме и нешто современо како овој архитектонски израз кој останува мислена именка за нас!



Белград бил метропола
Метропола за Скопје,за друго нема ни помисла дека е метропола.
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 29-Apr-2015 at 21:48
Додека сме кај Белград кај нас се врзуваат секавањата од минатото. Денес Белград е нула во однос на градови во регионот. Загреб например да се направи споредба Белград е село.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 29-Apr-2015 at 21:54
А Загреб е нула во споредба со други градови и така до некоја нај-метропола.

Edited by fichot - 30-Apr-2015 at 07:54
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 29-Apr-2015 at 21:59
Ако не приметивте, поентата беше новата архитектура во Белград и таа во Скопје, а не лечење комплекси од тоа дали Белград или Загреб е село по основ на менталитет - што имплицирате (а и во тој аспект не ни бега убедливо прво место)!Фактот е дека кај нас се руши и тоа малку останато автентично за да се изгради некаква си кич-копија на објекти градени во други градови и тоа пред стотина години, додека во сите нормални градови во Европа (па и Балканот), автентичните објекти се реставрираат и успешно вкомпонираат во современи архитетонски изрази како оваа брашнара трансформирана во хотел во Белград. Единствено нешто слично кое успеа кај нас (во помал објект во габарит), а за кој се сетив сега, е Хотелот Буши во Стара Чаршија.


Edited by antigona - 29-Apr-2015 at 22:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 30-Apr-2015 at 01:16
еее, антигона, кај нас некои луѓе не знаат што воопшто претставува културно наследство, а не па да знаат што е индустриско наследство... најпрво не ги знаат како основни термини и дефиниции, а после не знаат ни како се пристапува на секое парче културно наследство според вредноста и условите, и како се проценува вредноста на еден објект, за потоа до кој степен и смисла да се заштити
...и мене ми е жал што живеам во таква средина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 30-Apr-2015 at 08:23
Originally posted by antigona


Ако не приметивте, поентата беше новата архитектура во Белград и таа во Скопје, а не лечење комплекси од тоа дали Белград или Загреб е село по основ на менталитет - што имплицирате (а и во тој аспект не ни бега убедливо прво место)!Фактот е дека кај нас се руши и тоа малку останато автентично за да се изгради некаква си кич-копија на објекти градени во други градови и тоа пред стотина години, додека во сите нормални градови во Европа (па и Балканот), автентичните објекти се реставрираат и успешно вкомпонираат во современи архитетонски изрази како оваа брашнара трансформирана во хотел во Белград. Единствено нешто слично кое успеа кај нас (во помал објект во габарит), а за кој се сетив сега, е Хотелот Буши во Стара Чаршија.


Не разбирам за хотелот Буши - што имало таму пред да се направи? Некаков индустриски објект, стара зграда или?

Патем, како пример за колку-толку успешно ревитализирање еден стар индустриски објект може да се наведе мултимедијалниот арт центар Мала Станица, кој во последно време некако исчезна од мапата на културните случувања.
За сè има вторпат
Back to Top
antigona View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 16-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 86
  Quote antigona Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 30-Apr-2015 at 11:26
Мислам кај Буши дека искористија дел постоечки стари објекти, куќи, кои ги проширија со нова градба. Али да, и Мала Станица е соодветен пример за пренамена на стар објект во нова функција. Исто и со едниот блок од Тутунски комбинат кој го зеде и реновира Сивус. И горе-доле, тоа се динствените вакви примери, а се друго се уништи...

Всушност сите стари магацини на старата пруга која оди по линија на проектираниот Јужен Булевар може(ше) да им се даде нова содржина.

Edited by antigona - 30-Apr-2015 at 11:26
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 30-Apr-2015 at 12:34
Originally posted by Џоле

Originally posted by Kid_A

Колку е интелегентен народот толку ќе се интелегентни и политичарите, а и квалитетот на државата. Тука нема голема филозофија. Се е во интелегенцијата и генетиката на еден народ. Врз тоа се темели квалитетот на едно општество и заедница.

Овие нови згради за 30-тина години ќе изгледаат исто како што изгледаат комунистичките згради денес.


Не им давам ни 10 години. Само временските услови за тој период ќе ги упропастат, а да не зборуваме за сите заградувања на балконите, доградби, надградби и останати човечки интервенции.


Има убави примери на архитектура помеѓу новите згради, но повеќето нови згради се потенцијални нови неокомунистички блокови за некоја деценија.

Тука играат повеќе фактори. Културата и интелегенцијата на еден народ, образовниот потенцијал на кадрите, профитерскиот криминал, но и економската ситуација. Поубави згради реално чинат и многу повеќе пари, а повеќе вложување во таква зграда би значело и поскапи станови и помала побарувачка. Вака со помалку пари вложени добива евтина зграда на која удира европски цени и 100% заработка. Се е профит и политика за жал, но цената којашто ја плаќаат идните генерации е сепак преголема.
Back to Top
Schumann View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-May-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Schumann Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 18-May-2015 at 23:19
Луѓе, имам едно прашање, не знам кај да го поставам па си реков темава ќе биде најсоодветна.

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Во принцип немам доверба во нова градба бидејќи сум влегол во неколку згради направени пред 5 години и буквално се слушаат комшиите и кога шепкаат, па ме интересира дали е тоа случај и кај Адора.

