build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 108>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
    Posted: Today at 12:25
Влае

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 19:06
Чаир

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 18:31
Низ Тафталиџе-превземено од фејсбук страната Тафталиџе


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-May-2018 at 19:41
И оваа, во близина на Веро кај Млечен

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-May-2018 at 19:35
Од мојата денешна прошетка низ Црниче...

...и Кисела Вода

Доста се гради во овие населби, неколку згради дури не успеав да ги сликнам.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-May-2018 at 18:50
Во Дебар Маало-незнам до која фаза се во моментот фотката е од крајот на февруари превземена од фб
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-May-2018 at 18:37
Негде во Битола-превземено од фб

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1298
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-May-2018 at 17:41
ОВАА ЗГРАДА Е УЖАСНА ЈА МРАЗАМ

Треба под итно протести, петиции и искористување на сите законски и „законски“ можности ова чудовиште да се сруши. Станарите, кои се соучесници во ова злосторство, не треба да добијат надомест.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 11-May-2018 at 16:31
НОВИ ТРЕНДОВИ ВО АРХИТЕКТУРАТА

Цевчиња, бе!

Објектот Настел во Тафталиџе во Скопје уште од фазата решение за градба не понуди нешто ново во урбанизмот на градот - попречено струење на воздухот, намален видик на соседите, попречена светлина, несоодветен број на паркинг места, немање место за пешаци... И сега откако е речиси готов објектот, гледаме уште едно традиционално решение за одводот на водата од балконите - цевчиња од секој балкон. Стотина балкони, стотина цевчиња... Поевтино е!https://www.mkd.mk/makedonija/skopje/cevchinja-be-foto
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 11-May-2018 at 15:56
ZSF KOM ќе гради нова зграда на Ул."Прашка", бб, Општина Карпош, Скопје.

Катност: П+8+Пк

Структура на станови: гарсоњери, двособни, трособни, четворособни и дуплекс станови.https://www.facebook.com/ZSFKom/videos/1135066513297687/

За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3761
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 11-May-2018 at 12:58
Чаир (од фб Град Скопје)
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 10-May-2018 at 18:29
Ова се гради веднаш до неа:

[/QUOTE]Напреднале за некој кат-превземено од фб,на Илинденска

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-May-2018 at 07:16
На Илинденска во Карпош 3,во позадина поглед кон комплексот Скопје Сити Гарден каде пред некое време се отвори нов Веро маркет а комплексот незнам дали е пуштен.Исто така може да се види до каде е изградбата на црквата Христос Спасителот.Фотката е превземена од фб

Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 08-May-2018 at 07:51
Во Чаир-превземено од фбBack to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-May-2018 at 18:59
Нови висококатници во Карпош-превземено од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11378
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-May-2018 at 19:00
Првата фотографија е од зградата на Биси. Се надевам само дека по завршувањето на градежните работи ќе се обнови целата улица, нема да се сведе на крпење како на улица Ацо Шопов во Влае за потребите на комплексот Александрија, каде возењето сега е вистински кошмар.

Edited by Џоле - 05-May-2018 at 19:01
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 891
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-May-2018 at 17:30
Ул.Лондонска-Тафталиџе превземено од фејсбукBack to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 1987
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-May-2018 at 10:12
Originally posted by Staro Skopje

Ср*њ*то карши Флетајронот некој архитект го дизајнирал? Ја поубави згради правам во Sketchup.

Колку ѓубре има низ Скопјево... Треба масовна граѓанска акција. Да престане уништувањето, и да се размисли што ќе биде со тоа што веќе е тука.

Се надевам дека чудовиштето во Стар Аеродром е капката што ја прелеа чашата.

 
Јас со секој твој нареден детинест коментар се надевам дека конечно администраторите и модераторите ќе го паузираат твоето учество на форумов додека не пораснеш и созрееш, па сепак надежта ми останува залудна.
 
Е па истото ќе остане и со твојата надеж, единствено останува да чекаме да пораснеш и созрееш за да ти стане јасно каков игнорантен народ живее на овие простори и какви лажливи лицемери бира за пратеници/советници/градоначалници.


Edited by Dexter26 - 05-May-2018 at 10:32
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Online Status: Offline
Posts: 314
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-May-2018 at 08:06
Originally posted by Џоле

И нешто чудно од Тавталиџе или Карпош (не можам да се сетам, малку постара е фотката)Стара е сликата,инаку тоа горе е базен.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1298
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 04-May-2018 at 22:53
Ср*њ*то карши Флетајронот некој архитект го дизајнирал? Ја поубави згради правам во Sketchup.

Колку ѓубре има низ Скопјево... Треба масовна граѓанска акција. Да престане уништувањето, и да се размисли што ќе биде со тоа што веќе е тука.

Се надевам дека чудовиштето во Стар Аеродром е капката што ја прелеа чашата.

Edited by Staro Skopje - 04-May-2018 at 22:53
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 108>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.