build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Станбени и станбено-деловни згради (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 208>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Станбени и станбено-деловни згради (општо)
    Posted: Today at 17:10
Originally posted by stef4o

Се гради објектов или уште е само најава??https://www.facebook.com/constructionkara


Завршиле со рушење и почнуваат со ископ

локацијата пред 7 годиниденесBack to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 843
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #2 Posted: Yesterday at 19:00
Нормално дека може и треба да реагираат. Да беше некој нормален проект ај, ама вакво ѓубре од некој инвеститор од Пласница нема што да се брани.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1525
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: Yesterday at 17:31
Овие ЗХГ заслужуваат една тужба да ги опне некој, за упад во туѓ имот, и да ги заќути малку. Неможе бе за секое дрво да се тресе цела јавност, и под изговор за зелена агенда да проаѓаат секакви глупирања. Па стварно се претерува понекогаш. Се работи за приватни имоти, без разлика дали физички лица или фирми, и им доаѓа некој им упаѓа. Нека прават притисок према државни институции пред да се продаде земјиштетот, пред да се вцртаат згради. Неможе вака реактивно да се делува и да се прави притисок по приватни инвеститори, па макар колку и да биле они лакоми сепак работат во тоа што им го нуди државата како можност. Ако имаат широк простор за делување, така и делуваат, ако бидат ограничен, ќе делуваат ограничено. Неможат по магарето, па ај по самарот. Како да му додјат на некој во двор и да му кажуваат што како ќе сади и кое дрво ќе го сече. Ако се толку фраери, ете нека го купат ова земјиште или цел расадник по пазарна цена и нека го остават зеленило, ако баш тоа било така лесно.

Edited by user8642 - Yesterday at 17:34
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #4 Posted: Yesterday at 17:20
Originally posted by stef4o

Од ЗХГ предупредуваат: Ќе се исечат 17 дрвја за нов станбен објект во Кисела ВодаВо Скопје продолжува бетонизацијата и сечата на дрјва, предупредуваат денеска од Зелен хуман град.

Овојпат, се работи за Кисела Вода, односно локција, покрај булеварот „БОрис Трајковски“, во населбата 11. Октомври.

https://nezavisen.mk/od-zhg-predupreduvaat-kje-se-isechat-17-drvja-za-nov-stanben-objekt-vo-kisela-voda/


Почнале со рушење на бараки и сеча на дрвата

https://www.facebook.com/ZelenHumanGrad/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: Yesterday at 17:08
Originally posted by stef4o

Фала ти..ретко движам во тој дел од градот а знам дека одамна срушија и направија ископ мислев веќе е изградено.
Ако некому му е успат нека направи некоја фотка од зградата што е до Министерство за земјоделие до апартмани Томче и Софка мислам дека е завршена.


Мислев на зградата што се гледа сосем десно на фоткава очигледно подолг период е во стагнација.https://www.mkd.mk/makedonija/razno/15-pozharnikari-so-7-pozharnikarski-vozila-se-borat-so-ognot-vo-gradski-park-vo
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12434
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: Yesterday at 12:27
Originally posted by MKDSTRUGA

Lugeto tuka mislis ne baralel normalna infrastruktura okolu kukite?
Originally posted by MKDSTRUGA

Dolzni se gradot i opstinata da gi sredat komunalnite problemi vo site naselbi narocito vo zaboravenite maala

Што друго се должни градот и општината (со други зборови продуктивниот дел од општеството што ги полни буџетите) да им „средат“ бесплатно на ваквите:
Првата пресметка кога дојдоа беше 450 евра за квадратен метар за станбената површина, додека дворот што го користам е на Република Македонија. Јас им побарав 750 евра за квадратен метар.


Се гледа дека филтрира типот, ама куќата очигледно му била дивоградба на државно земјиште, која си ја легализирал багателно, благодарение на малоумните популистички закони на Груевски. Арно не му дале и дворот да си го откупи (чинам и тоа беше по 1 евро за квадрат) за сега да ни го продава назад 500 пати поскапо и успат да ќења дека му се нарушени правата!