Исто така ме интересира што мислите и за останатите фирми кои градат стамбени објекти (конкретно во Аеродром)?
Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 19-May-2015 at 01:35
Originally posted by Schumann

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Од искуство на дел од моето пошироко семејство:
- топлинската изолација е на прифатливо ниво
- звучната изолација према надвор е прилично лоша
- звучната изолација према комшии е тотална катаклизма, не верував колку е лоша додека не слушнав со свои уши, приватност=0, а периоди на мир и тишина се вистинска реткост



Edited by Cifra - 19-May-2015 at 01:49
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 992
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 19-May-2015 at 23:18
Originally posted by Schumann

Луѓе, имам едно прашање, не знам кај да го поставам па си реков темава ќе биде најсоодветна.

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Во принцип немам доверба во нова градба бидејќи сум влегол во неколку згради направени пред 5 години и буквално се слушаат комшиите и кога шепкаат, па ме интересира дали е тоа случај и кај Адора.

Исто така ме интересира што мислите и за останатите фирми кои градат стамбени објекти (конкретно во Аеродром)?


Неможам да ти кажам баш детално,но информацијава то ест одговорот ми е директно од станар на Адора,беше краток и одсечен,истотака и прилично јасен,ми рече-фушерај.
Back to Top
Schumann View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 18-May-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Schumann Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 21-May-2015 at 22:26
Originally posted by Cifra

Originally posted by Schumann

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Од искуство на дел од моето пошироко семејство:
- топлинската изолација е на прифатливо ниво
- звучната изолација према надвор е прилично лоша
- звучната изолација према комшии е тотална катаклизма, не верував колку е лоша додека не слушнав со свои уши, приватност=0, а периоди на мир и тишина се вистинска реткост


Originally posted by kiriOK

Originally posted by Schumann

Луѓе, имам едно прашање, не знам кај да го поставам па си реков темава ќе биде најсоодветна.

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Во принцип немам доверба во нова градба бидејќи сум влегол во неколку згради направени пред 5 години и буквално се слушаат комшиите и кога шепкаат, па ме интересира дали е тоа случај и кај Адора.

Исто така ме интересира што мислите и за останатите фирми кои градат стамбени објекти (конкретно во Аеродром)?


Неможам да ти кажам баш детално,но информацијава то ест одговорот ми е директно од станар на Адора,беше краток и одсечен,истотака и прилично јасен,ми рече-фушерај.


Фала ви за одговорите. Имате ли некои предлози за квалитетна нова градба со задоволителна топлинска и звучна изолација? По можност Аеродром или Карпош.
Back to Top
an-na View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jun-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote an-na Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 16-Jun-2015 at 09:57
Originally posted by Schumann

Originally posted by Cifra

Originally posted by Schumann

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Од искуство на дел од моето пошироко семејство:
- топлинската изолација е на прифатливо ниво
- звучната изолација према надвор е прилично лоша
- звучната изолација према комшии е тотална катаклизма, не верував колку е лоша додека не слушнав со свои уши, приватност=0, а периоди на мир и тишина се вистинска реткост


Originally posted by kiriOK

Originally posted by Schumann

Луѓе, имам едно прашање, не знам кај да го поставам па си реков темава ќе биде најсоодветна.

Има ли некој што може да ми каже нешто во врска со квалитетот на градба на становите од Адора? Дали се добро термално и звучно изолирани?

Во принцип немам доверба во нова градба бидејќи сум влегол во неколку згради направени пред 5 години и буквално се слушаат комшиите и кога шепкаат, па ме интересира дали е тоа случај и кај Адора.

Исто така ме интересира што мислите и за останатите фирми кои градат стамбени објекти (конкретно во Аеродром)?


Неможам да ти кажам баш детално,но информацијава то ест одговорот ми е директно од станар на Адора,беше краток и одсечен,истотака и прилично јасен,ми рече-фушерај.


Фала ви за одговорите. Имате ли некои предлози за квалитетна нова градба со задоволителна топлинска и звучна изолација? По можност Аеродром или Карпош.



Да се надоврзам на прашањево:
За становите на Настел што мислите?
Искуства за други инвеститори во Аеродром?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15038
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 16-Jun-2015 at 10:28
Јас моментално живеам во зграда од Новоградба во новата населба Лисиче и ќе кажам дека е катастрофа невидена. Станот има добра топлотна изолација, ужасна звучна изолација, милион греди на таванот што се сечат една со друга, непотребни жлебови во ѕидовите кои не можат да се искористат за ништо, најевтини материјали во бањата, кујната итн., најевтини врати, прозорци итн. Единствено паркетот се чини квалитетен и добро наместен. Лифтот во зградата не работеше еден и пол месец, скалите се тесни (не можеш точак да симнеш). Кога готват во другите станови, се шири мирис и во мојот преку отворот на аспираторот. Со еден збор, катастрофа. Среќа што сум под кирија и за привремено, инаку никогаш не би купил стан во зградите на оваа компанија.
За сè има вторпат
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2598
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 08-Jul-2015 at 19:46
Back to Top
marija View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote marija Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 03-Oct-2015 at 08:37
Ужасна звучна изолација, зграда од Ш квалитет и за хоророт кој ми го приредувате секое сабајле пола година, нема форум на кој нема да ја оставам истава порака. На сите заинтересирани купувачи им препорачувам да не бидат прелажани од фасадата, и кога би ги го разгледувале станот, само нека тропнат тивко во ходник да сфатат за какво ехо станува збор. Топлинска изолација - станот се загрева како лимена кутија оставена на сонце во рекорден период. Golden Art и архитектот и инвеститорот треба да се засрамат дека нивното име стои позади ваков проект. Блиску до нехумани услови за живот. Зграда направена од картон, ужас!

Edited by marija - 03-Oct-2015 at 08:37
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 03-Oct-2015 at 09:53
Каде се наоѓа таа зграда?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 03-Oct-2015 at 19:24
А сите се продаваат како "елитни"
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.410 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.