Бај д веј, жителите таму сонуваат за бетонизација, за урбана мафија и за Маџир-маалско сценарио. Разликата е само дали парцелата ти се наоѓа на или вон трасата на булеварот. Овие бајки и плачки за „мирен маалски живот во своите куќи со дворови полни со зеленило“ потекнуваат исклучиво од првата група и се попрозирни од стакло.


Edited by Cloverstack - Yesterday at 12:28
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 289
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #7 Posted: Yesterday at 11:03
Originally posted by Џоле

Да, да, „мирен маалски живот во своите куќи полн со зеленило“. Кал до колена, земјени улици, ѓубре на сите страни – ама од „бетонизација“ се плашеле.


Gole, kal i losa infrastruktura samo so gradenje zgradi se resava taka? Lugeto tuka mislis ne baralel normalna infrastruktura okolu kukite? Ama toa e koa se nasite na vlast zgradite se progresivni koa ne se se retrogradni... Dolzni se gradot i opstinata da gi sredat komunalnite problemi vo site naselbi narocito vo zaboravenite maala vo koi ako ne dojde gradeznata mafija so betoni nikoj ne ni poglednuva...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: Yesterday at 10:22
Да, да, „мирен маалски живот во своите куќи полн со зеленило“. Кал до колена, земјени улици, ѓубре на сите страни – ама од „бетонизација“ се плашеле.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #9 Posted: Yesterday at 07:07
Ако не сум грешка,оваа карабина во изградба би требало да е новиот објект на Хантерс
Бетонизацијата и чука на врата на Ќерамидница

Екипа на весникот ВЕЧЕР беше во Ќерамидница која се наоѓа на само 1,5 километри од центарот на Скопје, а овде жителите живеат мирен маалски живот во своите куќи со дворови полни со зеленило. Ама до кога. Бетонизацијата и чука на врата на Ќерамидница. Покрај Вардар веќе се градат два огромни комплекси на станбени згради – едниот кај поранешниот објект „Космос“, кој беше урнат до темели, а другиот во близина на новиот мост. Во центарот на Ќерамидница исто така се гради 11-катница, а кај напуштената зграда на „Комуна“ има ископано огромна дупка и тука ќе се гради нова зграда. Со изградбата на новиот булевар кој треба да се пробие низ Ќерамидница, земјиштето ќе стане мошне атрактивно и допрва се очекува градежен бум

Мостот “Михајло Апостолски” кој треба да ги спои населбите Аеродром и Ќерамидница е во завршна фаза. Останува да се дозавршат последните неколку метри од страната на Ќерамидница и потоа да почне да се гради булеварот на чија траса се наоѓаат околу 180 објекти што треба да се урнат.

Екипа на весникот ВЕЧЕР беше во Ќерамидница која се наоѓа на само 1,5 километри од центарот на Скопје, а овде жителите живеат мирен маалски живот во своите куќи со дворови полни со зеленило. Ама до кога. Бетонизацијата и чука на врата на Ќерамидница. Покрај Вардар веќе се градат два огромни комплекси на станбени згради – едниот кај поранешниот објект „Космос“, кој беше урнат до темели, а другиот во близина на новиот мост. Во центарот на Ќерамидница исто така се гради 11-катница, а кај напуштената зграда на „Комуна“ има ископано огромна дупка и тука ќе се гради нова зграда.

Со изградбата на новиот булевар кој треба да се пробие низ Ќерамидница, земјиштето ќе стане мошне атрактивно и допрва се очекува градежен бум.

https://www.vecer.press/бетонизацијата-и-чука-на-врата-на-ќера/

Back to Top
Vire View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 35
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Oct-2021 at 18:17
Ако почни некој да ја гради онаја гадотија треба јавно да се обеси на плоштад.
Толку.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Oct-2021 at 16:54
За жал многу од плановите низ градот се така направени за да добиваме огромни бетонски ѕидови,поточно овде се работи за 3 големи згради вкупно 6 ламели колку што можам да приметам од рендерот и покрај тоа што се 7 ката сепак е голема масивноста и должината.Истото се случува и со новиот проект на бул.Србија на Голден Арт каде ќе никне 10 катен ѕид поред самиот булевар.Незнам уште колку вакви локации има низ градов со вакви планови.

Се работи за овој зелен појас и бараките во позадинаСо жолта стрелка новото градилиште,со црвена веќе речиси готов станбен објект Изабела кој почна прв да се гради во населбава http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3659Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 289
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Oct-2021 at 14:17
Originally posted by Théoden


Originally posted by stef4oКаков монструозитет. Ohno
Извадок од ДУП:


Што Настел? Што чудовиште?
Back to Top
Théoden View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 343
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 25-Oct-2021 at 14:03
Originally posted by stef4o

Каков монструозитет. Ohno

Извадок од ДУП:


Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 24
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 25-Oct-2021 at 06:57
Okej za drvjata, megutoa i vo postoeckite zgradi nema humano ziveenje. Videte gi kakvi se
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 25-Oct-2021 at 06:52
Од ЗХГ предупредуваат: Ќе се исечат 17 дрвја за нов станбен објект во Кисела ВодаВо Скопје продолжува бетонизацијата и сечата на дрјва, предупредуваат денеска од Зелен хуман град.

Овојпат, се работи за Кисела Вода, односно локција, покрај булеварот „БОрис Трајковски“, во населбата 11. Октомври.

Новите згради кои се планира да никнат до ул. „Борис Трајковски“ во населба 11. Октомври значат смрт за 17 големи дрвја и приближно уште толку дрвја кои се помлади. Зелен Хуман Град на терен констатираше дека се поставени табли за градежниот проект, донесена е механизација и следно ќе биде извршувањето на пресудата против овие дрвја кои стојат на патот на профитот. Според изјавите на градежните работници, тие воопшто не ни знаат дали дрвјата ќе се сечат. Меѓутоа, на самата табла, тоа е повеќе од очигледно – планираат да исечат сѐ. Визуелизацијата на таблата открива оскуден, тенок појас трева и мали зимзелени дрвца, за разлика од сегашното бујно зеленило кое се гледа на фотографиите.

Во мирното маало кај последна 4-ка, старите згради стојат спремни за рушење. Логично, ќе си помислите. Зад нив стојат големите, здрави дрвја, кои до неодамна беа дел од удобни, затскриени задни дворчиња во дебела сенка. Тие дрвја, според општината и документацијата, треба да бидат убиени, за врз нив да се гради нешто што веќе го има премногу, и во Кисела Вода, и во цело Скопје. Непосредно зад нив веќе има нова зграда, која сѐ уште не е ни довршена. Околу неа има само бекатон. Ни трага, ни глас од некогашното игралиште, лулашките, малите дрвја. Половина парк го нема, другата половина се гуши во градежен шут и друг отпад. Профитот упорно турка напред – велат од Зелен хуман град.

Тие испратиле барање за информации од јавен карактер до Општина Кисела Вода во кое бараат увид во одобренијата за градба, како и увид во решенијата за одобрување на сечење и кроење урбано зеленило. Очекувата одговор од надлежната општина.

Според информативната табла, се гледа дека тука ќе се гради станбено-деловен објект од приземје, шест ката и поткровје, со три ламели. Инвеститор и изведувач е „Дабар“ ДООЕЛ, а дозволата е од септември годинава.

https://nezavisen.mk/od-zhg-predupreduvaat-kje-se-isechat-17-drvja-za-nov-stanben-objekt-vo-kisela-voda/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Oct-2021 at 13:36
Дали тука на паркингот кај камионите/автобусите близу стадионот во Ѓорче има ново градилиште?

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Oct-2021 at 12:45
во нас.Даме Груев(Ѓорче Петров),https://www.facebook.com/groups/1018208674926359
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 23-Oct-2021 at 10:10
Во Гостивар

https://www.facebook.com/mne.2018
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Oct-2021 at 16:59
Струмица

https://www.facebook.com/EvrostilM
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12647
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Oct-2021 at 16:57
Се гради објектов или уште е само најава??https://www.facebook.com/constructionkara
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.730 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.